W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Tabletka to zmywarki to skuteczny środek czyszczący wiele innych sprzętów AGD, w tym piekarniki. Jak jednak to zrobić, aby nie spowodować awarii sprzętu? Dlaczego w ogóle warto zastosować taką tabletkę? O tym w moim poradniku. Przedstawiłem w nim aż 4 skuteczne sposoby. Posłużą Ci i do wyczyszczenia komory, i akcesoriów piekarnika.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

Spis treści:

  Jak umyć piekarnik tabletką do zmywarki?

  Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki jest niecodziennym, ale jednocześnie skutecznym sposobem. Nie jest to skomplikowane ani trudne do wykonania zadanie.

  Zobacz instrukcję krok po kroku, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki:

  1. Upewnij się, że wewnątrz piekarnika nie znajdują się naczynia oraz resztki obiadu.
  2. Nastaw urządzenie na 100 stopni Celsjusza.
  3. Kostkę do zmywarki umieść w niewielkim naczyniu żaroodpornym lub w blaszce do pieczenia. Możesz użyć również tej, którą producent dołączył do piekarnika.
  4. Detergent zalej gorącą wodą. Jej ilość zależy od wielkości naczynia. Pamiętaj, aby ciecz chociaż w połowie zakryła tabletkę do zmywarki. To główna zasada.
  5. Całość pozostaw na ok. 2 godziny.
  6. Po zaleconym czasie wyjmij z pieca naczynie i dokładnie umyj je gąbką zamoczoną w ciepłej wodzie z płynem do naczyń.
  7. Wnętrze piekarnika wytrzyj do sucha ręcznikiem papierowym lub miękką ściereczką.

  Ranking tabletek do zmywarki – zwycięzca

  Fairy Platinum All in One Lemon (100 sztuk)

  Jak usunąć uporczywe zabrudzenia w piekarniku tabletką do zmywarki?

  Wcześniej opisana metoda wcale nie jest jedyną na wykorzystanie tabletki do zmywarki. Być może w komorze urządzenia znajdują się trudniejsze do usunięcia plamy.

  Na nie też jest sposób, a nawet 2 sposoby!

  Zobacz, jak pozbyć się najcięższych do usunięcia nieczystości z piekarnika za pomocą tabletki do zmywarki:

  1. W niewielkim naczyniu rozgnieć tabletkę.
  2. Zalej ją 2 łyżkami wody.
  3. Wymieszaj całość, aby uzyskać jednolitą papkę.
  4. Nanieś stworzony preparat na plamy i pozostaw na 30 – 40 minut.
  5. Po podanym czasie usuń papkę za pomocą ściereczki bądź papierowego ręcznika. Nie powinno być po nich śladu!

  Co z drugą metodą? Poznaj również ją:

  1. Usuń z tabletki folię i rozpuść w gorącej wodzie (wystarczy szklanka wody, a więc ok. 250 ml). Użyj do tego naczynia, z którego łatwo przelewa się ciecz.
  2. Przelej tę mieszankę do atomizera/spryskiwacza.
  3. Dokładnie spryskaj plamy, ale nie ścieraj od razu preparatu. Pozostaw go na zabrudzeniach na 30 – 40 minut.
  4. Po podanym czasie usuń roztwór papierowym ręcznikiem lub ściereczką.

  Zauważ, że druga metoda jest bardzo dobra, gdy chcesz wyczyścić ruszt i blachę piekarnika tabletką do zmywarki.


  Zobacz zestawienia sprzętów do pieczenia:


  Jak wyczyścić blachę z piekarnika tabletką do zmywarki?

  Blacha Twojego piekarnika jest mocno upaćkana tłuszczem i innymi zabrudzeniami? Pewnie Cię nie zaskoczę, że tabletka do zmywarki również się tu przyda.

  Poznaj instrukcję, to równie prosta sprawa:

  1. Wyjmij blachę z urządzenia i umieść ją w bezpiecznym miejscu (równym, stabilnym, słabo dostępnym dla dzieci czy domowych zwierzaków).
  2. Połóż na jej środku tabletkę do zmywarki i zalej wrzątkiem.
  3. Poczekaj 2 godziny.
  4. Po tym czasie wylej zawartość blachy i usuń pozostałości gąbką. Powinny ekspresowo zejść, przez co znów nie musisz niczego ręcznie szorować!

  Dlaczego warto myć piekarnik tabletką do zmywarki?

  Nie masz już wątpliwości, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki. Jak myślisz, czy takie niecodzienne mycie sprzętu jest bezpieczne i warto je stosować?

  Oczywiście, że tak!

  Wysoka temperatura sprawia, że tabletka zaczyna osadzać się we wnętrzu piekarnika. Para rozpuszcza zaschnięte zabrudzenia, które bardzo łatwo później zetrzesz.

  Zastosowanie tabletki do zmywarki podczas czyszczenia piekarnika nie jest przede wszystkim pracochłonne. Wystarczy, że umieścisz kostkę na blasze i uruchomisz urządzenie. Cały proces odbywa się niemalże bez Twojego wkładu. Ty w tym czasie możesz się zrelaksować lub wykonać inne domowe prace.

  Mycie tego typu sprzętu AGD tabletką nie wymaga również dużych nakładów finansowych. Nie są Ci potrzebne drogie i profesjonalne detergenty do czyszczenia. Domowy budżet na tym nie cierpi, a Ty cieszysz się czystym wnętrzem swojego urządzenia do pieczenia.

  Nie jest to może tak skuteczne jak jakieś samoczyszczenie piekarnika (np. pyroliza czy kataliza), ale stanowi dobrą alternatywę. No i pochłania dużo mniej energii elektrycznej niż np. wspomniana pyroliza.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Kiedy opłaca się czyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

  To polecany sposób przede wszystkim dla posiadaczy piekarników bez lepszej funkcji samoczyszczenia. Jeżeli tylko uważasz, że usuwanie przypalonych resztek jedzenia i tłuszczu z komory sprzętu zabiera Ci zbyt dużo czasu i sił, postaw na użycie tabletki do zmywarki.

  Jak już wspominałem, tego typu metoda czyszczenia oszczędza też prąd w porównaniu do pyrolizy. To również pewne zachęta do mycia piekarnika kostką do zmywarki.

  Jak często czyścić piekarnik tabletką do zmywarki?

  Zapewne doskonale wiesz, że regularne czyszczenie to gwarancja długiego użytkowania sprzętów kuchennych.

  Podejrzewam, że przynajmniej raz w tygodniu przygotowujesz jakąś potrawę w piekarniku. Wyciekające z niej soki oraz tłuszcz osadzają się na ściankach urządzenia. Początkowo nie widzisz tego gołym okiem, jednak już po kilku użyciach na pewno zauważysz, że w komorze zgromadziły się spore ilości brudu.

  Regularne czyszczenie uchroni Cię przed długimi godzinami zdrapywania zaschniętych resztek jedzenia. Skoro wiesz już, jak umyć piekarnik tabletką do zmywarki, to teraz zadbaj jedynie o systematyczność.

  Zaleca się, aby przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzać dokładne mycie urządzenia. Wystarczy więc, że raz na jakiś czas umieścisz kostkę do zmywarki w piekarniku. Zapewnisz sobie tym niemalże automatyczne czyszczenie komory.

  Nie zapomnij, że cały czas mówię o gruntownym myciu sprzętu. Co prawda można je wykonywać co kilka tygodni, ale już takie zabrudzenia jak np. tłuszcz, który spadł na dno, usuwaj od razu po wyjęciu potrawy z pieca. Pozwoli Ci to na utrzymanie urządzenia w czystości na co dzień.

  Podsumowanie

  Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki jest proste. Umieść ją w naczyniu żaroodpornym, zalej do połowy ciepłą wodą, nastaw 100 stopni Celsjusza i zaczekaj 2 godziny. Po tym czasie łatwo zetrzesz resztki zabrudzeń. Obędzie się bez męczącego szorowania.

  To jednocześnie tani sposób konserwacji sprzętu do pieczenia. Przydaje się głównie wtedy, gdy Twój piekarnik nie oferuje lepszego systemu autoczyszczenia (np. pyrolizy, pary bądź katalizy).

  A czy czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki jest bezpieczne? Jak najbardziej. To w końcu detergent, którego używasz do zmywania naczyń, na których później jesz różne potrawy.

  Poznaj podobne poradniki:

  Oceń publikację
  [Głosy: 53 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments