W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak prasować generatorem pary?

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Prasowanie za pomocą generatora pary nie różni się diametralnie od używania innych prasowaczy, szczególnie parowych. Mimo tego postanowiłem dokładnie omówić wszystkie szczegóły związane z używaniem stacji parowej. Zapraszam!

prasowanie generatorem pary - jak go prawidłowo używać?

Spis treści:

    Prasowanie za pomocą stacji parowej sprzyja bezpieczeństwu tkanin. Trudno tu coś przypalić czy jakkolwiek uszkodzić. Obsługa sprzętu również jest dość prosta, więc wygładzanie odzieży powinno pójść Ci szybko.

    Nie zaszkodzi jednak dowiedzieć się kilku istotnych rzeczy. Poradnik o tym, jak prasować generatorem pary, oparłem zarówno na własnych doświadczeniach, jak i zaleceniach producentów (np. Philipsa, Tefala czy Brauna).

    Jak przygotować generator pary do pracy?

    Zacznijmy od samego początku, czyli przygotowania urządzenia do prasowania:

    1. Jeżeli pragniesz pierwszy raz użyć nowiutkiego generatora pary, to wyczyść jego elementy, przede wszystkim stopę żelazka. Zacznij od kilkuminutowego prasowania czegoś, na czym mniej Ci zależy, np. starej bluzki czy ręcznika (lub samego wypuszczenia pary). Chodzi o to, aby pozbyć się pozostałości procesu produkcji, które
      mogą zanieczyścić odzież.
    2. Ustaw deskę do prasowania na równej i stabilnej powierzchni oraz przygotuj sobie gdzieś niedaleko ubrania, które zamierzasz wyprasować.
    3. Znajdź miejsce dla samej stacji. Ja kładę ją albo bezpośrednio na desce (musi być do tego przystosowana), albo na podłodze. Technicznie nie ma to większego znaczenia, więc zwróć uwagę jedynie na własny komfort i bezpieczeństwo.
    4. Wyjmij zbiornik ze stacji generatora i napełnij go wodą. Oczywiście nie przekraczaj wskaźnika MAX, jak i nie schodź poniżej wskaźnika MIN. Im więcej ubrań czeka na prasowanie parowe, tym bardziej napełnij zbiornik pod poziom MAX.
    5. Podłącz generator pary do prądu i uruchom urządzenie. Przewód zasilający nie powinien być poplątany czy pozaginany w jakimś miejscu. Nie może też dotykać gorących bądź ostrych obiektów.
    6. Poczekaj, aż generator pary się nagrzeje. Zwykle trwa to do 2 minut, a sprzęt sam daje znać, gdy jego bojler osiągnął odpowiednią temperaturę (za pomocą diody/kontrolki lub też sygnału dźwiękowego).
    7. W tym momencie możesz się już zabrać za prasowanie. Druga sprawa, że większość modeli z rankingu generatorów pary, jak i w ogóle na rynku, ma różne tryby pracy. Na przykład ECO, gdy prasujesz cienkie lub mało pogniecione rzeczy, lub Turbo/MAX, gdy rozprostowujesz sztywne bądź grube odzienie. Niektóre urządzenia mają też tryb dedykowany delikatnym materiałom (jak np. jedwab, kaszmir), które słabo znoszą wysokie temperatury. Nie musisz za to regulować temperatury, przynajmniej używając lepszego modelu, który oferuje taką technologię. Z funkcji dodatkowych jest chociażby czujnik ruchu: żelazko generuje parę wodną, gdy nim poruszasz. Poznaj więc możliwości swojego sprzętu i zdecyduj, które z nich uaktywnić.

    Jak widzisz, rozsądnie zrobisz, gdy przeczytasz także dołączoną do stacji parowej instrukcję. To ona zdradzi Ci, czym się różnią poszczególne tryby, co dają główne funkcje, jak je uruchomić i do jakich tkanin to wszystko się nadaje.

    Ranking generatorów pary – zwycięzca

    Philips PerfectCare PSG9040/80

    Jak wygładzać i odświeżać ubrania za pomocą generatora pary?

    Co do samej techniki prasowania generatorem pary, możesz prowadzić jego żelazko po tkaninie w dowolnym kierunku (w porównaniu do parownic, które należy powoli przesuwać z góry na dół, prasując obszarowo).

    Druga sprawa, że w porównaniu do tradycyjnych prasowaczy nie musisz mocno dociskać stopy do prasowanej powierzchni. Wystarczy delikatnie sunąć żelazkiem, wykorzystując świetny poślizg stopy oferowany przez taki sprzęt. Para wodna o wysokim natężeniu zrobi swoje.

    Idąc dalej, zebrałem dla Ciebie garść ciekawszych porad. Dzięki nim prasowanie generatorem pary będzie zawsze wydajne oraz bezpieczne dla tkanin (i Ciebie).

    Oto one:

    • Zalecam korzystanie z termicznej rękawicy ochronnej, jeżeli znalazła się w zestawie (a powinna). Prasowanie generatorem najczęściej wygląda tak, że drugą ręką naciąga się materiał. A może być on gorący, dlatego też załóż rękawicę na drugą dłoń, którą wyprostowujesz odzież.
    • Unikaj prasowania na szwach i fałdach materiału. Jeżeli bardzo chcesz to zrobić, to najlepiej przez bawełnianą szmatkę. Inaczej generator pary może zostawić połyskliwy ślad lub odcisk (zależnie od rodzaju tkaniny).
    • Ciemne, a tym bardziej czarne ciuchy prasuj na wszelki wypadek po wewnętrznej stronie. Lepsze stacje parowe teoretycznie tego nie wymagają, świetnie adaptując się do różnych tkanin, ale nigdy nie wiadomo, więc zacznij ostrożniej. Czarne ubrania mają bowiem tendencję do łapania lśniących śladów podczas prasowania.
    • Tak samo odzież z nadrukami lub bardzo delikatnymi wstawkami (o ile w ogóle nadają się do prasowania). Drugim zabezpieczeniem jest bawełniana tkanina między stopą generatora a ubraniem.
    • Prasując koszulę, zacznij od trudniejszych obszarów, czyli kołnierzyka, mankietów, barków i rękawów. Następnie wygładź przód i tył koszuli.
    • W przypadku bawełny, lnu lub jeansu po wyprasowaniu parą danego obszaru przejedź go jeszcze kilka razy żelazkiem, ale już bez używania pary. W ten sposób wysuszysz tkaninę i podniesiesz efektywność wygładzania. Ogólnie biorąc, to dobry trik przy prasowaniu trudniejszych materiałów (a więc grubszych czy sztywniejszych).
    • W przypadku jedwabiu i lśniących tkanin unikaj z kolei przejeżdżania po materiale „na sucho”. Staraj się zawsze wyzwalać parę, prasując takie materiały, gdyż właśnie to zwiększy skuteczność.
    • Jeżeli prasujesz ubrania wykonane z delikatnych tkanin (chociażby jedwabiu, tiulu, szyfonu, muślinu czy wiskozy), to po wygładzeniu ich odczekaj chwilę, aż ostygną. Dopiero po tym zdejmij ciuch z deski.
    • Jeżeli masz aktywną (a więc elektryczną) deskę do generatora pary z dodatkowymi funkcjami, to skorzystaj z nich. Nadmuch powietrza, odsysanie powietrza czy podgrzewanie blatu zwalczają wilgoć i poprawiają komfort prasowania.
    • Z niewielkiej odległości traktuj parą ubrania z falbankami, plisami czy koronką. Uważaj przy tym, aby nie przesadzić, ponieważ siłą rzeczy mówimy w tym przypadku bardziej o odświeżaniu niż prasowaniu. Do tej grupy zaliczyłbym także wełnianą odzież, która nie lubi bezpośredniego kontaktu ze stopą jakiegokolwiek prasowacza. Mnie osobiście wiele razy udawało się skutecznie odświeżyć generatorem coś wełnianego (używając go w pionie). Zawsze byłem przy tym bardzo ostrożny, nie dotykając go stopą, jak i nie przesadzając z wyrzutem pary. Dobra alternatywa dla prania lub wietrzenia.
    • Generatory pary są świetnie dostosowane do odświeżania w pionie, np. ubrania na wieszaku czy firanek i zasłon. W wielu przypadkach nie musisz dotykać materiału stopą generatora, szczególnie gdy sprzęt jest bardzo wydajny. Podczas prasowania w pionie wyjątkowo przydaje się uderzenie pary, czyli silny wyrzut strumienia wygładzającego tkaninę.

    Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

    Co po prasowaniu generatorem pary?

    Przede wszystkim wylej pozostałą w jego zbiorniku wodę. Inaczej przyczyni się do powstania osadu i kamienia we wnętrzu generatora.

    Przed schowaniem sprzętu do pudełka bądź szafki zaczekaj, aż całkowicie ostygnie. Gdy stopa żelazka jest już chłodna, sprawdź jeszcze dla pewności, czy nie ma na niej wilgoci. Jeżeli jest, to przetrzyj stopę ściereczką.

    I to właściwie tyle.

    Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

    Podsumowanie

    Teraz już dokładnie wiesz, jak prasować generatorem pary. Jak widzisz, nie jest to zbyt trudny proces.

    Zasada działania stacji parowej oparta na parze wodnej dużo ułatwia. Rasowe generatory możesz bez obaw położyć na płasko bezpośrednio na desce bądź ubraniu. I nic się nie przypali! Trudno zrobić tu coś nie tak. Bardziej chodzi o zagwarantowanie sobie komfortu i optymalnej wydajności prasowania.

    A prasowanie w pionie i bez dotykania materiału? Też rewelka! Odświeżanie firan oraz zasłon staje się dużo mniej czasochłonne. Wiszą sobie na karniszu, a Ty lekkim żelazkiem generatora przywracasz im dobrą formę.

    Oczywiście przy niektórych typach odzieży (delikatne, ciemne, z nadrukami) dobrze prasować je z głową i zapamiętać kilka z moich rad. Nawet najwygodniejszy i najbezpieczniejszy w użytkowaniu sprzęt nie zastąpi zdrowego rozsądku.

    A jeżeli masz dodatkowe pytania lub własne spostrzeżenia, to skorzystaj z sekcji komentarzy.

    Zobacz też zestawienia innych sprzętów do prasowania:

    Oceń publikację
    [Głosy: 4 Średnia: 4]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    2 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Aleksandra
    3 lat temu

    Proszę o podanie mi ile faktycznie waży samo żelazko. Nigdzie w danych technicznych nie znalazłam TEGO parametru. Jest tylko waga całej stacji, a jest to dla mnie o tyle ważne, że od tego zależy mój wybór urządzenia.