W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wybór nawilżacza powietrza to ważna sprawa, ponieważ ten sprzęt dba o Twoje zdrowie i samopoczucie. Musi szybko pozbywać się suchego powietrza z mieszkania lub domu. Na co więc zwrócić uwagę? Jaki nawilżacz wybrać? Wszystko znajdziesz w poradniku zakupowym!

Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy

Spis treści:

  Wybór nawilżacza powietrza a jego rodzaj

  Abym mógł udzielić Ci odpowiedzi na pytanie, jaki nawilżacz powietrza wybrać, początkowo warto poruszyć kwestię dostępnych rodzajów nawilżaczy.

  Spójrz poniżej, czym charakteryzują się poszczególne modele.

  Nawilżacze parowe

  W ich wnętrzu znajduje się grzałka, która podgrzewa wodę, aby następnie wytworzyła się para. Zaletą nawilżaczy parowych bez wątpienia jest niska cena.

  Wysoka temperatura panująca w zbiorniku likwiduje wszelkie bakterie. Często zdarza się, że urządzenia oferują opcję aromaterapii, co jeszcze bardziej zwiększa ich atrakcyjność.

  To, co jeszcze warto wiedzieć o nawilżaczach parowych, to fakt, że nie mają filtrów. Możesz używać ich przez dłuższy okres bez potrzeby wymiany dodatkowych akcesoriów.

  Teraz pora wspomnieć nieco o wadach.

  Jedną z nich jest wysoki pobór energii, co wiąże się z dużymi rachunkami za prąd. Nawilżacze parowe dodatkowo w pewien sposób ogrzewają pomieszczenia, co jest kłopotliwe latem.

  Ponadto są ryzykownym rozwiązaniem, jeśli w domu znajdują się maluchy. Wydobywająca się para to ryzyko oparzenia. Dlatego też ranking nawilżaczy powietrza dla dzieci nie uwzględnia nigdy tego rodzaju.

  Nawilżacze ewaporacyjne

  To modele zbudowane z wentylatora oraz wkładu nawilżającego. Urządzenia są bardzo wydajne i higieniczne w działaniu. Warto kierować się tymi cechami, jeśli zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę, kupując sprzęt.

  Celem nawilżaczy ewaporacyjnych jest zasysanie powietrza z otoczenia, przepuszczenie go przez specjalną matę i w końcowym etapie wypuszczenie lekkiej mgiełki.

  Sposób ten przez wielu uważany jest jako jeden z optymalnych i jednocześnie naturalnych, jeśli chodzi o odświeżenie powietrza wewnątrz pomieszczenia. Oczywiście takie rozwiązanie nie należy do najtańszych.

  Sporo do życzenia pozostawia również konieczność wymiany maty oraz głośność pracy urządzenia. Niemniej to bardzo ceniony typ nawilżaczy.

  Nawilżacze ultradźwiękowe

  Do produkcji mgiełki wykorzystywane są tu fale ultradźwiękowe. O ile dla ludzi takie rozwiązanie jest komfortowe z racji cichej pracy, o tyle dla zwierząt, które są wrażliwe na pewne bodźce, już niekoniecznie.

  Jeśli w domu znajduje się pies lub kot, weź to pod uwagę. Będziesz wówczas wiedzieć, jak wybrać nawilżacz powietrza, aby nikomu nie sprawiał kłopotu.

  Modele ultradźwiękowe nie pobierają dużej ilości energii oraz kontrolują stopień wilgotności w pomieszczeniu. Umożliwiają także ustawienie ciepłej pary bądź zimnej i przyjemnej w letnie dni mgiełki.

  W trakcie użytkowania należy pamiętać o wymianie filtra oraz regularnym czyszczeniu. Podczas pracy z wnętrza nawilżacza wydostają się minerały, które mogą powodować powstawanie białych plam na ciemnych meblach i posadzkach.

  W ogólnym rozrachunku największą uwagę zwróć na ewaporacyjne nawilżacze powietrza. Mają największą wydajność i, przynajmniej w mojej ocenie, najmniej znaczące wady na tle innych typów. Nie bez powodu tyle się ich znalazło w rankingu nawilżaczy powietrza.

  Ranking nawilżaczy powietrza – zwycięzca

  Stadler Form Robert

  Najważniejsze parametry nawilżaczy powietrza

  Na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny nawilżacz powietrza? Jest kilka cech, które są kluczowe, dlatego nie podejmuj zakupu bez odpowiedniej wiedzy.

