W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking okapów kominowych 60 i 90 cm 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 marca 2024
Komentarze:  0

Ranking okapów kominowych pokaże Ci najwydajniejsze i najcichsze modele. Każdy z nich sprawnie usuwa opary czy nieprzyjemne zapachy, nawet spalenizny. Do tego to elegancki i nowoczesny sprzęt. Skupiłem się na 2 najpopularniejszych szerokościach: najlepszych okapach kominowych 60 i 90 cm. W efekcie prędko wybierzesz z mojego niezależnego zestawienia skuteczne, dobrze wyglądające urządzenie kuchenne!

Ranking okapów kominowych - opinie, jaki wybrać?

Ranking okapów kominowych 2024 - TOP 8

Electrolux LFV616K

Najlepszy okap kominowy 60 cm, który zajmuje pierwsze miejsce w rankingu, to Electrolux LFV616K. Osiąga 575 m3/h i aż 700 m3/h na trybie intensywnym. W obu opcjach momentalnie zlikwiduje opary, w tym woń spalenizny. Po gotowaniu skorzystasz z ciekawej funkcji Breeze. To wręcz bezgłośne odświeżanie powietrza. Utrzyma przyjemny klimat w Twojej kuchni.

Co do głośności, wypada korzystnie. Tryb intensywny osiąga 68 dB, ale standardowy już 63 dB, a najniższy bieg zaledwie 50 dB (przy 305 m3/h). Zwróć uwagę na klasę A, która nie narazi Cię na wzrost rachunków. Sprzęt rewelacyjnie się prezentuje, pracując jako wyciąg lub pochłaniacz. Zapewni Ci też funkcję Hob2Hood. Oznacza to automatykę pracy z indukcją, która ma tę samą funkcję.

Jeżeli interesuje Cię bardzo wydajny okap kominowy do zabudowy 60 cm, zamów Electrolux LFV616K. Szczególnie gdy pasuje Ci jego design i masz lub dopiero planujesz zakup płyty indukcyjnej tej samej marki. Wtedy nie musisz praktycznie nic ręcznie regulować!

Ocena produktu: 9.92/10

GLOBALO Vintio 60.2 Czarny

Globalo Vintio 60.2, czyli skośny okap kominowy 60 cm w czarnym kolorze. Nie pozwoli, aby tłusty osad pokrył Twoje meble kuchenne. Tak samo bezpieczne będą firanki, zasłony i przede wszystkim Ty. Pozbędziesz się problemu nadmiernego zaduchu w kuchni. Ten nowoczesny okap kominowy osiąga 655 m3/h przy 63 dB w trybie max i szalone 720 m3/h przy 69 dB w trybie boost.

Jeżeli oczekujesz niższej głośności, ustawisz najniższy bieg. Oznacza 310 m3/h i tylko 61 dB. Wieczorne pichcenie ułatwią Ci diody LED. Sterowanie to banał, a sprzęt sprawdzi się zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Do tego elegancko i prestiżowo wygląda. Producent użył na froncie szkła hartowanego. W zestawie znajdziesz solidny filtr aluminiowy zatrzymujący cząsteczki tłuszczu.

Jaki mocny okap kominowy do kuchni otwartej na salon? GLOBALO Vintio 60.2 nada się na takie warunki. To urządzenie na większe powierzchnie. Doskonale radzi sobie z uporczywie zadymionym pomieszczeniem. Ponadto ten pochłaniacz z kominem cieszy oko swoim designem.

Ocena produktu: 9.78/10

Samsung NK36M7070VB

W mojej (i nie tylko) opinii Samsung NK36M7070VB to najlepszy okap kominowy 90 cm. Zasysa gęste powietrze przy wydajności 729 m3/h (tryb boost), co trudno przebić. Bardziej standardowy tryb też odznacza się skutecznością (585 m3/h). Od razu zlikwiduje zaduch w większej kuchni. Kurz i tłuszcz wychwytuje aluminiowy filtr. Możesz go umyć w zmywarce, więc nie stracisz czasu i sił.

Dotykowe sterowanie nie rodzi żadnych zagadek. Obstawiam, że prędko je opanujesz bez ciągłego zaglądania do instrukcji. Do wyboru masz łącznie 4 poziomy mocy. Jasno świecące diody LED oznaczają łatwe doglądanie stanu potraw gotowanych na płycie. To przy tym modny okap kominowy. Pokrywa go czarne szkło. Samsung NK36M7070VB dobrze wpisze się w nowocześnie urządzoną kuchnię.

Szukasz dobrego okapu kominowego 90 cm do szerszej płyty? W takim razie nie zastanawiaj się i wybierz Samsung NK36M7070VB. Nie należy może do wyjątkowo cichych (choć sporo zależy od ustawionego biegu), ale za to ekspresowo odświeża powietrze.

Ocena produktu: 9.62/10

Bosch DWK065G60

Ranking okapów kominowych nie mógł się obejść bez Bosch DWK065G60. Jego maksymalna wydajność 593 m3/h w okamgnieniu redukuje intensywność oparów. Nawet pichcąc coś o specyficznym zapachu (np. kapustę), nie będzie Ci to przeszkadzać. Urządzenie pracuje w trybie otwartym lub zamkniętym, oferując 3 stopnie pracy wentylatora. Na niskim biegu to cichy okap kominowy (49 dB).

Dotykowe sensory do sterowania umieszczono dość nisko. Efekt? Niższe osoby spokojnie ich sięgną. Mocne, a energooszczędne diody LED precyzyjnie doświetlą naczynia z potrawami. Metalowy filtr przeciwtłuszczowy wystarczy czyścić raz w miesiącu, aby utrzymać wydajność. Producent zezwala na włożenie go do zmywarki, a to dodatkowy plus. W mojej ocenie całość świetnie się prezentuje!

Najlepsze okapy kominowe muszą być wydajne, to oczywiste. Korzystnie, gdy przy okazji dają szersze pole manewru co do głośności. Kupując Bosch DWK065G60, z pewnością znajdziesz złoty środek między efektywnością wciągania oparów a poziomem hałasu.

Ocena produktu: 9.52/10

Amica OKP6651S

Według wielu porównań Amica OKP6651S to najcichszy okap kominowy 60 cm. Nie powinien przekraczać 45 dB na minimalnym (i wcale nie takim słabym) biegu. Maksymalnie generuje 66 dB, osiągając wtedy solidne 565 m3/h. W tej cenie trudno wymagać lepszego stosunku wydajności do poziomu hałasu. Najważniejsze, że urządzenie sprawnie usuwa nieprzyjemne zapachy, parę wodną itp.

Ogromny wyróżnik stanowi aż 10-stopniowa regulacja prędkości. Owszem, niektóre poziomy obok siebie nie są super zróżnicowane. Niemniej umożliwi Ci to dokładne dostosowanie wydajności oraz głośności. Do szybkiego ustawiania mocy służy dotykowy slider. To również okap z programowalnym wyłączeniem. Ustalisz, jaki czas po gotowaniu ma jeszcze pracować, odświeżając powietrze.

Cichy okap kominowy o dużej wydajności to Twój zakupowy cel? Amica OKP6651S jest zatem dla Ciebie! Za sprawą bezszczotkowego silnika nie hałasuje nadmiernie. Jednocześnie z powodzeniem walczy z oparami. Nie pozwoli, aby firany przesiąkły zapachem potraw.

Ocena produktu: 9.4/10

Franke Vertis FVT 905 BK A

Franke Vertis FVT 905 BK A, a więc duży okap kominowy do zabudowy 90 cm. Nie idzie na kompromisy z wydajnością, mimo że nie kosztuje fortuny (szczególnie jak na 90 cm szerokości). Zagwarantuje Ci 3 prędkości pracy, a ta najwyższa dobija do 580 m3/h. Kasetowy filtr przeciwtłuszczowy zapobiegnie zawilgoceniu otoczenia, w którym gotujesz. Sprzęt usunie przy tym zapachy dań.

Gdy tego zechcesz, zrobisz z tego modelu okap kominowy z filtrem węglowym. Trzeba go dokupić, lecz posłuży do skutecznej pracy w trybie zamkniętym. 2 lampy LED dobrze rozświetlą powierzchnię płyty, zatem łatwo skontrolujesz konsystencję żywności. Ścienny montaż tego okapu wertykalnego nie sprawia trudności. Tak samo jak obsługa. Uprzyjemnią Ci ją dotykowe sensory na szklanej powierzchni.

Jaki okap kominowy 90 cm zadowalająco zasysa opary i nie trzeba na niego wydawać ogromnej kwoty? Właśnie Franke Vertis FVT 905 BK A. Zasłużenie trafił do rankingu. Osobiście nie widzę w nim słabych stron. Zwłaszcza że na 1 biegu trzyma wysoką wydajność, pracując dużo ciszej.

Ocena produktu: 9.34/10

Candy CVMA60B

Candy CVMA60B wyróżnia się kilkoma istotnymi cechami. Jak widzisz po zdjęciu, to biały okap kominowy. Wiedz, że to dużo rzadziej spotykana kolorystyka niż czerń. Po drugie w tej cenie nie tak łatwo też o model z trybem boost. Tutaj trafił na pokład. Oferuje 612 m3/h, co poradzi sobie nawet z grillowaniem intensywnie pachnących przysmaków na patelni. Dym prędko zniknie.

Finalnie masz do wyboru 4 poziomy prędkości. Uzyskasz świetne efekty niezależnie od kubatury swojej kuchni. Jednocześnie precyzyjniej dobierzesz poziom głośności (swoją drogą nie jest tu przesadnie wysoki). Oczaruje Cię przy tym szklane wykończenie. Sprawia, że ten dobry okap kominowy fenomenalnie wygląda – i to zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznie urządzonych kuchniach.

Rozglądając się za białym okapem kominowym 60 cm, Candy CVMA60B stanie się dla Ciebie atrakcyjną opcją. Należy do średniego segmentu cenowego. Mimo to w kilku parametrach prześciga wyraźnie droższe modele. Super alternatywa dla flagowych sprzętów.

Ocena produktu: 9.19/10

Electrolux LFC316X

Najlepsze okapy kominowe nie zawsze sporo kosztują. Potwierdza to Electrolux LFC316X do zabudowy 60 cm. Jego wydajność stoi na poziomie 420 m3/h. Wciąż wystarczy na usuwanie zaduchu z kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Nie wymaga to wiele czasu i nie skutkuje olbrzymim hałasem (maksymalnie 66 dB). Atrakcyjna cena nie odjęła także oświetlenia LED czy możliwości mycia filtra.

Rzecz jasna widać też pewne oszczędności. Nie ma tu pięknego szkła (ale za to stalowe wykończenie) bądź dotykowego panelu sterowania. Jak na model marki Electrolux, brakuje przy tym Hob2Hood. To wszystko da się jednak zrozumieć. Najistotniejsze, że masz przed sobą wydajny okap kominowy z wyciągiem lub w trybie pracy jako pochłaniacz. Nie zawodzi jego regulacja mocy, obejmuje 3 poziomy.

Tani i dobry okap kominowy do zamkniętej kuchni? Przed oczami od razu staje mi Electrolux LFC316X. Nie tak efekciarski jak kilka razy droższe urządzenia, ale praktyczny, mało awaryjny i wydajny. Za rozsądne pieniądze nabędziesz skuteczny sposób na opary z gotowania.

Ocena produktu: 9.18/10

Jaki okap kominowy wybrać?

Przypuszczam, że pragniesz znaleźć dobry okap kominowy, który wyróżnia się zarówno stylowym designem, jak i skutecznym oczyszczaniem powietrza. Ze względu na to, że w tej kategorii krąży sporo różnorodnych modeli, musisz dobrze przemyśleć swój wybór.

Ułatwią Ci to zebrane przeze mnie wskazówki. W efekcie jeszcze szybciej podejmiesz trafną decyzję. Uzyskasz pewność, że okap kominowy Cię nie zawiedzie!

Rodzaje okapów kominowych

Rodzaj okapu z kominem najbardziej wpływa na jego design, a konkretniej kształt. Niemniej może też wpływać na wydajność czy niektóre funkcje, więc warto zwrócić na to szczególną uwagę.

Poznaj główne typy:

  • Skośne/wertykalne – nazywane też uchylnymi. Wyróżnia je ustawiony pod kątem panel, często podzielony na moduły. Powietrze wpada do okapu za sprawą specjalnych kanalików. Skośne okapy kominowe robią największe wrażenie i zwykle okazują się najwydajniejsze. Idzie za tym jednak wyższa średnia cen.
  • W kształcie odwróconej litery T – do wyboru masz tu modele z daszkiem i bez niego. Taki okap ma płaską, prostokątną powierzchnię oczyszczającą skierowaną w kierunku płyty. Wygląda dużo prościej. Coś dla osób, które wolą bardziej ukryć okap z kominem w swojej kuchni.
  • Cylindryczne/tuby – okap-tuba zajmuje mało miejsca. Może być wyspowy lub przyścienny. To elegancki, nierzadko kosztowny, ale i wydajny rodzaj.

W moim niezależnym rankingu najbardziej skupiłem się na modelach wertykalnych. Dużo częściej wybierane niż te w kształcie odwróconego T. Z kolei modele cylindryczne bardziej kojarzy się z nazewnictwem okap-tuba niż okap kominowy, więc należy je raczej omawiać jako osobną grupę.

Szerokość

Wiele poradników głosi, że okap powinien być szerszy od płyty, ale powiedzmy sobie szczerze: większość osób nie ma na to miejsca. Do tego wyraźnie szerszy od płyty okap może nieco dziwnie wyglądać w parze z nią.

W mojej ocenie nie ma co kombinować, zwłaszcza patrząc na to, jak wydajne są najlepsze okapy kominowe. Proponuję Ci dobrać taką samą szerokość zabudowy w przypadku obu urządzeń. Dlatego do zestawienia wybrałem głównie modele 60 cm i kilka 90 cm (które z kolei dobrze zgrywają się też z płytami 80 cm).

Zwróć przy tym uwagę, że szersze okapy nie zawsze okazują się dużo wydajniejsze od swoich węższych odpowiedników. Kolejny powód za tym, aby wcale nie przesadzać z szerokością okapu, gdy ma się standardową płytę.

Wydajność

Po to chcesz kupić mocny okap kominowy, aby prędko usuwał nieprzyjemne zapachy, opary, cząsteczki tłuszczu czy parę wodną. Klucz do sukcesu stanowi dopasowanie wydajności do kubatury swojej kuchni.

Istnieje prosty sposób, aby przekonać się, czy dany model podoła na konkretnej powierzchni. Najpierw oblicz objętość swojej kuchni (czyli kubaturę). Pomnóż powierzchnię przez wysokość. Uzyskany wynik pomnóż przez 6 i gotowe: wiesz już, jaka wydajność odpowiada Twojej kuchni.

Wszystko dlatego, że okap powinien oczyścić powietrze 6 razy w ciągu 60 minut (najlepiej patrząc na jego pierwszy bieg). Dodam, że wydajność okapów (prędkość zasysania powietrza) wyraża się w m3/h.

Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci sprawę, prześledźmy wspólnie pewien przykład. Powiedzmy, że kuchnia ma 15 m2 powierzchni i 2,5 m wysokości. Jej kubatura to 37,5 m3. Mnożąc ten wynik przez 6, wychodzi na to, że okap powinien oferować minimalnie 225 m3/h.

A co z kuchniami otwartymi na salon? No cóż, podczas obliczeń należy wziąć pod uwagę całą powierzchnię. Zwróć jednak uwagę, że topowe okapy z kominem przebijają już 600, a nawet 700 m3/h. Co za tym idzie, radzą sobie z usuwaniem zapachów potraw z kilkudziesięciu metrów kwadratowych.

W tej części wspomnę jeszcze o filtrach. Otóż niektórzy producenci podają, jaki procent cząsteczek tłuszczu likwiduje zastosowany system filtracji. Najlepiej, aby było to 85 procent lub jeszcze lepiej.

Głośność

Wiele osób kojarzy okap z dużym hałasem, który utrudnia skupienie się na gotowaniu, a nawet przeszkadza w rozmawianiu z domownikami. Nie musi tak być, jeśli zwrócisz uwagę na głośność pracy, a konkretniej jej zakres. Jasne, trudno o mocny i cichy okap, lecz nie zaszkodzi prześledzić generowanego hałasu.

Korzystnie, gdy wydajny okap na swoim najwyższym biegu (uwzględniając tryby typu boost) nie przekracza 70 dB. Jeżeli zależy Ci na jak najcichszej pracy, sprawdź też głośność na niższych biegach. Zdarzają się modele, które trzymają przyzwoitą wydajność na swojej minimalnej prędkości i nie przekraczają wtedy 50 dB.

Natkniesz się też na odwrotne podejście. Niektóre okapy na wszystkich biegach przebijają granicę 60 dB. Czy to źle? To zależy. Spora grupa osób od razu liczy się z faktem, że okap będzie donośnie pracował. Jeżeli wolisz mieć w tym szersze pole manewru, wybierz model z cichszymi poziomami działania.

Co do skali regulacji, fajnie mieć do dyspozycji 3 biegi. Jeszcze lepiej wypada opcja 3 biegi + tryb intensywny/boost. Znam nawet okapy z 10-stopniową skalą, ale wiadomo – niektóre prędkości różnią się wtedy minimalnie.

Sposób działania

Zazwyczaj każdy okap kominowy zamontujesz jako pochłaniacz lub wyciąg. Uwzględnij przy tym możliwości związane z dostępem do kanału wentylacyjnego. Pochłaniacz nie wymaga podłączenia do wentylacji, więc dużo łatwiej go zamontujesz. Aby sprzęt działał prawidłowo, wymaga jednak filtra węglowego.

Wiedz, że pochłaniacz nie odprowadza zanieczyszczonego powietrza na zewnątrz; odpowiada tylko za absorbowanie zapachów i oparów. Wyciąg podłączysz z kolei do przewodu kominowego, co gwarantuje skuteczniejsze (nawet o kilkadziesiąt procent) oczyszczanie powietrza w kuchni.

Tryb pracy jako wyciąg opiera się na metalowym filtrze przeciwtłuszczowym. Łatwo utrzymasz go w czystości, gdyż tego typu element budowy prawie zawsze można myć nie tylko ręcznie, ale w i zmywarce. Pokazuje to zresztą mój ranking okapów kominowych.

Jeżeli warunki montażowe na to pozwalają, polecam Ci używanie okapu w trybie wyciągu. Szczególnie gdy masz kuchnię otwartą na salon.

Oświetlenie

Oświetlenie w okapie kominowym zapewni Ci bardziej komfortowe gotowanie. Wyraźnie zobaczysz kuchenkę i to, co dzieje się w garnkach. Najczęściej producenci wyposażają swoje sprzęty w diody LED. Jasne i energooszczędne rozwiązanie. Lepszy wybór niż oświetlenie halogenowe.

Porządny okap kominowy powinien oferować przynajmniej 2 punkty świetlne. Przybierają formę okrągłych lamp, a nieco rzadziej cienkich listew.

Sterowanie

Najlepsze okapy wertykalne najczęściej zapewniają dotykowe sterowanie za pomocą dyskretnie opisanych sensorów. Praktyczniejsza opcja niż mechaniczne przyciski. Dlaczego? Ponieważ dotykowy panel momentalnie przetrzesz. Brud nie wejdzie w zakamarki, bo ich nie ma. Potęguje to też elegancki, nowoczesny design.

Funkcje

Teoretycznie pod funkcje można przypisać tryb intensywny/boost, o którym Ci już wspominałem. Korzystnie, gdy dobry okap kominowy go oferuje, bo jeszcze szybciej usuniesz specyficzny zapach gotowanej potrawy bądź woń spalenizny.

Osobiście doceniam czasowe wyłączenie, a więc timer. Sprzęt będzie pracował określony czas po finiszu pichcenia. Nowocześniejsze okapy idą z tym dalej. Zapewniają funkcje typu Breeze, które wręcz bezgłośnie odświeżają powietrze.

Praktyczne udogodnienie stanowi wskaźnik zużycia filtrów. W takim wypadku dokładnie wiesz, kiedy umyć lub wymienić filtr. Wracając do bardziej wymyślnych opcji, kilku producentów wprowadza bezprzewodową kominikację okapu z płytą. Sprzęt sam się włączy i dostosuje wydajność do mocy pola płyty.

Design

Jak już wiesz, najbardziej wiąże się z kształtem, a więc rodzajem okapu kominowego. Jak na moje oko najefektowniej prezentują się te skośne/wertykalne. Ich panele bywają nawet pofalowane. To jednak kwestia indywidualna. Zresztą tak samo jak kolorystyka, choć dominuje tu czerń.

W pierwszej kolejności pamiętaj o wcześniej opisanych parametrach i cechach. Zawęzisz w ten sposób grupę okapów, które spełnią Twoje wymagania. Następnie przypisz plus tym urządzeniom, które najbardziej Ci się podobają, pasując do kuchennej aranżacji i zabudowy. Finalnie znajdziesz idealny okap kominowy!

Ile kosztuje okap kominowy?

Ceny dobrych okapów kominowych mieszczą się w szerokim zakresie 400 – 2600 zł. Im wyższa cena, tym wydajniejszy staje się okap, radząc sobie nawet w kuchniach otwartych na salon. Popularny segment cenowy to okapy wertykalne za ok. 1000 zł. Nierzadko oferują wysoką wydajność, funkcjonalność i eleganckie wykonanie.

Jakiej firmy okap kominowy?

Najlepsi producenci okapów kominowych to przede wszystkim: Electrolux, GLOBALO, Samsung, Bosch, Amica. Mają szerokie oferty, w których nie brakuje nowoczesnych i wydajnych okapów. Warto też zwrócić uwagę na marki Franke, a także Candy, gdy interesuje Cię biały okap z kominem.

Ta kategoria zawiera ogólnie mnóstwo różnych firm. Pamiętaj, że regularnie aktualizuję ranking. Wtedy sprawdzam, co nowego mają do zaproponowania marki: Toflesz, Akpo, Haier czy Maan. Aktualnie wyżej jednak stawiam produkty wcześniej wymienionych producentów.

Podsumowanie

Oczekując najwyższej wydajności pochłaniania oparów z kuchni, zdecyduj się na jeden z polecanych okapów kominowych. Po takiej lekturze doskonale wiesz, które z nich są teraz najlepsze. Nie musisz o to pytać na forum lub czytać innych blogów.

Zauważ przy okazji, że tego typu okapy są do tego minimalistyczne, trwałe i funkcjonalne. Dodając do tego różne tryby wydajności oraz nie za głośną pracę, to inwestycja na lata w porządny sprzęt AGD do zabudowy.

Masz dodatkowe pytanie bądź własną opinię o kuchennym okapie kominowym do zabudowy? Jeżeli tak, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Po obliczeniach metrażu swojej kuchni uważasz, że potrzebujesz mniejszego okapu o nie tak wielkiej wydajności? Spójrz na najlepsze okapy podszafkowe. Zajmują bardzo mało miejsca, dobrze sprawdzając się w ciaśniejszych kuchniach. Podobnie zresztą jak dobre okapy teleskopowe.

Szukasz także innych urządzeń do swojej kuchni? Rzuć okiem na miejsce do gotowania, a więc płytę grzewczą. Na portalu znajdziesz zarówno ranking płyt indukcyjnych, jak i ranking płyt gazowych do zabudowy. Oba te rodzaje mają swoje unikalne zalety, ale ważne, aby wybrać solidny model.

Niszowy, lecz bardzo ciekawy sprzęt stanowią z kolei dobre płyty indukcyjne z wbudowanym okapem. Innowacyjne modele, które zarówno gotują, jak i odświeżają powietrze w kuchni.

Komplet idealnie uzupełni najlepszy piekarnik do zabudowy. W aktualizowanej klasyfikacji wyłoniłem szereg znakomitych sprzętów. Osobno zamieściłem opinie o polecanych piekarnikach parowych, które utrzymują soczystość wielu potraw.

Oceń publikację
[Głosy: 1 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments