W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Dlaczego zamrażarka nie mrozi? Jak ją naprawić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  29

Zamrażarka ma mrozić Twoją żywność, żeby pozwolić zachować jej świeżość. Co jednak zrobić, gdy zamrażarka z niewyjaśnionych przyczyn nie mrozi lub w ogóle nie działa? Jak szybko zlokalizować problem i go naprawić? Czy da się to zrobić samemu? Spokojnie, mój poradnik wyjawi Ci najważniejsze informacje na ten temat.

dlaczego zamrażarka przestała mrozić

Spis treści:

  W pierwszej kolejności radzę Ci dokładnie przejrzeć instrukcję obsługi Twojej zamrażarki, a także skontaktować się z serwisem jej producenta.

  Ale wiadomo, jak czasem bywa. Instrukcja mogła się gdzieś zagubić lub jest wybrakowana. Serwis może długo nie odpowiadać, a jedzenie się rozmraża i nie ma czasu do stracenia. Zobacz, co może być nie tak i co z tym zrobić.

  Uchylone drzwi/pokrywa lub uszczelka w złym stanie

  Na początek pewna podstawa. Zawsze, gdy otwierasz drzwi lub pokrywę zamrażarki, temperatura wewnątrz zostaje nieco zaburzona, bo zimno z niej ucieka.

  Jeżeli więc drzwi będą choć troszkę uchylone, Twoja żywność rozmrozi się i zepsuje. W pierwszej kolejności upewnij się, że nic ich nie blokuje. Muszą być szczelnie zamknięte.

  Ale to nie wszystko, bo czasem winna jest wyrobiona uszczelka otaczająca drzwi. Sprawdzaj jej czystość i stan, bo pewne uszkodzenia zaburzą pracę sprzętu. Nie powinna być nigdzie popękana.

  W niektórych przypadkach sprawdzi się test uszczelnienia i jego diagnostyka. Znajdź większy banknot i włóż go między drzwi a zamrażarkę, aby nieco wystawał na zewnątrz. Jeżeli przy zamkniętych drzwiach dasz radę swobodnie go wyciągnąć, to coś jest nie tak z uszczelką. Pamiętaj, żeby przetestować w ten sposób kilka obszarów.

  Jeszcze prostszą próbą jest przejechanie dłonią wzdłuż krawędzi drzwi, gdy są zamknięte. Nie powinieneś czuć wydobywającego się z zamrażarki zimna.

  • Rozwiązanie: Usuń elementy blokujące pełne zamknięcie drzwi lub oczyść albo wymień uszczelkę otaczającą je. Za wymianę uszczelki powinien się wziąć licencjonowany specjalista lub serwis.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli zdecydujesz się na przełożenie drzwi, aby zmienić kierunek otwierania, to też zrób test szczelności. Wszelkie zawiasy i śruby muszą być mocno przykręcone, a warto sprawdzić, czy rzeczywiście tak jest.

  Ranking zamrażarek szufladowych – zwycięzca

  Bosch GSN54AWDV

  Złe wypoziomowanie

  Kolejna istotna sprawa, którą warto poruszyć jeszcze przed przejściem do poszczególnych komponentów zamrażarki.

  Weź w dłoń poziomicę i sprawdź, czy zamrażarka jest odpowiednio wypoziomowana.

  • Rozwiązanie: Wyreguluj nóżki zamrażarki, aby stała idealnie prosto. Wszelkie nierówności podłogi wyrównaj podkładkami.
  • Dodatkowa porada: Zadbaj też o to, aby zamrażarka nie stała blisko źródeł ciepła, np. kuchenki czy piekarnika. Omijaj też miejsca nasłonecznione.

  Problem z ustawioną temperaturą

  Nie zawsze oznacza zepsuty termostat, choć o nim też będzie w dalszej części materiału.

  W każdym razie, jeżeli masz pewność, że ustawiona temperatura mrożenia różni się od tej rzeczywistej, to zrób zamrażarce swego rodzaju twardy reset.

  • Rozwiązanie: Wyłącz urządzenie na 5 – 10 minut i włącz ponownie. Sprawdź rzeczywistą temperaturę po kilku godzinach.
  • Dodatkowa porada: Raz na jakiś czas rzuć okiem na ustawioną temperaturę. Czasem ze sprzętu AGD korzysta kilka osób, a zmiana wartości może być nawet przypadkowa.
  • Dodatkowa porada 2: Oprócz powyższych warto w ogóle wiedzieć, jaka powinna być temperatura w zamrażarce.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Brudny skraplacz

  Cewki skraplacza mogą znajdować się w dwóch miejscach – w ścianach zamrażarki lub gdzieś na zewnątrz, zazwyczaj od spodu urządzenia lub z tyłu.

  W pierwszym przypadku nie wywołają awarii, nie musisz się nimi w ogóle przejmować. W drugim mogą łapać sporo brudu. A jeżeli jest go już ekstremalnie dużo, to wydajność chłodzenia spadnie do niepokojącego poziomu. Sprzęt będzie bardzo słabo mroził ze względu na zaburzoną zdolność do rozpraszania ciepła.

  • Rozwiązanie: Sprawdź, czy skraplacz jest na dole lub z tyłu. Jeżeli jest mocno zabrudzony, to odłącz zamrażarkę z prądu i oczyść go. Użyj suchych ściereczek, miękkiej szczotki, końcówki szczelinowej odkurzacza lub sprężonego powietrza. Albo kilku z nich. A tak swoją drogą, ta część, gdy jest zewnętrzna, powinna być czyszczona co 6 – 12 miesięcy.
  • Dodatkowa porada: Zwróć przy okazji uwagę na obecne w zamrażarce kratki wentylacyjne. Warto zadbać o ich czystość i regularnie usuwać brud odkurzaczem. W nowoczesnych modelach trzeba jeszcze dodatkowo ustawić tryb czyszczenia kratki.

  Zepsuty silnik wentylatora parownika

  Bez niego nie będzie możliwa odpowiednia cyrkulacja powietrza wewnątrz zamrażarki. W efekcie sprzęt przestanie mrozić.

  Silnik wentylatora parownika zazwyczaj automatycznie wyłącza się, jeżeli drzwi urządzenia są otwarte. Aby upewnić się, że to on jest winowajcą, włącz manualnie przełącznik/czujnik drzwi, gdy są otwarte. Jeżeli wentylator nie uruchomi się, to jest zepsuty.

  • Rozwiązanie: Najpierw poszukaj w specjalistycznych sklepach, na stronie producenta zamrażarki lub na Allegro silniczka wentylatora parownika. Następnie spróbuj wymienić go samemu, o ile dobrze się na tym znasz, albo podzwoń po licencjonowanych specjalistach w naprawianiu lodówek czy zamrażarek. Polecam jednak drugą opcję, jeśli sam nie jesteś fachowcem.
  • Dodatkowa porada: Wentylator parownika nie powinien być niczym zablokowany, bo inaczej nie rozprowadzi zimnego powietrza w komorze. Zlokalizuj go i upewnij się, czy żywność nie jest położona zbyt blisko niego. Wszelkie wloty i wyloty powietrza zawsze powinny być odsłonięte. Zwróć też uwagę, czy nie trzymasz czasem zbyt dużo mrożonek w zamrażarce. Powietrze musi swobodnie w niej krążyć, a jeżeli będzie wyładowana po brzegi, to cyrkulacja stanie się mniej efektywna.

  Zepsuty silnik wentylatora skraplacza

  Jeśli silnik wentylatora skraplacza przestanie działać lub będzie działał za słabo, to zamrażarka nie utrzyma odpowiednio niskiej temperatury.

  Jak go sprawdzić? W pierwszej kolejności przyjrzyj się łopatkom/śmigłu wentylatora. Być może coś go blokuje lub nie obraca się swobodnie. W drugim przypadku wina spada na łożyska silnika wentylatora skraplacza. Trzeba go wtedy wymienić.

  Ale czasem nawet bez tych znaków, coś może być nie tak z silniczkiem. Dlatego zawsze warto mieć w domu multimetr (miernik uniwersalny). Dzięki niemu przetestujesz silnik wentylatora pod kątem ciągłości. Jeżeli jej brakuje, to znak, że czas wymienić tę część zamrażarki.

  • Rozwiązanie: Poszukaj w internecie lub specjalistycznych sklepach wymiennej część kompatybilnej z Twoją zamrażarką. Zleć jego wymianę specjaliście.

  Dowiedz się: Czy zamrażarka może stać na mrozie?

  Zepsuty kompresor

  Niedziałający kompresor/sprężarka zamrażarki jest trudny w wymianie, ale jednocześnie dość rzadko się psuje. Zazwyczaj inne, pomniejsze komponenty ulegają awarii. A one przy okazji mogą zaburzyć pracę sprężarki.

  Ale jeśli podejrzewasz kompresor, to jedynym precyzyjnym sposobem na sprawdzenie go jest użycie wspomnianego już w tym artykule miernika. Nie powinno być otwartego obwodu. Zepsuta sprężarka czasem też nieprzyjemnie i wyjątkowo głośno dudni, co może być znakiem, że uległa awarii.

  • Rozwiązanie: Wymiana tej część może być kosztowna, a naprawą zdecydowanie powinien zająć się specjalista. W wielu przypadkach kończy się zakupem nowej zamrażarki.

  zamrażarka electrolux ec5231aow

  Zepsuty termostat

  Problemy z termostatem zamrażarki mogą powodować kilka dziwnych sytuacji. Urządzenie przestanie mrozić albo będzie mrozić cały czas. W drugim przypadku drastycznie zwiększy się zużycie prądu.

  Termostat kieruje napięcie do trzech elementów, które już omówiliśmy. Chodzi o kompresor, silnik wentylatora parownika i silnik wentylatora skraplacza. Zepsuty termostat uniemożliwi prawidłowe działanie układu chłodniczego, więc urządzenie straci swój atut w postaci efektywnego mrożenia.

  Najprostszym sposobem na test działania tego elementu jest przekręcenie termostatu z najniższej na najwyższą wartość. Jeżeli nie usłyszysz specyficznego kliknięcia, to termostat jest uszkodzony, choć dla pewności warto też posłużyć się miernikiem.

  • Rozwiązanie: Jak się pewnie domyślasz, musisz w takim przypadku kupić nowy termostat i zlecić jego wymianę specjaliście.

  Zepsuty przekaźnik rozruchowy

  To niewielka część, która dostarcza energię elektryczną sprężarce. Jak łatwo się domyślić, gdy nie działa, to i sprężarka nie będzie pracować prawidłowo.

  Aby się w tym upewnić, odłącz sprzęt od zasilania i zdemontuj ze sprężarki przekaźnik. Następnie sprawdź go miernikiem, choć jeżeli wyczujesz lekki swąd spalenizny, to w zasadzie uzyskasz pewność, że przekaźnik zakończył swój żywot.

  Dodam również, że jeżeli zamrażarka podejrzanie klika i przestaje prawidłowo mrozić, to winowajcą jest najprawdopodobniej właśnie przekaźnik rozruchowy.

  • Rozwiązanie: Znajdź nowy przekaźnik i zastąp nim ten uszkodzony.

  Zepsuta grzałka rozmrażająca

  Odpowiada za usuwanie szronu z wnętrza zamrażarki. Grzałka tego typu aktywuje się kilka razy w ciągu dnia, aby redukować szron.

  Ma ścisły związek z pracą parownika. Bez niej ta część po prostu zamarznie. Wtedy zamrażarka będzie mrozić cały czas i w końcu ulegnie poważniejsze awarii i przestanie działać.

  Zacznij więc od spojrzenia na parownik. Jeżeli jest pokryty szronem, to znak, że grzałka nie usuwa jego nadmiaru. Pewność da oczywiście test ciągłości za pomocą miernika.

  • Rozwiązanie: Znajdź nową grzałkę i zleć wymianę specjaliście od napraw sprzętu do mrożenia.
  • Dodatkowa porada: Jeżeli Twoja zamrażarka nie ma automatycznego odszraniania, to dbaj o regularne rozmrażanie manualne, aby we wnętrzu nie było zbyt dużo lodu. Wentylatory, cewki i inne elementy będą znów pracować odpowiednio wydajnie. Nie używaj do tego ostrych i szpiczastych przedmiotów, bo mogą uszkodzić przewody z czynnikiem chłodniczym. Więcej dowiesz się, czytając poradnik o tym, jak prawidłowo rozmrozić zamrażarkę.

  Oblodzony wyparnik

  Będąc jeszcze przy automatycznym odszranianiu, wyparnik (wytwornica zimna) systemu NoFrost może być czasem za bardzo oblodzony.

  Gdy tak się stanie, automatyczne rozmrażanie nie będzie skuteczne.

  • Rozwiązanie: Opróżnij zamrażarkę, odłącz ją od prądu i zostaw otwarte drzwi/pokrywę. Po 15 – 20 minutach skroplona woda zacznie spływać do zbiornika. Usuń jej nadmiar gąbką. Jeżeli już jej nie będzie, to znak, że wyparnik został odmrożony. Ten proces dotyczy oczywiście wyłącznie zamrażarek z NoFrost. Może się różnić w zależności od rodzaju lub modelu urządzenia.

  Przeczytaj też: Jak dokładnie działa zamrażarka?

  Zepsuty panel sterowania lub moduł sterujący

  Panele sterowania w zamrażarkach są zazwyczaj mocno uproszczone. Nie mają zbyt wiele elektroniki i bardzo rzadko się psują, ale jako że masz przed sobą kompleksowy poradnik, wspomnę również o tym elemencie.

  Ewentualne uszkodzenie modułu sterującego, panelu czy niewielkiego wyświetlacza od razu zauważysz, bo nie będą wtedy reagowały na wszelkie zmiany, a także przestaną wyświetlać podstawowe informacje.

  • Rozwiązanie: Zakup nowy moduł sterujący, a wymianę zleć specjaliście.

  Nieprawidłowy tryb pracy

  Nowoczesne zamrażarki mają czasem sporo funkcji i kilka trybów pracy. Wiele z nich reaguje na kombinacje przycisków, a czasem można je wcisnąć nawet przypadkowo.

  Jeżeli zamrażarka wygląda na sprawną, bo świecą się wszelkie wskaźniki, ale mimo to nie mrozi, to być może jest w trybie ekspozycyjnym.

  • Rozwiązanie: Zajrzyj do instrukcji obsługi swojej zamrażarki i odnajdź w niej informację o wyłączeniu trybu ekspozycyjnego.

  zamrażarka liebherr gn 2323

  Naprawa zamrażarki nie jest opłacalna – Co dalej?

  Tak niestety może się stać. Przy poważniejszych awariach koszty naprawy lub wymiany zepsutych części będą wysokie. Dla wielu osób zbyt wysokie, aby miały sens.

  Nie pozostanie Ci nic innego, jak zainwestować w nową zamrażarkę. Ale jedzenie potrzebuje niskich temperatur już teraz, więc musisz podjąć szybką decyzję.

  Zobacz w takiej sytuacji najlepsze zamrażarki, które wyselekcjonowałem. Wyróżniają się najlepszymi parametrami i niezawodnością. Zestawienie regularnie aktualizuję.

  Podsumowanie

  Wiesz, jak to bywa z niezbędnym sprzętem dużego AGD? Zwykle psuje się w najmniej dogodnym momencie. Zamrażarki kochają się psuć, gdy są wypełnione po brzegi mięsem i innymi mrożonkami, a na zewnątrz panuje gorąc.

  Teraz już wiesz, co mogło ulec awarii, jak to szybko sprawdzić i co zrobić, aby naprawić zamrażarkę, która przestała mrozić. Zresztą zaprzestanie mrożenia to nie jedyny minus awarii. Zamrażarka może też mrozić słabiej albo zużywać niepotrzebnie więcej energii.

  Nie podawałem dokładnych schematów wymiany poszczególnych części w domowych warunkach, bo jest to sprawa indywidualna. Sporo zależy od rodzaju i modelu urządzenia do mrożenia. Podobnie jest z cenami i dostępnością części.

  Z pewnością pomogą rysunki techniczne, bo czasem są dostępne dla niektórych urządzeń, jak również podręczniki użytkowania. Kontakt z producentem także rozjaśni wiele kwestii.

  Zazwyczaj polecam jednak zdanie się na profesjonalistę. Nie jest to żadną ujmą, bo naprawa zamrażarki najczęściej wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Wydasz dodatkowo pieniądze, ale upewnisz się, że wszystko zostało prawidłowo wykonane i nie narazisz przy tym swojego bezpieczeństwa. A jeżeli samodzielnie zlokalizujesz źródło problemu i kupisz potrzebną część, to przyspieszysz cały proces.

  Jedynie prostsze zabiegi, np. wypoziomowanie, ustawienie prawidłowego trybu pracy, oczyszczenie cewek skraplacza, można wykonać samemu.

  Mam nadzieję, że awaria, z którą się zmagasz, nie jest zbyt poważna ani kosztowna. A jeżeli z Twoją zamrażarką dzieje się coś niepokojącego, to napisz w komentarzu jej model i oznaki awarii. Postaram Ci się pomóc indywidualnie. Wierzę jednak, że mój poradnik zdołał rozwiązać tę zagadkę.

  Oceń publikację
  [Głosy: 10 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  29 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Karolina
  1 rok temu

  Witam jak mogę naprawić gdy zamrażarką mi nie działa bo lód próbowałam że skrobać nożem i niestety ta górna część tym nożem uszkodziłam i zrobiła się mała dziurka

  Halina
  1 rok temu

  zamrażarka samsung RZ32M7535B1 nie mrozi i nie można ustawić temperatury

  Wojtek
  1 rok temu

  Zamrazarka Gorenje model FI4061AW nie mrozi. JMozna jednak ją włączyć i słychać pracę kompresora. Zapalają się wewnątrz swiatełka żółte i czerwone i mrugają w rytm pracy kompresora. Co jest tutaj nie porządku ?

  Izabela
  1 rok temu

  Witam,
  narzeczony nie domknął drzwi od zamrażarki. Były nie domknięte ok doby. Wszystko się rozmroziło. Zamrażarka po tej sytuacji nie chce mrozić. Co mogło się zepsuć?
  Zamrażarka BOSCH GSL 1202

  Robert
  2 lat temu

  Witam w zamrazarkce Samsung rs21fcns wentylator włącza się tylko na 2 sekund kilka razy i potem nic jaki usunac ta awarie.Wymienilem czujniki temperatury , termostat i wentylator i problem ten sam

  Lycy
  2 lat temu

  Mrozi ale słabo . Wyciągnęłam wszystko bo później bałam się co kolwiek z tych mrożonek korzystać.
  Na drugi dzień zostawiłam ja pusta i na próbę włożyłam kurczaka i zamroził się tylko spod a reszta tylko zimna i nie zamrożona.

  Lycy
  2 lat temu

  Ja mam pytanie posiadam lodówkę na mieskznaiu . Jest to starszy model . Ale na początku mrozila wszystko . Po dwóch tygodniach tak jakby zaczęła się sama rozmrażać . Otrwarlam ją bo chciałam wyciągnąć mięso i owoce mrożone a tu wszystko tak jakby już rozmrożone ;(

  Łukasz
  2 lat temu

  Czy jak panel sterowania nie odpowiada to jest do wymiany.Reset czyli wyjęcie kabla z sieci nie pomógł

  Danuta
  2 lat temu

  Witam mam zamrażarke elektrolus i słabo mrozi nie jestem w stanie jej ustawić

  Ewa
  3 lat temu

  Dzień dobry, kupiłam zamrażarkę firmy exquisit niestety bez gwarancji, zamrażarka nie chłodzi , agregat „chodzi”. Jaka to może być usterka.

  Jacek
  4 lat temu

  Mam lodówkę LG już 5 lat i właśnie dziś przestała nagle mrozić. Wogle nie słychać kompresora -wiatrak chodzi wogle nie mrozi .Jak myślisz co jest przyczyna?
  To jest chłodziarka -zamrażarka tak gdzieś ma 180cm

  Beata
  4 lat temu

  Witam serdecznie wczoraj zakupilam zamrazarke na lady dzisiaj dopiero ja wlaczylam Ale niestety nie zamraza I wydaje dziwne bulgotanie Jake sie odsunie szybe pokretlo jest 0do7 ustawilismy na zero I tak nie zamraza coz more byc przyczyna? Pozdrawiam

  Paweł
  4 lat temu

  Witam, posiadam zamrażarkę FOKUS 106, mroziła do -20 ale z dnia na dzień temperatura wzrosłam do -4 a teraz w ogóle nie mrozi.
  Niby słychać że chodzi ale nie ma efektu chłodzenie. Co może być przyczyną ?

  Elżbieta
  4 lat temu

  Witam, mam problem lodówko-zamrażarka side by side Beco ( 7 letnia) nagle przestała mrozić i chłodzić. Zaczęła grzać! Fachowiec z serwisu, który jest w sklepie AGD i sprzedaje nowy sprzęt. Fachowiec odkręcił kilka śrub i stwierdził, że gaz uciekł, agregat pracował bez gazu i na pewno zatarł się. Nie opłaca się napełniać gazem, bo ucieknie, albo okaże się się że agregat jest zepsuty. I koszty bardzo duże, więc lepiej kupić nową.

  Dagmara
  4 lat temu

  Witam MAM problem wydaje mi sie ze uszkodzilam zamrazarke podczas odmrazania I chciqlabym sie dowiedziec czy mozna to naprawic czy raczej jest to nieoplacalne a mianowicie: nad kazda z półek mam takie rorki a pod nimi kratki i gdy rozmrazalam ja pomagalam sobie nozem bo zalezalo mi na czasie i wtedy uszkodzilam ta rorke poczym zaczela sie z niej wydobywac chmura dymu a teraz nie mrozi .czy sprzet jest juz do wyzucenia ?

  Grażyna
  4 lat temu

  Witam ma problem zamrażarką, drzwi są szczelnie zamknięte a żywność trzyma w zamrażarce jest rozmrożona. Ponadto z zamrażarki wydostaje się woda.

  Ada
  4 lat temu

  witam mam problem, ogólnie lodówka słabo chodziła, ale ostatnio miałam wrażenie że prawie w ogóle, więc postanowiłam ją odmrozic , myśląc że coś pomoże, po tej czynność zamrażalka nie mrozi chlodzi ale nie mrozi , a lodówka chyba ogóle nie chłodzi.

  Krzysztof
  4 lat temu

  Witam, zamrażarke mam stara ponieważ model to polar pingwin, i mam problem, zamrażarka trzyma zamrożone produkty, nawet jest lod na górnej części, natomiast sama nie jest w stanie od kilku dni zamrozić malej butelki z wodą. Drzwi są szczelne, nigdzie nie ucieka chłód i uszczelki też w dobrym stanie. Nie wiem już co robić i czy opłaca się ja naprawiać.