W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kawa ziarnista to produkt mocno podatny na warunki przechowywania. Przy nieodpowiednich bardzo szybko utraci swoją jakość (lub w ogóle zdatność do spożycia). Dlatego też koniecznie się dowiedz, jak najlepiej przechowywać kawę ziarnistą. Dokładnie opisałem to w poniższym poradniku.

Jak przechowywać kawę ziarnistą?

Spis treści:

  Jak najlepiej przechowywać kawę ziarnistą?

  Kawę trzymaj w temperaturze pokojowej, w hermetycznym opakowaniu. Dopilnuj, aby kawa nie miała kontaktu z wilgocią, powietrzem, ciepłem i światłem. Wybierz miejsce, które jest chłodne i ciemne, z dala od piekarnika i podobnych źródeł ciepła.

  Staraj się nie umieszczać kawy bezpośrednio na blacie kuchennym. Trzymanie jej na nim jest co prawda wygodne, jednak narażasz ziarna na kontakt ze słońcem. To powoduje, że tracą swój aromat i smak, więc zaparzony napój nie smakuje dobrze.

  Bardzo często najlepszym rozwiązaniem jest zostawienie kawy w oryginalnym opakowaniu. Niemniej pamiętaj, że musi spełniać kilka warunków.

  Takie opakowanie powinno być:

  • Nieprzezroczyste.
  • Szczelne.
  • Wyposażone w wentyl zatrzymujący dopływ powietrza do środka.

  Nie musisz się wówczas obawiać, że Twojej kawie coś się stanie.

  Wiele osób pyta, czy kawa może się przeterminować i czy się psuje. Formalnie trudno o przeterminowanie oznaczające zatrucie, lecz zepsucie wchodzi już w grę (np. na skutek nadmiernej wilgoci, która wywołuje w końcu pleśń; wtedy kawa może Ci zaszkodzić).


  Nie masz jeszcze dobrej maszyny do robienia kawy w domu? Sprawdź moje klasyfikacje:


  Jak przechowywać kawę po otwarciu?

  Najważniejsze jest to, aby kawa znalazła się w hermetycznym opakowaniu, które nie przepuszcza światła. Inaczej zwietrzeje i szybko straci swoją świeżość. Nadal pamiętaj o braku kontaktu z ciepłem, powietrzem, a przede wszystkim wilgocią.

  Czasami konieczne okazuje się przesypanie kawy. W tym celu najlepiej sięgnij po próżniowy pojemnik ze szczelnym zamknięciem. Dobrze sprawdza się też taki wykonany z bursztynowego szkła.

  Miej na uwadze, że ziarna kawy są higroskopijne. Oznacza to, że szybko pochłaniają zapachy z zewnątrz, wilgoć i nawet smak. Musisz więc przede wszystkim dopilnować, aby po otwarciu trzymać je z daleka od wysokiej temperatury i różnych produktów spożywczych. Chyba nie chcesz czuć ich posmaku, pijąc swój ulubiony napój, prawda?

  Wybierając właściwe opakowanie do przechowywania kawy, zadbaj, żeby było w nim jak najmniej powietrza. Chodzi o to, że ziarna szybko wietrzeją i tracą cenny aromat.

  Przechowujesz kawę w oryginalnym opakowaniu? Każdorazowo po jej użyciu zwracaj uwagę na to, czy zostało szczelnie zamknięte. W razie potrzeby sięgnij po specjalny klips. Za jego pomocą odetniesz dopływ powietrza i wilgoci do środka.

  Staraj się też kupować niewielkie opakowania. Choć te duże często kuszą, również promocyjną ceną, weź pod uwagę, że prawdopodobnie nie zużyjesz takiej torby za szybko.

  Specjaliści od kawy uważają, że jedno opakowanie należy wykorzystać w ciągu 2 – 3 tygodni, później zawartość nie ma już tak wyjątkowego aromatu i smaku jak na początku.


  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:


  Gdzie nie przechowywać kawy ziarnistej?

  Przede wszystkim unikaj lodówki i zamrażarki. Nie narażaj kawy na drastyczne zmiany temperatury. Nie trzymaj jej również bardzo blisko piekarnika i kuchenki oraz w mocno nasłonecznionym miejscu, zwłaszcza na blacie kuchennym.

  Trzymanie kawy ziarnistej w lodówce to spory błąd. Wewnątrz niej jest wilgotno, poza tym przechowujesz tu także różne inne produkty spożywcze. Większość ma charakterystyczny zapach. To m.in. kiełbasy i wędliny, sałatki czy sery. Czy chcesz je czuć, pijąc filiżankę kawy? Przyznaj, że to mało apetyczne.

  Co do zamrażarki, unikaj tego zwłaszcza w przypadku świeżo palonych ziaren. Bardzo niska temperatura pozbawia je aromatu i nut smakowych.

  Kawy ziarnistej nie przechowuj też w pojemniku w ekspresie. Nie napełniaj go do poziomu maksimum, zwłaszcza gdy pijesz tylko jedną filiżankę dziennie. Ziarna szybko zwietrzeją, przez co napój prawdopodobnie nie będzie Ci smakować.

  Sporo osób przesypuje ziarna do metalowej puszki. To popularny błąd, nie powielaj go. Metal psuje smak kawy w czasie przechowywania. Poza tym taką puszkę trudno wyczyścić na tyle, aby całkowicie zneutralizować zapachy produktów, które były trzymane w niej wcześniej. Tym samym ryzykujesz, że ziarna będą chłonęły ich aromat oraz smak.

  Podobnie jest w przypadku zwykłych słoiczków z przezroczystego szkła. Nie przesypuj do nich kawy, chyba że traktujesz ją wyłącznie jako ozdobę kuchni. Jeśli nie, takie opakowania przeznacz do czegoś innego, gdyż do przechowywania kawowych ziaren się nie nadają.

  Nie zapominaj, że ziarnistej kawy nie mieli się na zapas w większej ilości. Trzymaj ją w takiej postaci, w jakiej ją kupujesz, a więc w ziarnach. Miel tylko tyle, ile wykorzystasz do zaparzenia gorącego napoju.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Podsumowanie

  Gdzie przechowywać kawę ziarnistą? Najlepiej w hermetycznym opakowaniu. Dobrze sprawdzają się pojemniki próżniowe. Oryginalne opakowanie także nie jest złą opcją. Musisz tylko pamiętać, aby nie narażać ziaren na kontakt z ciepłem, powietrzem, skrajnymi temperaturami czy wilgocią.

  Zrezygnuj więc z przechowywania kawy ziarnistej w: lodówce, zamrażalniku, szklanych słoiczkach, metalowych puszkach, na parapecie bądź blacie.

  Przy tym wszystkim zwróć uwagę na czas przechowywania kawy. Najlepiej zużywaj całe opakowanie w 2- 3 tygodnie. Wtedy nie utraci nadmierne aromatu. Nie przekraczaj też kilku dni na przechowywanie kawy w pojemniku na ziarna w ekspresie. Tam również może wywietrzeć, tracąc swoje walory smakowe.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments