W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić blender kielichowy (lub dodatkowo próżniowy)?

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Blender kielichowy – czy warto go kupić? Jakie ma mocne i słabe strony? Czy postawić na blender próżniowy? Wszystkie te kwestie rozstrzygnę w poniższym poradniku! Szybko się dowiesz, czy warto nabyć blender do smoothie i nie tylko.

Czy warto kupić blender kielichowy?

Spis treści:

    Blender kielichowy do robienia koktajli to ciekawy sprzęt kuchenny. Dzięki niemu otworzy się przed Tobą świat przeróżnych przepisów na koktajle i inne przekąski.

    Ale czy rzeczywiście warto go kupić? W ciemno z pewnością nie. Najpierw poznaj zalety i wady blenderów z kielichem, aby dokonać rozsądnej decyzji.

    Jako że bardzo dobrze znam rynek tych urządzeń (miałem do czynienia z przeróżnymi modelami), podzielę się z Tobą moją wiedzą. Do dzieła!

    Zalety blenderów kielichowych

    Główne zalety blenderów kielichowych - Infografika

    Już teraz powiem, że jest to sprzęt z wieloma mocnymi stronami… o ile lubisz koktajle. Nie jest jednak wcale powiedziane, że musisz je robić codziennie, aby taka inwestycja się opłacała.

    Sprawdź więc wszystkie zalety omawianych urządzeń:

    • Czy warto w ogóle pić koktajle? Oczywiście, że tak! Te z blendera kielichowego są zdrowe i smaczne. Blender daje Ci możliwość mieszania wielu składników. Owszem, najwięcej witamin, minerałów, mikro- i makroelementów, enzymów oraz pektyn przyswoisz, jedząc owoce w ich wyjściowej formie, a nie miksując, ale powiedzmy sobie szczerze: koktajle są smaczniejsze! Szczególnie gdy połączysz smak kilku składników. Blender kielichowy da Ci możliwość cieszenia się tym kiedy tylko zechcesz. Skorzysta na tym Twój układ odpornościowy. Poprawisz trawienie, metabolizm i samopoczucie. Taka bomba witaminowa wspomoże dietę oraz zdrowy styl życia.
    • Blendery kielichowe, szczególnie wysokoobrotowe, radzą sobie z wieloma składnikami. Przeróżne owoce (także mrożone), warzywa (również surowe), ciekawe dodatki (np. mięta, miód, siemię lniane, wiórki kokosowe, bazylia, korzeń kurkumy), podkład w postaci płynu (oprócz wody chociażby jogurty, mleko migdałowe, kokosowe bądź zwykłe) – masz szerokie pole manewru. Ranking blenderów kielichowych przedstawia sporo urządzeń, które zmiksują masę produktów spożywczych. I zrobią to dokładnie – nieważne, czy chodzi o cytrusy, jabłka, warzywa liściaste czy te twarde i surowe (jak np. buraki).
    • Rzeczą godną uwagi na tym rynku jest technologia próżniowa. Dzięki niej dobry blender próżniowy odsysa powietrze przed miksowaniem. Po co? Aby Twój koktajl miał jeszcze więcej wartości odżywczych, dłużej utrzymał świeżość i nie rozwarstwił się podczas przechowywania w lodówce. Na jego powierzchni nie ma także tyle piany. Barwa koktajlu staje się intensywniejsza, a smak jeszcze lepszy. Testowałem tę technologię, sprawdzając blender kielichowych Philips HR3756/00. Razem z żoną byliśmy pod dużym wrażeniem jej działania. Aż tak, że musiałem o niej tutaj wspomnieć – przenosi blender stołowy na zupełnie nowy poziom skuteczności.
    • Blendery kielichowe są bardzo szybkie. Wysoka prędkość obrotowa ostrza tworzy w kielichu wir, aby jak najszybciej rozdrobnić składniki koktajlu. Wiele razy zapełniałem kielich pod wskaźnik maksymalnej pojemności, a on tak samo szybko kruszył bądź szatkował produkty spożywcze, które do niego wrzuciłem. Nie zauważyłem też, aby ich twardość bądź rozmiar coś tu komplikowały. Duże kawałki pomarańczy, grejpfruta, ananasa, całe truskawki, twarde buraki, liściaste czy bulwiaste warzywa – kilka minut i już pod ręką miałem aksamitny, jednolity i smakowity koktajl bez grudek czy resztek. Uznałem to za duży plus w starciu wyciskarka czy blender. Zaoszczędzisz sporo czasu, używając wydajnego blendera.

    Kupuj topowe urządzenia do soków i koktajli na promocjach!

    Wydajny i nowoczesny blender kielichowy ze składnikami koktajlu

    • Nowoczesne blendery kielichowe są urządzeniami wielofunkcyjnymi. Mimo że ludzie często nazywają je koktajlerami, potrafią zrobić dużo więcej przysmaków, wspomagając różne kuchenne prace i kulinarne techniki. Lody, granita, sorbet, shake, dip, sos (np. pesto), warzywne puree, mus, zupa, pasta, ciasto naleśnikowe, przecier, papka dla niemowlaka, dżem, farsz, a nawet hummus z gotowanej ciecierzycy czy mielenie kawy, czekolady lub ziół – wiele opcji w jednym urządzeniu. W tym wszystkim często pomagają dedykowany tryby pracy, specjalne funkcje, jak i możliwość miksowania gorących składników. W kilku przypadkach zrobisz więcej niż w innym typie blendera, co wyszło w pojedynku blender ręczny czy kielichowy.
    • Biorąc pod uwagę wydajność i wielozadaniowość, blendery z dzbankiem są nie tylko domowymi urządzeniami. Przydają się w lokalach gastronomicznych, a więc restauracjach, kawiarniach czy barach.
    • Wykonanie blenderów z kielichem nie rodzi zazwyczaj obaw co do bezpieczeństwa. Prym wiodą tritanowe dzbanki. Nie zawierają BPA, BPS ani żadnych innych bisfenoli czy szkodliwych substancji. Tritan jest lekki, wytrzymały i nie wchodzi w reakcje chemiczne z żywnością. A najtańsze blendery do smoothie zamiast tritanu mają zwykle szklane dzbanki. Dużo cięższe, ale równie bezpieczne. Nie musisz się o nic bać, spożywając koktajl z takiego urządzenia. Szerzej o jakości wykonania różnych części wspominałem w poradniku na co zwrócić uwagę, wybierając blender kielichowy.
    • Dobre wrażenie coraz częściej robi wyposażenie. Producenci dołączają np. pojemne bidony, a nawet butelki czy pojemniki próżniowe. Dzięki nim Twój ulubiony koktajl dłużej utrzyma świeżość. Zabierzesz go na spacer, piknik, trening lub do pracy bądź szkoły. Dzięki takim akcesoriom wiele osób nazywa blendery sportowymi lub personalnymi.
    • Mycie blenderów wcale nie jest czasochłonne. To sprzęt o prostej konstrukcji i banalnej obsłudze. Co więcej, wiele modeli ma opcję szybkiego czyszczenia. Wystarczy, że wlejesz wodę do dzbanka, uruchomisz czyszczenie i ją wylejesz. A nawet gruntowne mycie wszystkich części mających kontakt z żywnością nie jest zbyt upierdliwe. Zawsze zostaje też zmywarka. W większości przypadków umyjesz w niej części blendera, które trzeba oczyścić.

    Wnętrze blendera, które jest łatwe w czyszczeniu

    Długa lista atutów, prawda? Oczywiście nie każdy blender przejawia wszystkie z wymienionych zalet. Chodzi o wielofunkcyjność czy technologię próżniową.

    Ale ta kategoria jest już bardzo rozbudowana. Znam masę urządzeń, które nie wybrzydzają co do składników, mogąc rozdrabniać i mielić nie tylko same owoce i warzywa.

    Również technologia próżniowa jest coraz bardziej doceniania. Wiąże się jeszcze z dość wysokimi cenami (jak na blender kuchenny z kielichem), ale w przyszłości zapewne się to zmieni.

    Ranking blenderów kielichowych – zwycięzca

    Philips HR3756/00

    Wady blenderów kielichowych

    Główne wady blenderów kielichowych - Infografika

    Blendery kielichowe mają swoje mankamenty, których nie zamierzam przed Tobą ukrywać. Z drugiej strony, to głównie następstwa ich sposobu pracy.

    Mimo tego musisz je poznać przed ewentualnym zakupem:

    • Blendery kielichowe są głośne. Stalowe, wieloramienne ostrze obraca się przecież kilkadziesiąt tysięcy razy na minutę. A gdy ma kontakt z dość twardymi produktami… każdy z domowników będzie wiedział, że blender właśnie coś miksuje. To trochę kłopotliwe, gdy masz ochotę na zdrowy koktajl, a jest już późno lub Twoje małe dziecko właśnie sobie beztrosko śpi. A im blender wydajniejszy, tym może być głośniejszy. Wyjątkowo hałaśliwe jest także kruszenie lodu.
    • Czymś, co może zniechęcić, jest konieczność przygotowywania składników. Szczególnie że musi to być starannie przeprowadzone. Nie wszystko wrzucisz do kielicha w całości. Sporą część produktów wypada obrać, wypestkować i najlepiej pokroić. Zabiera to czas i siły, ale taka cena za smakowite i zdrowe koktajle.
    • Tego typu sprzęt jest opcjonalny i wolnostojący. Musisz mu zarezerwować miejsce zarówno na kuchennym blacie, gdy coś miksujesz, jak i w szafce, gdy czeka na użycie. Do tego producenci mają dziwną tendencję do tworzenia dość krótkich przewodów zasilających. W wielu modelach to tylko 1 m. Dostęp do gniazdka elektrycznego nie zawsze będzie łatwy.
    • Jeżeli celujesz w blender wysokoobrotowy i jeszcze próżniowy, to przygotuj też swój portfel. Taki sprzęt kosztuje nawet powyżej 1000 zł. Mówimy rzecz jasna o najwyższej półce w tej kategorii, ale to właśnie ona przejawia niektóre zalety, o których wspominałem.

    Przykład nowoczesnego, ale kosztownego blendera próżniowego

    W minusach nie wypunktowałem zużycia energii. Raz, że nie wszystkie modele potrzebują jej jakoś bardzo dużo, a dwa, że blender działa szybko. Nie narazi Cię na widoczny wzrost rachunków za prąd. No, chyba że codziennie robisz koktajle dla całej armii. W innym przypadku nie musisz się tym przejmować.

    Skoro zalety i wady blenderów kielichowych mamy już za sobą, przejdźmy do podsumowania w formie ostatecznego werdyktu.

    Czy warto kupić blender kielichowy – Ostateczny werdykt

    Warto. Nigdy nie wiadomo, kiedy ten sprzęt Ci się przyda i do czego posłuży. Blendery kielichowe są zazwyczaj wydajne, uniwersalne i dobrze wykonane. A sam koktajl doda Ci energii, dostarczając organizmowi witaminową bombę. Przy okazji radując Cię walorami smakowymi.

    Z mojej analizy jasno wynika, że liczba i znaczenie zalet góruje nad wadami. Słabsze strony są zresztą w większości następstwem sposobu pracy tych urządzeń. Tak wydajne blendowanie musi być dość głośne. Składniki koktajlu musisz wcześniej odpowiednio przygotować, a i miejsce na taki sprzęt jest konieczne. Trzeba się z tym liczyć.

    Osobiście nie wyobrażam sobie, abym nie miał takiego urządzenia w swojej kuchni.

    Nawet gdy dość rzadko robisz koktajle, to i tak warto nabyć jakiś model. Nie musi być za kupę kasy, aby dobrze spełniał swoje nadrzędne zadanie.

    A co z kosztowniejszymi blenderami próżniowymi? Powiem tak: gdy pierwszy raz miałem do czynienia z blenderem próżniowym, od razu wiedziałem, że nie wrócę już do zwykłego. Jak najbardziej warto dopłacić do technologii próżniowej. Szczególnie gdy w każdym tygodniu sięgasz po taki sprzęt lub często robisz sporo koktajlu, aby go przechowywać.

    Dzięki próżni Twój koktajl zachowa odpowiedni smak oraz konsystencję. Po wyjęciu z lodówki nadal będzie w znakomitej formie. No i już wyjściowo jest zdrowszy i jeszcze smaczniejszy.

    Jeżeli masz dodatkowe pytania lub sugestie, odwiedź sekcję komentarzy, która jest poniżej.

    Oceń publikację
    [Głosy: 4 Średnia: 4.5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    2 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Patrycja
    1 rok temu

    Witam, mam pytanie czy w blenderze próżniowym mogę zmielić ryż, kaszę na mąkę. Chcę kupić blender, ale ma on spełnić wszystkie moje oczekiwania. Nigdzie nie znalazłam informacji na ten temat.