W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Młynek do kawy Ranking 2024 | Jaki wybrać?

Łukasz Proszek
Aktualizacja:  5 marca 2024
Komentarze:  0

Dobry młynek do kawy, szczególnie elektryczny i żarnowy, to najlepszy sposób na świeżo zmieloną, aromatyczną kawę. Ważne, aby nabyć porządne urządzenie do mielenia ziaren. Pomoże Ci w tym mój aktualizowany, niezależny ranking młynków do kawy. Wyróżnione modele wyróżniają się funkcjonalnością (np. regulacją grubości mielenia czy wyświetlaczem), niezawodnością oraz równomiernym mieleniem ziaren kawy. W efekcie prędko wybierzesz raz, a dobrze!

Najlepszy młynek do kawy - ranking, opinie, jaki wybrać?

Ranking młynków do kawy 2024 - TOP 7

Sage BCG820BTR

Najlepszy młynek elektryczny do kawy, który wygrywa w rankingu, to Sage BCG820BTR. Masz przed sobą profesjonalny młynek żarnowy dla baristów. Da Ci aż 60 poziomów grubości mielenia, minimalizując przy tym tarcie ziaren. W efekcie uzyskasz aromatyczną kawę bez dziwnych posmaków. Zwróć uwagę na nowoczesny ekran. Pokaże Ci nie tylko grubość mielenia, ale i czas obróbki.

Ponadto od razu ustalisz liczbę filiżanek, nie musząc oceniać na oko, na ile kaw wystarczy zmielona porcja. To mocny, ale wolnoobrotowy młynek. Zadba o najlepszy smak Twojego napoju, nie marnując potencjału ziaren. Pojemnik na nie mieści aż 450 g. Bez trudu rozdrobnisz większą ilość kawy, chroniąc jej świeżość (hermetyczna pokrywka). Nierdzewny młynek stożkowy wykazuje też trwałość.

Sage BCG820BTR to Ferrari wśród polecanych młynków do kawy. Zamów go, jeżeli zależy Ci na najwyższej precyzji pracy i jakości wykonania. To kosztowny model, nie ukrywam, ale nie idzie na żadne kompromisy. Musiałem go postawić na szczycie zestawienia.

Ocena produktu: 9.96/10

Graef CM 800

Graef CM 800, czyli bardzo dobry młynek do espresso. Zapewni Ci 40-stopniową regulację grubości mielenia. Gdy tego zechcesz, uzyskasz wyjątkowo drobny przemiał. Ten sprzęt zdecydowanie pokonuje większość młynków wbudowanych w ekspresy różnego typu. W dodatku to stosunkowo cichy młynek żarnowy do kawy. Nie powinien zirytować głośnością Ciebie oraz reszty domowników.

Jak przystało na urządzenie do mielenia kawa z wyższej półki, żarna wykonano ze stali szlachetnej. Graef CM 800 stanowi pewny zakup na długie lata bezawaryjnej pracy. Wolnoobrotowy silnik nie nagrzewa się nadmiernie. Nie obawiasz się usterek, a świeżo zmielona kawa zachwyci Cię swoim aromatem. Sprzęt korzysta ze 128 W mocy. Do jego pojemnika wsypiesz 250 g ziaren kawy.

Jaki elektryczny młynek żarnowy da Ci szeroki zakres regulacji mielenia i nie będzie się psuł? Uważam, że z pewnością Graef CM 800. Mówimy o solidnym modelu zarówno dla początkujących, jak i wprawionych, wymagających baristów. Nie widzę w nim słabych stron.

Ocena produktu: 9.74/10

Yoer Mulino

Wyjątkowo opłacalny automatyczny młynek do kawy. Yoer Mulino szybko zmieli dla Ciebie ziarna, działając na aż 43-stopniowej skali grubości mielenia. Jego stalowe żarna stożkowe nie zdegradują głębi smaku kawy. To raczej mały młynek do kawy, lecz stabilnie spoczywa na blacie lub stole. Nie przewróci się łatwo. Efekt antypoślizgowych nóżek. Szczelne pojemniki chronią świeżość ziaren oraz zmielonej kawy.

Zastosowane żarna nie nagrzewają się nadmiernie, równomiernie pracując. Nie zalegają też w nich resztki. Każdego dnia uradujesz się prostą obsługą młynka i aromatyczną kawą w filiżance. Jeżeli chcesz, zmielisz ziarna bezpośrednio do kolby swojego ekspresu (za pomocą przystawki). Wracając do regulacji, zagwarantuje Ci uniwersalność. W razie potrzeby zrobisz z tego modelu drobno mielący młynek elektryczny.

Test młynków do kawy jasno pokazuje, że w tej cenie trudno o lepsze lub nawet podobne urządzenie. Yoer Mulino łączy w sobie intuicyjne sterowanie, bezproblemowy montaż części i precyzyjne mielenie. To nie za drogi, a wysokiej klasy sprzęt dla koneserów espresso.

Ocena produktu: 9.62/10

De’Longhi KG 89

Ranking młynków do kawy musiał przyjąć De’Longhi KG 89. Charakteryzuje go żarnowy system przemiału. Uzyskasz idealnie zmielone ziarna oraz niepowtarzalny aromat napoju. Urządzenie umożliwi Ci wybór ilości kawy poddawanej zmieleniu. Maksimum to 12 filiżanek, co pozwoli Ci na przygotowanie naparu dla domowników i gości. Wyjmowany zbiornik ułatwia czyszczenie.

To dobry młynek do kawy z regulacją stopnia przemiału (16 poziomów). Zaparzysz smaczny napój z zachowaniem wszystkich właściwości. Wygodę w użytkowaniu zapewnią także specjalne zabezpieczenia. Urządzenie automatycznie się wyłączy, jeśli zauważy nieprawidłowości, jak np. pusty pojemnik na ziarna lub jego złe ułożenie. Dodatkowy plus stanowi kompaktowa budowa zajmująca niewiele miejsca.

Co tu więcej dodawać? De’Longhi KG 89 to nie za drogi, a nowoczesny młynek żarnowy dobrej jakości. Szeroka, rozsądnie zróżnicowana gradacja przemiału sprawia, że to dobry wybór dla smakoszy małych, mocnych kaw. Ponadto ruchome elementy świetnie spasowano.

Ocena produktu: 9.59/10

Adler AD4450

Adler AD4450 to mocny młynek żarnowy z regulacją grubości mielenia w 31 poziomach. Stworzy dla Ciebie bardzo drobno zmieloną kawę np. do espresso, jak i grubszy przemiał do kawy zalewanej bądź do french press. Niezależnie od sposobu parzenia znajdziesz dla siebie idealne ustawienie. Istotne, że dostaniesz tu szeroki wybór, mogąc przerobić ziarna nawet na pył. Pojemnik mieści 300 g.

Masz przed sobą zgrabny i mały młynek z prostym systemem sterowania. Łatwo znajdziesz na niego miejsce i prędko nauczysz się obsługi. Producent chwali się funkcją timera, ale w praktyce to bardziej stoper niż programator czasowy. Poza tym wszystko się tu zgadza. Szczególnie że porównanie młynków do kawy udowadnia szybką i dość cichą pracę tego urządzenia do mielenia.

Rozglądasz się za dobrym młynkiem do kawy, który potrafi drobno mielić ziarna? Adler AD4450 spełnia to założenie, nie zawodząc w innych cechach. Może nie pochodzi od super znanej marki, ale co z tego? Setki pozytywnych opinii użytkowników potwierdzają jego jakość.

Ocena produktu: 9.48/10

Melitta Molino 1019-02

Tani młynek żarnowy do mielenia ziaren. Melitta Molino 1019-02 zaoferuje Ci ustawienie stopnia grubości dostosowanego do sposobu parzenia kawy (łącznie 17 poziomów grubości mielenia). Podelektujesz się prawdziwym espresso lub kawą z ekspresu kolbowego czy też french pressów. Ten młynek stożkowy wyposażono w wydajny i trwały silnik, co przekłada się na szybki czas mielenia ziaren.

Przygotowaną kawę charakteryzuje głęboki aromat i smak. Nawet z bardziej budżetowej mieszanki wykrzeszesz większy potencjał. O to też chodzi w najlepszych młynkach elektrycznych do kawy, prawda? Melitta Molino 1019-02 mieści 200 g ziaren, równo i nie za bardzo hałaśliwie je mieląc. Przygotujesz od 2 do 14 filiżanek esencjonalnego napoju. Pomoże Ci w tym specjalne pokrętło regulacji.

Melitta Molino 1019-02 to dobry wybór do mniejszej kuchni. Tak samo do porannego parzenia kawy. Jakby tego było mało, zróżnicowane stopnie mielenia niosą za sobą szerokie zastosowanie. Urządzenie sprawdza się w parze z kawiarką bądź profesjonalnym ekspresem z kolbą.

Ocena produktu: 9.34/10

Bosch TSM6A013B

Jaki mini młynek ze stalowymi ostrzami wybrać? Proponuję Ci Bosch TSM6A013B. To filigranowe urządzenie zdobywa tysiące pozytywnych opinii. Nie bez powodu. Szybko i precyzyjnie mieli ziarna, korzystając ze 180 W mocy. Jasne, to uproszczony sprzęt bez regulacji. Na specyfikę przemiału wpływa czas mielenia, lecz da się to precyzyjnie opanować. Uzyskasz smaczniejszą kawę mieloną niż ta sklepowa.

Pojemnik mieści 75 g ze względu na niewielką budowę. Ważne, że wsypiesz do niego nie tylko ziarna. To kuchenny młynek do przypraw lub robienia cukru pudru. Przyda Ci się do wielu zadań, zawsze ekspresowo rozdrabniając, co trzeba i jak należy. Po wykonanej robocie nie stracisz czasu na długie czyszczenie. W pojemniku nie zobaczysz zbyt wielu resztek, zresztą łatwo go z nich oczyścić.

Patrząc na ten unikalny sprzęt, od razu wiedziałem, że ranking młynków elektrycznych musi Ci go pokazać. To polecany młynek do orzechów, maku i przypraw, a nie tylko ziaren kawy. W każdym wypadku zapewni Ci momentalne, dokładne mielenie.

Ocena produktu: 9.24/10

Jaki młynek do kawy wybrać?

Zestawienie top młynków do kawy to szybkie i skuteczne rozwiązanie, aby nabyć coś dla siebie. Przygotowałem dla Ciebie jednak coś jeszcze. Chodzi o poradnik zakupowy o tym, jak wybrać elektryczny młynek do kawy.

Poznając zawarte w nim wskazówki, dokonasz przemyślanej decyzji zakupowej.

Rodzaj młynka

Producenci oferują 2 główne rodzaje elektrycznych młynków do mielenia ziaren. Jedne działają za pomocą żaren, z kolei drugie wykorzystują stalowe ostrza.

Czym charakteryzuje się każdy sprzęt i na który warto szczególnie zwrócić uwagę?

  • Młynki żarnowe – ich budowę stanowią żarna, które odpowiadają za przemiał ziaren. Młynki żarnowe nie nagrzewają się nadmiernie, więc nie pogarszają smaku kawy. Wręcz przeciwnie: wydobywają z niej więcej aromatu, równomiernie i precyzyjnie mieląc ziarna. Najczęściej wykonuje się je ze stali, choć można też spotkać ceramiczne młynki żarnowe.
  • Młynki ostrzowe – działają bardziej losowo, nie gwarantując takiej dokładności. Często nie oferują też jakiejkolwiek regulacji grubości mielenia – wpływa na to jedynie czas obróbki. Ponadto nie sprawdzają się raczej do grubszego mielenia. Ich ceny są za to niższe, a gabaryty jeszcze mniejsze. Młynki ostrzowe często sprawdzają się też do orzechów, maku, przypraw, cukru pudru itp.

Nie bez powodu większość osób wyszukuje ranking elektrycznych młynków żarnowych. To sprzęty typowo do kawy. Mają ją dokładnie rozdrabniać, zapewniając przy okazji szeroką regulację grubości mielenia. Wypadają w tym zdecydowanie lepiej od modeli z ostrzami.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nabyć oba rodzaje. Młynki ostrzowe sprawdzają się przecież nie tylko do ziaren kawy i są przy okazji tanie.

Rodzaj żaren

Żarna znajdujące się w polecanych młynkach do kawy mogą być płaskie lub stożkowe. Te pierwsze dobrze nadają się do espresso, gwarantując jednolity przemiał. Podczas mielenia kawa wędruje na boki pojemnika, co powoduje odkładanie się jej w urządzeniu. Usuwanie resztek może więc zająć trochę czasu.

Żarna stożkowe działają na zasadzie zewnętrznego pierścienia oraz środkowego stożka. Podczas mielenia kawa przedostaje się na dno pojemnika i ulega dokładnemu rozdrobnieniu. W młynkach stożkowych nie stosuje się wysokich prędkości obrotowych, zatem takie sprzęty nie nagrzewają się nadmiernie.

Budowa młynków stożkowych sprzyja łatwiejszemu czyszczeniu. Zmielona kawa nie osadza się na ściankach zbiornika, więc nie brudzi go w dużym stopniu. Bezpośrednio trafia na dół, przedostając się tam przez części mielące. Finalnie bardziej polecam Ci właśnie stożkowe młynki żarnowe.

Regulacja grubości mielenia

Im większa liczba ustawień grubości mielenia, tym większa szansa na wydobycie z kawy wszystkich drogocennych właściwości. Regulacja grubości mielenia ma także spore znaczenie w przypadku sposobu parzenia napoju. Espresso wymaga drobno zmielonej kawy w porównaniu do zaparzania za pomocą french press.

Trudno się zatem dziwić, że najlepsze młynki do kawy dla baristów przekraczają nawet 40 poziomów grubości mielenia. Prostsze i tańsze modele powinny oferować co najmniej 10, a najlepiej 15 lub jeszcze więcej stopni.

Rzecz jasna duże znaczenie ma odpowiednie zróżnicowanie poszczególnych zakresów. Zdarzają się modele, które mają szeroką skalę, ale najniższy poziom nie różni się bardzo od tego najwyższego. Takie rzeczy pokazują już praktyczne testy. W każdym razie mój ranking młynków zawiera modele z rozsądnie zróżnicowaną regulacją.

Pojemność na ziarna

Kiedy zastanawiasz się, jaki młynek do kawy wybrać, zwróć uwagę na wielkość jego zbiornika. Dobór tego parametru zależy od indywidualnych wymagań, liczby domowników czy też ilości pitej kawy w ciągu dnia.

Delektując się wyłącznie jedną lub dwiema filiżankami napoju, nie ma sensu inwestować w duży młynek. Wtedy wystarczy Ci pojemność 100 – 150 g. Oczekując mielenia większej porcji ziaren, zdecyduj się na młynek oferujący np. 300 lub 400 g.

Nie zaszkodzi, gdy przy okazji sprawdzisz pojemność zbiornika na zmieloną kawę. Jeżeli zamierzasz przechowywać ziarna w młynku przez kilka dni, zwróć uwagę na szczelne, hermetyczne zamykanie pojemnika na nie. Wtedy kawa nie utraci swojej świeżości oraz najlepszych walorów smakowych.

Dodatkowe udogodnienia

Dobre młynki do kawy często niosą jakieś dodatkowe korzyści.

Poznaj te najważniejsze:

  • Regulacja ilości filiżanek – uzyskasz tyle zmielonej kawy, aby starczyło jej na wcześniej ustaloną liczbę filiżanek.
  • Timer – programator czasowy sprawi, że młynek będzie pracował przez określony czas, a po jego upływie sam się wyłączy. Co ważne, zdarza się, że niektórzy producenci timerem nazywają stoper. Młynek odlicza czas, ale nie wyłącza się automatycznie. Warto zwrócić na to uwagę.
  • Ekran – wiąże się zwykle z obecnością np. wspomnianego timera. Wyświetlacz może być podświetlany. Wyróżnia głównie profesjonalne młynki do kawy.
  • Waga – elektryczny młynek z wagą da Ci pełną kontrolę nad procesem mielenia, gdyż od razu sprawdzisz ciężar przemiału.
  • Antypoślizgowe elementy – młynki bywają małe i lekkie, więc dobrze, aby stabilnie spoczywały na blacie. Antypoślizgowe nóżki na spodzie ułatwią to.
  • Zabezpieczenia – na przykład przed przegrzaniem lub uruchomieniem młynka z pustym pojemnikiem na ziarna. Przydatna sprawa.

Ile kosztuje elektryczny młynek do kawy?

Ceny elektrycznych młynków do kawy obejmują szeroki zakres, zaczynając się nawet od 50 zł, a kończąc na ponad 1000 zł. Najtańsze są te mniejsze i z ostrzami, rzadko przekraczając 100 zł. Żarnowe młynki dobrej jakości kosztują zwykle powyżej 200 zł. Profesjonalne z bardzo szeroką regulacją przekraczają 800 – 1000 zł.

Jakiej firmy elektryczny młynek do kawy?

Najlepsze elektryczne młynki żarnowe produkują Sage oraz Graef, gdy chodzi o bardziej profesjonalny sprzęt, również dla baristów. W średnim segmencie cenowym rządzą głównie marki Yoer, De’Longhi, Adler i Melitta. Jeżeli chodzi o mini młynki ostrzowe, bardzo mocną pozycję ma niemiecki Bosch.

Już ta ogólna analiza pokazuje, jak wielu producentów masz tu do wyboru. Pamiętaj, że regularnie aktualizuję mój ranking młynków do kawy. Wtedy sprawdzam nowości od firm: Camry, Caso Germany, SilverCrest z Lidla, Nivona czy Severin. Póki co wyżej oceniam jednak młynki elektryczne wcześniej wymienionych producentów.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, jaki elektryczny młynek żarnowy sprawi, że Twoja kawa stanie się smaczniejsza i bardziej aromatyczna. Nie musisz pytać o polecane młynki do kawy na forum bądź czytać innych blogów.

Topowe modele niejednokrotnie znacznie wyprzedzają wbudowane młynki nawet bardzo kosztownych ekspresów. Do tego dadzą Ci mnóstwo stopni regulacji mielenia. To okazja do eksperymentowania, by finalnie uzyskać wymarzoną kawę.

Jak się okazało, najlepsze młynki żarnowe potrafią być także wielofunkcyjne. Rozdrabniają nie tylko ziarna, ale i przyprawy bądź orzechy.

Pamiętaj, że najlepsza kawa ziarnista spotęguje dobry smak napoju. Warto zastanowić się nad jej wyborem, aby po rozdrobnieniu okazała się dużo lepsza niż każda dobra kawa mielona.

Kolejny krok stanowi urządzenie do parzenia naparu. Mając niewielki budżet, warto spojrzeć na ranking kawiarek elektrycznych. Odpowiednie do małej czarnej i proste w obsłudze. Zresztą mają swój bardziej klasyczny odpowiednik, który prezentuje ranking kawiarek na indukcję (większość działa też na gazie).

Pokaźniejszą ilość napoju zaparzy Ci z kolei dobry ekspres przelewowy. Ten rodzaj bardziej zautomatyzowanego sprzętu również nie kosztuje wiele. Co innego najlepszy ekspres kolbowy. One potrafią być już bardzo drogie, ale czołowe modele robią kawę niczym z najlepszych kawiarni!

Kawę mieloną obsługują nawet niektóre polecane ekspresy do zabudowy kuchennej. Ciekawa opcja, zwłaszcza że tego typu urządzenie do kawy nie tak łatwo wymienić na nowe.

Wolisz mieć jak najwydajniejszy młynek od razu w ekspresie? Pod tym względem świetnie wypadają najlepsze automatyczne ekspresy ciśnieniowe do kawy. Precyzyjnie mielą ziarna, oferując sporo poziomów grubości.

Żarnowe młynki stalowe goszczą nawet w urządzeniach, które przedstawia ranking ekspresów automatycznych do 3000 zł. A te stalowe i stożkowe często są domeną w innym segmencie cenowym, który pokazuje ranking tanich ekspresów do 2000 zł.

Szukasz także czegoś do stworzenia gęstej pianki z mleka? Rozważ zatem dobry spieniacz do mleka. Razem z młynkiem będzie stanowił użyteczny duet!

Oceń publikację
[Głosy: 4 Średnia: 5]

Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments