Ranking parowarów 2019

Ranking najlepszych parowarów elektrycznych

Ranking parowarów sprawi, że w niskiej cenie nabędziesz sprzęt, który odmieni Twoją dietę. Najlepsze parowary służą bowiem do pysznych, a przede wszystkim niskokalorycznych dań. Zobacz, które modele są polecane.

Parowar to jedno z tych urządzeń kuchennych, które skutecznie wspomoże naszą dietę. Dlaczego? Dzięki niemu potrawy staną się bogate w witaminy czy wartości odżywcze. Nie będą miały także zbyt wielu kalorii, gdyż są gotowane na parze. Nie potrzebujemy do tego oleju.

Ranking parowarów uwzględnia wyłącznie najlepsze produkty z tego rynku. Dzieli się na kilka osobnych klasyfikacji, które podzieliłem według segmentów cenowych. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie.

Najlepsze parowary

ZdjęcieModelCenyMocCałkowita pojemnośćLiczba pięterPodtrzymywanie ciepła
parowar zelmer zsc1600xZelmer ZSC1600XMediaMarkt
MediaExpert
Ceneo
2000 W12 l2Tak
parowar tefal vs 4003Tefal VS 4003EURO
MediaExpert
eMAG
1800 W10,3 l3Tak
Parowar morphy richards 48780 intellisteamMorphy Richards 48780 IntelliSteamEURO
MediaExpert
Ceneo
1600 W8,2 l3Tak
Parowar philips avanced collection hd9170Philips Avance Collection HD9170/91MediaExpert
EURO
eMAG
1350 W9 l3Tak

Jaki parowar do 300 zł?

ZdjęcieModelCenyMocCałkowita pojemnośćLiczba pięterPodtrzymywanie ciepła
parowar tefal steam n light vc3008Tefal Steam N Light VC3008MediaExpert
Ceneo
900 W10 l3Tak
parowar philips hd 9140Philips HD 9140/91MediaExpert
Neonet
Ceneo
900 W8,6 l3Tak
parowar Russell Hobbs Maxicook 23560-56Russell Hobbs Maxicook 23560-56MediaMarkt
MediaExpert
Neonet
1000 W10,5 l3Nie
parowar gastroback 42510Gastroback 42510Ceneo650 W9 l3Tak
parowar braun fs 5100 whBraun FS 5100 WHeMAG
Ceneo
850 W3,1 l2Nie

Jaki parowar do 200 zł?

ZdjęcieModelCenyMocCałkowita pojemnośćLiczba pięterPodtrzymywanie ciepła
parowar amica lunaris pt3011Amica Lunaris PT3011MediaExpert
eMAG

Ceneo

900 W8,5 l3Tak
parowar zelmer zsc1200xZelmer ZSC1200X (37Z011)MediaExpert
EURO
Ceneo
900 W8,5 l3Tak
parowar adler ad 633Adler AD 633Ceneo800 W9 l3Nie
parowar russell hobbs 19270-56Russell Hobbs 19270-56MediaMarkt
MediaExpert
Neonet

800 W9 l3Nie
parowar clatronic dg 3547Clatronic DG 3547MediaMarkt
MediaExpert
eMAG
800 W9 l3Nie

Jak działa parowar?

Nie jest to zbyt skomplikowany proces. Konstrukcja urządzenia liczy zwykle kilka pięter. Składają się one z osobnych pojemników na żywność, choć czasem pojemniki te mogą być ułożone koło siebie.

Najniżej znajduje się natomiast zbiornik na wodę, która jest gotowana i wytwarza parę. Para podgrzewa i gotuje nasze potrawy, pozwalając im zachować wartości odżywcze i znakomity smak. Prosty schemat, prawda?

Rynek parowarów na tyle się rozwinął, że często oferują one jakieś bajery w postaci dodatkowych funkcji czy udogodnień. Nie wpływa to jednak znacząco na łatwość obsługi.

Osobnym segmentem są natomiast kombiwary, które wykorzystują termoobieg do pieczenia potraw, a jeszcze innym wolnowary (przeznaczone do bezpiecznego i wielogodzinnego gotowania) czy szybkowary (garnki do szybkiego gotowania).

Polecane parowary najwyższej klasy

Zdecydowałem się na rozbicie zestawienia na trzy części – według segmentów cenowych. Jest to spowodowane głównie tym, że częstotliwość użytkowania czy nasz budżet mogą być różne. Osoby, które zamierzają właściwie codziennie gotować na parze, powinny jednak przeznaczyć na to urządzenie więcej niż w przypadku sporadycznego użytkowania. Zaczynamy właśnie od tych najkosztowniejszych, ale jednocześnie najwięcej potrafiących parowarów.

Zelmer ZSC1600X – Opinia, recenzja

parowar zelmer zsc1600x

Duże wrażenie zrobił na mnie nowoczesny parowar Zelmer ZSC1600X, który pod względem głównych parametrów zmiótł wręcz wielu swoich konkurentów. Zacznijmy od tego, że moc osiąga tutaj aż 2000 W. Co to nam daje? Przede wszystkim szybkie działanie. Parowar momentalnie jest gotowy do pracy i zapewnia wyjątkową szybkość gotowania potraw.

Dostrzeżemy dwa przeźroczyste pojemniki, ale są one kilkukomorowe. W praktyce zmieścimy więc w tym urządzeniu kuchennym masę składników. Potwierdza to zresztą całkowita pojemność na poziomie aż 12 litrów. Ryba, mięso, warzywa, i to wcale nie takie małe kawałki. Zmieścisz w nim wiele!

Jeżeli obawiacie się trudności w czyszczeniu parowaru, to w tym przypadku nie macie się czego bać. Zelmer pomyślał o tym i zagwarantował możliwość całkowitego demontażu wszelkich elementów, do których wkładamy naszą żywność. Pojemniki spokojnie umyjemy w zmywarce.

Zabezpieczenia? Proszę bardzo – przed przegrzaniem, przed włączeniem pustego urządzenia. Na spodzie są także elementy antypoślizgowe.

Wspomnieć należy o funkcji KeepWarm, która podtrzymuje zarówno temperaturę potraw, jak i gwarantuje ich jakość. Bez obaw zostawimy coś na potem, jeżeli za jednym razem nie zjemy wszystkiego – nie bojąc się, że jedzenie ostygnie, czy stanie się zbyt suche.

Program gotowania o nazwie BIO działa z kolei w oparciu o delikatną parę, która gwarantuje pewność zachowania maksymalnej ilości składników odżywczych. Jeżeli sama para nas drażni, to istnieje w tym modelu opcja regulacji, skąd ma lecieć (przód, tył lub bok). Nie ma jej jednak zwykle zbyt dużo, bo bywają parowary, które podczas pracy bardziej przypominają czasem wytwornicę dymu, a nie sprzęt kuchenny.

Podsumowując, Zelmer ZSC1600X to absolutna czołówka na rynku najlepszych parowarów. Ma znakomite parametry i właściwie brak większych wad. Jeżeli nie uznajecie kompromisów, to odłóżcie na ten sprzęt, bo warto.

Zalety +

 • Bardzo wysoka moc i sprawność działania
 • Duża pojemność
 • Łatwe czyszczenie
 • Solidne wykonanie
 • Efektywnie działająca funkcja KeepWarm
 • Łatwa obsługa z czytelnym wyświetlaczem elektronicznym LCD

Wady

 • Cena może być dla niektórych zaporowa

Tefal VS 4003 – Opinia, recenzja

parowar tefal vs 4003

Tefal VS 4003 dość skutecznie łączy w sobie szybką pracę i zadowalającą pojemność. W tym trzypiętrowym parowarze umieścimy wiele składników na zdrowe i pyszne dania. Przez dość wysoką konstrukcję trzeba nieco lepiej przemyśleć jego umiejscowienie na kuchennym blacie – o ile korzystamy jednocześnie ze wszystkich pojemników, bo swobodnie je zdejmiemy w dowolnym momencie.

Wspomnieć należy o mocy wynoszącej 1800 W czy pojemności całkowitej 10,3 l, która rozbita jest na trzy pojemniki. Jest też funkcja podtrzymywania ciepła dla naszych potraw.

Tefal chwali się funkcją Vitamin+, która z dużą precyzją dba o jak najlepsze wartości odżywcze przygotowywanych w parowarze potraw. Jak przystało na kosztowny i funkcjonalny parowar, dostajemy do dyspozycji opóźniony start czy timer.

Producent w zestawie dołącza nawet cztery szklane kubeczki, w których umieścimy chociażby ryż, a nawet różne desery. Dużo bardziej mogą się jednak przydać tacki, umożliwiające gotowanie potraw w marynacie czy sosie.

Najważniejsze udogodnienia są więc wciąż obecne. Niektóre parametry może i nieco gorsze od jeszcze droższych modeli, ale opisywany właśnie Tefal wyróżnia się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Kupując go, rozsądnie wydacie każdą złotówkę, zapewniając sobie możliwość gotowania zdrowych potraw.

Zalety +

 • Wysoka moc i sprawność działania
 • Duża pojemność
 • Łatwe czyszczenie
 • Solidne wykonanie
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Łatwa obsługa i niewielki wyświetlacz
 • Świetny stosunek ceny do jakości

Wady

 • W tej cenie brak

Morphy Richards 48780 IntelliSteam – Opinia, recenzja

Parowar morphy richards 48780 intellisteam

Kolejny nowocześnie wyglądający parowar, a konkretniej Morphy Richards 48780 IntelliSteam. Stosunkowo niski, gdyż trzy pojemniki na żywność znajdują się na jednym poziomie. Oczywiście, są indywidualnie sterowane, mając osobne elementy grzewcze, więc dostosujemy swobodnie parametry gotowania do danej komory. Nie mogło być inaczej.

Trzeba jednak przyznać, że jest to model dość kosztowny, który mimo tego ma mniejszą moc i pojemność od swoich głównych konkurentów. Pierwszy parametr osiąga 1600 W, a drugi 8,2 l.

Kolejna sprawa jest taka, że producent gwarantuje w instrukcji obsługi możliwość mycia pojemników w zmywarce, ale osobiście polecam ograniczenie tego – i częstsze mycie tradycyjne. Chodzi dokładniej o jakość wykonania, która nie jest tu taka Premium. Opinie i dłuższe testy innych użytkowników często zresztą to potwierdzają. Przy częstym myciu w zmywarce pojemniki mogą popękać jeszcze w okresie gwarancji.

Co do samej sprawności działania, nie można się do niczego przyczepić. Potrawy gotowane są wciąż bardzo sprawnie, a ich aromat się nie miesza. Panel sterowania z wyświetlaczem wygląda na dość złożony, ale korzystanie z niego jest bardzo intuicyjne. Producent dołącza w zestawie specjalne pojemniki na ryż, ryby czy sos. Jest podtrzymywanie ciepła potraw.

Zalety +

 • Zadowalająca moc
 • Przyzwoita pojemność
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Nie ma zbyt wysokiej konstrukcji, więc sprawdzi się w mniejszych kuchniach
 • Łatwa obsługa z czytelnym wyświetlaczem elektronicznym LCD

Wady

 • Jakość wykonania powinna być w tej cenie zdecydowanie lepsza, co skutkuje przeciętnym stosunkiem ceny do jakości

Philips Avance Collection HD9170/91 – Opinia, recenzja

Parowar philips avanced collection hd9170

Z Philipsem bywa czasem różnie, jeżeli chodzi o małe AGD. Wiele osób uważa, że płaci się tutaj za samo logo, a jakość wykonania nie idzie w parze z ceną. Druga grupa twierdzi, że jak najbardziej warto temu producentowi zaufać, bo robi bardzo dobry sprzęt. Z mojego doświadczenia wynika, że prawda leży gdzieś pośrodku.

Nie warto bowiem w ciemno ufać, że każdy produkt Philipsa jest idealny. Potwierdzają to zresztą parowary. Philips Avance Collection HD9170/91 sprawił, że w zestawieniu nie ma jego następcy – modelu HD9190/30. Dlaczego? Przez zbyt niską wytrzymałość. Moim zdaniem, to właśnie tańszy sprzęt tej firmy jest w tej kwestii lepszy.

W podobnej cenie i tak dostaniemy często lepsze parametry. Omawiany Philips oferuje 1350 W mocy i 9 l pojemności. Konstrukcyjnie jest jednak dobrze, bo parowar świetnie wygląda, jest odpowiednio trwały i daje możliwość łatwego uzupełniania wody w trakcie gotowania.

Kiedy zakup Philipsa Avance Collection HD9170/91 będzie więc korzystny? Jeżeli znajdziemy go w jeszcze niższej cenie, np. na jakiejś promocji. Możliwe, że oczarował Was on swoim designem. No cóż, rzeczywiście jest to sprzęt zgrabny i elegancki, ale czy to powinno być tak ważnym czynnikiem przy wyborze najlepszego parowaru? Raczej nie.

Zalety +

 • Przyzwoita pojemność
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Solidne wykonanie
 • Elegancki design
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Moc powinna być wyższa
 • Przeciętny stosunek ceny do jakości

Ciekawostka – parowar i blender w jednym… dla dzieci

Rodzicom raczej nie trzeba mówić, jak ważne jest serwowanie maluchowi wartościowego i zdrowego jedzenia. Pewnie niejednemu rodzicowi przyjdzie do głowy przyrządzanie potraw na parze dla swojej pociechy.

Stanie się to dużo łatwiejsze z nietuzinkowym parowarem Philips Avent SCF870/22. Jest to właściwie urządzenie 2w1, które gotuje na parze, a następnie miksuje przysmak dla dziecka. Jest to bardzo proste, gdyż nie musimy przekładać jedzenia, a jedynie włożyć pojemnik z nim na odwrót. Całkiem pomysłowe, prawda?

parowar i blender w jednym Philips Avent SCF870/22

Mimo stosunkowo niewielkiej pojemności menu można całkiem ciekawie zróżnicować, bo to hybrydowe urządzenie kuchenne miksuje owoce czy warzywa, ale także mięsa, ryby czy rośliny strączkowe. W zestawie znajdziemy nawet książeczkę z przepisami, jeżeli sami nie mamy weny na komponowanie składników.

Główne cechy: moc 400 W, pojemność 200 ml, automatyczny wyłącznik, gotowanie i miksowanie w jednym pojemniku, bardzo małe wymiary i waga urządzenia.

Polecane parowary do 300 zł

Jaki parowar kupić do 300 zł? Na to pytanie też mam pewne odpowiedzi. Trzeba zauważyć, że klasa urządzeń w tym budżecie wyraźnie odstaje od poprzedniego zestawienia. Wciąż dostaniemy jednak całkiem fajny i sprawnie działający sprzęt.

Tefal Steam N Light VC3008 – Opinia, recenzja

parowar tefal steam n light vc3008

Tefal Steam N Light VC3008 nie kosztuje fortuny, choć moc 900 W skutkuje nieco wolniejszą pracą od parowarów klasy Premium. Nie zawodzi natomiast całkowita pojemność, która osiąga 10 l i rozłożona jest na trzy pojemniki ustawiane jeden na drugim. Sterowanie jest niezwykle intuicyjne i nikomu nie sprawi problemów.

To, co lubię w parowarach marki Tefal, to funkcjonalność na dobrym poziomie. Mamy tu bowiem sześć pojemniczków na babeczki. Są przede wszystkim dedykowane programy gotowania: do ryb, mięsa, warzyw, warzyw wymagających dłuższego gotowania, jaj, ryżu czy wspomnianych już babeczek. Zawsze jakieś ułatwienie, które skróci czas i zmniejszy trudność obsługi urządzenia.

Warto jeszcze wspomnieć o trybie dla mrożonek, których nie musimy wcześniej rozmrażać, czy o podtrzymywaniu temperatury.

Tefal Steam N Light VC3008 powoli zaczyna znikać ze sklepów internetowych, ale jeżeli jeszcze znajdziecie go we w miarę przystępnej cenie, to z pewnością Was nie zawiedzie.

Zalety +

 • Wystarczająca moc
 • Duża pojemność
 • Solidne wykonanie
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Łatwe czyszczenie
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Brak większych minusów

Philips HD 9140/91 – Opinia, recenzja

parowar philips hd 9140

Philips HD 9140/91 to całkiem urodziwy i funkcjonalny parowar o mocy wynoszącej 900 W, co jest dobrą wartością w tym budżecie. Do dyspozycji otrzymujemy standardowo trzy pięterka, w których umieścimy zdrowe potrawy.

Haczyk tkwi w podawanej pojemności całkowitej. Philips na swojej stronie – na samym początku karty produktowej tego modelu – podaje, że pojemność wynosi 10 l. Nie jest to tak do końca prawdą, bo pojemniki mieszczą odpowiednio: 2,5/2,6/3,5 l. Skąd więc taki wynik? Być może producent do tych wartości dodał zbiornik na wodę (1,1 l) i zaokrąglił rezultat do równych 10 l. A to spryciarz, prawda?

Ważne jednak jest to, że w parowarze umieścimy bardzo zróżnicowane produkty spożywcze. Dobre wrażenie robi specjalny pojemnik na ulubione zioła, które skutecznie wzbogacą aromat gotowanych na parze potraw. Znajdziemy nawet ruszt do jajek.

Co do gotowych programów, ułatwią one przygotowywanie wspomnianych już jajek, jak i dań z ryżu, warzyw, kurczaka i ryb. Właściwie są to jedne z podstawowych elementów zdrowego menu, prawda?

Obsługa i czyszczenie są łatwiutkie. Uchwyty się nie nagrzewają. Nie zabrakło wskaźnika zasilania oraz wskaźnika wody. Są również antypoślizgowe elementy i najważniejsze zabezpieczenia.

Philips HD 9140/91 z pewnością jest jednym z ciekawszych parowarów do 300 zł, który również szczerze Wam polecam.

Zalety +

 • Wystarczająca moc
 • Przyzwoita pojemność
 • Solidne wykonanie
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Łatwe czyszczenie
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Brak większych minusów

Russell Hobbs Maxicook 23560-56 – Opinia, recenzja

parowar Russell Hobbs Maxicook 23560-56

Russell Hobbs Maxicook 23560-56 to jeden z bardziej opłacalnych parowarów z tego segmentu cenowego. Dlaczego? Ponieważ oferuje moc wynoszącą 1000 W, więc szybko rozpocznie gotowanie zdrowych potraw, a do tego zmieści sporo składników. Jego trzy piętra zapewniają łącznie aż 10,5 l pojemności, co jest świetnym wynikiem w tym rankingu cyfrowych parowarów.

Już 1000 W mocy i 10,5 l pojemności mocno przemawiają za zakupem, ale to wcale nie koniec atutów omawianego sprzętu.

Jeżeli wyjątkowo Ci się spieszy, to skorzystasz z funkcji Turbo, która przyspiesza proces obróbki żywności. A dzięki cyfrowemu zegarowi opóźnisz gotowanie, tzn. wybierzesz funkcję opóźnionego startu. Pełna swoboda co do czasu i tempa gotowania na parze.

Zestaw zawiera specjalny pojemnik do wygodnego gotowania ryżu w parowarze. Konstrukcja jest na tyle uniwersalna, że upichcisz w ten sposób sporo różnego rodzaju potraw, np. pierś z kurczaka, zdrowe warzywa, tofu lub popularne dodatki, chociażby ziemniaczki.

Wlewanie wody do pojemnika sprytnie rozwiązano. Producent mówi o funkcji zewnętrznego uzupełniania wody. I dosłownie tak jest, bo nie trzeba nic demontować, aby uzupełnić stan wody w zbiorniku. Łatwo się ją wlewa przez specjalny otwór.

Jakość wykonania na dobrym poziomie, pojemniki na jedzenie nie powinny szybko popękać czy jakkolwiek się uszkodzić (o ile sam nic złego im nie zrobisz). Podstawę wykonano ze stali nierdzewnej, co również jest gwarancją trwałości i niezawodności.

Do pełni szczęścia zabrakło jedynie funkcji podtrzymywania ciepła, ale jeżeli nie jest Ci na ogół potrzebna, to w tej cenie Russell Hobbs Maxicook 23560-56 jest atrakcyjną propozycją zakupową, którą gorąco Ci polecam.

Zalety +

 • Wystarczająca moc
 • Duża pojemność
 • Solidne wykonanie
 • Łatwe czyszczenie
 • Łatwa obsługa
 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości i możliwości

Wady

 • Szkoda, że nie ma funkcji podtrzymywania ciepła

Gastroback 42510 – Opinia, recenzja

parowar gastroback 42510

Ta lokata nieco Was zaskoczy, gdyż parowar zajmujący ją nie pochodzi raczej od szerzej znanej marki. Jest nim Gastroback 42510. Nazwa mocno kojarzy się ze sprzętem gastronomicznym, ale czy sam parowar jest coś wart?

Jak najbardziej. Pod względem konstrukcji jest to w zasadzie kopia nieco droższych konkurentów – trzy przeźroczyste pojemniki na trzech poziomach. Mankamentem może być moc, która powinna być nieco wyższa, a wynosi tylko 650 W. Lepiej jest z pojemnością, która osiąga 9 l.

Naprawdę szkoda tej mocy, bo urządzenie jest solidnie wykonane. Gdyby było mocniejsze, to mogłoby nawet przeskoczyć kilka innych modeli.

Zalety +

 • Przyzwoita pojemność
 • Solidne wykonanie
 • Łatwe czyszczenie
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Moc powinna być wyższa

Braun FS 5100 WH – Opinia, recenzja

parowar braun fs 5100 wh

Byłoby trochę nudno, gdyby wszystkie parowary z tej klasyfikacji były do siebie tak podobne, prawda? Urozmaiceniem jest więc Braun FS 5100 WH. Firma ta kojarzy się bardziej z drobnym sprzętem AGD do higieny i pielęgnacji, ale jak się okazuje, w swojej ofercie ma także kilka parowarów.

Wyszczególniłem model Braun FS 5100 WH, gdyż prezentuje on zupełnie odmienną specyfikę. Można go bowiem śmiało nazwać bardzo kompaktowym parowarem.

Ma dwa pojemniki, małe wymiary, a jego pojemność wynosi zaledwie 3,1 l. Zaledwie, gdyż porównując poszczególne parowary, wydaje się to być mało. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że dla jednej osoby, która zwykle gotuje na parze to samo danie (nie składające się z niezliczonej liczby składników), może to być optymalne rozwiązanie.

Dzięki mocy 850 W sprzęt stosunkowo szybko ugotuje nam niskokaloryczne danie, a przy tym nie zajmie zbyt dużo miejsca w naszej przestrzeni kuchennej.

Na koniec warto dodać o sterowaniu manualnym za pomocą pokrętła. Czy to minus? Niekoniecznie, gdyż są osoby, które wolą wszystko szybko ustawić pokrętłem niż bawić się w sterowanie elektroniczne. Opisywany model nie ma zresztą zbyt wielu funkcji dodatkowych – brakuje np. podtrzymywania ciepła.

Zalety +

 • Małe gabaryty
 • Wystarczająca moc
 • Solidne wykonanie
 • Łatwe czyszczenie
 • Łatwa obsługa

Wady

 • Mała pojemność, więc zdecydowanie nie jest to parowar dla rodzin
 • Brak podtrzymywania ciepła
 • Powinien być nieco tańszy

Polecane parowary do 200 zł

Polecane parowary do 200 zł tworzą ciekawe zestawienia z uwagi na to, że w tym segmencie jest naprawdę sporo opcji zakupowych. Pod względem głównych cech i parametrów nie ma tutaj może większego zróżnicowania, ale i tak czułem obowiązek przedstawienia Wam kilku interesujących modeli.

Amica Lunaris PT3011 – Opinia, recenzja

parowar amica lunaris pt3011

Specyfikacje parowarów z tej grupy są do siebie dość podobne, tak samo jak konstrukcja czy jakość wykonania. Stwierdziłem więc, że nie ma co przepłacać. Dzięki takiemu podejściu proponuję Wam tani i dobry parowar Amica Lunaris PT3011.

Moc 900 W, pojemność 8,5 l rozłożona na trzy pojemniki, sześć automatycznych programów gotowania, łatwa obsługa z wyświetlaczem LCD, aromatyzer na przyprawy, podtrzymywanie ciepła – czegóż chcieć więcej w tak niskiej cenie? Ten budżetowy parowar w dość szybkim tempie ugotuje nam przepyszne i zdrowe potrawy.

Amica po raz kolejny pokazuje, że jest w stanie zaoferować nam przystępny cenowo sprzęt, który właściwie nie odbiega od konkurencyjnych propozycji za większe pieniądze. Mnie takie podejście bardzo się podoba, bo dzięki temu mogę Wam zaproponować niedrogą i korzystną propozycję zakupową.

Zalety +

 • Wystarczająca moc
 • Przyzwoita pojemność
 • Solidne wykonanie
 • Łatwe czyszczenie
 • Łatwa obsługa
 • Podtrzymywanie ciepła
 • Znakomity stosunek ceny do jakości

Wady

 • W tej cenie brak

Pozostałe tanie i dobre parowary

Nie ma co się bardziej rozpisywać o reszcie propozycji. Powyższa Amica wydaje się bowiem najkorzystniejsza. Resztę stawki przedstawię Wam więc w skróconej wersji:

 • Zelmer ZSC1200X ma bardzo podobną specyfikację, sprawność działania i możliwości do urządzenia firmy Amica. Stanowi więc dobrą alternatywę. Bez problemu ugotujesz w nim na parze sporo rzeczy, np. ryż, warzywa, rybę czy jakieś mięso. Jest do tego łatwy w obsłudze.
 • Parowary Adler AD 633, Russell Hobbs 19270-56 i Clatronic DG 3547 mają sporo wspólnych cech. Moc 800 W, pojemność 9 l, trzy pięterka na naszą zdrową żywność czy brak utrzymywania temperatury potraw. Jak się pewnie domyślacie, kierowałem się więc podobną zasadą – bez przepłacania. Najwyższą lokatę zajął dzięki temu parowar firmy Adler, za który zresztą zapłacimy najmniej, biorąc pod uwagę wszystkie wyszczególnione w klasyfikacjach modele.

Wnioski z zestawień najlepszych parowarów

Warto krótko podsumować powyższe rankingi, które właśnie poznaliście:

 • Grupa najkosztowniejszych parowarów wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysoką mocą, która umożliwia najszybsze gotowanie potraw. Urządzenia te oferują także pełną gamę przydatnych funkcjonalności i są w większości świetnie wykonane, gwarantując niezawodność oraz bezawaryjność. Polecam je szczególnie, jeżeli większość domowników pragnie być „fit” i zdrowo się odżywiać, bo podołają przygotowywaniu większej ilości pełnowartościowego i niskokalorycznego jedzonka. W tej części mamy też największe zróżnicowanie pod względem konstrukcji, gdyż w innych segmentach cenowych standardem są zazwyczaj trzy pojemniki, jeden na drugim.
 • Parowary do 300 zł wcale nie przewyższają znacząco pod względem mocy czy pojemności modeli do 200 zł. Są jednak nieco lepiej wykonane, czasem funkcjonalniejsze i lepiej będą się prezentować w kuchni. Nietuzinkowym parowarem jest Braun FS 5100 WH, gdyż ma bardzo kompaktowe rozmiary. Dobra opcja dla singla/pary.
 • Wśród najtańszych parowarów również jest dość ciekawie. Wyszczególniłem tam kilka modeli, bo być może któremuś z nich jeszcze bardziej spadnie cena. Porównanie ich parametrów pokazuje, że już do 150-200 zł zakupimy pojemny i dość mocny model z trzema piętrami.
 • Teraz już nie masz wymówki, że za drogo, że to się rozpadnie, czy będzie trudne w czyszczeniu. Widać wyraźnie, że parowary nie są kosmicznie drogie i skutecznie pomogą wzbogacić każdą dietę lub po prostu pozwolić Ci lepiej się odżywiać. Odłóż więc na bok fast foody, napoje gazowane czy alkohol. Zainwestuj w parowar i popraw swoją sylwetkę. W ten sposób skutecznie zadbasz o zdrowie i kondychę. Inwestycja w siebie jest zawsze najlepsza.

Najlepsi producenci parowarów – którego wybrać?

Tradycyjnie poświęcam też krótki akapit na samych producentów. W przypadku omawianej kategorii małego AGD można bowiem wskazać kilka czołowych marek na tym rynku.

Większych mankamentów zdecydowanie pozbawione są parowary Tefal. Zostały bardzo dobrze przeze mnie ocenione. Odpowiednio trwałe, a przy tym funkcjonalne i wydajnie pracujące.

Sporo fajnych modeli mamy ze stajni Philipsa. Trudno się temu dziwić, bo producent ten jest bardzo aktywny w tej branży. Nie wszystkie jego urządzenia trzymają jednak wysoki poziom. Zarzuca się im często niską trwałość, jeżeli chodzi o pojemniki. Mimo wszystko ranking parowarów zawiera kilka pewniejszych produktów spod tej marki, które spokojnie można zamówić.

Największe zróżnicowanie pod względem wyszczególnionych producentów panuje w najniższym segmencie cenowym. Załapała się tam Amica, Adler czy Clatronic.

Właściwie jedyną firmą, którą mniej znałem, był Gastroback z przedziału cenowego do 300 zł. Czasem warto jednak spojrzeć na niszowe w naszym kraju marki, bo mogą mieć całkiem ciekawą ofertę.

Ogólnie biorąc, ciężko mi jednoznacznie wskazać lidera na tym rynku. Jeżeli jednak ktoś przystawi mi lufę pistoletu do skroni i o to spyta – odpowiem, że Tefal.

Porady przy korzystaniu z parowaru

Na koniec zostawiam kilka rad odnośnie korzystania z elektrycznego parowaru:

 • Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez soli, to posól potrawę dopiero po zakończeniu gotowania na parze, gdy znajdzie się na talerzu.
 • Kawałki mięsa czy innych składników powinny być równe, a także dość luźno ułożone. Odstępy między nimi zapewnią swobodną cyrkulację pary, a zbliżone rozmiary równomierne gotowanie.
 • Zadbaj o to, żeby w zbiorniku była wystarczająca ilość wody. Dłuższy proces gotowania często będzie wymagał dolewania jej, więc warto czasem rzucić okiem, ile wody pozostało.
 • Jeżeli stwierdzisz, że czas dolać wodę, to zadbaj o to, aby jej temperatura była wysoka – jak najbardziej zbliżona do temperatury wody, której resztka znajduje się w zbiorniku.
 • Nie przesadzaj ze zdejmowaniem pokrywki, gdyż w ten sposób za każdym razem zaburzasz przepływ pary i zbijasz nieco temperaturę.
 • Pokrywkę otwieraj z dala od twarzy, uważając na to, aby się nie poparzyć.

Poradniki o parowarach
Dowiedz się więcej!

Ranking parowarów to nie jedyny materiał, który tu dla Was mam. Wiedzę warto bowiem uzupełnić przydatnymi poradnikami. Rzuć na nie okiem i kliknij na ten, który najbardziej Cię zainteresował.

Przed zakupem parowaru:

Po zakupie parowaru:

Zostań jeszcze na chwilę na PROrankingach! Zobacz inne zestawienia sprzętu do kuchni:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów:3    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o