Pralka ładowana od góry Ranking 2021 + Opinie

Mój dokładny i niezależny ranking z opiniami szybko odpowiednie Ci na pytanie, jaka pralka ładowana od góry jest najlepsza. Sprawdziłem dziesiątki modeli, aby wybrać te najopłacalniejsze! Nie zabrakło cichych urządzeń z silnikiem inwerterowym.

Pralka ładowana od góry - ranking, opinie, jaką wybrać

Nie musisz już czytać innych artykułów, zestawień czy pytać na forum – w tym miejscu znajdziesz wszystko, aby dobrze wydać swoje pieniądze, kupując niezawodną pralkę ładowaną od góry.

Electrolux EW8T3372P

Pralka ładowana od góry Electrolux EW8T3372P


Kliknij i kup Electrolux EW8T3372P

MediaExpert
EURO
OleOle
Neonet


Electrolux EW8T3372P to energooszczędna pralka ładowana od góry z silnikiem inwerterowym. Wyróżnia się świetną klasą energetyczną. Po zmianie etykiet to klasa D, więc wysoka, szczególnie na tle reszty pralek z górnym załadunkiem.

Fenomen tego modelu tkwi też w funkcjonalności. Seria 800 Electroluxa ma system UltraCare. Czuwa nad uaktywnianiem środków piorących przed dotarciem do bębna. Finalnie Twoja odzież nie jest narażona utratę jakości. Jednocześnie szybko znikają z niej nawet bardziej uporczywe plamy.

Co więcej, w ostatniej fazie cyklu pralka uruchamia parę wodną. Rozluźnia włókna tkanin. Efekt? Dużo mniej pognieceń, więc nie stracisz czasu na długie prasowanie odzienia. Niektóre części garderoby pewnie w ogóle nie będą wymagały interwencji żelazka.

Nie zastanawiasz się przy tym, na jaki czas ustawić pranie, żeby mieć najlepsze rezultaty. Pralka sama to robi! Zasługa nowoczesnej automatyki wagowej. Sensory ważą załadunek w bębnie i ustalają optymalne parametry. Ułatwia to obsługę i zwiększa skuteczność odplamiania tekstyliów.

Wracając do pary wodnej, jest dla niej osobny program parowy, a także parowa opcja do kaszmiru. Z innych programów do wyboru: denim, ubranka dziecięce, wełna, odzież zewnętrzna, delikatne tkaniny czy zaledwie 14-minutowy program szybki.

Bez problemu dopasujesz cykl do pranych ciuchów, nie narażając ich na zniszczenia czy zmechacenia.

Dokładając do tego świetną jakość wykonania, lekko otwieraną klapę i ciche pranie (49 dB), Electrolux EW8T3372P to w mojej opinii najlepsza pralka ładowana od góry!

Candy Smart CSTG 48TME/1-S

Pralka ładowana od góry Candy Smart CSTG 48TME/1-S


Kliknij i kup Candy Smart CSTG 48TME/1-S

EURO
OleOle


Candy Smart CSTG 48TME/1-S, czyli ekonomicznie pracująca pralka ładowana od góry 8 kg. Już tymi dwoma cechami zostawia w tyle prawie cały rynek tego sprzętu.

Po zmianach etykiet jej klasa to aż B. Oznacza w tym przypadku zużycie energii na poziomie 55 kWh na każde 100 cykli. Nie wydasz dużo pieniędzy na korzystanie z urządzenia, jest szalenie oszczędne.

Z drugiej strony mieści sporo prania, bo ładowność 8 kg jest rzadko spotykana w wąskich pralkach otwieranych od góry. Nawet zużycie wody nie idzie przez to do góry, gdyż osiąga dość standardowe 44 l na cykl.

Pod względem ekonomii prania sytuację dodatkowo poprawia KG Detector. Waży załadunek i według tego dobiera ilość wody oraz energię potrzebną do sprawnego wyprania ciuchów.

Sterowania wszystkimi opcjami ułatwia jasno opisane pokrętło. To jednak nie wszystko! Ta polecana pralka ładowana od góry obsługuje łączność bezprzewodową przez Wi-Fi. Z poziomu smartfona i aplikacji wybierasz program lub monitorujesz stan pracy urządzenia.

A z programów masz do dyspozycji m.in: białe ubrania, delikatną odzież, wełnę, pranie wstępne, jeansy, delikatne tkaniny czy przyspieszone cykle (14, 30, 59 minut).

Patrząc także na ciche pranie, delikatne otwieranie klapy czy wydajny silnik inwerterowy, sprzęt musiał znaleźć się w rankingu pralek ładownych od góry. W wielu testach deklasuje konkurentów, a do tego nie kosztuje fortuny.

Electrolux EW7T3372SP

pralka ładowana od góry Electrolux EW7T3372SP


Kliknij i kup Electrolux EW7T3372SP

MediaExpert
EURO
OleOle
Neonet
MediaMarkt


Electrolux EW7T3372SP to nowoczesna pralka z górnym załadunkiem, którą producent naszpikował przydatnymi technologiami. Dzięki 7 kg ładowności i klasie E (według starej etykiety była to pralka A+++) za jednym razem wypierzesz górę ciuchów, nie martwiąc się o nadmierny pobór prądu.

Ten polecany sprzęt piorący działa w oparciu na trwałym i cichym podczas normalnego prania silniku inwerterowym. Oznacza dłuższą żywotność urządzenia, lepszą energooszczędność oraz kulturę pracy. Nie stracisz w przyszłości pieniędzy na kosztowne naprawy. No i nie irytujesz się nadmiernym hałasem przez większość cyklu pracy urządzenia.

Przechodząc do technologii prania, SteamCare wpuszcza do bębna parę pod koniec cyklu, aby wygładzić Twoje odzienie. Nie stoisz później tyle przy desce do prasowania. SensiCare analizuje z kolei załadunek, aby skrócić każdy cykl, oszczędzając energię, wodę i Twój czas.

Przy używaniu płynu zmiękczającego pojawia się kolejny atut – program SoftPlus równomiernie rozprowadza detergent. Efekt? Twoje ubrania dłużej będą miękkie i pachnące.

Sprzęt dba o delikatne materiały. Ma specjalny program do jedwabiu, a także parowy do kaszmiru. Oprócz tego skorzystasz z wielu bardziej standardowych opcji (np. denim, antyalergiczny, szybki na 14 minut czy dla grubszej odzieży zewnętrznej).

Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N

dobra i cicha pralka ładowana od góry Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N


Kliknij i kup Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N

MediaExpert
MediaMarkt

Neonet


Kto powiedział, że pralki ładowane od góry muszą być białe? Z pewnością nie firma Whirlpool, która regularnie wypuszcza modele w mniej standardowym kolorze. Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N to srebrna pralka otwierana od góry, co znacznie urozmaica wygląd zewnętrzny. To jednak mały szczegół w porównaniu do kolejnych cech.

Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N to najprawdopodobniej najcichsza pralka ładowana od góry. Podczas normalnego prania generuje 49 dB, a w fazie wirowania zaledwie 72 dB, czym prześciga dużo droższe urządzenia. Zasługa silnika inwerterowego z bezpośrednim napędem oraz świetnej izolacji.

Duży plus, ponieważ wąskie pralki są często kupowane do małych mieszkań. W tym przypadku sprzęt pracuje cichutko, nie będzie denerwował domowników.

Przy 7 kg ładowności urządzenie wypada wyjątkowo ekonomicznie. Zużywa mało prądu i wody, pozwoli Ci zaoszczędzić na rachunkach. Pomaga w tym flagowa technologia 6-ty Zmysł. Czujniki dokładnie ważą wsad, dobierając do niego parametry prania. Finalnie jest ono szybsze, tańsze, a wciąż precyzyjne w usuwaniu zabrudzeń.

Z programów wybierzesz np. odzież delikatną, sportową, wełnę czy 30-minutowy cykl. Zabrakło funkcji parowych, ale biorąc pod uwagę resztę cech, są to same zalety – i to mocne. Zakup tej polecanej pralki z górnym załadunkiem to teraz świetny interes, stąd miejsce w rankingu.

Electrolux EW6T4262IP

pralka ładowana od góry Electrolux EW6T4262IP


Kliknij i kup Electrolux EW6T4262IP

MediaExpert
EURO
OleOle
Neonet
MediaMarkt


W pralce Electrolux EW6T4262IP świetnie wypada automatyka wagowa, czyli ważenie ciuchów umieszczonych w bębnie. Po co ten mechanizm? Aby zoptymalizować długość cyklu, a więc też ilość wody oraz czerpanej energii elektrycznej.

To nie tylko oszczędność prądu oraz czasu, ale i większe bezpieczeństwo tkanin. Zbyt długie pranie niekorzystnie wpływa na strukturę włókien, szczególnie delikatnych tkanin.

Co do programów prania… na bogato! Wymienię chociażby programy: antyalergiczny, wełna, specjalny do jedwabiu, denim, odzież zewnętrzna, odzież sportowa, ubranka dziecięce czy bardzo szybki cykl trwający zaledwie 14 minut. Jak na moje oko lista prezentuje się bardzo praktycznie.

Pralka pracuje cicho podczas normalnej fazy prania i nie ciągnie zbyt dużo prądu. Jedynie z ładownością mogło być lepiej, gdyż osiąga 6, a nie 7 kg. Pamiętaj jednak, że urządzenie ma nowoczesny i długowieczny silnik inwerterowy, a nie kosztuje wcale fortuny. Również stąd wysokie miejsce w moim rankingu pralek ładowanych od góry oraz rekomendacja zakupowa.

Electrolux EW7T3272SP

pralka ładowana od góry Electrolux EW7T3272SP


Kliknij i kup Electrolux EW7T3272SP

MediaExpert
EURO

OleOle
MediaMarkt


Electrolux EW7T3272SP nie ma silnika inwerterowego, ale za to wiele zalet, które to rekompensują. Do dyspozycji dostajesz system parowy. Usuwa zagniecenia, wygładza różne tkaniny i zapewnia świeżość odzieniu.

Prasowanie pójdzie Ci więc o wiele sprawniej. Wyjściowy fason Twoich ubrań nie będzie miał mnóstwa pofalowań i pomarszczeń. Niektóre części garderoby pewnie od razu schowasz do szafy.

Mimo wysokiej energooszczędności producent nie zapomniał o systemie SensiCare. Waży załadunek i dobiera czas prania, co dodatkowo polepsza ekonomiczną pracę urządzenia. Zaoszczędzisz na jej eksploatacji, unikając wysokich kosztów korzystania z pralki.

Co do bębna – sam się pozycjonuje, więc nic nie zaburzy pracy urządzenia. Pokrywa i drzwiczki otwierają się lekko i przyjemnie. Nie musisz się z nimi mocować.

Długość cyklu prania ustawisz według własnego harmonogramu – zakończy się o wybranej godzinie za pomocą funkcji TimeManager. Lepiej dopasujesz obowiązek domowy w postaci prania do przebiegu swojego dnia.

Jak widzisz, sporo udogodnień, które ułatwiają obsługę urządzenia, a lista programów jest długa i zadowalająca. Oprócz tych podstawowych dedykowane opcje dotyczą np. jedwabiu, kaszmiru, odzieży zewnętrznej czy ubranek dziecięcych (a jest też cykl antyalergiczny).

Electrolux EW6T4261P

polecana pralka ładowana od góry Electrolux EW6T4261P


Kliknij i kup Electrolux EW6T4261P

MediaExpert
EURO
OleOle
Neonet
MediaMarkt


Electrolux EW6T4261P to jedna z wielu pralek z górnym wsadem pochodzących z serii PrefectCare 600. Wyróżnia się tym, że ma jeszcze większy wyświetlacz. Jej panel sterowania od razu dostarcza większej ilości informacji, pozostając łatwym w obsłudze.

W porównaniu do podobnych cenowo modeli sprzęt zapewnia 1200 obrotów na minutę. Pranie wyjęte z bębna nie będzie nadmiernie mokre, zaoszczędzisz czas na suszeniu.

Urządzenie oferuje automatykę wagową: analizuje wsad, aby dobrać do niego idealny czas prania. To większa dbałość nie tylko o wysokość rachunków, ale i stan odzieży. Kolejną technologię stanowi równomierne rozprowadzanie płynu zmiękczającego (przed ostatnim płukaniem). Pozytywnie wpływa na miękkość tkanin.

Z programami, jak to bywa w Electroluxach, na bogato. Bez problemu dopasujesz specyfikę cyklu do rodzaju pranej odzieży. W tej cenie Electrolux EW6T4261P stanowi bardzo opłacalny wybór.

Electrolux EW6T5061P

pralka ładowana od góry Electrolux EW6T5061P


Kliknij i kup Electrolux EW6T5061P

MediaExpert
Electro


Electrolux EW6T5061P to stosunkowo cicha, dobra pralka ładowana od góry. Zapewni Ci kilka technologii, które realnie wpływają na jakość każdego cyklu. I co za tym idzie: stan Twoich ubrań.

SensiCare to system, który znacząco ułatwi Ci obsługę: sprzęt na podstawie załadunku dobiera czas cyklu oraz potrzebną ilość wody i energii, w efekcie oszczędzając je.

Długość prania skrócisz zresztą w każdej chwili jednym przyciskiem (kosztem większego poboru energii). O ile? Nawet do 50 procent! Przydatna opcja, jeżeli pragniesz znacząco przyspieszyć finisz cyklu prania, bo masz ciekawsze rzeczy do roboty.

Nie zawodzą programy: antyalergiczny, do wełny, delikatnych tkanin, denimu, odzieży sportowej bądź wierzchniej, ubranek dziecięcych. Są też szybkie cykle, więc wszystko się tu zgadza, szczególnie w tak atrakcyjnej cenie.

Jak wybrałem najlepsze pralki ładowane od góry?

Na co zwróciłem największą uwagę, układając ranking pralek otwieranych od góry? Co jest w nich najważniejsze i za co warto dopłacić?

Poznaj listę najważniejszych priorytetów:

  • Silnik inwerterowy – silnik to najważniejszy element pralki. Te inwerterowe, czyli bez szczotek, znacząco przewyższają standardowe układy. Są trwalsze, a każdemu zależy, aby zakupiona pralka wytrzymała jak najdłużej. Silniki inwerterowe zużywają mniej prądu i generują mniejszy hałas, więc korzyści jest sporo. Dlatego też faworyzowałem pralki ładowane od góry z silnikiem inwerterowym.

Zalety silnika inwerterowego w pralce ładowanej od góry - Infografika

  • Energooszczędność – po części dotyczy rodzaju silnika, ale też klasy energetycznej. Wybierałem urządzenia nowoczesne, które jak najbardziej dbają o ekonomię. Zużycie energii nie powinno być zbyt duże, szczególnie że prąd w naszym kraju niestety drożeje. Zwracałem przy okazji uwagę na różne funkcje i programy, które sprzyjają ekonomicznemu praniu. Najlepsze pralki ładowane od góry niejednokrotnie mają dodatkowe udogodnienia na tym gruncie.
  • Hałas – czyli kultura pracy, kolejna cecha ściśle związana z silnikiem, ale też napędem (lepiej wypada ten bezpośredni zamiast paskowego). Najważniejszy jest poziom głośności przy normalnym praniu, bo trwa ono dłużej od wirowania. Nadałem temu parametrowi pewien priorytet, choć nie wszyscy trzymają swoją pralkę blisko miejsc bardziej relaksacyjnych. Z drugiej strony topy dobierane są głównie do ciasnych łazienek, a więc i metraż całego lokum nie musi być ogromny. W takiej sytuacji to, czy pralka ładowana od góry jest odpowiednio cicha, ma jeszcze większe znaczenie.
  • Ładowność – istotna cecha dla większych rodzin. W przypadku pralek otwieranych od góry nie masz wielkiego wyboru – zazwyczaj albo 7 kg, albo 6 kg, a bardzo rzadko 8 kg. Plusik przypisywałem tym pojemniejszym, mając na względzie też to, że ładowność jest mniejsza w przypadku bardziej wyszukanych programów. Piorąc dużo ubrań, ten 1 kg różnicy może mieć znaczenie.
  • Funkcje – doceniałem lepszą funkcjonalność, ale tylko patrząc na udogodnienia, których jestem pewien. O czym mowa? O automatyce wagowej, która analizuje wsad i dobiera parametry prania. Atrybutem nowoczesnych topów jest odświeżanie parowe, ułatwiające wnikanie detergentu w ubrania i pomagające zwalczyć zagniecenia na odzieży. Wśród funkcji i technologii nie powinno brakować czegoś, co czuwa nad dozowaniem lub optymalnym rozpuszczaniem środków piorących.

Najprzydatniejsze funkcje pralek ładowanych od góry - Infografika

  • Programy prania – dobierz je tak, aby pasowały pod to, co nosisz, a więc i pierzesz. Oczywista rada, ale wychodziłem tu z założenia, że lepiej więcej niż mniej. Doceniałem pralki, których lista programów była długa. To nie wszystko. Dużego plusa przypisywałem za porządny program do prania codziennego. Chodzi o cykl poniżej godziny, który poradzi sobie z zabrudzeniami i obsłuży jak największy wsad.
  • Konstrukcja – trudno ją ocenić przed zakupem. Często długie testy są w stanie dobrze zaopiniować ogólną jakość wykonania i niezawodność pralki ładowanej od góry. Na szczęście topy mają zwykle wymienne łożyska. Idąc dalej, czasem kłopotliwa jest pokrywa/klapa. Musi chodzić lekko, wygodnie się otwierać (np. na przycisk), ale też nie spadać. Dostęp do bębna powinien być komfortowy. Dobrze, gdy bęben sam się pozycjonuje. Podwyższałem notę danej pralki, gdy wykazywała jakieś dodatkowe udogodnienia. Chociażby wyjmowany dozownik detergentu (łatwiejsza konserwacja i napełnianie). No i całość nie powinna nadmiernie wibrować, szczególnie gdy sprzęt jest w wąskiej wnęce.

Zalety konstrukcyjne w pralkach ładowanych od góry - Infografika

  • Sterowanie – pralka ładowana od góry powinna być praktyczna. Nawigacja po dostępnych opcjach nie może zabierać Ci zbyt dużo czasu i nerwów. Jasno opisane przyciski, funkcjonalne pokrętło, czytelny wyświetlacz (często połączony z dotykowym panelem) – za takie cechy podwyższałem notę danej pralki z górnym załadunkiem. Bajerem jest z kolei zdalne sterowanie za pomocą aplikacji mobilnej i smartfona. Sprawa wygląda jednak tak, że niektórzy to lubią, a inni w ogóle. Mówimy w końcu o sprzęcie do prania, a nie multimedialnym centrum rozrywki.

I to tyle! Teraz znasz moje priorytety przy tworzeniu klasyfikacji i wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując dobrą pralkę ładowaną od góry.

Jakiej firmy pralka ładowana od góry?

Którzy producenci pralek ładowanych od góry są najlepsi? Infografika

Moja opinia jest taka, że lepiej w tym przypadku przeanalizować konkretne modele i dobrać coś pod swój budżet i wymagania. Przywiązanie do producenta nie powinno być zbyt duże.

Mimo wszystko pewne wnioski wyciągnąłem.

Najlepiej wygląda oferta firmy Electrolux. Ich pralki ładowane od góry często są nowoczesne i jest ich multum. W rankingu kilka z nich umieściłem, choć zauważ, że najtańsze z pewnością nie są, ale za jakość w końcu się płaci, prawda? Dobrze, że jest tu duży gracz, który regularnie wprowadza nowe serie urządzeń piorących.

Bardziej budżetowe pralki otwierane od góry to z kolei takie marki, jak np. Whirlpool, Candy oraz Indesit. Szczególnie tych 2 pierwszych producentów poczyniło spory progres. Ich najlepsze pralki ładowane od góry spokojnie rywalizują z Electroluxami.

Pomijając to, jak dużą ofertę ma dany producent, bezkompromisowo do sprawy podchodzi AEG, oferując zaawansowany technologicznie sprzęt. Zresztą należy do tej samej grupy co Electrolux. Druga sprawa, że nie zawsze wypada opłacalnie w stosunku do niego (jak i reszty rynku).

Podsumowanie

Mój test najlepszych pralek ładowanych od góry pokazał Ci, które modele są godne zakupu. Jak widzisz, wszystkie wyróżnione urządzenia dobrze piorą, oferując sporo przydatnych funkcji i programów.

Cieszy również fakt, że z każdą kolejną aktualizacją rankingu w górę idzie energooszczędność, jak i powszechność silników inwerterowych.

Na przestrzeni lat zajmowania się tym rynkiem zauważam duży progres, szczególnie po zmianie klas energetycznych na nowe. To niejako zmusiło czołowych producentów do produkowania jeszcze lepsze sprzętu.

Pamiętaj, że na PROrankingach znajdziesz też inny sprzęt piorący, a także suszący. Ranking pralek ładowanych od przodu obejmuje aż kilkadziesiąt modeli z różnych segmentów cenowych.

Domyślam się jednak, że poszukujesz pewnie mniejszej pralki. W drugim typie też takie się znajdą, co udowadnia ranking pralek slim do 45 cm głębokości.

A coś, co potrafi również (lub tylko) suszyć odzienie? Popularnym rozwiązaniem są pralko-suszarki, które zamykają funkcje 2 sprzętów. Jeszcze lepiej wypadają pralko-suszarki z pompą ciepła, choć jest ich mało, a swoje kosztują. A miejsce najbardziej oszczędzają kompaktowe pralko-suszarki slim do małej łazienki.

Osobne rozwiązanie stanowią najlepsze suszarki do prania. Bardzo pojemne i świetnie działające.

Oceń publikację
[Głosy: 6 Średnia: 4.7]

Dodaj komentarz

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
7 miesięcy temu

Też się cieszę że jet ktoś taki jak Pan, wszystko dokładnie przeczytałam, a teraz idę szukać 😊

Katarzyna
10 miesięcy temu

nareszcie porządny opis potrzebny przy zakupie pralki, Jasno, klarownie i “dosadnie” w prostych słowach.