W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Żelazko nie grzeje – Przyczyny i rozwiązania

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Żelazko powinno odpowiednio grzać, aby szybko wyprostować zagniecenia na odzieży. Jeżeli tego nie robi, trzeba jak najszybciej zlokalizować i usunąć problem. Podstawą jest więc poznanie przyczyny, które będzie możliwe dzięki mojemu poradnikowi.

Żelazko nie grzeje - Przyczyny i rozwiązania

Spis treści:

  Uszkodzony przewód zasilający

  To prawdopodobnie najpopularniejszy powód, dlaczego żelazko nie grzeje. Jeśli kabel nie doprowadza prądu do urządzenia, nie będzie ono działać.

  Przyjrzyj się przewodowi. Jeżeli widzisz, że jest rozerwany lub w inny sposób uszkodzony, wymiana będzie nieunikniona. Swoją diagnozę możesz dodatkowo potwierdzić za pomocą multimetru.

  • Rozwiązanie: Kup nowy przewód, który będzie pasować do żelazka. Aby go przymocować, najpierw zdemontuj stary kabel. Zdejmij tył obudowy (część, na której stawiasz żelazko w pionie) poprzez wykręcenie śrubek. Odłącz kolorowe żyłki znajdujące się przy starym przewodzie i w ten sam sposób podłącz nowy kabel. Jeśli nie chcesz się pomylić, zrób zdjęcie i wzoruj się na nim. Pamiętaj, aby najpierw przełożyć żyłki z nowego przewodu przez osłonę na tylnej części obudowy i dopiero później je podłącz. Na koniec przykręć tył obudowy.

  Ranking żelazek parowych – zwycięzca

  Philips Azur 8000 DST8040/30

  Awaria termostatu

  Termostat to ważna część budowy żelazka. W momencie osiągnięcia zadanej przez Ciebie temperatury wyłącza zasilanie.

  Gdy kabel jest w dobrym stanie, a żelazko Tefal, Philips bądź Braun (lub każdej innej marki) nie nagrzewa się, prawdopodobnie doszło do awarii termostatu.

  • Rozwiązanie: Odkręć najpierw tylną część obudowy, a później górę, aby zyskać dostęp do termostatu. Znajdziesz go na stopie. Jeśli widzisz na niej nagromadzony brud, najpierw ją wyczyść. Przetrzyj styki termostatu, zauważysz go mniej więcej na środku, bo jest połączony z pokrętłem do regulacji temperatury. Złóż ponownie żelazko i sprawdź, czy grzeje.
  • Rozwiązanie 2: Jeżeli to nie pomogło, wymień termostat na nowy. Wykręć starą część i w jej miejsce zamontuj nową. Złóż żelazko, mocując starannie wszystkie elementy obudowy.

  Zobacz zestawienia sprzętów do prasowania:


  Awaria bezpiecznika termicznego

  W żelazkach Philips, Tefal, Russell Hobbs, Bosch i innych producentów zawodzi nie tylko termostat, ale i bezpiecznik termiczny.

  To mały, ale ważny element. Chroni obwód przed uszkodzeniem w wyniku nadmiernego wzrostu temperatury. Kiedy bezpiecznik ulegnie awarii, żelazko nie nagrzewa się po włączeniu.

  • Rozwiązanie: Wymień bezpiecznik termiczny. Rozkręć obudowę żelazka, zepsutą część znajdziesz na spodzie sprzętu. Zdemontuj ją i w jej miejsce umieść nowy bezpiecznik. Wiedz, że nie możesz przylutować wymienianego elementu. Wysoka temperatura od razu go uszkodzi. Takie samo ryzyko istnieje przy zgrzewaniu. Dlatego najbezpieczniej będzie, jeśli nowy bezpiecznik zamontujesz za pomocą specjalnych złączek. Na koniec złóż żelazko, mocując uważnie górę i tył obudowy.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Nieprawidłowe ustawienie napięcia

  Niektóre żelazka mają podwójne napięcie, np. 115 i 230 V bądź 120 i 240 V. Tym cechują się choćby sprzęty turystyczne i nowoczesne żelazka parowe.

  Jeśli ustawisz niewłaściwe napięcie, żelazko nie nagrzeje się po podłączeniu do prądu.

  • Rozwiązanie: Zmień napięcie w urządzeniu. Zrobisz to za pomocą małego przełącznika. Zwykle producenci umieszczają je w dolnej części żelazka, przy uchwycie.

  Pokrętło przekręcone na minimum

  Trudno nazwać to usterką. W tym przypadku żelazko słabo grzeje lub w ogóle nie nagrzewa się przez zwykłe zagapienie się.

  Taka sytuacja może przydarzyć się każdemu, np. przez nadmiar spraw na głowie.

  • Rozwiązanie: Podłącz żelazko do prądu i przekręć pokrętło do temperatury dopasowanej do rodzaju tkaniny. Poczekaj, aż zgaśnie lampka na obudowie. Sprzęt jest już rozgrzany, więc możesz zacząć prasowanie.

  Funkcja automatycznego wyłączania

  Żelazko nie grzeje, mimo że jest podłączone i wcześniej działało bez zarzutu? Sprawdź, czy przypadkiem nie uaktywniła się funkcja automatycznego wyłączania.

  Taka opcja jest obecnie standardem w nowoczesnych sprzętach. Gdy żelazko stoi w poziomie, wyłącza się po 30 sekundach. Jeśli postawisz je w pionie, automatycznie wyłączy się po ok. 8 minutach.

  • Rozwiązanie: Weź żelazko do ręki i przesuń stopą po desce lub ubraniu. Sprzęt znów się włączy. Poczekaj, aż nagrzeje się ponownie do zadanej temperatury i kontynuuj prasowanie.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Podsumowanie

  Żelazko nie grzeje najczęściej przez uszkodzony przewód, awarię termostatu bądź bezpiecznika termicznego. Czasem powód może być błahy, np. źle ustawione napięcie, zbyt niska ustawiona temperatura prasowania lub aktywowanie się funkcji automatycznego wyłączenia.

  Teraz już znasz wszystkie przyczyny tego problemu, więc możesz zabrać się za wyeliminowanie go.

  Przeczytaj też: Dlaczego z żelazka cieknie woda?

  Oceń publikację
  [Głosy: 20 Średnia: 4.5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Darek
  7 miesięcy temu

  Super że ktoś zrobił taką stronkę. Bardzo pomocna. Bardzo trafne wskazówki które pomogą zwykłemu człowiekowi bez wykształcenia elektrycznego posprawdzać konkretne rzeczy i naprawić. Mnie się udało i bardzo pomogło naprawiłem bez wychodzenia z domu. Dziękuję bardzo i pozdrawiam serdecznie. Oczywiście polecam i zachęcam z korzystania z tych porad. Profeska. Brawo