  Sprawdź poniżej, co szczególnie powinno Cię zainteresować:

  • Wydajnośćcecha ta zależy od wielkości pomieszczenia, jakie ma nawilżyć urządzenie. Wydajność podawana jest w m³/h. To od niej zależy, czy sprzęt będzie najlepszym rozwiązaniem do Twojego domu, mieszkania lub miejsca pracy.
  • Moc – aby napędzić nawilżanie powietrza, sprzęt musi dysponować odpowiednią mocą. Urządzenia parowe zużywają najwięcej energii, dlatego zanim zdecydujesz się na ten model, weź pod uwagę również wyższe rachunki za prąd.
  • Pojemność – cecha ta dotyczy zbiornika na wodę. Mniejsze pojemniki wymagają częstego uzupełniania. Z tego względu lepiej wybierać nawilżacze, do których wlejesz więcej niż 3 l cieczy. Duża pojemność zbiornika na wodę bez wątpienia wpłynie na Twój komfort w trakcie korzystania z nawilżacza.
  • Głośność – urządzenia, które za bardzo hałasują, już po chwili zaczynają denerwować. Zauważysz to szczególnie podczas snu. Nie zapominaj jednak, że im głośność będzie większa, tym wydajność nawilżacza także znajdzie się na wysokim poziomie. Staraj się wybierać urządzenia, których hałas nie przekracza 40 dB w ciągu dnia oraz 30 dB w trakcie godzin nocnych.
  • Akcesoria wymienne – jaki nawilżacz powietrza kupić, aby jego eksploatacja mieściła się w rozsądnej cenie? Przede wszystkim zwróć uwagę na elementy wymienne. Niektóre z nich, tak jak maty, filtry oraz wkłady antybakteryjne, wymagają regularnej wymiany. Zanim zdecydujesz się na konkretny nawilżacz, sprawdź najpierw wartość potrzebnych akcesoriów. Ich wysoka cena wpłynie na wyższe koszty eksploatacji urządzenia.
  • Dodatki – jednym z ciekawszych elementów jest higrostat. Odpowiada za regulację poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Funkcja ta ma również kluczowe znaczenie, jeśli z nawilżacza korzystasz w pomieszczeniach o różnych powierzchniach. Kiedy przeniesiesz sprzęt do niewielkiego pokoiku, higrostat umożliwi Ci dopasowanie nawilżenia do mniejszej przestrzeni.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Przydatne funkcje nawilżaczy powietrza

  Jak wybrać nawilżacz powietrza, aby być zadowolonym z podjętej decyzji? To, co dodatkowo wpływa na atrakcyjność urządzenia, to jego dodatkowe funkcje.

  Zwróć na nie uwagę, jeśli cenisz sobie dokładność i dopracowanie sprzętu w każdym szczególe.

  • Aromaterapia – dostępna jest jedynie w urządzeniach ultradźwiękowych. To kolejna rzecz, kiedy nadal zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze nawilżacza. Dla niektórych jest to spore udogodnienie, z kolei dla pozostałych zbędny dodatek. To, o czym musisz pamiętać, decydując się na nawilżacz z funkcją aromaterapii, to dobór odpowiednich olejków eterycznych. Zawsze wybieraj je ze sprawdzonych źródeł, najlepiej opatrzonych odpowiednimi certyfikatami.
  • Jonizator – opcja dostępna także wyłącznie w nawilżaczach ultradźwiękowych. Podczas produkcji jonów ujemnych sprzęt oczyszcza przestrzeń z wszelkich zanieczyszczeń. Opcja ta sprawdza się szczególnie w pomieszczeniach, gdzie dominują urządzenia elektroniczne. Oczywiście pamiętaj, że moc jonizatora w nawilżaczach powietrza nigdy nie będzie na tyle wysoka, aby całkowicie pozbyć się z domu wszystkich alergenów. Jonizator jest jedynie dodatkiem. Rozwiązania 2w1 są gorsze od osobnych, o czym wspomniałem też w pojedynku oczyszczacz czy nawilżacz powietrza.
  • Timer – zastanawiasz, jaki nawilżacz powietrza kupić, kiedy często zdarza Ci się zapomnieć wyłączyć niektóre urządzenia? Wybierz model, który ma wbudowany timer. Takie udogodnienie pozwoli Ci zaplanować czas pracy nawilżacza oraz jego automatyczne wyłączenie.
  • Regulacja oświetlenia – ta dodatkowa funkcja sprawdza się, kiedy wieczorem lub nocą używasz nawilżacza w pokoju małych dzieci. Regulacja intensywności oświetlenia zastępuje lampkę nocną i jednocześnie pozwala dopasować barwę światła do swoich preferencji.
  • Aplikacja na telefon – jaki nawilżacz powietrza wybrać, aby był prawdziwą gratką technologiczną? Postaw na model, który umożliwia zainstalowanie aplikacji mobilnej. Pozwoli Ci to na zdalne sterowanie urządzeniem nawet wtedy, kiedy znajdujesz się w innym pomieszczeniu lub na innym piętrze domu.
  • Tryb pracy nocnej – mało nawilżone powietrze powoduje kłopoty ze snem. Z tego względu uruchamiasz sprzęt nawet nocą. Jeśli jesteś zwolennikiem takiego rozwiązania, wybieraj modele z nocnym trybem pracy. Oczywiście pamiętaj, że takie nawilżacze w trakcie Twojego snu nie są aż tak wydajne jak w ciągu dnia, ale za to mniej hałasują.

  Podsumowanie

  Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Wydajny (dopasowany do metraży, na którym pracuje), ale energooszczędny i nie za głośny. Najlepiej z pojemnym zbiornikiem, higrostatem, trybem nocnym, timerem. Jeżeli chodzi o rodzaj, warto dobrać go do wymagań, ale prym wiodą nawilżacze ewaporacyjne.

  A jeśli nie jesteś jeszcze całkowicie na tak dla tego typu urządzeń, dowiedz się, czy warto kupić nawilżacz powietrza.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments