W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ranking okapów podszafkowych 2024 | Opinie

author avatar
Łukasz Proszek
Aktualizacja:  1 września 2024
Komentarze:  5

Dobry okap podszafkowy nie wymaga dużo miejsca i szybko likwiduje opary wydzielane podczas gotowania. Rynek tego sprzętu jest jednak bardzo duży oraz zróżnicowany. Aby prędko dowiedzieć się, jaki okap podszafkowy jest najlepszy, spójrz poniżej. Przygotowałem dla Ciebie aktualizowany, niezależny ranking okapów podszafkowych. Przedstawi Ci najmocniejsze i najcichsze modele!

Ranking okapów podszafkowych - opinie, jaki wybrać?

Ranking okapów podszafkowych 2024 - TOP 7

Electrolux LFG716R

Electrolux LFG716R

Ranking okapów podszafkowych wygrywa Electrolux LFG716R. Uchroni Cię od zaduchu, ale i tłustego nalotu na meblach oraz przykrego zapachu na firankach bądź zasłonach. Skąd ta pewność? Osiąga 580 m3/h wydajności w trybie standardowym i aż 700 m3/h na intensywnym. Momentalnie usuwa opary nawet z większych kuchni otwartych na salon. Do tego pobiera niewiele prądu (klasa A).

Masz lub planujesz zakup indukcji tej marki? Super się składa! Za sprawą Hob2Hood okap z automatu dostosuje się do intensywności pracy płyty. Nic nie musisz wtedy regulować. Gotowanie lub smażenie ułatwi Ci też oświetlenie LED. Zgarniający cząsteczki tłuszczu filtr przeciwtuszczowy jest zmywalny. Nie stracisz pieniędzy na częste wymiany – wystarczy umycie go i będzie jak nówka.

Electrolux LFG716R to najlepszy okap podszafkowy 60 cm o dużej wydajności. Wybierz go, gdy zależy Ci na jak najmocniejszym modelu z nowoczesnymi funkcjami. Tym bardziej jeśli płyta również będzie pochodzić od marki Electrolux, obsługując Hob2Hood.

Ocena produktu: 9.98/10

Toflesz OK-6 Linea Glass Czarny

Toflesz OK-6 Linea Glass Czarny

Rewelacyjny okap podszafkowy do zabudowy! Przede wszystkim Toflesz OK-6 Linea Glass prędko usuwa nawet uporczywą woń spalenizny. Jego turbina potrafi zagwarantować 635 m3/h. Co ciekawe, to jeden z najcichszych okapów podmeblowych. Zależnie od wybranego biegu jego głośność osiąga 44 – 64 dB. Patrząc na maksymalną wartość i pamiętając o wydajności, nie jest zbyt głośno.

Zwróć uwagę na czarne szkło hartowane. Dodaje prestiżu temu urządzeniu. Ponadto łatwo je wyczyścisz. Nie zabrakło listwy LED, która wspomoże Cię podczas pichcenia późnym wieczorem. Z funkcji skorzystasz z timera. Sterowanie uprzyjemnią Ci jasno opisane sensory dotykowe, lecz to nie jedyna opcja. Kolejny wyróżnik tego modelu to niewielki, poręczny pilot, który otrzymasz w zestawie.

Nie dziwię się, że tak wiele osób wybiera Toflesz OK-6 Linea Glass. Zamów go, gdy interesuje Cię mocny i cichy okap podszafkowy do dużej kuchni. Zwłaszcza gdy chodzi o kuchnię otwartą na salon. Szybko odpoczniesz od zaduchu, nie użerając się również z głośną pracą okapu.

Ocena produktu: 9.76/10

GLOBALO Senturo 60.3 White

GLOBALO Senturo 60.3 White

Godny polecenia płaski okap podszafkowy do zabudowy 60 cm. GLOBALO Senturo 60.3 White na pewno sprawdzi się w Twojej kuchni, gdyż da Ci 2 sposoby montażu. Pierwszy z nich polega na działaniu w formie wyciągu. Wówczas po podłączeniu do wentylacji usunie z kuchni wszystkie zapachy. Druga opcja wykorzystuje tryb pochłaniacza, oczyszczając przestrzeń w obiegu zamkniętym.

Uniwersalna szerokość okapu ułatwi Ci dobre dopasowanie do większości kuchennych szafek. Producent zadbał o 3-stopniową regulację prędkości pracy urządzenia. Bez problemu dobierzesz ustawienia do gęstości oparów. Przy maksymalnym trybie pracy (aż 525 m3/h) poziom hałasu wynosi 66 dB, a to akceptowalny wynik. Okap wyposażono również w energooszczędne światło.

Jaki biały okap podszafkowy wybrać? Proponuję Ci właśnie GLOBALO Senturo 60.3 White. Mistrzowsko radzi sobie z likwidacją mocniejszych aromatów gotowanej żywności. Świetnie wygląda, bezawaryjnie działa i łatwo go zamontujesz. Ranking z chęcią przyjął ten model.

Ocena produktu: 9.62/10

Electrolux LFG719R

Electrolux LFG719R

Kuchenny okap podszafkowy pod zabudowę 80 cm. Coś dla posiadaczy szerszych płyt. Electrolux LFG719R doskonale radzi sobie z usuwaniem oparów. Standardowo osiąga 580 m3/h, ale ma tryb intensywny. Wtedy jego wydajność wzrasta do 700 m3/h. Ciekawostkę stanowi fakt, że na podkręconej mocy staje się jedynie o 1 dB głośniejszy (68 dB na intensywnym, a 67 dB na standardzie).

Dostaniesz także do wyboru niższy bieg o głośności 54 dB. Niewiele jak na wydajny okap podszafkowy. Korzystając z indukcji z funkcją Hob2Hood, sprzęt sam dostosuje swoją skuteczność pochłaniania do mocy pola indukcyjnego. Do gustu przypadną Ci 2 punkty świetlne LED. Dokładnie pokażą zawartość naczyń, w których gotujesz żywność. Ponadto to elegancki model do nowoczesnej kuchni.

Electrolux LFG719R to najlepszy okap podszafkowy 80 cm. Postaw na niego, szukając szerszego modelu nad większą płytę. Smażąc, gotując lub dusząc, opary i zapachy pożywienia nie będą już tak irytujące. Praktycznie momentalnie znikną, patrząc na wydajność okapu.

Ocena produktu: 9.53/10

Amica OMP6554BG

Amica OMP6554BG

Szafkowy okap kuchenny 60 cm o dużej wydajności (462 m3/h). Poziom hałasu na najwyższej prędkości pracy wynosi tylko 63 dB. Bezdotykowy system działania zagwarantuje Ci wygodę podczas wyboru ustawień. Ten sprzęt sterowany gestami uruchomisz po wykonaniu ruchu dłonią. Specjalne panele sensoryczne umieszczono pod spodem, co da Ci łatwy dostęp do poszczególnych funkcji.

Ten dobry okap podszafkowy wyróżnia się świetnym stosunkiem ceny do możliwości. Aby zapewnić dużą wygodę w kuchni, sprzęt udoskonalono listwami LED. Emitują jasne światło, umożliwiające precyzyjne doglądanie potrawy. Oświetlenie jest energooszczędne, a wbudowane listwy oferują długą żywotność. Ich zastosowanie wpływa także na estetyczny wygląd całego urządzenia.

Rozglądasz się za mocnym i cichym okapem podmeblowym, lecz nie za ogromną kwotę? Amica OMP6554BG jest zatem dla Ciebie! Jeden z topowych przedstawicieli średniego segmentu cenowego. Jego czarna kolorystyka pasuje do wielu aranżacji.

Ocena produktu: 9.4/10

Kernau KBH I 0160 B Glass

Kernau KBH I 0160 B Glass

Szklany okap podszafkowy 60 cm w czerni. Nie kosztuje wiele, a wygląda na luksusowy sprzęt z najwyższej półki. Kernau KBH I 0160 B Glass pasuje do wielu mebli, również IKEA. Jego montaż nie sprawia większych trudności. Masz przed sobą bardzo cichy okap podszafkowy. Generuje maksymalnie 61 dB. Odda Ci do dyspozycji 3 biegi, mogąc pracować jako wyciąg lub pochłaniacz.

Co z wydajnością? Wynosi 305 m3/h. Owszem, to nie jakiś demon wydajności, ale w zamkniętej kuchni poradzi sobie z nadmiarem pary wodnej. Szczelinowy system zasysania oparów prędko kieruje je na aluminiowe filtry. Opcjonalnie możesz zrobić z Kernau KBH I 0160 B Glass okap podmeblowy z filtrem węglowym. Spodobają Ci się też proste sterowanie i obecność diod LED.

Korzystając z 60-centymetrowej płyty w zamkniętej, a wręcz ciasnej kuchni, Kernau KBH I 0160 B Glass stanowi dobry wybór. Nie bez powodu zbiera tysiące pozytywnych opinii. Moja również taka jest, stąd obecność w rankingu okapów podszafkowych.

Ocena produktu: 9.3/10

GLOBALO Delico 50.1 White

GLOBALO Delico 50.1 White

Biały okap kuchenny przeznaczony pod niewielką zabudowę 50 cm. Mimo kompaktowych wymiarów pozytywnie zaskoczy Cię wydajnością 315 m3/h. W trakcie pracy urządzenie zachowuje się stosunkowo cicho (47 – 61 dB), zapewniając dobre efekty pochłaniania zapachów. GLOBALO Delico 50.1 White wykorzystasz w trybie pochłaniacza lub po podłączeniu do wentylacji jako wyciąg.

Obsługa tego modelu nie jest skomplikowana. Służą do tego wygodne przyciski, którymi szybko ustawisz prędkość. Urządzenie oferuje 3 poziomy pracy do wyboru. W każdym z nich zapewnia inną wydajność oraz różny poziom hałasu. Ten dobry okap z powodzeniem sprawdzi się w zamkniętym pomieszczeniu. W gotowaniu po zmroku pomoże Ci dwupunktowe, jasne oświetlenie.

Bez większych wątpliwości uznałem GLOBALO Delico 50.1 White za top okap podszafkowy 50 cm. Dobrze wkomponuje się w niewielką kuchnię, w której dominuje biel, by optycznie powiększyć przestrzeń. Istotne, że wydajność wcale tu nie zawodzi. Tak samo jak głośność pracy.

Ocena produktu: 9.23/10

Jaki okap podszafkowy wybrać?

Zdaję sobie sprawę, że wybór okapu kuchennego podszafkowego nie może być przypadkowy. Tylko dobrej jakości model efektywnie pochłonie wydobywające się ze smażonych lub gotowanych potraw aromaty.

Układając ranking okapów podszafkowych, zwróciłem uwagę na kilka istotnych cech oraz parametrów. Ty także musisz wziąć je pod uwagę, decydując się na zakup konkretnego sprzętu. Dzięki poniższym wskazówkom dokonasz trafnego wyboru!

Szerokość

Największą popularnością cieszą się okapy podszafkowe do zabudowy 60 cm. To prosta zależność, bo płyty w tym rozmiarze także są najczęściej wybierane. W doborze rozmiaru nie ma co sobie komplikować życia. Masz płytę szeroką na 60 cm? Wybierz też okap do zabudowy w tej szerokości. Tak samo z inną wartością, np. 80 cm.

Teoretycznie nic nie zaszkodzi, aby dobrać okap szerszy od płyty. Wiąże się to jednak z wyższą ceną, a nie zawsze realnie większą wydajnością. Dlatego też polecam Ci te same szerokości obu urządzeń.

W ostateczności – gdy warunki montażowe nie pozwalają Ci na inną opcję – okap 50 cm może się sprawdzić nad płytą 60 cm. Lepsze to niż nic, prawda? Też usunie opary, lecz zapewne w nieco dłuższym czasie i najlepiej tylko na swoim najwyższym biegu.

Wydajność

Dobry okap podszafkowy wybiera się pod kubaturę swojej kuchni. Jasne, zawsze możesz po prostu nabyć jak najwydajniejszy sprzęt, ale mając mniejszy budżet, lepiej to sobie obliczyć. Poprawnie dobrana wydajność zagwarantuje Ci szybkie i dokładne usuwanie oparów.

Jak tego dokonać? Najpierw pomnóż metraż kuchni przez jej wysokość. Następnie uzyskany rezultat pomnóż przez 6. W taki oto sposób ustalisz, jaka powinna być wydajność okapu wyrażana w m3/h.

Dla ułatwienia posłużmy się pewnym przykładem. Powiedzmy, że masz kuchnię o powierzchni 15 m2 i wysokości 2,5 m. Jej objętość wynosi 37,5 m3. Mnożąc ten wynik przez 6, potrzebny Ci sprzęt gwarantujący 225 m3/h, co nie będzie trudne do osiągnięcia (nawet tańsze modele 50 – 60 cm przekraczają zwykle 300 m3/h).

Sprawa komplikuje się, gdy poszukujesz porządnego okapu do kuchni otwartej na salon. Tak, wtedy wypada wziąć pod uwagę metraż całej tej powierzchni. Takie pomieszczenia często osiągają ok. 35 m3 (w domach jednorodzinnych), co przy 2,5 m wysokości wymaga już ok. 525 m3/h wydajności.

Głośność

Wiele opinii głosi, że nie ma mocnych i cichych okapów kuchennych. Coś w tym jest, lecz sporo zależy od oczekiwanej wydajności względem objętości kuchni. Im mniejszą masz kuchnię, tym łatwiej znajdziesz cichszy sprzęt.

Patrząc jednak na najmocniejsze modele, korzystnie, gdy nie przekraczają 68 – 70 dB. Inaczej będą już bardziej irytujące podczas swojej pracy. Wynik poniżej 65 dB (przy zachowaniu solidnej wydajności) jest już super. Te wartości dotyczą najwyższego lub intensywnego trybu.

Niższe biegi niektórych urządzeń mieszczą się poniżej granicy 50 dB. Taki wynik oznacza cichutkie działanie jak na okap, ale wiadomo – musi to współgrać z oczekiwaną wydajnością, wystarczając na dane pomieszczenie.

Robiąc porównanie okapów podmeblowych w aspekcie ich głośności, warto też rzucić okiem na ilość oferowanych prędkości. Wtedy łatwiej znajdziesz złoty środek między skutecznością a hałasem. Osobiście doceniam 3-stopniową regulację, ewentualnie z dodatkowym trybem typu turbo.

Sposób montażu

Okap musi pasować do danej szafki, to oczywiste. W końcu mówimy o urządzeniach do kuchennej zabudowy. Ten aspekt najlepiej ustalić ze swoim stolarzem. Pozostaje przy tym wybór trybu pracy. Wiele najlepszych okapów podszafkowych może pracować jako wyciąg lub pochłaniacz.

Pierwszy sposób oznacza efektywniejszą pracę. Dlaczego? Ponieważ opary zostają odprowadzane poza budynek – za pomocą kanału wentylacyjnego. Jak się pewnie domyślasz, komplikuje to montaż, stawiając przed Tobą więcej wymagań. Jeżeli jednak masz taką opcję, skorzystaj z niej.

A okap podszafkowy bez wyciągu? W takim wypadku działa jako pochłaniacz. Wykorzystuje obieg zamknięty. Istotne, aby zastosować wtedy lepsze filtry węglowe. Zazwyczaj trzeba je dokupić, zastępując nimi standardowe filtry przeciwtłuszczowe.

Oświetlenie

Dobry okap podszafkowy oferuje wbudowane oświetlenie. Co za tym idzie, w dyskretny sposób ułatwi Ci doglądanie obrabianej termicznie żywności. W zasadzie trudno znaleźć nawet budżetowy model bez tego udogodnienia. Istotna kwestia to jego typ: halogenowy lub LED.

Zdecydowanie polecam Ci diodowe oświetlenie LED. Mocno świeci, a pobiera niewiele energii. W zależności od modelu źródło światła umieszcza się w kilku miejscach punktowo lub w postaci listew (zwłaszcza w szerszych modelach).

Sterowanie i ogólna obsługa

Na rynku spotkasz kilka opcji na intuicyjne sterowanie pracą okapu (np. wybór biegu, włączenie, wyłączenie, ustawienie timera itp.). Pierwszy typ okapów podszafkowych obsłużysz za pomocą przeznaczonych do tego przycisków lub suwaków mechanicznych.

Bardziej nowoczesne urządzenia działają na dotyk. Dotykowe sensory są bardzo wygodne w obsłudze. Do tego potęgują minimalizm, bo nic nie wystaje z panelu. No i nie zbiera przy okazji brudu, łatwo dając się przetrzeć z osadu.

Producenci oferują również jeszcze bardziej wymyślne rozwiązania. Mowa o okapach sterowanych za pomocą gestów. Chcąc uruchomić taki sprzęt, nie musisz dotykać brudną dłonią panelu lub szukać ukrytych przycisków. Wystarczy, że wykonasz ruch dłonią, aby włączyć okap lub zmienić jego ustawienia.

Dodatkowe funkcje

Wielu producentów dba o specjalne funkcje, które zwiększają wygodę podczas gotowania. Jedna z popularniejszych to ustawienie czasu działania urządzenia. Okap z timerem automatycznie się wyłączy, kiedy nadejdzie na to pora – nie musisz samodzielnie tego robić.

Kolejne udogodnienie to tryb turbo, boost lub intensywny (nazewnictwo zależy od producenta). Zapewnia szybsze działanie sprzętu oraz efektywniejsze pochłanianie zanieczyszczeń.

Funkcja ta wiąże się z chwilowym wzrostem wydajności okapu, ale i jego głośności pracy. Przyda Ci się, gdy zechcesz oczyścić powietrze w kuchni w krótszym czasie. Wykorzystasz je np. po przypaleniu jedzenia, wykipieniu czegoś lub podczas gotowania mocno aromatycznego dania (chociażby ryby czy kapusty).

A może w ogóle nie chcesz nic ustawiać? To możliwe. Niektóre nowoczesne okapy podmeblowe bez połączenia przewodowego komunikują się z płytą. Same dostosowują odpowiedni bieg, kierując się ustawioną mocą pola indukcyjnego. Oba urządzenia muszą wtedy oferować tę funkcję.

Praktyczna opcja to wskaźnik zużycia filtrów. Dokładnie wiesz, kiedy przyszedł czas na umycie filtra lub jego wymianę. W efekcie utrzymasz stałą wydajność pracy swojego okapu.

Stylistyka i kolorystyka

Najlepszy okap podszafkowy powinien pasować do Twojej kuchni. Producenci wiedzą o tym, jak ważny jest aspekt wizualny. Niektórzy oferują modele np. pokryte szkłem hartowanym, co zwykle potęguje minimalizm i elegancję.

Jeszcze bardziej indywidualna kwestia to kolorystyka. Dobierz ją do aranżacji swojej kuchni i zapewne do koloru płyty. Trudno się zatem dziwić, że prym wiodą czarne okapy podmeblowe. W rankingu zadbałem jednak o pewne zróżnicowanie, wyróżniając też białe egzemplarze.

Ile kosztuje okap podszafkowy?

Ceny dobrych okapów podszafkowych mieszczą się zwykle w zakresie 450 – 1600 zł. Im wyższa cena, tym sprzęt staje się skuteczniejszy, a przy tym niejednokrotnie cichszy oraz bardziej ekonomiczny. Na cenę wpływa także szerokość okapu. Szersze modele, np. 80 cm, bywają wyraźnie droższe od standardowych, czyli 60 cm.

Jakiej firmy okap podszafkowy?

Najlepsi producenci okapów podszafkowych to przede wszystkim: Electrolux, Toflesz, GLOBALO, Amica i Kernau. Większość z nich ma szerokie oferty, proponując urządzenia o różnej szerokości czy kolorystyce. Wyróżnia je wysoka wydajność, a niejednokrotnie nie za głośna praca oraz banalne czyszczenie i obsługa.

Rzecz jasna rynek okapów tego typu obejmuje dużo więcej marek. Pamiętaj, że regularnie aktualizuję mój ranking okapów podszafkowych. Sprawdzam wtedy nowości od takich firm jak np.: Ciarko, Gorenje, Teka, Maan, Elica czy Faber. Aktualnie wyżej oceniam jednak produkty wcześniej wspomnianych producentów.

Podsumowanie

Jak się okazało, porządny okap kuchenny podszafkowy nawet w mniejszym rozmiarze potrafi prędko usunąć zadymienie z kuchni. To proste i skuteczne rozwiązanie nie tylko do małej kuchni, ale i na nieco większą przestrzeń.

Dodając do tego oświetlenie, komfortowe sterowanie oraz elegancki wygląd, tego typu okap podmeblowy okaże się dla Ciebie dobrą inwestycją. A dzięki mojemu rankingowi nie musisz już pytać o ten sprzęt na forum bądź czytać innych blogów.

Masz własną opinię o okapie podszafkowym lub chcesz o coś mnie dopytać? Skorzystaj z sekcji komentarzy.

Na PROrankingach znajdziesz także jedne z najskuteczniejszych pochłaniaczy. Chodzi o najlepsze okapy kominowe do zabudowy. Nie są tak dyskretne w kuchni, bo zajmują więcej miejsca, ale nie mają sobie równych w szybkości usuwania oparów.

Obie cechy, czyli wydajność oraz mało zajmowanej przestrzeni, łączą w sobie sprzęty, które pokaże Ci ranking okapów teleskopowych. W kilku aspektach przypominają te podszafkowe.

Planujesz większe zakupy AGD do zabudowy? Na portalu znajdziesz masę aktualizowanych klasyfikacji z tej kategorii!

Zobacz chociażby najlepsze płyty indukcyjne. Bardzo szybko się na nich gotuje, a czyszczenie nie zabiera dużo czasu. To samo dotyczy innowacyjnych modeli, które przedstawia ranking indukcji z okapem. Od razu nabędziesz pełnoprawny sprzęt 2w1.

Wolisz bardziej tradycyjne rozwiązania? Wtedy sprawdź ranking najlepszych płyt gazowych do zabudowy. Wyróżniłem w nim sporo świetnie ocenianych modeli.

Skoro okap i płyta grzewcza, to do zestawu dobierz dobry piekarnik elektryczny. Nie trzeba wydawać fortuny, aby cieszyć się produktem premium, zwłaszcza gdy poznasz moje zestawienie. Osobno omówiłem z kolei polecane piekarniki parowe. Nawilżają potrawy, aby te nie utraciły swojej soczystości.

Oceń publikację
[Głosy: 2 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Jolanta
2 lat temu

Witam, szukam okapu w kolorze białym. Obsługa manualna, tak zeby pasował pod rozmiar szafki 60cm szerokość. Takiego, w ktorym można wymieniać filtry lub połączyć go z kratką wentylacjną kanałem wentylacyjnym o rozmiarze 11cm przy srednicy kolana wentylacyjnego zmiennego (chcę zachować jak najwiecej miejsca w szafkach kuchennych dlatego nie chce szerokiego kanału wentylacyjnego typu tuba) tylko kanał wentylacyjny 5,5cm na 11cm.proszę o pomoc w wyborze, kuchnia jest w mieszkaniu w bloku i nie jest duza

Konrad
2 lat temu

Witam Panie Łukaszu,
Szukam czarnego okapu podszafkowego, który mogę zabudować i powiesić nad wyspą. Salon z aneksem kuchennym ma 24m^2
Z moich obliczeń wynika, że minimalna wartość ciągu to około 370, a optymalna 490.
Rozważam MAAN Helios 60 Touch lub Tetyda 60, Okap SOLGAZ Gest Control Czarny, GLOBALO Agendero 60.2 lub FABER INKA PLUS HCS BK 52 3050628322.
Co Pan o nich sądzi? Czy może w ogóle są nietrafione? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź

lena
2 lat temu

Witam 🙂
byłam już zdecydowana na model okapu Okap GLOBALO Gingero 80.1 Biały, aczkolwiek muszę z niego zrezygnować i poszukuje innego modelu. Jedyny haczyk u mnie to średnica wylotu powietrza musi być 12cm. Czy możesz polecić proszę jakiś model okapu z takim właśnie wlotem? Mam średnice rur 10cm i przejściówką do 12cm mogę powiększyć, ale do 15cm już mi odradzali…