W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić blender kielichowy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czyszczenie blendera kielichowego nie jest zbyt trudne na tle wielu innych urządzeń małego AGD do kuchni. Mimo tego w tym przypadku również istnieją porady, które upraszczają mycie takiego sprzętu. Poznając je, jeszcze szybciej wyczyścisz swój blender, nie narażając żadnej jego części na uszkodzenie czy szybsze zużycie.

Jak szybko i łatwo wyczyścić i umyć blender kielichowy?

Spis treści:

  Dokładne wyczyszczenie blendera kielichowego zapewni miksowanie owoców i warzyw w sterylnych, w pełni higienicznych warunkach. To ważne, gdyż wiele części tego urządzenia ma styczność z żywnością, którą spożywasz.

  Jak szybko i precyzyjnie czyścić blender z kielichem? Czy jest tu opcja szybkiego mycia/przepłukania? Co jeszcze trzeba wiedzieć o konserwacji blendera? Na wszystkie te pytania dokładnie Ci odpowiem!

  Możliwość łatwego/szybkiego czyszczenia blendera kielichowego

  Wiele urządzeń z tej kategorii, np. z rankingu blenderów kielichowych, oferuje opcję łatwego/szybkiego czyszczenia (nazywanego także myciem wstępnym). Nie jest to gruntowne mycie, a bardziej przepłukanie (choć z użyciem detergentu – o ile tego chcesz), lecz i tak umożliwia kolejne miksowanie bez pozostałości po poprzednim.

  Na czym dokładnie polega? Jak najszybciej wyczyścić blender kielichowy?

  1. Na początku najrozsądniej zrobisz, jak opróżnisz dzbanek z większych resztek po zmiksowanych składnikach (o ile takie pozostały po blendowaniu).
  2. Nie odłączając kielicha od korpusu, wlej do niego letnią wodę i dodaj kilka kropel płynu do naczyń (ewentualnie mydła w płynie). Dokładne zalecenia odnośnie ilości wody znajdziesz w instrukcji obsługi. Zazwyczaj jest to maksymalnie połowa objętości kielicha, choć znam modele, w przypadku których producent zaleca wlanie zaledwie 0,25 l wody.
  3. Zamknij pokrywkę kielicha i uruchom program czyszczenia (zazwyczaj znajduje się pod przyciskiem typu clean). Twój blender go nie ma? Na upartego również przeprowadzisz opisywany proces. Różnica taka, że uruchomisz zwykłe miksowanie zamiast specjalnego trybu pracy.
  4. Blender sam zacznie się czyścić miksowaniem wody z detergentem. Brud odmięknie. Urządzenie zakończy program samoczyszczenia automatycznie. Jeżeli używasz tego sposobu bez specjalnego programu, zakończ proces po maksymalnie 2 minutach (zazwyczaj wystarczy kilkanaście sekund; nie przesadzaj przy tym z prędkością obrotową i kontroluj ilość piany).
  5. Wypłucz wnętrze dzbanka pod bieżąco wodą, aby usunąć pozostałości po detergencie. Niektórzy wlewają do kielicha czystą wodę i ponawiają procedurę czyszczenia – już bez dodatku detergentu.

  Czy jest to dużo szybsze niż demontaż części i dokładniejsze umycie każdej z osobna? Tak, choć i pełne mycie, jak zaraz się przekonasz, nie jest jakieś kłopotliwe.

  Wyczyszczony i gotowy do miksowania blender kielichowy

  Aby jeszcze bardziej przyspieszyć czyszczenie na szybko, w ogóle nie musisz dodawać detergentu. Wtedy odpada Ci punkt z płukaniem – wystarczy, że wylejesz brudną wodę. Zdecydowanie najszybsza metoda.

  Zawsze pamiętaj, aby przed czyszczeniem (jak i w ogóle pierwszym użyciem) zajrzeć do dołączonej instrukcji obsługi. To ona stanowi podstawę do prawidłowej konserwacji sprzętu. Z drugiej strony często spotykałem się z mało czytelnymi poradami w podręcznikach obsługi. I właśnie dlatego tworzę artykuł jak ten, który właśnie czytasz.

  Przeczytaj później: Jak robić koktajle w blenderze kielichowym?

  Ranking blenderów kielichowych – zwycięzca

  Philips HR3756/00

  Pełne mycie blendera kielichowego

  A jak gruntowniej wyczyścić blender kielichowy?

  1. Odłącz blender od prądu i zdemontuj wszystkie części możliwe do umycia (czyli najczęściej te, które stykają się z żywności: ostrze, kołnierz, w którym jest zamontowane, kielich i pokrywkę, w której znajduje się zwykle filtr). Jeżeli nie wiesz, jak to zrobić, wspomóż się instrukcją obsługi.
  2. Myj komponenty w letniej wodzie z użyciem płynu do mycia naczyń (lub mydła w płynie). Użyj do tego gąbki. Unikaj szorstkich ściereczek, a tym bardziej ostrych przedmiotów do zdrapywania brudu (mogą porysować i uszkodzić części blendera, jak i stępić ostrza, obniżając ich wydajność oraz żywotność).
  3. Dokładnie wysusz części i z powrotem zamontuj w blenderze kielichowym.
  4. Opcjonalnie przetrzyj korpus blendera. Obudowy części silnikowych niektórych modeli są stalowe. Niby większa trwałość, lecz na powierzchni lubią pozostawać odciski palców. Lepiej widoczne są też różnego rodzaju plamy, które wyglądają nieestetycznie. Usuń je, jeśli bardziej Ci wadzą.

  Dużej filozofii tu nie ma, prawda? Najważniejsze jest precyzyjne doczyszczenie wszystkich zakamarków i uszczelek, aby nie osiadły w nich zanieczyszczenia.

  Kołnierz i ostrze blendera, które trzeba wyczyścić

  A kiedy stosować szybkie lub pełne mycie? Zasada jest raczej prosta:

  • Jeżeli chcesz robić koktajl po koktajlu (z odmiennych składników) lub przygotowywać różne przysmaki naprzemiennie (np. lody, sorbet, zupę, krem, mus, przecier itp.), to wykorzystaj sposób na szybkie czyszczenie blendera. Zaoszczędzisz trochę czasu.
  • Jeżeli danego dnia definitywnie kończysz kuchenne prace z blenderem, to umyj go dokładniej i odstaw wszystkie części na ociekacz/suszarkę do naczyń.
  • Na upartego opcja szybkiego mycia może zastąpić to pełne (o ile użyjesz detergentu). Sprawdź jednak wtedy okolice ostrza, filtr na pokrywce oraz inne zakamarki we wnętrzu blendera. Jeżeli zauważysz gdzieś jakiś osad i brud, usuń go.

  Dowiedz się też:

  Czyszczenie blendera kostkami lodu

  Kolejny sposób na usunięcie brudu z wnętrza kielicha. Wypełnij go kostkami lodu i uruchom funkcję kruszenia lodu (oferuje ją praktycznie każdy blender). Ostre kawałki lodu wyszorują kielich od wewnątrz. Następnie opróżnij dzbanek.

  Czyszczenie blendera kielichowego kruszeniem kostek lodu

  Ten sposób jest jednak w mojej ocenie… przeciętny.

  Po pierwsze, zmarnujesz kostki lodu, które mogą posłużyć jako dodatek do koktajlu, soku czy drinka. Po drugie, czyszczenie blendera tą metodą nie zawsze jest dokładne. Czasem i tak trzeba go po wszystkim przepłukać lub chociażby wyczyścić filtr.

  Kupuj topowe urządzenia do soków i koktajli na promocjach!

  Mycie blendera kielichowego w zmywarce

  Zazwyczaj jest możliwe umycie blendera w zmywarce, a konkretniej jego części, które mają kontakt z żywnością.

  Nawet ostrze w wielu przypadkach możesz umyć w ten sposób. Osobiście jednak odradzam, gdyż jego nożyki są bardzo ostrze, nie mogą się z niczym stykać.

  Aby upewnić się, jakie części blendera bez obaw umieścisz w zmywarce, zajrzyj do instrukcji obsługi swojego modelu.

  Jak wyczyścić blender próżniowy?

  Ogólnie biorąc, obecność modułu próżniowego (odsysa powietrze przed miksowaniem, aby koktajl był zdrowszy, bardziej jednolity i dłużej utrzymywał świeżość) dużo tu nie zmienia.

  Opcje mycia, które wcześniej opisałem, nie zmieniają się w diametralny sposób.

  Jest jednak pewien szczegół… W przypadku Philipsa HR3756/00, jak i kilku innych blenderów próżniowych, przed umyciem pokrywki musisz zdjąć z niej metalową część modułu próżniowego.

  Moduł próżniowy na pokrywce blendera, którego nie można myć wodą

  Wysiłek żaden, trwa to sekundę, ale łatwo czasem o tym zapomnieć i z rozpędu umyć pod bieżąco wodą pokrywkę z założonym modułem.

  A dlaczego producenci zabraniają mycia tej części? Ponieważ powoduje zassanie wody do systemu próżniowego. Uniemożliwia to wytworzenie próżni przed miksowaniem, a w skrajnym przypadku prowadzi do awarii.

  Jeżeli z rozpędu umyjesz pokrywkę wraz z górną częścią modułu, to dokładnie go wysusz. Przed ponownym założeniem upewnij się, że we wnętrzu nie ma wody. Nie jest to takie proste, bo otwór jest niewielki. Trudniej usunąć z niego jakikolwiek płyn.

  Które blendery kielichowe myje się najłatwiej?

  Jeżeli tak się składa, że akurat stoisz przed zakupem nowego blendera, to weź tę część mojego artykułu do serca.

  Chodzi o to, że dużo łatwiej umyjesz blender, którego ostrze jest odłączane od dzbanka.

  Modele mające ostrze zintegrowane z kielichem są dużo mniej wygodne podczas mycia. Ostrze jest głęboko osadzone, więc musisz wpychać rękę do dzbanka, aby wyczyścić różne zakamarki wokół ostrych nożyków. Tym samym naraża Cię to bardziej na przypadkowe skaleczenie.

  Mój poprzedni blender był właśnie takiego typu. Wiele razy wyklinałem pod nosem, musząc czyścić wewnętrzną część jego kielicha. Zajmowało to więcej czasu.

  Kiedy czyścić blender kielichowy?

  1. Tuż po miksowania, aby resztki żywności nie zaschły, a przechowywanie blendera było higieniczne. Zaschnięte pozostałości po owocach, warzywach, ziołach czy przyprawach mają często kwasy, jak i olejki eteryczne oraz barwniki. Jeżeli utrzymają się na jakiejś części blendera przez dłuższy czas, to mogą ją uszkodzić lub wywołać przebarwienia. Najbardziej narażone na to są tworzywa sztuczne, choć wilgoć z drobinami brudu nie sprzyja także metalowym komponentom (które może pokryć rdza).
  2. Tuż przed użyciem, jeżeli sprzęt długo spoczywał na półce czy w szafce i jest pokryty kurzem (lub gdy widzisz na nim inny brud).
  3. Przed pierwszym użyciem. Na nowym blenderze kielichowym mogą spoczywać pozostałości produkcyjne (nawet gdy na pierwszy rzut oka lśni on czystością). Nie chcesz ich wchłaniać.

  Jak usunąć nieprzyjemny zapach z blendera?

  Niektóre surowce miksowane w blenderze mają mocniejszy aromat. Istnieje więc ryzyko, że pozostawią po sobie zapach, który przejdzie na kolejne miksowane składniki.

  Co zrobić, gdy nawet gruntowne mycie detergentem nie pomaga? Zmiksuj cytrynę, najlepiej pokrojoną na mniejsze kawałki. Ten popularny cytrus to jednocześnie naturalny odświeżacz, który szybko pochłania niechcianą woń.

  Miksowanie cytryny działa odświeżająco i usuwa nieprzyjemne zapachy

  Jak przechowywać blender kielichowy, aby się nie brudził?

  Jak wiesz z poprzedniego punktu, czyszczenie blendera do smoothie jest koniecznie po miksowaniu, a także w przypadku, gdy jest to zupełnie nowy, nieużywany jeszcze sprzęt.

  Dodatkową okoliczność stanowi sytuacja, w której blender pokrył się brudem w trakcie przechowywania. Warto tego uniknąć.

  W jaki sposób?

  No cóż, nierozłożony na części blender kielichowy sam w sobie sprzyja izolowaniu wewnętrznych części w kielichu od otoczenia. Odkładając go w wyjściowej formie, kurz nie powinien dostać się do kielicha.

  Sęk w tym, że nie każdy ma miejsce na schowanie złożonego blendera. Nie wszystkie pudełka takich urządzeń temu sprzyjają. Chowanie części luzem narazi je na osiadanie kurzu. W takim przypadku rozłóż sprzęt i schowaj do jego pudełka w woreczkach zabezpieczających.

  Podsumowanie

  Teraz już wiesz, jak wyczyścić blender kielichowy, aby tworzenie koktajli, smoothie i innych przekąsek było higieniczne.

  Jak się okazało, sposobów czyszczenia jest kilka i nie zabierają one dużo czasu czy sił. Sytuację może jedynie skomplikować sytuacja, w której ostrze jest zintegrowane z kielichem. Gdy jest od niego odłączane, konserwacja przebiega bardziej komfortowo.

  Skoro już wiesz, jak dbać o swój koktajler, to nie pozostaje Ci nic innego, jak realizować przepisy na zdrowe i pyszne koktajle!

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments