W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa pralka? Dokładny sposób działania pralki

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pralka to cudowny sprzęt, który prędko pozbywa się plam z góry ciuchów. Wybawia nas od prania ręcznego. W jaki sposób to robi? Jak dokładnie działa? Postanowiłem omówić to w poniższym artykule!

Jak działa pralka? Sposób działania pralki

Spis treści:

  Z pralki zapewne korzystasz kilka razy w ciągu tygodnia. Nieraz prawdopodobnie zdarza się nawet, że włączasz ją dwa lub trzy razy w ciągu dnia. Jej zadaniem jest oczywiście pozbycie się zanieczyszczeń znajdujących się na ubraniach.

  Zastanawiasz się czasem, jak działa pralka i co wpływa na jej fenomen? Poniżej znajdziesz szczegółową odpowiedź. Pamiętaj, że mając taką wiedzę, unikniesz niektórych niepotrzebnych usterek sprzętu.

  Mechanizm działania pralki

  Praca urządzenia zaczyna się już w początkowym momencie prania, czyli kiedy do wnętrza bębna włożysz zabrudzone ubrania. Po zamknięciu drzwi i wyborze odpowiedniego programu następuje automatyczna blokada. Uniemożliwia ona otwarcie bębna w trakcie prania i jednocześnie powiadamia moduł sterujący, że urządzenie jest gotowe do rozpoczęcia pracy.

  Wtedy do działania przystępuje elektrozawór. Jego zadaniem jest pobranie wody. Oczywiście jej ilość zależy od wybranego przez Ciebie programu.

  Po odpowiednim dobraniu wody do cyklu prania elektrozawór powraca do wcześniejszej pozycji. To sprawia, że pralka nie zużywa więcej wody, niż powinna, co w efekcie chroni urządzenie oraz całe pomieszczenie przed zalaniem.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Rozpoczęcie prania

  Rozpoczęty cykl prania powoduje, że woda trafia do szufladki na detergenty, skąd pobiera odpowiedni środek i powstałą mieszankę odprowadza do bębna. Tutaj poziom wody musi być cały czas kontrolowany. Tym razem odpowiedzialny jest za to hydrostat.

  Wreszcie do swojego zadania może przystąpić grzałka. Podnosi ona temperaturę wody, umożliwiając w ten sposób optymalne rozpuszczenie środka piorącego. Przekłada się to jednocześnie na likwidację zabrudzeń na odzieży.

  Dopiero teraz uruchamia się wybrany przez Ciebie program, od którego zależy między innymi ilość wirowań. W tym celu silnik musi skłonić do pracy pasek napędowy oraz wprawić w ruch bęben. Ten z kolei wykonuje określoną liczbę obrotów, co jednocześnie umożliwia mieszanie się odzieży.

  Przeczytaj też: Silnik inwerterowy w pralce – Co to jest? Co daje?

  Jak wyglądają kolejne etapy działania pralki?

  Płukanie to następny etap, przez jaki przechodzą ubrania w bębnie. Wąż odpływowy w pierwszej fazie wypompowuje zabrudzoną wodę. Potem do wnętrza pralki trafia jej kolejna partia, nowa i czysta.

  W momencie wymiany wody do filtra zlokalizowanego na dole urządzenia trafiają elementy zostawione w kieszeniach oraz włosy i sierść zgromadzone na odzieży. Kiedy ubrania się już wypłuczą, nadchodzi czas na ich wirowanie.

  Proces ten w znacznym stopniu wpływa na czas schnięcia odzieży. Z tego względu bęben musi się poruszać z bardzo dużą prędkością. W zależności od urządzenia może to być nawet 1600 obrotów na minutę. Sprawia to, że pralka pozbywa się zgromadzonej w ubraniach wilgoci oraz pozostałości po detergentach.

  Aby zminimalizować drgania urządzenia i spory hałas, odgłosy pracy pralki wygłuszają znajdujące się w dolnej części amortyzatory. Wirowanie to końcowy etap prania. Po jego zakończeniu silnik już się nie uruchamia.

  Pralka w pewnym sensie potrzebuje chwili odpoczynku, dlatego też przez parę sekund po zakończeniu wirowania nic się z nią nie dzieje. Dopiero po pewnym czasie blokada elektromagnetyczna zwalnia się i pozwala na wyjęcie prania z bębna.

  A jeżeli z jakiegoś powodu jednak się nie wyłączyła, zobacz, jak otworzyć zablokowane drzwi pralki.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Które części pralki biorą udział w jej pracy?

  Oprócz elektrozaworu, modułu sterującego czy węża odpływowego do prawidłowego funkcjonowania urządzenia przyczyniają się pozostałe części. Niektóre z nich są niewidoczne gołym okiem.

  • Filtr pompy – jego zadaniem jest ochrona pompy przed uszkodzeniem spowodowanym zanieczyszczeniami oraz elementami pozostawionymi w kieszeniach.
  • Fartuch – gdyby nie ta uszczelka, woda znajdująca się w bębnie wypłynęłaby wprost na podłogę, powodując w ten sposób zalanie pomieszczenia. Fartuch odpowiada za szczelność drzwi.
  • Łożyska – odpowiadają za optymalne poruszanie się bębna w obie strony. Z czasem mogą się wyrobić, więc zawsze warto wiedzieć, które pralki mają wymienne łożyska.
  • Węże połączeniowe – czuwają nad przepływem wody w poszczególnych częściach urządzenia.
  • Amortyzatory – wygłuszają pralkę i sprawiają, że w trakcie wirowania pozostaje przez cały czas w jednym miejscu.
  • Zabierak – jego zadaniem jest mieszanie ubrań w trakcie prania.
  • Blokada elektromagnetyczna – jak się domyślasz, chroni ona sprzęt przed niekontrolowanym otwarciem drzwi w trakcie prania.

  Czy sposób pracy pralki zawsze jest taki sam?

  Mechanizm działania pralki jest zawsze taki sam, niezależnie od modelu. Nie ma znaczenia, czy jesteś posiadaczem urządzenia kupionego 5 lat, czy dwa miesiące temu. Praca zawsze przebiega w podobny sposób.

  Różnica polega jedynie na ilości dostępnych funkcji. Najlepsze pralki wyposażone są już np. w program służący do prania obuwia, funkcje parowe czy skuteczne opcje odplamiania w niższych temperaturach. Jest tego multum! Podobne cechy przejawiają nawet płytsze modele (zawiera je ranking pralek slim).

  Z pewnością już wiesz, dlaczego pranie nie trwa 5 minut. Znajomość sposobu działania urządzenia przyda Ci się, kiedy pojawi się jakaś usterka.

  Przeczytaj też: Pierwsze pranie w nowej pralce – O czym pamiętać?

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments