W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy – Który lepszy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zarówno nawilżacze ewaporacyjne, jak i ultradźwiękowe mają swoje unikalne cechy. Poznanie ich znacząco ułatwi Ci wybór konkretnego typu. Najlepsze źródło wiedzy stanowią informacje zawarte w poniższym artykule. Prędko zdecydujesz, co jest lepsze!

Nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy – Który lepszy?

Spis treści:

  Nawilżacz ewaporacyjny a ultradźwiękowy – Różnice

  Główna różnica między tymi rodzajami nawilżaczy powietrza polega na sposobie ich działania. Nawilżacz ultradźwiękowy w swojej pracy wykorzystuje dźwięki o dużej częstotliwości. Z kolei drugi sprzęt stosuje metodę pary wodnej.

  W przypadku modelu ultradźwiękowego cząsteczki wody początkowo są rozbijane, co doprowadza do powstania pary wodnej. Następnie jest wybijana przez nawilżacz, zapewniając tym rozprzestrzenianie się po pomieszczeniu. W przeciwieństwie do swojego rywala sprzęt ultradźwiękowy działa zdecydowanie ciszej.

  Praca nawilżacza ewaporacyjnego opiera się bardziej na metodzie naturalnej, co gwarantuje bezpieczeństwo. Urządzenie nie wykorzystuje za dużej ilości energii. Z powodzeniem sprawdzi się do aromaterapii, czego nie dostaniesz w nawilżaczu ultradźwiękowym. W jego przypadku olejki eteryczne nie wpływają korzystnie na jego pracę, mogą nawet poważnie go uszkodzić.

  Kolejna różnica dotyczy wkładów wewnętrznych. Nawilżacze ewaporacyjne wyposaża się głównie w specjalne maty lub dyski. Z kolei urządzenia ultradźwiękowe nawilżają powietrze z wykorzystaniem filtrów.

  Co zatem wybrać, nawilżacz ewaporacyjny czy ultradźwiękowy? Najpierw przeanalizuję wszystko po kolei, a później podam Ci ostateczny werdykt pojedynku.

  Ranking nawilżaczy powietrza – zwycięzca

  Stadler Form Robert

  Właściwości nawilżaczy ewaporacyjnych

  Urządzenia ewaporacyjne wykorzystują naturalne procesy polegające na wytworzeniu się pary wodnej. Używają do tego profesjonalnych wentylatorów.

  Elementy te wciągają suche powietrze, wręcz zmuszając je do przejścia przez matę ewaporacyjną. W zależności od modelu zamiast niej urządzenie może mieć wbudowany specjalny dysk obracający się w zbiorniku z wodą lub filtr.

  Do nawilżacza ewaporacyjnego ze spokojem użyjesz zwykłej wody z kranu. Para, która dzięki niej się wytworzy, będzie chłodna, dlatego nie obawiaj się poparzeń. Producenci często wyposażają sprzęty także we wkład antybakteryjny zapewniający higieniczność.

  To, co trzeba podkreślić w przypadku tego urządzenia, to działanie automatyczne. Nawilżacz sam dostosowuje poszczególne ustawienia do warunków panujących w pomieszczeniu. Jeśli okaże się, że jakość powietrza jest zadowalająca, zakończy swoją pracę.

  Zalety nawilżacza ewaporacyjnego

  1. Nie zużywa dużej ilości energii elektrycznej, a jednocześnie wydajnie działa. Głównie dlatego to dla wielu najlepszy nawilżacz powietrza.
  2. Nawilża powietrze, wykorzystując naturalną i bezpieczną metodę. Stanowi ogólnie dobry nawilżacz powietrza do dziecięcego pokoju.
  3. Nie wytwarza gorącej pary, więc nie ma ryzyka oparzeń.
  4. Często oferuje filtr antybakteryjny.
  5. Pomaga w walce z kurzem i innymi zanieczyszczeniami.
  6. Sprawdzi się w przypadku alergików, ponieważ usprawnia oddychanie.
  7. Automatycznie dostosowuje ustawienia do stopnia wilgotności w pomieszczeniu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wady nawilżacza ewaporacyjnego

  1. Podstawowe modele kosztują znacznie więcej niż inny typ nawilżacza z dodatkowymi funkcjami.
  2. W trakcie pracy wydaje hałaśliwe dźwięki.
  3. Zdarza się, że filtry zużywają się już po ok. 3 miesiącach. Wymienianie ich jest dość kłopotliwe i generuje dodatkowe koszty.

  Właściwości nawilżacza ultradźwiękowego

  Urządzenie wykorzystuje do działania fale dźwiękowe. Aby było to możliwe, ich częstotliwość musi być bardzo wysoka. To one rozbijają cząsteczki wody, z których później wytwarza się mgiełka.

  Do tego nawilżacza najlepiej wlewaj wodę destylowaną, ponieważ jest bezpieczniejsza dla zdrowia. Tradycyjna kranówka zawiera minerały, które po rozbiciu osadzają się na meblach, tworząc biały pył.

  Nawilżacze ultradźwiękowe nie są drogie. Odznaczają się także cichą pracą oraz sporą energooszczędnością. Urządzenia zapewniają korzystanie zarówno z zimnej, jak i ciepłej mgiełki.

  Zalety nawilżacza ultradźwiękowego

  1. Sprzęt odznacza się niskim poborem energii elektrycznej.
  2. W trakcie pracy nie wydaje głośnych i dokuczliwych dla ludzi dźwięków.
  3. Wiele modeli oferuje wbudowany higrostat.
  4. Cena nawilżacza nie należy do wysokiej.
  5. Sprzęt pracuje, wykorzystując dwa rodzaje mgiełki: ciepłą oraz zimną.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Wady nawilżacza ultradźwiękowego

  1. Sprzęt wymaga używania wody destylowanej. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami.
  2. W przypadku tradycyjnej kranówki rozbite na cząsteczki minerały nie tylko osiadają na meblach, ale są także szkodliwe dla organizmu.
  3. Wydają drażniące dla zwierząt ultradźwięki.
  4. Urządzenie wymaga częstego mycia.
  5. Musisz pamiętać o regularnym wymienianiu wkładu odwapniającego.
  6. Uważaj, aby nie ustawić nawilżacza w pobliżu mebli. Pod wpływem jego działania dojdzie do ich zawilgocenia. Sprzęt najlepiej umieszczaj na wysokości.

  Zobacz też pojedynek: Nawilżacz parowy czy ultradźwiękowy?

  Nawilżacz ultradźwiękowy czy ewaporacyjny? Ostateczny werdykt

  W moim pojedynku zdecydowanie wygrał nawilżacz ewaporacyjny. W dużym stopniu wpłynęła na to ilość wad urządzenia ultradźwiękowego. Model ewaporacyjny jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla zdrowia, ponieważ nie wytwarza żadnego pyłu. Do swojej pracy wykorzystuje także naturalne metody.

  To lepsza opcja zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Do użytkowania sprzętu nie potrzebujesz destylowanej wody, więc wystarczy Ci ta z kranu. Dźwięki, jakie usłyszysz podczas nawilżania powietrza, co prawda są nieco głośniejsze, ale za to nie wpływają niekorzystnie na zwierzęta.

  Jeśli cenisz sobie dobrej jakości urządzenia zapewniające długą eksploatację, wybierz nawilżacz ewaporacyjny. Zyskasz bezpieczny wzrost wilgotności w Twoim otoczeniu, który nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie. Jednocześnie masz pewność, że sprzęt nie przeszkadza zwierzętom.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments