W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co to szybkowar? Jak działa szybkowar i do czego służy?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Nazwa szybkowaru od razu sugeruje, że za jego pomocą prędko przyrządzisz obiad dla rodziny. Czy rzeczywiście? Na czym polega działaniu szybkowaru, do czego służy i czym właściwie jest? Wszystkiego się dowiesz, czytając poniższy artykuł!

Co to szybkowar? Jak działa szybkowar i do czego służy?

Spis treści:

    Co to jest szybkowar?

    Szybkowar to garnek ciśnieniowy służący do przyrządzania różnych potraw. Jak sama nazwa wskazuje, sprzęt pomaga skrócić czas gotowania i to nawet kilkakrotnie. Sprawdza się do dań jednogarnkowych, np. bigosu, gulaszu, fasolki po bretońsku lub leczo, ale nie tylko. To także dobry wybór do szybkiego ugotowaniu zupy lub ryżu.

    Wystarczy, że włożysz do środka preferowane składniki, ustawisz temperaturę i czas gotowania, a reszta zrobi się sama. Nie zapominaj, że są dwa rodzaje szybkowarów: elektryczne i klasyczne (na gaz lub indukcję). Sprzęt należący do pierwszej grupy wymaga podłączenia do prądu.

    Różni się mocno od zwykłego garnka, bo producenci stosują wyszukane programy dodatkowe i funkcje jak timer czy podtrzymywanie ciepła.

    W sklepach znajdziesz też klasyczne szybkowary. Aby ugotować w takim obiad, ustawiasz go na kuchence. Praktycznie każdy sprawdzi się na tej gazowej. Jest też sporo modeli przystosowanych na indukcję.

    Podstawową rzecz każdego szybkowaru stanowi specjalna pokrywa szczelnie zamykająca naczynie. Powoduje to wytwarzanie się we wnętrzu wysokiego ciśnienia mocno skracającego czas gotowania.

    W elektrycznych pojawia się także moc, która zależy od konkretnego modelu. Pojemność zazwyczaj wynosi od 3 do 10 l. Niektórzy producenci oferują również naczynia 14-litrowe.

    Z dodatkowych opcji w szybkowarach elektrycznych najczęściej spotkasz:

    • Programator czasowy.
    • Minutnik.
    • Automatyczne wyłączanie.
    • Programy dostosowane do rodzaju gotowanej potrawy.

    Inwestując w dobry szybkowar, zapomnisz o długim gotowaniu i ciągłym staniu przy garnkach. To urządzenie wykorzystasz między innymi do warzyw, różnego rodzaju mięs, ryb, a nawet owoców morza i deserów. Wszystkie opcje dokładniej opisałem w artykule o tym, co można gotować w szybkowarze.

    Ranking szybkowarów elektrycznych – zwycięzca

    Sencor SPR 3600WH

    Budowa szybkowaru

    Szybkowary to aluminiowe lub stalowe garnki trochę przypominające tradycyjne naczynia do gotowania. Tego rodzaju urządzenia mają jednak kilka dodatkowych opcji.

    W zestawie znajdziesz specjalną pokrywę z zaworem i szczelnym zamknięciem. Takie wyposażenie w trakcie przyrządzania posiłku zapewnia odprowadzanie nadmiaru pary na zewnątrz.

    To również względy bezpieczeństwa, ponieważ masz pewność, że podczas gotowania garnek pozostanie szczelnie zamknięty do samego końca. Dlatego też pokrywa zawiera specjalne zamknięcie w postaci docisku lub zazębień.

    Na wyposażeniu szybkowarów znajduje się dodatkowo podziałka umożliwiająca odmierzanie składników oraz dodatkowa wkładka przeznaczona do gotowania. Producenci wyposażają swoje urządzenia także w termometr, minutnik i regulator ciśnienia. Wiele nowoczesnych modeli ma wbudowane programy przeznaczone do przyrządzania konkretnych dań.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Jak działa szybkowar?

    Umieszczone w naczyniu produkty spożywcze oraz wodę zamykasz szczelną pokrywą i całość podłączasz do prądu lub stawiasz na kuchence. Pod wpływem wysokiej temperatury ciecz zaczyna wrzeć, co powoduje wytwarzanie się pary. Kiedy w szybkowarze dojdzie do gwałtownego wzrostu ciśnienia, nadmiar pary wodnej musi zostać odprowadzony przez specjalny zawór.

    W ten sposób we wnętrzu urządzenia temperatura cały czas jest na takim samym poziomie.

    Nie zapominaj, że wlana na początku woda musi zakryć wszystkie składniki, ale pod żadnym pozorem nie może przekraczać 2/3 pojemności naczynia. To podstawa tego, jak gotować w szybkowarze. W innym przypadku całość wykipi na blat i narobi niemałego bałaganu.

    Gotowanie w szybkowarze skraca czas przyrządzanej potrawy nawet trzykrotnie.

    Naczynie przyspiesza proces gotowania, ale to nie jest jedyny powód zachęcający do przyrządzania dań w tego rodzaju urządzeniu. Zastanawiasz się, co jeszcze powinno Cię do niego przekonać?

    Wszystkie produkty poddane takiej obróbce termicznej zachowują o wiele więcej witamin i składników odżywczych niż w przypadku metody tradycyjnej. To dzięki parze, która cały czas krąży wewnątrz szybkowaru. Takie działanie powoduje, że Twoja potrawa nie traci cennych wartości i minerałów.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Do czego służy szybkowar?

    Najlepsza i najprostsza odpowiedź to do szybkiego gotowania warzyw, mięs, ryb i innych produktów spożywczych. Ten specjalny garnek skróci czas gotowania potraw i zachowa wszystkie cenne wartości odżywcze każdego ze składników.

    Urządzenie szczególnie docenisz w okresie świąt, większych uroczystości rodzinnych, ale także na co dzień. Szybko i bez straty czasu przyrządzisz bigos, barszcz, gulasz lub ryż i makaron. Gotowanie posiłku w szybkowarze jest proste i przyjemne.

    To również znakomity sposób na polepszenie diety oraz wzbogacenie jej w niezbędne witaminy i minerały. Spożywając pełnowartościowe posiłki, dbasz o swoje zdrowie i sylwetkę. Dostarczasz do organizmu lekkie i zdecydowanie mniej tuczące produkty niż te smażone na patelni.

    Szybkowar przyda Ci się, kiedy nie masz czasu na gotowanie albo wolnej chwili nie zamierzasz spędzać w kuchni. Wykorzystasz go do ryb, mięsa, warzyw, ale również lekkiego podwieczorku.

    Niektóre produkty, jak np. ziemniaki, będą gotowe do spożycia już w ciągu 6 minut. A niedzielny rosół przyrządzisz w zaledwie niecałe pół godziny. Jak zapewne wiesz, tradycyjną metodą byłoby to niemożliwe.

    Nie zapominaj, że w trakcie gotowania wytwarza się para, dzięki której potrawa zachowuje prawidłową wilgotność. Mięso i warzywa mają właściwą konsystencję, a co najważniejsze, nie są przesuszone.

    Szybkowar to rewelacyjny wybór, kiedy zależy Ci, aby danie zachowało niepowtarzalny smak i aromat oraz ładny kolor.

    Zobacz alternatywy dla szybkowarów:

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments