W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Blender ręczny czy kielichowy?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Pojedynek blendera ręcznego z kielichowym w dużej mierze zależy od Twoich wymagań i najczęściej robionych przysmaków oraz dań. Kluczem do rozsądnej decyzji zakupowej jest poznanie możliwości obu urządzeń. Ułatwię Ci to moim artykułem!

Blender ręczny czy kielichowy - który lepszy?

Spis treści:

  Blender ręczny czy kielichowy a kuchenne zadania

  Na początku zastanów się, do czego jest Ci potrzebny blender, jakie kuchenne czynności ma wspomóc. To od tego głównie zależy, co wybierzesz: blender ręczny czy kielichowy.

  Ułatwię Ci zadanie, pokrótce omawiając przeznaczenie obu rodzajów.

  Różne zastosowania blenderów ręcznych i kielichowych - Infografika

  Specyfika blenderów ręcznych

  Blender ręczny, jaka sama nazwa wskazuje, wymaga manualnego użytkowania. Trzymasz jego rękojeść w dłoni i obrabiasz daną masę czy produkty spożywcze. Możesz to robić zarówno we własnym naczyniu, jak i wykorzystując akcesoria z zestawu. Ogólnie duża swoboda.

  Blendery ręczne są zróżnicowane. Czynnikiem określających ich przydatność są wymienne akcesoria – głównie końcówki obrabiające żywność.

  Podstawowe mieszadło ze stali (stopa miksująca) z niewielkim ostrzem na końcu pomoże Ci wymieszać zupę, krem, sos itp. Oprócz mieszania jego zadaniem jest także przecieranie.

  Niewielkim malakserem/rozdrabniaczem, na który nakładasz rękojeść blendera, posiekasz cebulę, czosnek, przyprawy, czekoladę bądź zrobisz bułkę tartą. Tu pewna przewaga: im mniej surowca do obrobienia, tym robienie tego w malakserze, a nie kielichu, staje się praktyczniejsze.

  różne, wymienne końcówki blendera ręcznego

  Trzepaczką/mieszadłem ubijesz białko, śmietanę, majonez czy ciasto. Przydatny okazuje się także tłuczek do puree z ziemniaków lub warzyw.

  Sporo dają tarcze do ścierania z oczkami różnej wielkości oraz tarcze do krojenia w plasterki. Przydają się podczas obrabiania warzyw, owoców czy wędlin. Za pomocą blendera kielichowego nie uzyskasz równych pasków bądź plasterków, a tutaj owszem. Ba, bardziej zaawansowane modele potrafią przerabiać produkty w kostki! Dobre rozwiązanie do sera.

  Są też modele z pojemnikami do miksowania, a nawet… kielichami. Druga sprawa, że nie zastąpią w wydajnym miksowaniu blendera kielichowego (do czego jeszcze wrócę w tym poradniku).

  Im wyższa cena blendera ręcznego, tym większe wymagania co do liczby i rodzaju wymiennych końcówek. Lepsze urządzenia ocierają się wręcz o bycie mini robotami kuchennymi. Trzeba jedynie wiedzieć, jaki blender ręczny wybrać.

  A co na to blendery kielichowe? Przekonajmy się!

  Kupuj topowe urządzenia do soków i koktajli na promocjach!

  Specyfika blenderów kielichowych

  Blender kielichowy to mniej mobilny rodzaj blendera, ale za to bardziej zautomatyzowany. Wrzucasz do niego składniki koktajlu (muszą zawierać także jakiś płyn; modele z kielichem nie pracują prawidłowo na sucho), a on dokładnie je rozdrabnia swoimi ostrzami (lub śmigłem, choć to rzadkie rozwiązanie), tworząc jednolity, zdrowy napój.

  Blendery kielichowe to przede wszystkim owocowo-warzywne koktajle czy smoothie. Prawdziwa bomba witaminowa, która zaspokaja głód, a jednocześnie dostarcza organizmowi błonnik, witaminy i wartościowe minerały. Z drugiej strony, bez trudu uzyskasz słodsze przysmaki, np. shake’a bądź domowe lody.

  W parze ze stałymi produktami, które zamierasz miksować, musi iść jakiś płyn, np. woda (zwykła, kokosowa), mleko (krowie, sojowe, koksowe, migdałowe), jogurt czy kefir. Uzyskiwana konsystencja jest zazwyczaj dość gęsta, ale gładka

  Taki blender przyda Ci się też przy mieszaniu zup, robieniu kremu, masła orzechowego, ciasta naleśnikowego, musu, przecieru, pasty, dipu, farszu, dżemu, papki dla niemowlaka, a także deserów (lody, sorbet, shake). Ogólnie biorąc, w wielu zadaniach, w których może się też przydać blender ręczny. Różnica taka, że cały proces odbywa się w tym przypadku w kielichu.

  Mleko i soczyste owoce w kielichu blendera

  Co do konkretnych produktów, oprócz cytrusów przeróżnego typu, jabłek, gruszek, owoców leśnych czy marchwi blender kielichowy podoła warzywom liściastym. To pewna przewaga nad urządzeniami ręcznymi, które w dołączonym pojemniku nie przetworzą ich tak sprawnie. W ogóle nie uzyskają aż tak gładkiej masy podczas miksowania.

  Inną przewagą jest efektywne kruszenie lodu. Większość blenderów stojących ma do tego tryb pracy. A są też inne opcje specjalne. O kilku wspominałem w poradniku na co zwrócić uwagę, wybierając blender kielichowy.

  Ta część pojedynku blender ręczny vs kielichowy już mogła Cię naprowadzić na sprzęt, który bardziej Ci się przyda.

  W dalszej części materiału prześledzę pewne przewagi obu rodzajów blenderów, które wynikają ze sposobu pracy i budowy oraz ich przeznaczenia. Przejdźmy do konkretów!

  Blender ręczny czy blender kielichowy - Zalety - Infografika

  Ranking blenderów kielichowych – zwycięzca

  Philips HR3756/00

  W czym blender ręczny jest lepszy od kielichowego?

  • Blender ręczny jest bardziej mobilny. Chwycisz go w dłoń i bez problemu wymieszasz zupę spoczywającą w większym garnku. Nie musisz jej nigdzie przelewać. Tak samo będzie z kremem, ciastem czy sosem. Obrobisz je w dowolnym naczyniu kuchennym, nie zważając na objętość. To korzystne szczególnie w przypadku gęstych produktów, które trudno byłoby dokładnie wydobyć z kielicha.
  • Blender ręczny na ogół nic sobie nie robi z wyższych temperatur składników, które ma mieszać. Modele z kielichem bywają bardziej wrażliwe na tym gruncie. Znam urządzenia, w których nie można miksować czegoś, co ma wyższą temperaturę niż 40°C.

  Blender ręczny z mieszadłem jest bardzo mobilny i niewielki

  • Rozmiar urządzenia jest zdecydowanie mniejszy – zarówno poręcznej rękojeści, jak i w przypadku połączenia blendera z pojemnikiem. Efekt? Szybsze czyszczenie sprzętu oraz oszczędność miejsca w kuchni, a także w szafce podczas przechowywania urządzenia. Przyznałem im za to przewagę nawet w pojedynku blender ręczny czy mikser ręczny.
  • Korzystniej wypada głośność pracy. Blendery kielichowe są strasznie głośnie (taka cena za wyższą wydajność). Nie muszą nawet rozdrabniać czegoś twardego, aby każdy domownik (lub sąsiad!) wiedział, że blender właśnie pracuje. Modele ręczne wypadają dużo lepiej w tym punkcie.
  • Na ogół blender ręczny może dłużej pracować niż kielichowy bez ryzyka przegrzania. Nie ma aż tak wysokiej mocy, więc ciągła praca mniej go obciąża.
  • Ceny w tej kategorii są wyraźnie niższe. Za topowy, dobrze wyposażony model rzadko kiedy trzeba zapłacić ponad 500 – 600 zł (zobacz przy okazji ranking blenderów ręcznych). Natomiast na wysokoobrotowy i próżniowy model kielichowy wydasz nawet powyżej 1000 zł. Oczywiście jest to zależne od wymagań, lecz średnia cen jest ogólnie niższa w przypadku modeli ręcznych.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  W czym blender kielichowy jest lepszy od ręcznego?

  • Sposób pracy blendera kielichowego jest bardziej zautomatyzowany, samodzielny. Nie musisz w to wkładać większej siły. Umieszczasz produkty spożywcze w kielichu, naciskasz przycisk, a resztę robi ostrze blendera, które z wysoką prędkością przerabia surowce na gładką masę. Z tego względu wiele osób nazywa taki sprzęt blenderem stojącym, stołowym lub stacjonarnym.
  • No właśnie – wysoka prędkość (jak i moc). Najlepsze blendery kielichowe przekraczają nawet 30000 obrotów na minutę. Co z tego wynika? Możliwość rozdrabniania twardszych składników. Ostrze temu sprosta, nie stępi się. Przykłady? Surowe warzywa, kostki lodu, mrożone owoce, orzechy czy ugotowana ciecierzyca, z której ma wyjść pyszny hummus. Modele ręczne albo nie podołają takim zadaniom, albo zajmie im to więcej czasu, przy okazji wymagając Twojej ingerencji.
  • Jeżeli chcesz zrobić to samo blenderem kielichowym oraz ręcznym, to ten z kielichem okaże się dużo szybszy. Dosyć, że sam wykona zadanie, to jeszcze oprócz sił oszczędzi Twój czas. Nawet mały blender sportowy jest mocno zautomatyzowany.
  • Zasięg blendowania jest zazwyczaj lepszy. Wielokierunkowe ostrze blendera kielichowego tworzy wir, który wciąga składniki do środka. Dzięki temu w ciągu minuty czy dwóch wszystko dokładnie zmiksujesz. W przypadku integracji modelu ręcznego z ostrzem i dedykowanym pojemnikiem (mimo że jest dużo mniejszy) nie zawsze tak jest. Tworzy się tzw. martwa strefa, niektóre kawałki składników mogą nawet nie mieć kontaktu z ostrzami, co powoduje nierównomierne siekanie i blendowanie.

  Blender dobrze miksuje mleko z owocami

  • Kolejną przewagę stanowi obecność blenderów próżniowych, które należą do kielichowego typu. Taki sprzęt odsysa powietrze przed miksowaniem, aby nie dochodziło do utleniania. W składnikach zostaje więcej wartości odżywczych, całość się tak nie pieni ani nie rozwarstwia. Wytworzony próżniowo koktajl (lub inny przysmak) dłużej zachowa świeżość i wyjściową formę. Ta technologia stanowiła też plus w artykule o tym, czy warto kupić blender kielichowy (lub dodatkowo próżniowy).
  • Sam kielich jest pojemny. Owszem, ogromnej ilości zupy dla całej rodziny przeważnie nie wlejesz, ale większość modeli osiąga lub przekracza 1,5 l pojemności. To więcej niż dołączane do ręcznych blenderów dzbanki, pojemniki czy kielichy. Idealna wartość do robienia koktajli dla całej rodziny i ogólnie: przerabiania w jednym cyklu większej ilości produktów spożywczych.
  • Jak już wiesz, zamykany kielich niesie konieczność przelewania do niego np. zupy. Ma to jednak pewną zaletę. Blender kielichowy nie rozchlapuje tego, co miesza lub blenduje. Nie boisz się, że coś się rozbryzga, zmuszając Cię do mycia kuchennego blatu, stołu, ścian czy podłogi.
  • Nawiązując do powyższego punktu, ruchome elementy są osłonięte, odseparowane od otoczenia. Dzięki temu wzrasta bezpieczeństwo użytkowania.
  • Może to bardziej ciekawostka niż mocny atut, ale spotkasz na rynku bezprzewodowe blendery kielichowe. Niezbyt mocne, mało pojemne, ale za to bardzo mobilne, bo bez kabla. Dobre do prostych zadań, np. szybkiego zrobienia koktajlu na trening.

  Przeczytaj też: Wyciskarka czy blender (soki czy koktajle)? Co lepsze i dlaczego?

  Blender ręczny czy kielichowy – Ostateczny werdykt

  Nie da się jednoznacznie określić, co jest lepsze: blender ręczny czy kielichowy. Zależy to od Twoich wymagań, realizowanych przepisów i używanych technik kulinarnych.

  Ale przygotowałem oczywiście swoje wnioski, aby ułatwić Ci decyzję.

  • Blender ręczny jest lepszy do obrabiania mniejszej ilości produktu w swoim rozdrabniaczu. Dzięki mobilności wymieszasz wiele płynów w kuchennych naczyniach (garnki, miski), które są pojemniejsze od kielicha. Przetwarzanie pożywienia na paski, plasterki czy kostki wchodzi w grę. Tak samo jak ubijanie czy przecieranie.
  • Blender kielichowy wszystko robi w swoim kielichu i w sposób bardziej zautomatyzowany. Dzięki wyższej mocy i ogólnej wydajności lepiej przetwarza twardsze produkty. Wytwarza gładką masę o jednolitej konsystencji, bez większych grudek. Idealny do koktajli i wielu deserów.

  W tym wszystkim pamiętaj o reszcie cech, które dla Ciebie przeanalizowałem, gdyż mają swoje znacznie. Chodzi o głośność pracy, zakres cen, miejsce zajmowane na blacie oraz w szafce itd.

  A co ja zakupiłem? No cóż… mam oba blendery! Różnią się od siebie na tyle, że sprawdzają się w odmiennych czynnościach. Rutynowe zadania kuchenne przemawiają za blenderem ręcznym, ale robienie wielu przekąsek z koktajlami na czele to domena stołowego blendera do smoothie.

  Jeżeli masz dodatkowe pytania lub sugestie, to zapraszam do sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Zbigniew
  3 lat temu

  Jak dla mnie bardzo przydatna seria artykułów (sokowirówki, wyciskarki, blendery). W sposób wyczerpujący, a jednocześnie zrozumiały Autor przedstawia funkcje urządzeń w kontekście potrzeb ewentualnego nabywcy, a tym samym racjonalnego ich wykorzystania po zakupie. Cenną informacją są zalety i wady sprzętów oparte na wiedzy i doświadczeniu Autora. Pomogło mi to w decyzji zakupu konkretnego urządzenia. Czy trafnie? Czas pokarze.