Jak podłączyć transmiter FM, aby poprawnie działał?

jak podłączyć i skonfigurować transmiter fm w aucie

Spis treści:

  Transmitery FM stają się nieocenione w starych brykach, jak np. w moim leciwym Fordzie, ponieważ pozwalają odpalić muzykę MP3 z zewnętrznego nośnika na radiu samochodowym. Jak jednak podłączyć i ustawić nadajnik FM w samochodzie? Sprawa jest ogólnie prościutka, choć na kilka rzeczy trzeba uważać.

  Nie mam jeszcze przyjemności jeździć nowoczesnym autem. Druga sprawa, że póki co nie potrzebuję lepszego auta. Wystarczy mi mój miejski pierdzik, ale mam z nim pewien problem. Stanowi go przestarzały radioodtwarzacz, którego nie da się zastąpić nowszy. Dobra, pewnie jakoś by się dało, ale to słabo opłacalny interes.

  Wyjściem okazał się malutki transmiter FM. Przydatny, banalny w obsłudze. Jak jednak go podłączyć i ustawić, aby dobrze działał? Wyjaśnię Ci to.

  Zobacz przy okazji akcesoria i gadżety do auta >>>

  Podłączenie i ustawienie transmitera FM krok po kroku

  Zacznijmy od tego, że transmiter FM powinien być w miarę markowy. Napisałem w miarę, bo właściwie wszystkie nadajniczki FM są z Chin. Ale niektóre są nieco lepsze i posłużą dłużej. Te za kilkanaście złotych cholernie szumią. Jeżeli jesteś jeszcze przed zakupem, to koniecznie przeczytaj ranking transmiterów FM. Poznasz dzięki niemu topowe modele i przydatne porady, żeby ominąć tandetne urządzenia.

  Ale wróćmy do tematu.

  Masz już swój transmiter, chcesz go sprawdzić i zacząć używać. Jak podłączyć i ustawić ten samochodowy gadżet audio?

  1. Wepnij transmiter FM do samochodowego gniazda zapalniczki. Niektóre modele mają przegub mocujący lub ramię montażowe. Taki element pozwala bardziej dopasować pozycję transmitera. Ustaw go tak, aby był wygodny w obsłudze i nie przeszkadzał podczas jazdy.
  2. Połącz transmiter z nośnikiem, na którym jest muzyka. Masz zazwyczaj kilka opcji. Albo wpinasz pendrive’a w port USB nadajnika, albo wsadzasz kartę SD do wbudowanego czytnika, albo parujesz ze smartfonem lub przenośnym odtwarzaczem muzycznym. Ta ostatnia opcja (smartfon lub odtwarzacz) jest możliwa za pomocą modułu Bluetooth lub kabla minijack 3,5 mm.
  3. Ustaw na transmiterze częstotliwość fal radiowych. Cały zakres pasma mieści się w przedziale 87.5 – 108.0 MHz. Wybierz wolną częstotliwość, czyli taką, która nie jest zajęta przez jakąś stację radiową. Polecam też nie ustawiać wartości tuż obok niej. Wybór jest tak szeroki, że nie będzie z tym problemu.
  4. Tę samo częstotliwość ustaw na radioodtwarzaczu samochodowym. I to właściwie tyle, całość jest gotowa do odtwarzania Twojej ulubionej muzyki.

  Łatwy i szybki proces, ale to nie koniec tego poradnika, bo kilka rzeczy warto wiedzieć. Poświęć jeszcze chwilkę na uzupełnienie wiedzy.

  wbudowane radio w samochodzie

  O czym warto pamiętać przy podłączaniu transmitera FM?

  Nadajniki FM tego typu często dość wyraźnie różnią się wizualnie. Pod względem technicznym są jednak niemal identyczne.

  Zakres częstotliwości, obecność czytnika kart pamięci, obsługa Bluetooth, kompatybilność z gniazdkiem w samochodach ciężarowych (24 V) – ciężko zauważyć w tym różnice.

  Nawet porównując ze sobą model za 15 zł z takim za 100 zł, podstawowe parametry są podobne. Różnica tkwi w jakości sygnału, który może być nieźle zaszumiony i dość słaby w najtańszych transmiterach.

  Pomijając jakość urządzenia, poznaj kilka wartościowych informacji:

  • Większość transmiterów dysponuje niewielkim ekranem LCD i ma w zestawie pilota. Oba te elementy ułatwiają ustawienie na nim odpowiedniej częstotliwości i późniejszą obsługę. Ale co z modelami, które wyglądają jak ładowarka samochodowa, ale pracują również jako nadajnik FM? Nie mają przecież wyświetlacza, więc jak je ustawić? Patrząc na transmitery FM od Xiaomi, wystarczy ściągnąć na smartfona dedykowaną aplikację do ich obsługi. Sęk w tym, że pomimo portów USB fizycznie nie obsługują zewnętrznych nośników z muzyką. Możliwe jest to właśnie przez Bluetooth i współpracę ze smartfonem.
  • Podczas parowania urządzeń czasem trzeba wpisać kod, który uruchomi łączność Bluetooth. Powinien znajdować się w instrukcji obsługi transmitera, ale zazwyczaj jest to “0000” (cztery zera).
  • Znam jeden dość istotny parametr, który jest nieco bardziej zróżnicowany. Chodzi o format plików muzycznych. Większość modeli obsługuje bez problemu wyłącznie MP3, ale niektóre radzą sobie też z WMA. Dopasuj format do możliwości transmitera, aby odczytał muzykę z nośnika.
  • Jeżeli chcesz wpiąć pendrive’a lub kartę pamięci, to stosuj się do zaleceń o maksymalnej pojemności nośnika. Zazwyczaj pojemność tych przenośnych magazynów muzyki nie powinna przekraczać 32 GB. Pamiętaj też, aby nie wyjmować ich podczas pracy urządzenia, a zawsze po wyłączeniu transmitera. Inaczej możesz uszkodzić dane zgromadzone na nośniku.
  • Czytnik kart pamięci jest zazwyczaj przystosowany do kart SD, ale co z tymi microSD? Nie będzie problemu, gdyż sprawę rozwiąże adapter za kilka złotych. Na upartego taką kartę podłączysz nawet do portu USB za pomocą przenośnego czytnika. Z jednej strony wpina się go do USB, a z drugiej wsadza kartę microSD. Jego koszt również jest bardzo niski.
  • Czy da się w wygodny sposób przewijać piosenki? Tak, a służą do tego zwykle fizyczne przyciski na transmiterze. Niestety nie jest to możliwe za pomocą przycisków wbudowanego radia samochodowego.
  • Na upartego, za pomocą kabla minijack jesteś w stanie podłączyć transmiter FM… do laptopa! Obecność standardowego gniazdka słuchawkowego w danym urządzeniu daje możliwość połączenia go z transmiterem.
  • A czy pliki zapisane na nośniku muszą być we wspólnym folderze? Raczej nie. Większość transmiterów radzi sobie z obsługą muzyki z różnych folderów i katalogów. Proponuję jednak już z góry ustawić sobie listę odtwarzania w dedykowanym folderze, aby szły w dogodnej dla Ciebie kolejności.
  • Obecność funkcji RDS sprawi, że na wyświetlaczu radia będą ukazywały się nazwy odtwarzanych kawałków muzycznych.
  • Jeżeli obecny jest Bluetooth, a do tego wbudowany mikrofon, to masz możliwość przekształcenia transmitera w zestaw głośnomówiący. To bardzo często spotykana funkcja, która niejednokrotnie się przydaje. Ale czy przy rozmowie przychodzącej trzeba coś własnoręcznie przestawiać w transmiterze? Nie, bo przełączanie pomiędzy trybami odbywa się automatycznie.
  • Nawiązując do powyższego punktu, zajrzyj do podręcznika użytkowania. Nie zawsze chcesz bowiem odebrać dane połączenie, prawda? Musisz więc wiedzieć, jak szybko je odrzucić. Zazwyczaj wystarczy dłużej przytrzymać główny przycisk odbierania. Przyda się też znajomość prostych kombinacji. W moim transmiterze wystarczy na przykład dwukrotnie i szybko nacisnąć odbieranie, aby zadzwonić na ostatni numer, z którym wcześniej się połączyło.
  • Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, aby jednocześnie ładować smartfona lub tablet i odtwarzać muzykę z drugiego portu USB. Wspomnę jednak, że czasem takie sytuacje obniżają jakość sygnału, szczególnie w modelach za kilkanaście złotych.

  tranmiter fm z wyświetlaczem i dwoma portami USB

  Teraz wiesz już wszystko na temat podłączania i ustawiania transmitera FM. Nic nie powinno Cię zaskoczyć.

  No, prawie nic, bo czasem i tak zdarza się, że transmiter FM łapie jakieś zakłócenia. Na to też mam radę, choć problem w tym, że powodów może być całkiem sporo.

  Dlatego też przygotowałem na ten temat osobny poradnik. Dowiedz się, dlaczego transmiter FM szumi. Zazwyczaj nie jest to wina nieprawidłowego podłączenia, bo właściwie nie można tego zawalić, wszystko jest prościutkie.

  Podsumowanie

  Dzięki poradnikowi dowiedziałeś się już, jak podłączyć i ustawić transmiter FM w samochodzie. Obstawiam, że bezproblemowo sobie z tym poradzisz, bo cały proces instalacji i konfiguracji jest łatwy.

  Za pomocą tego prostego gadżetu do auta nie będziesz już skazany na stacje radiowe. Uzyskasz pełną kontrolę nad doborem muzyki, a przecież jest ona bardzo ważna podczas długich tras.

  W poniższej sekcji komentarzy napisz, jakiej muzyki lubisz najbardziej słuchać podczas jazdy samochodem 😉

  Pozostałe poradniki o transmiterach FM:

  [Głosów:33    Średnia:4.8/5]

  Dodaj komentarz

  Dodaj komentarz

  avatar
    Subscribe  
  Powiadom o