W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak działa transmiter FM? Co to jest?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

To, jak działa samochodowy transmiter FM, nie jest bardziej skomplikowanym procesem. Wypada jednak dowiedzieć się, czym jest to urządzenie i w jaki sposób przesyła muzykę do radioodtwarzacza w aucie. Z moim artykułem wszystkiego się dowiesz na ten temat!

jak działa samochodowy transmiter fm na Bluetooth i czym jest

Spis treści:

  Zapewne już wiesz, że samochodowy transmiter FM okazuje się wybawieniem dla osób, które w swoim aucie mają przestarzały system audio.

  Czym jednak dokładnie jest to sprytne urządzenie? Jak działa nadajnik FM tego typu? Sprawdźmy to wspólnie!

  Co to jest transmiter FM?

  Transmiter FM to niewielki nadajnik umożliwiający bezprzewodowe przesyłanie muzyki z zewnętrznych urządzeń (np. smartfon, tablet, odtwarzacz muzyczny) do radioodtwarzacza samochodowego. Wykorzystuje fale radiowe (transmituje je, skąd nazwa urządzenia) – ustawiona częstotliwość (jej pasmo) musi być taka sama na transmiterze, jak i na radioodtwarzaczu w aucie.

  Najprościej to ujmując: radio samochodowe odczyta transmiter FM jako stację radiową.

  W efekcie nawet archaiczne radio bez portu USB będzie w stanie odtworzyć pliki MP3 (a często też WMA) zapisane na zupełnie innym urządzeniu. To jeden z łatwiejszych sposobów na puszczenie muzyki z telefonu przez radio.

  Transmiter FM czerpie energię z samochodowego gniazdka zapalniczki (obsługuje nie tylko zasilanie 12 V, ale też 24 V, więc nada się i do samochodu osobowego, i do pojazdu ciężarowego). Na rynku znajdą się nadajniki z własnymi akumulatorami, lecz stanowią rzadkość. A swoją drogą nie jest to dobre rozwiązanie, bo akumulatory w tak małych oraz tanich urządzeniach są po prostu słabe i mało pojemne.

  Transmiter FM najczęściej jest parowany z urządzeniami mobilnymi, głównie smartfonami. Wykorzystuje przy tym łączność bezprzewodową Bluetooth, a często też dedykowaną aplikację mobilną.

  Ale to nie jedyna opcja. Wiele dobrych transmiterów FM z rankingu oferuje slot na karty pamięci. Wtedy wystarczy wpiąć kartę w slot, aby to właśnie z niej odtwarzać muzykę.

  Na podobnej zasadzie działa obecność portów USB. Zazwyczaj jeden z nich bez problemu odczyta pliki z muzyką zapisane na Twoim pendrivie.

  Jak widzisz, tak kompaktowy nadajniczek do auta ma szeroką kompatybilność z wieloma urządzeniami oraz nośnikami. Stanowi łatwy i tani sposób na odtwarzanie ulubionej muzyki na przestarzałym radioodtwarzaczu. Jego główne zadanie stanowi jednocześnie największą zaletę, co doceniłem w artykule o tym, czy warto kupić transmiter FM.

  Skoro znasz już podstawy, przeczytaj uważnie część o sposobie działania transmitera FM. Wynika z tego wiele ważnych rzeczy, które dla Ciebie omówię.

  Ranking transmiterów FM – zwycięzca

  Rock B301

  Sposób działania transmitera FM

  Jak już wiesz, transmiter FM to swego rodzaju pośrednik między radiem samochodowym a urządzeniem zewnętrznym, na którym trzymasz ulubioną muzykę. Transmiter przesyła dźwięk z jego źródła do radia, wykorzystując fale radiowe. Sam w sobie nie jest jej źródłem, a jedynie łącznikiem.

  Najłatwiej będzie, jak popatrzysz na proste przykłady użycia transmitera samochodowego:

  • Wsadzasz transmiter do gniazdka zapalniczki, wpinasz w jego port USB pendrive’a z muzyką, wybierasz daną częstotliwość, a później tę samą wartość ustawiasz na radiu. To właściwie tyle – po wybraniu ustawionego pasma częstotliwości przejdziesz na kanał zarezerwowany właśnie dla transmitera FM. W efekcie usłyszysz muzykę, którą pragniesz odtworzyć. Sposób działania jest więc prosty i komfortowy niczym niemiecka autostrada. A jeżeli chcesz poczytać jeszcze więcej o konfiguracji nadajnika FM, to zajrzyj tutaj: Jak podłączyć transmiter FM, aby poprawnie działał?
  • Możliwości w sposobie działania nie ograniczają się jedynie do wpinania zewnętrznego urządzenia do portu USB. Jeżeli dany model obsługuje Bluetooth, to dzieje się to bezprzewodowo. Smartfon leży w schowku, komunikuje się z transmiterem, który z kolei przekazuje ulubione nuty do radia samochodowego. Jeszcze prostsze i wygodniejsze, prawda? Szczególnie że często pomaga w tym wszystkim aplikacja mobilna. Ten sposób działania transmitera FM jest najczęściej wykorzystywany przez kierowców.
  • Obecność portu USB sprzyja także przewodowemu łączeniu urządzenia zewnętrznego z transmiterem FM. Kolejny sposób działania, który ułatwia puszczanie playlisty zawartej np. na smartfonie.
  • Chcesz jeszcze czegoś prostszego, bo nie lubisz zabierać ze sobą do samochodu niezliczonej ilości elektronicznych urządzeń i kabli? Proszę bardzo. Znajdą się na rynku transmitery FM z wbudowaną pamięcią. Sprawia, że one same stają się przestrzenią na muzyczne pliki, i to właśnie bezpośrednio z nich są one przesyłane na wolne pasmo częstotliwości. Działają niczym odtwarzacz MP3 – z tą różnicą, że muszą mieć źródło energii z gniazdka i wykorzystać wolne pasmo na radioodtwarzaczu.

  Transmiter FM (choć to zależy również od konkretnego modelu) zapewnia wygodne przeglądanie folderów i plików z muzyką – aby finalnie uporządkować sposób odtwarzania ich. Fizyczne przyciski typu „poprzedni utwór”, „następny utwór” także ułatwiają szybką obsługę.

  Nie wszystko jest jednak takie piękne. Przesyłanie dźwięku oparte o fale radiowe zawsze jest w pewnym stopniu narażone na zakłócenia. No i często padają pytania o to, dlaczego transmiter FM szumi.

  Czasem jest to wina samego nadajnika, szczególnie gdy mowa o bardzo budżetowym modelu, lecz innym razem powód może leżeć gdzie indziej – wszystkie możliwości szczegółowo omówiłem w przed chwilą podlinkowanym artykule.

  Druga sprawa, że sposób działania transmitera samochodowego już sam w sobie obniża jakość dźwięku. To nie jest audiofilski sprzęt, a prosty gadżet do auta. Podstawą jest w ogóle możliwość przesłania do radioodtwarzacza czegoś z zewnętrznych źródeł i redukowanie zakłóceń. Sama jakość brzmienia nie jest jednak górnolotna, choć wielu kierowcom wystarcza.

  Bo co jest Twoim zdaniem lepsze: słuchanie rzępolenia nielubianych wykonawców, których akurat puszcza dana stacja radiowa, czy słuchanie tego, czegoś się chce, lecz w nieco gorszej jakości? Ja postawiłem na drugą opcję, dzięki czemu mogłem też przekazać Ci swoją wiedzę i doświadczenia dotyczące transmiterów FM.

  Planujesz zakupy? Zobacz promocje w popularnych sklepach!

  Czy transmiter FM ma jakieś dodatkowe funkcje?

  Tak – mimo prostej konstrukcji i równie prostego sposobu działania transmiter FM może być wyposażony w dodatkowe udogodnienia.

  Wspominałem już zresztą o czytniku kart pamięci, dedykowanej aplikacji na urządzenia mobilne, wbudowanej pamięci na dane czy portach USB.

  Są też i inne bajery, które pojawiają się w tych urządzeniach:

  • Ładowarka samochodowa – wiąże się z obecnością interfejsu USB. Większość modeli ma 2 porty tego typu, a jeden z nich służy do ładowania innych urządzeń (np. smartfona, ale również nawigacji GPS czy kamerki samochodowej). To wręcz obowiązkowa funkcja – transmiter zajmuje przecież gniazdko zapalniczki, a czasem może się zdarzyć, że trzeba będzie w trakcie pokonywania trasy podładować inne urządzenie.
  • Zestaw głośnomówiący – umożliwia komfortowe i bezpieczne prowadzenie rozmów w trakcie jazdy samochodem.
  • Woltomierz – miły dodatek, bo chodzi o miernik/tester akumulatora, który pokazuje jego aktualne napięcie. Przydatne szczególnie zimą.
  • RDS – dzięki tej funkcji na wyświetlaczu radioodtwarzacza pojawiają się nazwy utworów muzycznych, które są przesyłane z zewnętrznego nośnika dzięki nadajnikowi FM.

  Przy wielu tych funkcjach pomaga wyświetlacz LCD, choć nie każdy transmiter go ma, bo ich konstrukcja bywa zróżnicowana. Są zarówno modele wyglądające jak zwykła ładowarka samochodowa, jak i bardziej rozbudowane, np. na regulowanym ramieniu i z większym ekranem.

  Podsumowanie

  Sposób działania transmitera FM rozwiązuje problem w postaci radioodtwarzacza, który nie ma w zasadzie nic przydatnego w dzisiejszych czasach – łączności bezprzewodowej, złącza AUX czy choćby portu USB.

  Dzięki takiemu nadajnikowi Bluetooth wreszcie posłuchasz tego, czego chcesz, a nie tego, co Ci jedynie pozostaje.

  Ceną za to jest jednak ryzyko zakłóceń oraz jakość dźwięku, która z pewnością nie stanowi akustycznej uczty dla melomanów. Mowa w końcu o prostym gadżecie do auta, akcesorium samochodowym, a nie rasowym sprzęcie audio. Ale jeżeli dowiesz się również, na co zwrócić uwagę, wybierając transmiter FM, oszczędzisz nerwy i pieniądze, kupując raz, a dobrze.

  Jeżeli masz jakieś dodatkowe pytanie odnośnie tego, czym jest transmiter FM i jak działa, zapraszam do sekcji komentarzy – z chęcią pomogę i wyjaśnię wszelkie wątpliwości.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments