Zastanawia Cię, jak wybrać gamingowy fotel? Nie wiesz jeszcze, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela dla gracza? W tym poradniku dowiesz się o tym wszystkiego! Poruszyłem kwestie, których nie znajdziesz w żadnym innym poradniku.

Zastanawia Cię, jak wybrać gamingowy fotel? Nie wiesz jeszcze, na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela dla gracza? W tym poradniku dowiesz się o tym wszystkiego! Poruszyłem kwestie, których nie znajdziesz w żadnym innym poradniku.
Spis treści:
Po przeczytaniu moich porad zakupowych zobacz od razu ranking foteli gamingowych. Jeszcze szybciej dokonasz trafnego wyboru! Osobno przygotowałem też ranking foteli gamingowych dla dzieci.
Materiał wykonania to podstawowa sprawa w każdym fotelu dla gracza.
Prześledźmy wspólnie wszystkie rodzaje:
Przeczytaj też: Czy warto kupić gamingowy fotel?
Te cechy w dużym stopniu wpływają na wygodę siedzenia przy komputerze.
Większość oparć foteli kubełkowych jest płaska i prosta, a producenci próbują powiedzieć nam, że jak będzie niewygodnie, to wystarczy podłożyć dołączoną w zestawie poduszkę. Często kończy się więc na bólach kręgosłupa, karku, krzyża, barków, ramion, łokci czy napiętych mięśniach pleców.
Czasem można odnaleźć fotele z bardzo subtelnym wyprofilowaniem w oparciu, głównie na odcinku lędźwiowym.
Polecam więc prawidłowo siedzieć na fotelu gamingowym, jeżeli jego konstrukcja nie sprzyja trzymaniu zdrowej pozycji.
Jeżeli samo profilowanie nie jest tutaj zbyt zróżnicowane, to zwróć uwagę do jak najszerszych opcji regulacji poszczególnych elementów fotela, które podpierają ciało, a także do zastosowanej pianki.
Co do wymyślnych kształtów skrzydełek foteli o gamingowym zacięciu, one z kolei nie mogą być zbyt wygięte do wewnątrz. Inaczej będą ograniczać Twoje ruchy, a także uniemożliwią swobodne rozglądanie się za siebie czy wszelkie obroty.
Plus jest taki, że nawet stosunkowo tanie fotele mają dość szerokie możliwości regulacji. O ile ergonomiczne profilowanie było minusem omawianej kategorii, tak jej zaletą są właśnie szerokie zakresy regulacji poszczególnych elementów.
Znam osoby, które twierdzą, że dodanie dołączonej poduszki na oparciu sprawia, że można mówić o znakomitej ergonomii. Ja nie mogłem z kolei wytrzymać z tym dodatkiem i bardzo bolały mnie plecy oraz kręgosłup.
Podłokietniki już w ogóle są sprawą indywidualną. Są zdania, że najkorzystniej w ogóle nie kłaść na nich łokci, choć według mnie powinny one jednak na nich spoczywać, najlepiej zachowując kąt 90 – 110° pomiędzy ramieniem a przedramieniem.
Jeżeli masz taką możliwość, to sprawdź w jakimś sklepie meblarskim chociażby tańszy fotel z eko-skóry. Pobaw się regulacją. Sprawdź także, czy siedzisko powinno być głębsze lub na odwrót, czy zakres wysokości Ci odpowiada itd.
Przeczytaj też: Jak dbać o fotel gamingowy? Czym go czyścić?
Za najważniejsze opcje regulacji odpowiedzialny jest zazwyczaj mechanizm TILT. Pozwala dostosować nachylenie czy wysokość oparcia i zablokować je w punkcie, który Ci odpowiada.
Ten wielozadaniowy mechanizm przechyłu motylkowego umożliwia też bujanie/kołysanie się w fotelu gamingowym. Nie powiem, jest to czasem przyjemne. Sam lubię się pobujać w moim fotelu.
Prawdziwy fail zaliczył TILT z jednego krzesła, które zakupiłem za 350 zł z Allegro. Po kilku miesiącach wysokość położenia sama ulegała obniżeniu. Tak nagle, po prostu spadałem, co za pierwszym razem mocno mnie wystraszyło. Dodam, że nie przekraczałem maksymalnego obciążenia dla tego egzemplarza. Skończyło się na wymianie siłownika, choć problem po pewnym czasie znów wrócił.
W przypadku topowych konstrukcji do czynienia masz z podnośnikiem hydraulicznym wysokiej klasy, a dokładniej klasy 4, która jest gwarancją niezawodności. Tanie siłowniki gazowe nie mają szans z tym mechanizmem i stosunkowo szybko przestają radzić sobie z utrzymywaniem ciężaru.
Pianka wypełnia fotel i ma bardzo duże znaczenie. Często rekompensuje ona niejako brak profilowania, gdyż dostosowuje się do pleców.
Jak dobrać wartość pianki? To proste. Startuj od 30 kg/m3. 35 kg/m3 jest w mojej ocenie najkorzystniejsze.
Dodam też, że im większa waga osoby, która siedzi na fotelu, tym pianka odgrywa większe znaczenie.
Ten aspekt, jak to zwykle powtarzam, jest sprawą mocno indywidualną. Zauważ jednak, że zdecydowana większość foteli za 500 – 1000 zł ma krzykliwą stylistykę.
Często zakrawa wręcz o iście odpustowy design. Szczytem jest tu dla mnie jeden z foteli gamingowych którego poduszka na zagłówek ma… rogi.
Takie zabiegi działają, niestety, na mniej obeznanych klientów, gdyż fotele z tego segmentu są najpopularniejsze i najczęściej kupowane, szczególnie w wersjach ze śmiałą kolorystyką. Radzę odpuścić zbytnie patrzenie na takie bajery i postawić na minimalizm bez uprzykrzających życie elementów.
Niestety, wciąż sporo osób utożsamia fotele dla graczy wyłącznie z wymyślnym designem, wielkim logiem producenta czy krzykliwymi kolorami. Tam nie ma żadnego gamingu, a jedynie tandetne rozwiązania i marketing. Pamiętaj o tym, jak również o naprawdę ważnych cechach tego sprzętu, które Ci przedstawiłem w tym poradniku zakupowym.
W razie dodatkowych pytań zapraszam do sekcji komentarzy.
Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.