W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Najlepsza kosa spalinowa Ranking 2024

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  24 kwietnia 2024
Komentarze:  0

Mocna kosa spalinowa, zwłaszcza taka z 4-suwowym silnikiem, znacząco ułatwi Ci koszenie sporego trawnika. Jak pokaże Ci mój aktualizowany, niezależny ranking kos spalinowych, nie zawsze trzeba wydawać fortunę na taki sprzęt. Również w niższych cenach znajdziesz dobre podkaszarki spalinowe. Zajrzyj poniżej, a prędko wybierzesz urządzenie dla siebie! W efekcie odpadnie Ci problem z wysoką trawą w trudno dostępnych miejscach.

Kosa spalinowa ranking - jaka najlepsza?

Ranking kos spalinowych 2024 - TOP 7

Makita EBH341U

Makita EBH341U

Najlepsza kosa spalinowa zajmująca pierwsze miejsce w rankingu to Makita EBH341U. Radzi sobie nie tylko z gęstymi kępami trawy, ale i mniejszymi gałązkami. To profesjonalna kosa spalinowa z silnikiem czterosuwowym. Niewiele waży jak na ten typ sprzętu, bo tylko 7,1 kg. Manewrowanie nią nie pochłonie za dużo Twoich sił. Zwłaszcza że masz tu uprząż z poduszkami i system antywibracyjny.

Trwały silnik o mocy 1,5 KM osiąga 33,5 cm3 pojemności skokowej. To niezawodna kosa spalinowa do ciężkich zastosowań na działce, w lesie lub wymagającym ogrodzie. Precyzyjne cięcie zapewni Ci 4-zębny nóż rozdrabniający lub 2-żyłkowa głowica tnąca. Koszenie trawy na zboczach i nierównościach ułatwi Ci natomiast listwa zaczepowa z opcją zmiany pozycji zaczepu.

Potrzebujesz czterosuwowej kosy spalinowej? Zależy Ci, aby taki sprzęt nie pił za dużo paliwa i przetrwał wiele długich sezonów? W takim razie bez zastanowienia wybierz Makita EBH341U. Rewelacyjnie sprawdza się jako mocna podkaszarka spalinowa do dużych powierzchni.

Ocena produktu: 9.98/10

Honda UMK 435E UEET

Honda UMK 435E UEET

Honda UMK 435E UEET, czyli wydajna wykaszarka spalinowa z silnikiem Honda. Docenisz w niej łatwy rozruch i brak nadmiernego kopcenia. Zużycie paliwa stoi na akceptowalnym poziomie. Trudno się dziwić, skoro ta porządna kosa spalinowa do dużego ogrodu ma czterosuwowy silnik własnej produkcji. Otrzymasz ją w zestawie z kluczem montażowym, szelkami i okularami ochronnymi.

Honda UMK 435E UEET spełni oczekiwania o precyzyjnym i wygodnym przycinaniu terenów zielonych. 3-zębne ostrze pomoże Ci usunąć duże i ciężkie chwasty o zdrewniałych łodygach. Ergonomiczna kierownica ułatwi manewrowanie sprzętem. Test kos spalinowych udowodnił też, że ta polecana kosa spalinowa z tarczą nie emituje za dużego hałasu i nie waży zbyt dużo (7,53 kg).

Jaka kosa spalinowa zagwarantuje Ci komfort, mobilność i dokładność pracy? Z pewnością Honda UMK 435E UEET. Jeżeli masz większy budżet i oczekiwania, poważnie ją rozważ. Kupisz raz, a dobrze, nie obawiając się nieoczekiwanych awarii czy innych problemów ze sprzętem.

Ocena produktu: 9.72/10

Oleo-Mac BCH 400 T

Oleo-Mac BCH 400 T

Jedna z najmocniejszych kos spalinowych do wysokiej trawy. Silnik w Oleo-Mac BCH 400 T osiąga 2 KM mocy użytecznej (a 2,2 KM mocy maksymalnej) przy pojemności 40,2 cm3. Oprócz podwójnych pasów nośnych w zestawie znajdziesz żyłkę oraz 3-zębną tarczę. Z łatwością skrócisz trawę między tujami czy krzewami bądź obok ogrodzenia. Estetycznie wykończysz obrzeża swojego trawnika.

Zwróć uwagę na prestiżowe wykonanie tej dobrej kosy spalinowej do chwastów i trawy. Producent zastosował stalowy wał napędowy na łożyskach. Nie odczujesz nieprzyjemnych wibracji, bo sprzęt ich nie przeniesie. Kuty wał korbowy składa się natomiast z 3 elementów, a tłok z 2 pierścieni. W mojej opinii Oleo-Mac BCH 400 T nadaje się do ciągłej pracy. Sprosta wielu wyzwaniom w ogrodzie.

Rozglądasz się za jak najlepszą kosą spalinową z dwusuwowym silnikiem? Liczysz na sprawne koszenie grubszej i wyższej trawy? Oleo-Mac BCH 400 T okaże się zatem strzałem w dziesiątkę! Mój ranking kos spalinowych musiał wyróżnić ten dobrze oceniany model.

Ocena produktu: 9.67/10

AL-KO BC 400 B

AL-KO BC 400 B

AL-KO BC 400 B zapewnia dokładne koszenie wymagających terenów. Ułatwi Ci to szerokość robocza wynosząca 41 cm dla nylonowej żyłki i 25 cm dla ostrza. Przemyślana konstrukcja umożliwia wygodne koszenie przy krawężnikach oraz wzdłuż płotu bądź murku. Ogólnie wszędzie tam, gdzie tradycyjna kosiarka sobie nie poradzi. Dwusuwowy silnik napędzający tę polecaną kosę osiąga solidne 1,7 KM mocy.

Skorzystasz tu z regulowanej kierownicy typu bike. Razem z pasem nośnym zagwarantuje Ci proste skracanie trawy i dzikich roślin w newralgicznych miejscach. Zbocza przestaną być problemem, nie włożysz ogromnego wysiłku w pielęgnację ogrodu. Tę maszynę dobrze wyważono. Zresztą jej ciężar osiąga 7,7 kg, a to nie za dużo jak na tak szerokie możliwości w koszeniu różnych zarośli.

Jaką kosę spalinową wybrać do 1000 zł? Dysponując takim budżetem, podkaszarka AL-KO BC 400 B nie powinna Cię rozczarować. Nie brakuje jej mocy i dobrego wykonania. Niektórymi cechami prześciga sporo droższych modeli. Znam osoby, które korzystają z niej od wielu lat.

Ocena produktu: 9.59/10

Oleo-Mac BCH 250 T

Oleo-Mac BCH 250 T

Lekka kosa spalinowa z silnikiem dwusuwowym. Oleo-Mac BCH 250 T waży zaledwie 6,4 kg, dlatego nie odczujesz dużego zmęczenia i bólu rąk po dłuższym koszeniu. Jeszcze lepiej zadbasz o swój ogród lub inne tereny zielone znajdujące się w pobliżu domu. Urządzenie sprawdzi się też do uporządkowania działki. Pomoże w pielęgnacji wąskich alejek i trudno dostępnych przestrzeni.

Szybko i bez ogromnego wysiłku pozbędziesz się wystających chwastów przy ogrodzeniu, ale nie tylko. Oleo-Mac BCH 250 T wykorzystasz jeszcze do koszenia trawy wokół drzew i krzewów. Tak samo sprawnie skrócisz np. pokrzywy. Rozruch typu EasyOn zaoszczędzi Twój czas. Łatwo uaktywnisz tę dobrą kosę spalinową. Podczas pracy nie odczujesz za dużych drgań.

Nie ma się tu do czego przyczepić. Oleo-Mac BCH 250 T przejawia znakomity stosunek ceny do jakości. Silnik osiąga 1,4 KM mocy, ale w praktyce ten model ciacha trawę lepiej od niejednej teoretycznie mocniejszej kosy spalinowej. Do amatorskiego użytku spokojnie Ci wystarczy.

Ocena produktu: 9.4/10

Dedra DED8715

Dedra DED8715

Wygodna w użyciu i tania kosa spalinowa do ogrodu. Wyróżnia ją wysoka moc 1,9 KM. Korzystając z Dedra DED8715, skosisz obrzeża klombów, trawę wokół drzew i wzdłuż ogrodzenia. Nie zmarnujesz już czasu na mało dokładne podkaszanie. Kolejne zastosowanie to pielęgnacja pochyłych terenów i usuwanie zarośli w nieużytkowanych przestrzeniach. Do wyboru masz cięcie za pomocą żyłki lub tarczy.

Co istotne, oba te elementy od razu znajdziesz w zestawie (tak samo jak szelki). Z żyłką szerokość cięcia osiąga 44 cm, a z tarczą 25,5 cm. Sprzęt waży 9 kg, lecz to również efekt fenomenalnego wykonania. Silnik chroni stalowa obudowa odporna na korozję. Przy pierwszym kontakcie ten model wygląda na kilka razy droższy niż w rzeczywistości. Najważniejsze, że długo Ci posłuży.

Nie zastanawiałem się długo, czy ranking kos spalinowych powinien zawrzeć Dedra DED8715. To niedroga, a solidna kosa ogrodowa z silnikiem spalinowym. Nadaje się nie tylko do małego ogrodu i prostych zadań. Radzi sobie z nieco dłuższą trawą i pokrzywami.

Ocena produktu: 9.39/10

NAX 600B

NAX 600B

Łatwa do odpalenia kosa spalinowa w atrakcyjnej cenie. W NAX 600B naskakuje przede wszystkim dwusuwowy silnik marki Briggs&Stratton o mocy 1,63 KM i pojemności 42,7 cm3. Skutkuje płynną pracą i niezawodnością. Sprawia, że to odpowiednia podkaszarka spalinowa na trudne warunki. Tnie, aż miło gęste kępy trawy i różnego rodzaju chwasty oraz inne ustrojstwa, których nie chcesz widzieć.

Sprzęt waży ok. 7,6 kg, lecz polecam go raczej wyższym osobom. I to nie z racji ciężaru, bo ten jest jak najbardziej akceptowalny. Chodzi o uchwyty kierownicy. Producent szeroko je rozmieścił. Pewien mankament, bo lepiej mieć powyżej 180 cm wzrostu, aby wygodnie użytkować tę maszynę. W każdym razie jej podzespoły oraz wykonanie nie zawodzą. Na wyposażeniu znajdziesz i żyłkę, i tarczę.

NAX 600B pokazuje, że najlepsze kosy spalinowe z markowymi silnikami nie muszą ogołocić Cię z kasy. To skuteczna wykaszarka do małego ogrodu, jak i na większy trawnik z masą trudniej dostępnych miejsc. Poużywasz jej tyle, ile Ci pasuje, nie bojąc się o stan silnika.

Ocena produktu: 9.19/10

Jaką kosę spalinową wybrać?

Zachodzisz w głowę, bo nie wiesz, co wyróżnia najlepsze kosy spalinowe? Jakie kwestie powinny być priorytetem podczas zakupu?

Nie trać czasu na zbyt długie szukanie odpowiedzi. Lepiej spójrz na mój poradnik. Zawarłem w nim najważniejsze informacje dotyczących wyboru tego rodzaju urządzeń.

Silnik

Najważniejszy jest jego rodzaj. Zauważysz tu silniki czterosuwowe i dwusuwowe. Te pierwsze są skuteczniejsze, zapewniając płynniejszą pracę przy koszeniu gęstszych chaszczy. Niejednokrotnie okazują się też cichsze i generują mniej drgań. Ponadto często nie kopcą tak bardzo jak drugi typ, a także piją mniej paliwa.

Jeżeli szukasz dobrej kosy spalinowej na naprawdę trudne warunki i duże powierzchnie, rozważ silnik czterosuwowy. Niestety, w bardzo dużym stopniu podnosi cenę sprzętu (choć niejako rekompensuje to niższym zużyciem paliwa).

Dlatego też podkaszarki dwusuwowe mają rację bytu w tej kategorii. Również mogą skutecznie przycinać gęstsze kępy trawy i niektóre chwasty. Niemniej różnica jest widoczna i przemawia za wyższą wydajnością oraz kulturą pracy układów czterosuwowych.

Moc

Im wyższa moc, tym lepiej? Po części. Znów trzeba na chwilę wrócić do rodzaju silnika. Zauważ, że te czterosuwowe nie muszą być tak mocne, aby świetnie pracować. Wystarczy im już 1,3 – 1,5 KM. Zwróć większą uwagę na moc, gdy szukasz kosy dwusuwowej. Wtedy celuj najlepiej w zakres 1,4 – 2 KM.

Jednocześnie nie daj się zmylić. Chodzi o to, że wielu producentów podaje moc maksymalną, czyli szczytową, podczas gdy ta użyteczna jest niższa. Druga sprawa to jednostki. Rzuć okiem, czy są to konie mechaniczne (KM) czy kilowaty (kW). Pamiętaj, że 1 kW to 1,36 KM.

Mechanizm cięcia

Najkorzystniej mieć w tym wybór. Mam na myśli użycie nylonowej linki lub tarczy tnącej. Wtedy lepiej dopasujesz kosę spalinową do zadania. Wiadomo, że tarcza lepiej sobie poradzi z gęstszymi zaroślami, podczas gdy żyłka może się na nich zerwać.

Zamierzasz częściej korzystać jednak z żyłki? Wtedy przeanalizuj sposób mocowania. Ręczny wymaga samodzielnej wymiany, półautomatyczny usuwa żyłkę poprzez dociśnięcie głowicy, a automatyczny wysuwa ją na żądaną długość. Rzecz jasna najlepiej wypada ten ostatni.

Szerokość robocza

Tutaj wychodzi pewna przewaga używania żyłki. Otóż praktycznie zawsze gwarantuje większy zasięg, najczęściej powyżej 40 cm. Tarcze czy noże to już wartość ok. 25 cm. Po raz kolejny dobrze zatem mieć możliwość użycia obu tych elementów. Wtedy skosisz trawę na taką szerokość, jaka bardziej Ci odpowiada.

Sposób rozruchu

Ważna rzecz, bo decyduje o szybkości i łatwości rozpoczęcia pracy. Jak zapewne wiesz, każda kosa spalinowa posiada rozrusznik. Sęk w tym, że poszczególne modele różnią się od siebie sposobem uruchamiania.

W tańszych sprzętach polega on na mocnym pociągnięciu linki, a w droższych ogranicza się wyłącznie do wciśnięcia jednego przycisku. Automatyczny sposób uruchamiania sprzętu to duża wygodna. Nie męczysz się, szarpiąc linkę, i nie tracisz za dużo czasu oraz sił. Jak się pewnie domyślasz, dokłada to jednak do ceny.

Głośność pracy

Ogrodowe urządzenia spalinowe są cholernie głośne. Nie ma co się czarować. Taka już cena za niezawodność i wysoką wydajność. Producenci nie mają za bardzo jak tłumić generowanego hałasu. W mojej opinii zawsze warto stosować słuchawki wygłuszające. W każdym razie przypisz plus za hałas poniżej 100 dB.

Waga

Tworząc ranking kos spalinowych, pod uwagę brałem różne modele. Jedne ważą mniej, drugie trochę więcej. Ciężar w największym stopniu wpływa na komfort użytkowania (lub jego brak). Osobiście doceniam modele ważące mniej niż 9, a najlepiej 8 kg. Oczywiście gdy zachowują precyzję pracy i są dobrze wykonane.

Raczej nie ma co przekraczać 10 kg, nawet jeżeli bierzesz na celownik jakiś profesjonalny sprzęt. Pamiętaj, że sama waga to nie wszystko. Liczy się wyważenie sprzętu, choć to pokazują już praktyczne testy kos spalinowych. Istotne są również szelki oraz konstrukcja i regulacja kierownicy z uchwytami.

W każdym razie przed dokonaniem wyboru najłatwiej przeanalizujesz wagę podkaszarki. Dlatego polecam ją sprawdzić, szczególnie jeśli szukasz urządzenia do dłuższej pracy na rozległym obszarze.

Wyposażenie

Podstawy to pojemnik do rozrabiania mieszanki paliwowej czy żyłka. Często możesz liczyć na dodatkowe akcesoria, jakie producent umieszcza w zestawie. Do najpopularniejszych należą okulary ochronne i szelki odciążające plecy. Kosy spalinowe z wyższej półki cenowej czasem oferują także słuchawki.

W niektórych przypadkach otrzymasz też specjalną osłonę. Przydaje się, kiedy przycinasz trawę blisko rabat kwiatowych. Na tym nie koniec, bo zdarza się, że producenci dorzucają jeszcze dodatkową głowicę tnącą. Każdy z elementów wyposażenia decyduje o komforcie pracy, dlatego upewnij się, na jakich akcesoriach Ci zależy.

Ile kosztuje kosa spalinowa?

Ceny dobrych kos spalinowych mieszczą się zwykle w zakresie 600 – 4000 zł. Skąd taka duża rozbieżność? Przede wszystkim ceny różnicuje typ silnika. Czterosuwowe układy często kosztują powyżej 2000 zł. Polecane dwusuwowe kosy spalinowe oznaczają nierzadko wydatek rzędu 600 – 1300 zł.

Jakiej firmy kosa spalinowa?

Najlepsi producenci kos spalinowych to przede wszystkim Makita i Honda. Oferują profesjonalne kosy czterosuwowe. Gdy wystarczy Ci silnik dwusuwowy lub masz niższy budżet, spójrz na marki Oleo-Mac, AL-KO, Dedra czy Nax. Tworzą precyzyjne, trwałe i nie za drogie kosy spalinowe do amatorskiego użytku.

Podsumowanie

Po poznaniu mojego rankingu z poradnikiem wiesz już, jaka kosa spalinowa będzie dla Ciebie najlepsza. W zestawieniu zadbałem o zróżnicowanie cenowe. Mało tego, tańsze modele wcale nie są jakieś wybrakowane. Nadal nadają się na większą powierzchnią i do nieco wyższej trawy.

Jeżeli masz dodatkowe pytanie lub własną opinię, skorzystaj z sekcji komentarzy.

Pamiętaj, że na moim portalu znajdziesz także klasyfikacje innego rodzaju urządzeń do koszenia trawy niż kosy bądź polecane podkaszarki akumulatorowe. To przede wszystkim najlepsze kosiarki spalinowe.

Masz większy ogród, ale też budżet? Wtedy rozważ coś, co jeszcze bardziej oszczędzi Twój czas i siły. Mam na myśli ranking robotów koszących. Te nowoczesne urządzenia samodzielnie skracają trawę i od razu mulczują. Mało wysiłku wymaga także dobry traktorek ogrodowy, choć to również kosztowny sprzęt.

Masz żywopłot? A może tuje otaczające Twoją posesję? Jeżeli tak, sprawdź dobre elektryczne nożyce do żywopłotu oraz krzewów. Pomogą Ci przywrócić schludną prezencję różnych roślin. Preferując wersję bez kabla, przydadzą Ci się najlepsze akumulatorowe nożyce do żywopłotu.

Niestety chwasty wymagają zwykle jeszcze większej ingerencji. Niemniej z nimi także nie ma co się męczyć. Odwiedzając ranking wypalarek do chwastów, poznasz skuteczny oręż do walki z tym ustrojstwem.

Oceń publikację
[Głosy: 6 Średnia: 4.3]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments