W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Parownica ręczna czy stojąca? Co lepsze? Która lepiej prasuje?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Rodzaje parownic do ubrań zawierają modele ręczne i stojące (nazywane też stacjonarnymi). Ich zadanie jest takie samo: odświeżanie odzieży, a także jak najsprawniejsze usuwanie zagnieceń, pofalowań i pomarszczeń. W praktyce konstrukcja obu typów jest odmienna. Co się za tym kryje? Który rodzaj jest lepszy? Wyjaśnię to w poniższym poradniku!

Parownica do ubrań ręczna czy stojąca - który rodzaj lepszy

Spis treści:

  Ręczne i stojące parownice potrafią ułatwić życie. Dezynfekują i odświeżają odzienie, zapewniając komfortową obsługę.

  Tak się jednak składa, że różnią się w wielu aspektach, co pokazuje chociażby ranking parownic do ubrań.

  Co z tego wszystkiego wynika? Sprawdź, czytając poniższe wskazówki.

  Parownica ręczna a stojąca – Podobieństwa i różnice

  Zacznijmy od podstaw, czyli zwięzłego omówienia podobieństw i różnic tego sprzętu.

  Podobieństwa

  1. Jako że wykorzystywana jest para wodna, odświeżanie i prasowanie ciuchów jest bezpieczne. I to nawet dla delikatnych tkanin (jedwab, kaszmir, tiul, wełna, wiskoza, welur itp.). Ryzyko przypalenia czy zlustrowania materiału jest wręcz zerowe. Zaliczyłem to zresztą jako mocną zaletę w poradniku o tym, czy warto kupić parownicę do ubrań.
  2. Oba rodzaje muszą pracować przewodowo, aby generować z wody parę wodną. Czasem na pierwszy rzut oka ludziom się wydaje, że ręczne modele są bezprzewodowe, ale nie ma tu opcji, aby parownica pracowała na akumulatorze.
  3. Sposób generowania pary przebiega podobnie, choć niektóre komponenty wyglądają inaczej (wymuszają to m.in. inne gabaryty sprzętu).
  4. Obowiązkowym elementem jest funkcja uderzenia pary. To intensywny wyrzut strumienia o wyższym natężeniu, który ma rozprasować trudniejsze zagniecenia (przynajmniej w teorii). Występuje więc w obu typach.
  5. Same wytwornice pary z parowymi otworami nie są diametralnie inne. Kształtem często przypominają depilator bądź baterię prysznicową. Podobnie się je obsługuje, nie wymuszają odmiennych technik odświeżania odzienia.
  6. Parownice obu typów najczęściej potrafią pracować i na płasko, i w pionie. Nie wymagają przy tym deski do prasowania.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Różnice

  1. Już same nazwy najwięcej mówią. Różni się budowa tych urządzeń. Ręczne parownice są, można by powiedzieć, jednoczęściowe. Sama parownica na kablu i tyle. Modele stacjonarne to już bardziej skomplikowane konstrukcje. Zbiornik wody znajduje się nie w głowicy parowej, a w bazie, z której wychodzi wąż parowy z parownicą.
  2. Bardzo częstym elementem parownic stacjonarnych jest stelaż. Po co producenci go stosują? Aby zapewnić albo wieszak, albo zintegrowaną deskę do prasowania. Mniejsze parownice siłą rzeczy nie oferują takich bajerów.

  Różnic na papierze nie ma wiele, ale są one tak istotne, że w praktyce wynikają z nich zupełnie inne korzyści, ale też pewne mankamenty obu rodzajów.

  I właśnie teraz zajmę się oceną następstw tych cech. Z taką analizą łatwo będzie wydać ostateczny werdykt, wskazując, który rodzaj dla kogo będzie lepszy.

  Ranking ręcznych parownic do ubrań – zwycięzca

  MPM MZP-01

  Parownica ręczna czy stojąca – Wydajność

  Najważniejsze kwestia, czyli skuteczność zarówno odświeżania oraz dezynfekcji, jak i prasowania ubrań.

  Ogólnie biorąc, wyraźnie widać, że parownice stacjonarne są wydajniejsze. Przepływ pary najczęściej przekracza u nich 40 g/min (a w tych topowych nawet 50 g/min). To wynik niedościgniony dla ręcznych modeli, które rzadko osiągają nawet 30 g/min.

  Efekt? Bardziej mobilny typ nie poradzi sobie z grubym czy sztywnym materiałem (pod kątem prasowania). To bardziej sprzęt do subtelnego odświeżania odzieży wyjętej z szafy. Usuwanie zagnieceń idzie opornie i jest możliwe tylko w przypadku stosunkowo cienkich tkanin.

  Parownice stojące wykazują lepszą wydajność i odświeżania, i prasowania, ale powiedzmy sobie szczerze: do skuteczności zwykłego żelazka i tak wciąż im trochę brakuje. Wiele osób zastanawia się, czy parownica zastąpi żelazko, ale najczęściej tak nie będzie.

  Parownice same w sobie nie są kombajnami do prasowania góry mocno pogniecionych ciuchów. Oczywiście dużo zależy od przepływu pary, ale nie ma co się nastawiać na prasowanie najtrudniejszych materiałów z niebywałą skutecznością. Taki sam wniosek wyszedł w pojedynku generator pary vs parownica do ubrań.

  Niemniej należy w tej części docenić większy potencjał stojących steamerów odzieżowych. Poprawia to tym samym ich zastosowanie.

  • Ocena wydajności: Parownice stojące zdecydowanie wygrywają.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Parownica ręczna czy stojąca – Komfort obsługi

  Ocena tej cechy zależy od oczekiwań, ale mam oczywiście własne spostrzeżenia na ten temat.

  • Parownice ręczne są banalne w obsłudze. Bardzo szybko przygotujesz taki sprzęt do pracy, nie wspominając o zabraniu go w podróż. Idealne do szybkich poprawek.
  • Parownice stojące są już masywniejsze, ale za to oferują wieszak bądź deskę. Dodając do tego fakt, że ich zbiorniki na wodę są dużo pojemniejsze, nie przejmujesz się częstymi dolewkami. Pełna gotowość do hurtowego odświeżania i prasowania parą swojej garderoby.

  Manewrowanie urządzeniem w obu przypadkach wypada z kolei podobnie z racji podobnej wagi parownic (nie wliczając w to bazy modeli stacjonarnych).

  • Ocena komfortu obsługi: Trudno wydać tu werdykt; zależy on od Twoich oczekiwań, więc wyjściowo jest tu remis. Modele ręczne są mniejsze, łatwiej je schować, przygotować do pracy, jak i gdzieś ze sobą zabrać. Modele pionowe mają dodatki w postaci wieszaka/deski i pojemniejsze zbiorniki na wodę. Lepiej się sprawdzą przy hurtowym odświeżaniu.

  Parownica ręczna czy stojąca – Opłacalność

  W tego typu pojedynkach warto spojrzeć na zakres cenowy. Tutaj sytuacja znów jest trudna do osądzenia. Cena ściśle wiąże się z możliwościami sprzętu.

  Wiadomo, że modele ręczne są dużo tańsze od stacjonarnych. Mają mniej części, gorszą wydajność i gdyby kosztowały więcej, nie cieszyłyby się wzrostem popularności, a zostały szybko zapomniane przez rynek urządzeń do prasowania odzieży.

  Pod kątem prasowania oba typy parownic nie są jakoś szalenie opłacalne. Ale już ze sprawnym odświeżaniem ubrań (dezynfekcja, neutralizowane brzydkich zapachów, a także usuwanie zmechaceń, kudłów, kurzu, włosów czy sierści) radzą sobie dobrze w stosunku do swoich cen.

  • Ocena opłacalności: Wydaje mi się, że popularniejsze są modele ręczne, gdyż kosztują zdecydowanie mniej. Ale za to mniej potrafią, co wykazały poprzednie punkty, więc wyjściowo znów remis.

  Parownica ręczna czy stojąca – Werdykt

  Ogólnie biorąc, najwięcej zależy od Twoich oczekiwań. Mimo wielu podobieństw to jednak różnice między tymi rodzajami mają bardzo duże znaczenie.

  Po przeczytaniu mojej analizy zapewne masz już swojego faworyta.

  Pozwól jednak, że jeszcze bardziej ułatwię Ci sprawę. Poniżej konkretne wskazówki zakupowe.

  Kup parownicę ręczną, jeżeli:

  • Szukasz niewielkiego sprzętu do szybkich poprawek, np. odświeżania odzieży, która długa wisiała w szafie; ewentualnie do prasowania cienkich rzeczy.
  • Zależy Ci bardziej na odświeżaniu i dezynfekcji, a do gruntownego prasowania używasz innego urządzenia.
  • Chcesz wydać jak najmniej na parownicę do ubrań.

  Kup parownicę stojącą, jeżeli:

  • Pragniesz uzyskać jak najwyższą wydajność nie tylko podczas odświeżania, ale też wygładzania tkanin różnego rodzaju (również tych grubszych i sztywniejszych).
  • Zamierzasz często używać parownicy i zazwyczaj do odświeżania sterty ciuchów.
  • Pasuje Ci zintegrowany wieszak/deska do prasowania.

  Pamiętaj, żeby sprawdzić przy okazji, na co zwrócić uwagę, wybierając parownicę do ubrań. Przygotowałem garść porad zakupowych na ten temat.

  Masz dodatkowe pytania? A może pragniesz wyrazić swoje zdanie na temat pojedynku parownica ręczna vs stojąca? Skorzystaj zatem z sekcji komentarzy!

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments