Wbrew klasykowi chwastów wcale nie trzeba wyrywać. Dużo sprytniej zrobisz, gdy je wypalisz. Wtedy prędko znikną Ci z oczu, a o to przecież chodzi.
Aby uzyskać taki efekt, wybierz dobrą wypalarkę do chwastów z rankingu. Klasyfikacja jest niezależna i aktualizowana. Szybko zaprezentuje Ci topowe wypalacze!
Jaką wypalarkę do chwastów wybrać?
Decydując się na zakup urządzenia, weź pod uwagę nie tylko cenę, ale też kilka innych, istotnych kwestii. To one zapewnią długoletnią eksploatację i skuteczne usuwanie chwastów.
Zastanawiasz się, co konkretnie mam na myśli? Spójrz na mój poradnik zakupowy, a szybko się przekonasz.
Rodzaj wypalarki do chwastów
Robiąc porównanie wypalarek do chwastów zauważyłem, że urządzenia różnią się między sobą sposobem działania. Sprawdź, co charakteryzuje poszczególne modele, by wybrać najlepszy dla siebie sprzęt.
- Elektryczne wypalarki do chwastów – jak się pewnie domyślasz, wymagają podłączenia do zasilania. Zwykle nie ważą dużą, nie sprawiają też trudności w obsłudze. Wypalarki elektryczne działają punktowo, dlatego zmniejszają ryzyko uszkodzenia pozostałych roślin. Nagrzewają się zwykle do ok. 650 stopni Celsjusza, czym szybko i skutecznie likwidują chwasty. Decydując się na ten rodzaj sprzętu, zwróć uwagę na moc. Znaczenie mają też dysze dołączone do zestawu, ich rodzaj oraz długość. Pewnym ograniczeniem bywa tu przewód zasilający. Chcąc zachować swobodę ruchów, wybierz model z odpowiednią dla siebie długością kabla.
- Gazowe palniki do chwastów – działają przy użyciu nabojów, które wymagają regularnego uzupełniania. Wypalając chwasty, nie ogranicza Cię kabel. Najlepsza wypalarka do chwastów na gaz posłuży też do rozpalania brykietu i węgla drzewnego. Producenci w tym wypadku oferują regulację wielkości płomienia lub wymienne końcówki. Choć sprzęt nie sprawia problemu w obsłudze, to mimo wszystko wymaga pewnej wprawy. Z tego względu nie zawsze nada się dla początkujących użytkowników.
- Wypalacze do chwastów na podczerwień – to alternatywa dla urządzeń gazowych. Różnica polega na sposobie usuwania chwastów. Tutaj wszystko odbywa się przy użyciu podczerwieni. Płomień trafia w ceramiczne elementy, powodując ich nagrzewanie się do temperatury ok. 1000 stopni Celsjusza. Wytwarza się wtedy intensywne promieniowanie cieplne, które skutecznie usuwa niechciane chwasty. Urządzenia na podczerwień działają delikatnie, ale precyzyjnie. Trafiają wyłącznie w wyznaczone miejsca, ochraniając sąsiadujące rośliny. Użytkownicy chwalą je za bezpieczeństwo i możliwość stosowania podczas wiatru. Niektórych do zakupu zniechęca jednak wysoka cena oraz powolne działanie.
Moc
Kiedy decydujesz się na zakup wypalarki do trawy i chwastów o działaniu elektrycznym, zwróć uwagę na ten parametr. Od niego zależy szybkość działania i skuteczność usuwania chwastów. Jeśli zależy Ci na komforcie pracy, wybierz model z jak największą mocą.
Mimo wszystko musisz się liczyć z zachowaniem większej ostrożności. W końcu pracujesz z urządzeniem, które wymaga podłączenia do zasilania.
Producenci oferują sprzęty o mocy 1000 W, jak i takie dobijające do 2000 W. To od Ciebie zależy, na który z nich finalnie się zdecydujesz. Urządzenia ze słabszym silnikiem będą dobrym wyborem do małego ogrodu i mniejszych chwastów. Spełnią wymagania początkujących użytkowników, którzy szukają wygodnych rozwiązań w przystępnej cenie.
Najmocniejsze wypalarki z rankingu przeznaczono do profesjonalnego użytku i pracy na większych powierzchniach. Bez zarzutu poradzą sobie z trudną do usunięcia roślinnością oraz chwastami rosnącymi w zakamarkach kostki czy szczelinach płyt tarasowych.
Temperatura
Mowa tu głównie o tym, ile maksymalnie stopni Celsjusza może zapewnić wypalarka. Parametr zwykle zależy od mocy silnika i funkcjonalności danego urządzenia.
Zwykle niższą temperaturę, bo ok. 400 stopni Celsjusza, oferują sprzęty akumulatorowe, czyli wypalarki bez kabla zasilającego. Oczywiście nie oznacza to, że nie są skuteczne albo pracują mniej wydajnie. Sprawdzą się przede wszystkim do mało wymagających chwastów i niewielkich powierzchni.
Kiedy szukasz sprzętu, który zapewni Ci skuteczne, ale przede wszystkim szybsze działanie, wybierz model wytwarzający temperaturę 500 stopni Celsjusza lub większą.
Dodatkowo zwróć uwagę, czy polecana wypalarka do chwastów daje możliwość regulacji płomienia. Wówczas lepiej dostosujesz sprzęt do rodzaju roślinności oraz własnych potrzeb.
Funkcjonalność
Prawdą jest, że wypalarka ma służyć przede wszystkim do usuwania chwastów z kostki, tarasu lub rabat kwiatowych. Niemniej nie oznacza to, że sprzętu nie wykorzystasz do innych zadań. Pamiętaj jedynie, że o funkcjonalności w głównej mierze decydują dołączone do zestawu akcesoria.
Producenci najczęściej dołączają dysze dające możliwość wypalania punktowego i szerokiego. Te pierwsze usuwają chwasty, nie uszkadzając trawy wokół oraz blisko zlokalizowanej roślinności.
Szersze dysze bardzo dobrze sprawdzą się do pielęgnacji kostki brukowej oraz pomogą przygotować grządki przed sianiem warzyw.
Jeszcze większe zastosowanie zapewniają dysze do rozpalania grilla, usuwania mchu i chwastów ze ścian lub ogrodzenia.
Wraz z ceną możliwości wypalarek rosną jeszcze bardziej. Najdroższe modele wykorzystasz nie tylko w ogrodzie, ale też przy niektórych pracach budowlanych. Ze względu na wytwarzane wysokie temperatury przydadzą się np. do deformowania blachy.
Wygoda użytkowania
Korzystając z takiego sprzętu, ważne są nie tylko parametry, ale i komfort pracy. Co o nim decyduje? W dużej mierze waga.
Zauważ, że wypalarkę cały czas trzymasz w dłoniach i co chwilę zmieniasz miejsce wypalania. Za duży ciężar wiązałby się z bólem, a w efekcie uniemożliwiłby swobodne korzystanie z urządzenia. Kiedy chcesz tego uniknąć, wybierz urządzenie o masie maksymalnie 2 kg.
Pamiętaj też, żeby sprzęt dobrać do swojego wzrostu. Najlepiej zrobisz, jeśli zdecydujesz się na wypalarkę z opcją regulacji rękojeści. Unikniesz wtedy konieczności schylania się i zapewnisz sobie lepsze warunki pracy. W dodatku uchwyt powinien być powleczony antypoślizgowym materiałem.
Do pielęgnacji bardziej rozległych terenów polecam modele ze specjalnym stojakiem. W razie potrzeby lub w trakcie przerwy oprzesz bezpiecznie sprzęt w pozycji pionowej, nie martwiąc się o uszkodzenia.
Wypalarka do chwastów – Ceny
Nie ma potrzeby wydawania dużych pieniędzy na zakup wypalarki do chwastów. Z reguły to prosty sprzęt o konkretnym zastosowaniu.
Ważne jedynie, aby omijać szerokim łukiem urządzenia podejrzanych marek. Dlaczego? Przede wszystkim nie dają gwarancji solidnego wykonania, odporności na awarie i oczywiście wysokiej wydajności.
Na wypalarkę do chwastów przeznacz między 100 a 300 zł. W tej cenie otrzymasz solidny sprzęt, dzięki któremu lepiej zadbasz o wygląd kostki, tarasu czy alejek z kwiatami.
Mój test wypalarek do chwastów udowodnił, że w tym segmencie nie masz co obawiać się słabego silnika, niskiej wydajności czy pracy przy słabej temperaturze.
Niemniej licz się z tym, że od ceny zależy zawartość zestawu oraz funkcjonalność urządzenia. Te tańsze zwykle nie mają za wielu dysz i końcówek, które mogłyby pomóc w usunięciu mchu ze ścian czy z ogrodzenia.
Kłopotem będzie też krótki przewód zasilający. W efekcie wypalarka nie dotrze w każde miejsce, przez co pojawi się konieczność częstszego przepinania wtyczki.
Przejrzyj jeszcze raz ranking wypalarek do chwastów, by wybrać sprzęt dopasowany do własnych potrzeb. Kierując się moim zestawieniem, łatwiej oszacujesz też budżet, jaki mniej więcej trzeba przeznaczyć na zakup.
Jakiej firmy wypalarka do chwastów?
Po poradniku i wątku z cenami przyszedł czas na krótkie omówienie topowych producentów odchwaszczaczy. Nie ma ich za dużo, więc wybór nie powinien sprawić Ci dużego problemu. Pamiętaj mimo wszystko, by nie decydować się na tzw. marki no name.
Komu w takim razie zaufać?
Producenci często chwalą urządzenia firmy Dedra. Doceniają je za mocny silnik i skuteczne działanie. To profesjonalne sprzęty dające możliwość szerszego zastosowania. Wypalarki Dedra nie tylko dokładnie usuwają chwasty, ale sprawdzają się też do rozpalania grilla czy usuwania starego lakieru z niektórych powierzchni.
Równie dobrymi opiniami cieszy się marka Parkside z Lidla. Zachwyca solidnym wykonaniem oraz różnorodnością dysz dołączonych do zestawu. Każda dodatkowa końcówka oprócz tego, że decyduje o funkcjonalności sprzętu, to jeszcze dba o Twoją wygodę.
A co z pozostałymi firmami?
Na rynku przewijają się jeszcze wypalarki od Grizzly oraz Lider. To niedrogie sprzęty spełniające potrzeby początkujących użytkowników. Nie brakuje im końcówek do rozpalania brykietu oraz deformowania blachy.
Zawsze też możesz odwiedzić takie sklepy jak Castorama, Obi czy Biedronka. Popularne sieciówki nierzadko oferują ciekawe urządzenia, na które warto zerknąć.
Podsumowanie
Od momentu zakupu dobrej wypalarki problem chwastów przestanie być dla Ciebie tak upierdliwy. Mój ranking zaprezentował Ci kilka najlepszych modeli, które działają szybko i precyzyjnie.
Jeżeli masz dodatkowe pytanie lub własną opinię o wypalarce do chwastów, daj znać w sekcji komentarzy.
Pomyśl także, czy Twoje urządzenie do koszenia jest odpowiedniej jakości i ułatwia Ci dbanie o trawnik. Jeśli nie do końca, sprawdź ranking kosiarek spalinowych. Przedstawia topowe modele z tej kategorii. Mniejszemu ogrodowi powinna podołać najlepsza kosiarka elektryczna, a alternatywę dla obu rodzajów stanowi dobra kosiarka akumulatorowa.
Często trawa pojawia się także w miejscach, do których trudno dotrzeć szerszym sprzętem. Wtedy wybawienie stanowi urządzenie, które zaprezentuje Ci ranking kos spalinowych. Poręczne i dobre na węższe obszary. Zresztą tak samo jak polecane podkaszarki akumulatorowe.
Okazało się również, że czołowe wypalarki pomogą Ci rozpalić grilla tradycyjnego typu. Być może czas rozejrzeć się za nowym modelem? Wtedy pomoże Ci ranking grilli węglowych.
Łukasz Proszek
Właściciel i redaktor naczelny PROrankingów. Od ponad 10 lat zawodowo zajmuję się testami sprzętów, tworząc przy okazji rankingi oraz poradniki (nie tylko zakupowe). Jestem pasjonatem urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza RTV, AGD, mobile czy gadżetów dla kierowców. Interesuję się także sportem, gamingiem oraz muzyką, co również ma powiązanie z różnymi urządzeniami. Jeżeli masz do mnie jakieś pytanie, z chęcią pomogę w sekcji komentarzy.