W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak sprawdzić grzałkę w pralce?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zepsuta, a zwłaszcza spalona grzałka to przyczyna wielu awarii w pralce. Bez niej sprzęt nie będzie prawidłowo działał. Przy niektórych problemach trudno jednak ustalić, czy to właśnie grzałka stanowi przyczynę. Jak więc skutecznie sprawdzić tę część? O tym w poniższym poradniku!

Jak sprawdzić grzałkę w pralce - instrukcja, poradnik

Spis treści:

  Jak sprawdzić grzałkę w pralce miernikiem?

  To jedna z najskuteczniejszych metod pozwalająca ocenić stan grzałki. Do przeprowadzenia szybkiego testu potrzebujesz multimetru.

  Całość nie potrwa długo, a co najważniejsze, zadanie wykonasz samodzielnie, bez potrzeby wzywania fachowca.

  1. Do miernika wepnij przewody pomiarowe. Czarny kabel podłącz do wejścia „com” (masa), a czerwony w miejsce ze znakiem „V”.
  2. Ustaw zakres na ciągłość.
  3. Teraz sprawdź wartość rezystancji. Jeśli będzie równała się 0, to znak, że doszło do uszkodzenia grzałki.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Jak sprawdzić grzałkę w pralce po kolorze?

  Po kolorze grzałki łatwo ocenisz jej stan. Nie zapominaj, że po dłuższym korzystaniu z nawet najlepszej pralki niektóre podzespoły zwyczajnie się zużywają. I tak też jest w przypadku grzałki.

  Kiedy dojdzie do przegrzania tego elementu, na jego powierzchni pojawi się czarny kolor. To nic innego jak spalenizna zagrażająca prawidłowemu działaniu całej pralki.

  Jeśli zauważysz, że grzałka zaczyna ciemnieć, szybko wymień ją na nową. Nawet niewielkie uszkodzenia mogą poważnie zaburzyć pracę pozostałych podzespołów.

  Dodam jeszcze, że przepalona grzałka zwiększa zużycie energii elektrycznej. Konsekwencją będą większe rachunki za prąd, a chyba nie o tym marzysz, prawda?

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Jak sprawdzić grzałkę w pralce po skuteczności prania?

  Niedoprane ubrania to jeden z symptomów uszkodzonej grzałki. Dlaczego tak się dzieje? Z prostego względu, awaria elementu grzewczego uniemożliwia grzanie wody. Zapewne doskonale wiesz, że niska temperatura nie poradzi sobie z wieloma zabrudzeniami, szczególnie tymi najsilniejszymi.

  Dlatego jeśli już kilka razy zdarzyło Ci się wyciągnąć z bębna niedopraną odzież, przyjrzyj się uważnie grzałce pralki. Bardzo często to ten element jest winowajcą całego zamieszania i powoduje kiepską jakość prania.

  Jak sprawdzić grzałkę w pralce po widocznych uszkodzeniach?

  Kiedy uruchomienie pralki powoduje zwarcie i wybijanie bezpieczników, najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia elementu grzewczego.

  Wymontuj grzałkę z urządzenia i dokładnie się jej przyjrzyj. W takich sytuacjach najczęściej dochodzi do pęknięć i odkształceń tego elementu. Ich obecność powoduje nadmierne przegrzewanie się grzałki, co w konsekwencji prowadzi do dużego wzrostu temperatury podczas prania.

  By uniknąć większych awarii i niebezpiecznych zwarć, jak najszybciej wymień zepsuty element grzewczy na nowy.

  Stan grzałki a zbyt wysoka temperatura prania

  Nadal chcesz się dowiedzieć, jak sprawdzić, czy grzałka w pralce jest spalona? Przyjrzyj się dokładnie pralce po zakończeniu prania.

  Zwróć uwagę, czy obudowa nie jest za gorąca, a bęben mocno zaparowany. Jeśli tak, to możesz podejrzewać, że doszło do awarii elementu grzewczego.

  By jeszcze bardziej utwierdzić się w tym przekonaniu, wyjmij z bębna wyprane ubrania. Pewnie dość mocno się skurczyły, mam rację?

  Uszkodzenia powodują, że w czasie prania nadmiernie zwiększa się temperatura wody. To nagromadzone w pralce ciepło kurczy niektóre tkaniny oraz przyczynia się do zaparowania bębna. By uniknąć tego w przyszłości, jak najszybciej wymień grzałkę na nową.

  Jak sprawdzić grzałkę w pralce po wyglądzie?

  Grzałkę sprawdzisz również po jej wyglądzie. Jeśli na powierzchni zauważysz zbyt dużą ilość kamienia, to znak, że ten element nie działa poprawnie.

  Osad z mocno twardej wody zmniejsza wydajność grzałki, co w efekcie prowadzi do jej spalenia. Dlatego też warto w ogóle wiedzieć, jak odkamienić pralkę.

  Mam nadzieję, że teraz już zdajesz sobie sprawę z tego, dlaczego tak ważne jest regularne czyszczenie pralki i jej odkamienianie?

  Jakie awarie powoduje zepsuta grzałka pralki?

  Już wiesz, że grzałka w pralce odpowiada za grzanie wody. To dzięki niej ustawiając program, urządzenie automatycznie dobierze temperaturę do rodzaju tkanin.

  Niestety, ale ten element, podobnie jak inne podzespoły, nie jest niezniszczalny. Niekiedy zdarza się, że grzałka ulega awarii. Wtedy uniemożliwia poprawne działanie sprzętu, nawet gdy to teoretycznie najlepsza pralka slim czy dobra pralka ładowana od góry.

  Z czym wiąże się uszkodzenie elementu grzewczego w pralce? Oto najpopularniejsze objawy zepsutej grzałki:

  1. Niedopieranie ubrań – uszkodzona grzałka nie wykonuje poprawnie swojego zadania, przez co pralka nie grzeje wody. W konsekwencji nie pozbędziesz się z ubrań wszystkich zabrudzeń. Brak odpowiedniej temperatury sprawi, że nawet po kilku godzinach prania z bębna wyjmiesz niedopraną odzież.
  2. Wybijanie bezpieczników w całym domu – jeśli pralka wywala korki, to najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia grzałki. Zwarcie najczęściej powodują uszkodzenia elementu grzewczego, np. pęknięcia lub odkształcenia.
  3. Zbyt duże zużycie energii elektrycznej – niesprawna grzałka potrzebuje więcej energii. Jest to niezbędne do nagrzania wody i zapewnienia tkaninom odpowiedniej temperatury. Kiedy zauważysz, że Twoje rachunki za energię znacznie wzrosły, dokładnie przyjrzyj się grzałce. Najprawdopodobniej doszło do awarii tego elementu.
  4. Pranie w zbyt wysokiej temperaturze – problemy z grzałką powodują również nadmierne grzanie wody. Efektem będzie kurczenie się ubrań, zaparowany bęben oraz gorąca obudowa pralki. Takie objawy zauważysz, nawet jeśli program prania nie miał aż tak wysokiej temperatury.

  Podsumowanie

  Grzałkę pralki najdokładniej sprawdzisz miernikiem, odczytując jej rezystancję. Możesz także ocenić stan grzałki po jej kolorze, wyglądzie, a nawet po tym, jak działa pralka. Przykładowo czarna i popękana grzałka z pewnością nie świadczy o niczym dobrym.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments