W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Oczyszczacz czy Nawilżacz powietrza – Co i dla kogo lepsze?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zarówno oczyszczacze, jak i nawilżacze przydają się wielu osobom, poprawiając samopoczucie i jakość powietrza w domu. Jeżeli jeszcze nie znasz dobrze specyfiki obu urządzeń, koniecznie przeczytaj mój poradnik. Prędko się dowiesz, który sprzęt bardziej Ci się przyda.

Oczyszczacz czy Nawilżacz powietrza – Co i dla kogo lepsze?

Spis treści:

  Oczyszczacz a nawilżacz powietrza – Różnice i podobieństwa

  Działanie nawilżacza oraz oczyszczacza jest do siebie nieco zbliżone. Oba urządzenia mają na celu polepszenie jakości oddychania. To dzięki nim powietrze jest także czystsze.

  Przeznaczenie tych dwóch sprzętów zdecydowanie się od siebie różni. Kiedy nawilżacz dba o optymalny poziom wilgotności w domu, oczyszczacz w tym czasie walczy z różnymi zanieczyszczeniami, wyłapując je z całego pomieszczenia.

  Poznaj pozostałe różnice oraz podobieństwa tych dwóch urządzeń.

  Różnice między nawilżaczem a oczyszczaczem powietrza

  1. Oczyszczacz dba o czystość powietrza. Pozbywa się z przestrzeni drobnoustrojów, cząsteczek kurzu oraz roztoczy. Z kolei nawilżacz odpowiada za właściwy poziom wilgotności, co ma duże znaczenie szczególnie w przypadku samopoczucia i zdrowia.
  2. Oczyszczacz neutralizuje brzydkie zapachy, jest także pomocny w walce ze smogiem. Urządzenie sprawdzi się w przypadku zwierząt, których sierść unosi się w powietrzu. Nawilżacz w takich sytuacjach nie będzie dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie odpowiada za czystość, a jedynie za wilgotność powietrza.
  3. Oczyszczacz wykorzystuje wentylator. Zawiera także różne filtry, na których opiera się jego działanie. Nawilżacz wyposażony jest wyłącznie w zbiornik na wodę.
  4. O skuteczności oczyszczacza świadczy jego wydajność. W przypadku nawilżacza pod uwagę musisz wziąć moc oraz wielkość pojemnika na wodę.
  5. Nawilżacz powietrza często cechuje mniejsza efektywność, dlatego sprawdzi się głównie niewielkich pomieszczeniach. Oczyszczacz wyróżnia szeroki zakres działania, więc dobrze poradzi sobie w dużym salonie lub otwartym mieszkaniu.

  Podobieństwa nawilżacza i oczyszczacza powietrza

  W przeciwieństwie do różnic ilość podobieństw między nawilżaczem i oczyszczaczem powietrza jest niewielka, wręcz znikoma. Jedną i chyba najważniejszą jest fakt, że oba sprzęty w jakimś stopniu poprawiają komfort oddychania.

  Dochodzi do tego ewentualnie podobieństwo w eksploatacji każdego z urządzeń. W obu przypadkach koniecznie musisz zadbać o czystość czy to filtrów, czy też zbiornika na wodę.

  Zaopatrzenie się zarówno w oczyszczacz, jak i nawilżacz nie zwalnia Cię z innych czynności. Jeśli chodzi o drugie urządzenie, to musisz przede wszystkim dbać o wietrzenie pomieszczeń w chłodniejsze dni. W przypadku oczyszczaczy nie unikniesz tradycyjnego odkurzania oraz mycia mebli i podłóg wodą.

  Jak wykazałem w artykule o tym, czy oczyszczacz powietrza usuwa kurz, robi to, ale w przypadku pochłaniania małych drobin, które są jeszcze w powietrzu. Jeżeli kurz zbije się w większą warstwę i osiądzie na meblach czy podłodze, trzeba się zabrać za sprzątanie.

  Ranking oczyszczaczy powietrza – zwycięzca

  Philips AC3858/51

  Dla kogo lepszy będzie oczyszczacz powietrza?

  Dobry oczyszczacz powietrza to urządzenie, które może być używane przez cały rok. Wiosną sprawdzi się, kiedy zaczynają pylić pyłki traw i kwiatów. Z kolei w okresie jesienno-zimowym korzystaj z niego ze względu na uruchomienie ogrzewania. Wtedy pojawia się problem ze wzmożoną ilością kurzu i pyłu.

  Tego rodzaju urządzenia polecane są szczególnie dla osób mieszkających pod jednym dachem ze zwierzętami. Oczyszczacz bardzo dobrze wyłapuje wszelkie cząsteczki oraz zanieczyszczenia, jakie gromadzą się w psiej czy kociej sierści.

  Oczyszczacz podczas oczyszczania powietrza w domu

  Często eksperymentujesz w kuchni z potrawami o dość intensywnym zapachu lub palisz papierosy? Wówczas oczyszczacz powietrza także znakomicie się sprawdzi. Pochłonie uciążliwe aromaty i to nierzadko bez konieczności otwierania okna.

  Może być wykorzystywany także przez alergików, jednak ze sporą ostrożnością. Sprzęt walczy z roztoczami, ale nie likwiduje całkowicie kurzu. Lepiej nie decyduj się wtedy na model z jonizatorem, który wydziela sporą ilość ozonu. Pierwiastek ten niekiedy negatywnie wpływa na zdrowie astmatyków.

  Kup oczyszczacz, kiedy mieszkasz w miejscowości z powietrzem o dużej zawartości smogu. Już w niedługim czasie odczujesz większy komfort oddychania i związane z tym lepsze samopoczucie. W takim przypadku zdecydowanie warto kupić oczyszczacz powietrza.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Dla kogo lepszy będzie nawilżacz powietrza?

  Nawilżacz powietrza bardzo dobrze sprawdzi się jesienią oraz zimą, kiedy ze względu na ogrzewanie masz do czynienia z mocno wysuszonym powietrzem. Wtedy poziom wilgotności w domu lub mieszkaniu zdecydowanie spada.

  Jeśli nie do końca wiesz, czy warto kupić nawilżacz powietrza, wykonaj pomiar wilgotności powietrza za pomocą higrometru. Kiedy wartość spadnie poniżej 40 procent, zakup nawilżacza to dobra decyzja, ponieważ zapewni Ci łatwiejsze oddychanie.

  Nawilżacz podczas nawilżania powietrza w domu

  Urządzenie będzie dla Ciebie korzystnym rozwiązaniem, jeśli nawet zimą nie decydujesz się na suszenie prania w domu. Mokre ubrania rozwieszone po pokojach podnoszą poziom wilgotności. Jeśli starasz się unikać suszarek nawet w kotłowni lub w łazience, bez wahania sprawdź, jaki nawilżacz powietrza wybrać i na co zwrócić uwagę, aby dobrze kupić.

  Stosuj go także podczas częstego przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Klimatyzatory co prawda obniżają temperaturę, ale podczas ich działania z powietrza odprowadzona zostaje woda, co pogarsza jakość oddychania.

  Masz problemy z przesuszoną skórą i włosami, bólami głowy oraz pieczeniem oczu i domyślasz się, że powoduje je niski stopień wilgotności w Twoim otoczeniu? Wybierz profesjonalny nawilżacz powietrza z rankingu, który pomoże Ci zlikwidować wszystkie uciążliwe objawy.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania – Czy zastąpi nawilżacz?

  Model 2w1 raczej nie zastąpi dwóch osobnych urządzeń. Nie ma co się łudzić, ale nawet najlepszej jakości sprzęt nie zapewni takich samych rezultatów jak standardowe i osobne urządzenie do nawilżania.

  Decydując się na połączenie działania oczyszczacza i nawilżacza, licz się z mniejszymi i nie do końca najlepszymi rezultatami. Takie sprzęty są przede wszystkim mniej skuteczne.

  Często też wyróżniają je większe gabaryty, przez co trudniej Ci będzie ulokować je w domowej przestrzeni. Producenci, chcąc udoskonalić działanie swoich produktów, wyposażają je w specjalne mechanizmy wymagające większej ilości miejsca na ich wbudowanie.

  Ograniczoną przestrzeń mają wówczas filtry, przez co całe urządzenie nie może poszczycić się za dużą wydajnością. Nie oczyści w należytym stopniu powietrza, a także nie nawilży go odpowiednio.

  A Ty, zamiast cieszyć się lepszą jakością oddychania, odczujesz jedynie wysoki koszt eksploatacji takiego urządzenia. Nie wspomnę już o tym, że oczyszczacze z funkcją nawilżania są zdecydowanie droższe od tradycyjnych modeli.

  Podobnie działa to w drugą stronę.

  Nie ma co liczyć, że nawilżacz z funkcją oczyszczania pochłonie tyle samo cząsteczek co osobny oczyszczacz. Tutaj akurat są bardzo wydajne modele 2w1, ale świetnie radzą sobie z podnoszeniem wilgotności. Funkcja oczyszczania nie zastąpi w pełni osobnego sprzętu, choć czasem nieco zniweluje ilość pyłków w powietrzu.

  Oczyszczacz czy nawilżacz powietrza – Ostateczny werdykt

  Oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza poprawiają komfort oddychania. Mogą być używane o różnych porach roku. Oczyszczacz likwiduje kurz, alergeny, pyłki czy nieprzyjemne zapachy. Sprawdza się na większym metrażu. Nawilżacz szybko zwiększa wilgotność, poprawiając samopoczucie.

  Pamiętaj, że oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Najważniejszy jest fakt, że ich przeznaczenie oraz sposób działania wyraźnie się od siebie różnią. Dlatego upewnij się, na jakim sprzęcie bardziej Ci zależy, i dopasuj go do własnych potrzeb.

  Dużo również zyskasz, jeśli zadbasz o odpowiednią eksploatację poszczególnych urządzeń. Podczas nawilżania czy też oczyszczania powietrza nie ustawiaj za wysokich parametrów oraz nie przesadzaj z nadmiernym użytkowaniem sprzętów.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments