W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak używać oczyszczacza powietrza? Gdzie go postawić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Po nabyciu oczyszczacza (lub przed tym) pojawia się sporo pytań. Gdzie ustawić taki sprzęt i czy można otwierać okno? Jak często go włączać i kiedy wymieniać filtr? O czym trzeba jeszcze pamiętać podczas korzystania? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w moim poradniku.

Jak używać oczyszczacza powietrza? Gdzie go postawić?

Spis treści:

  Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza?

  Przemyślany dobór lokalizacji wpływa korzystnie na działanie sprzętu. Jego głównym zadaniem jest poprawa jakości powietrza oraz komfortu oddychania.

  Oczyszczacz umieść w miejscu, w którym najczęściej przebywasz. Dobrym wyborem będzie sypialnia oraz salon, gdzie większość domowników spędza kilka godzin dziennie. Uzyskasz wtedy gwarancję efektywnego działania sprzętu. Szybko zauważysz zmiany, jakie zaszły w Twoim otoczeniu.

  Dobrym wyborem, szczególnie w przypadku mieszkań, będzie przedpokój, przez który przechodzisz niezliczoną ilość razy w ciągu dnia. Pamiętaj, że oczyszczacz nie powinien tam stać, jeśli korytarz jest zupełnie odseparowany od reszty pomieszczeń.

  Wiele osób poszukuje także dobrego oczyszczacza powietrza do pokoju dziecka. To jak najbardziej dobry pomysł, aby postawić go w pokoju swojej pociechy, dbając o jej zdrowie.

  Producenci nierzadko wyposażają oczyszczacze powietrza w kółka. Zyskujesz tym samym mobilność sprzętu. W razie potrzeby bez problemu przetransportujesz go w wybrane przez siebie miejsce.

  W jakim miejscu pomieszczenia ustawić oczyszczacz powietrza?

  Przejdźmy do bardziej szczegółowych informacji dotyczących ulokowania urządzenia.

  Poznaj wszystkie wskazówki:

  • Aby oczyszczacz powietrza działał najwydajniej, ustaw go w centralnej części pomieszczenia. Jednocześnie zadbaj o to, aby nie stał zbyt daleko od okien, bo to przez nie wpadają zanieczyszczenia.
  • Zwróć uwagę, czy urządzenia nie przesłaniają meble. Musi mieć zapewniony stały obieg powietrza, nic nie powinno go ograniczać. Co do wysokości ustawienia, najlepiej jeśli postawisz oczyszczacz na podłodze. Półka czy stół to gorsze rozwiązanie, ponieważ wydajność filtrowania zanieczyszczeń wyraźnie spadnie.
  • Gdy planujesz korzystać ze sprzętu w sypialni, umieść oczyszczacz powietrza między swoim łóżkiem a oknem. Jednocześnie pamiętaj o delikatnym uchyleniu drzwi na korytarz, aby zapobiec podwyższeniu stężenia dwutlenku węgla w powietrzu. Zapewnisz tym samym lepszą cyrkulację powietrza.
  • Jak prawidłowo ustawić oczyszczacz powietrza w pokoju dziecka? Podobnie jak w sypialni: najlepiej między oknem a łóżkiem przy jednoczesnym uchyleniu drzwi na korytarz/przedpokój. Jeżeli pod oknem jest niewiele miejsca, to wybierz centralną część pokoju.
  • Co z pozostałymi pomieszczeniami? Najważniejsze jest to, żeby oczyszczacza nic nie przesłaniało. Dotyczy to również wnęk czy skosów na poddaszu, wszystko to obniża wydajność oczyszczania. Wiedz też, że takie urządzenie najwydajniej pracuje w pokojach zamkniętych, czyli takich, które nie są połączone z korytarzem.
  • W kuchni oczyszczacz sprawdzi się w pobliżu kuchenki, bo szybko pochłonie zapachy. Nie przesadzaj jednak z bliskością tych urządzeń. Oczyszczacz nie powinien być narażony na wpływ nadmiernego ciepła.
  • Unikaj używania sprzętu w łazience oraz innych miejscach w domu o podwyższonej wilgotności powietrza. To ważne, bo gdy o tym zapomnisz, ryzykujesz awarią oczyszczacza. Poza tym zauważysz obniżoną skuteczność działania wkładu węglowego.

  Ranking oczyszczaczy powietrza – zwycięzca

  Philips AC3858/51

  Używanie oczyszczacza a kubatura pomieszczenia

  Aby oczyszczacz prawidłowo i wydajne pracował, musi jak najlepiej współgrać z kubaturą pomieszczenia. Sporo w tym aspekcie mówi wskaźnik CADR. Określa objętość przefiltrowanego powietrza w m3/h.

  Możesz ogólnie założyć, że im wyższy CADR, tym lepiej, lecz co wtedy, gdy nie masz fortuny na bardzo efektywny sprzęt, a pragniesz go dobrze używać?

  Wtedy posłuż się pewnym wyliczeniem. Pomnóż przez siebie metraż pomieszczenia oraz jego wysokość, a następnie pomnóż przez 3. Taki CADR powinien oferować oczyszczacz.

  Przykładowo: pokój 15 m2 o wysokości 2,5 m ma objętość 37,5 m3. Pomnożone przez 3 daje 112,5. CADR powinien więc wynosić minimum 112,5 m3/h.

  A co jeśli CADR oczyszczacza nie sprosta objętości danego pokoju, sypialni czy salonu? Wtedy albo sprzęt będzie musiał wyraźnie dłużej pracować, albo (co prawdopodobniejsze) nie oczyści do końca powietrza.


  Zobacz też zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:


  Oczyszczacz powietrza a otwarte okno

  Czy wolno otwierać okno przy działającym oczyszczaczu powietrza?

  I tak, i nie. Sporo zależy od tego, kiedy chcesz wietrzyć dom lub mieszkanie.

  Ogólnie nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby urządzenie stało obok otwartego okna. To nawet lepiej, bo to przez nie do środka wpadają pyłki roślin oraz zanieczyszczenia z ulicy. A to głównie z nimi musi uporać się Twój oczyszczacz, prawda?

  Dobrej jakości sprzęt bez problemu sobie z nimi poradzi i przefiltruje wszystko w należyty sposób. To też dobry sposób, aby działanie oczyszczacza powietrza przeplatać z powiewem świeżego powietrza.

  Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy uchylasz okno w czasie największego stężenia zanieczyszczeń oraz smogu. Wtedy już możesz mieć do czynienia z syzyfową pracą. Chyba że dysponujesz porządnej jakości urządzeniem, jednak i ten przypadek wymaga bardziej szczegółowego przeanalizowania.

  Niestety, ale oczyszczacz powietrza nie będzie wydajnie pracował, kiedy do domu wpuścisz przez otwarte okno ogromną ilość smogu i pyłu. Nie zapominaj, że największą skuteczność tego typu urządzenia osiągają raczej w sterylnych i zamkniętych przestrzeniach.

  Niemniej wysokiej klasy sprzęt pozbędzie się więcej niż połowy dużych zanieczyszczeń przy otwartym oknie. Nie jest to aż taka znikoma wartość, bo wynosi ok. 60 procent.

  Ważne zatem, aby dobrze obserwować, jak oczyszczacz zachowuje się w różnych warunkach. Dopiero wtedy dowiesz się, jak używać oczyszczacza powietrza, żeby zapewnił Ci komfort oddychania.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jak często włączać oczyszczacz powietrza?

  Dla najlepszych rezultatów urządzenie powinno pracować całą dobę. Kiedy je wyłączysz, jakość powietrza ponownie powróci do pierwotnego stanu. Oczyszczacze często oferują tryby automatyczne, a to tym bardziej działa na plus przy całodobowej pracy.

  Wiedz, że wymiana powietrza pomiędzy wnętrzem domu lub mieszkania a warunkami zewnętrznymi jest stała. Z tego względu do środka co chwilę przedostaje się mniejsza lub większa liczba kurzu i pyłu. Warto więc wiedzieć, jaki oczyszczacz powietrza dla alergika poradzi sobie z tym.

  Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy dysponujesz nowoczesnym urządzeniem pozwalającym na dopasowanie ustawień do warunków w pomieszczeniu. Czasami działanie oczyszczacza okazuje się całkowicie niepotrzebne, bo jakość powietrza jest zadowalająca. Wtedy też urządzenie automatycznie zakończy swoją pracę.

  Jak widzisz, to, czy oczyszczacz powietrza powinien chodzić cały czas, nie zawsze jest tak oczywiste. Sporo zależy też od zaleceń producenta oraz wybranego przez Ciebie sprzętu.

  W przypadku standardowych urządzeń zaleca się nawet, aby działały non stop. Nie zwalnia Cię z tego nawet wyjście na kilka godzin z domu. Wtedy najlepiej zmniejsz moc wentylatora i pozostaw oczyszczacz na najmniejszym obiegu.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak często wymieniać filtr w oczyszczaczu powietrza?

  Filtry (HEPA oraz węglowy) najczęściej nadają się do 12 miesięcy intensywnego używania. Niektóre wkłady mogą spokojnie pozostać wewnątrz oczyszczacza nawet do 3 lat! O tym zawsze decyduje producent, rodzaj filtra oraz intensywność działania sprzętu.

  Pamiętaj, że nowoczesne oczyszczacze zapewniają całą gamę filtrów. Zazwyczaj na pewno są to: wstępny, HEPA oraz węglowy. Co ważne, nie wszystkie trzeba wymieniać. Filtry wstępne często są zmywalne, wystarczy, że raz na jakiś czas przywrócisz im czystość.

  Regularna wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza to podstawowa czynność, o jakiej nie możesz zapomnieć, decydując się na tego typu urządzenie. Tylko to zapewni maksymalną wydajność sprzętu oraz zagwarantuje Ci precyzyjnie oczyszczone powietrze w pomieszczeniu.

  Dla pewności zapoznaj się z zaleceniami producenta. Określa on w instrukcji obsługi termin przydatności poszczególnych filtrów. Miej też na uwadze, że zdarzają się sytuacje, kiedy zapewnienia dotyczące żywotności wkładu okazują się za bardzo przereklamowane. Wymiany filtra musisz wówczas dokonać znacznie szybciej.

  Przykładem jest chociażby intensywne działanie oczyszczacza przy maksymalnym zanieczyszczeniu. Nie wszystkie wkłady są wbudowane na stałe, dlatego stopniowo się zużywają. Po pewnym czasie łatwo zaobserwujesz mniejszą wydajność urządzenia.

  Czasami decyzja o wymianie filtra nie należy do najłatwiejszych. W takim przypadku dobrze sprawdzają się oczyszczacze wyposażone we wskaźnik zużycia wkładu.

  Tutaj również staraj się zwracać uwagę na efekty, jakie daje Ci sprzęt. Nie zawsze żywotność filtrów jest taka, na jaką wskazuje dany model. Dlaczego? Bo często producenci biorą pod uwagę jedynie czas działania urządzenia, a nie ilość przefiltrowanych zanieczyszczeń.

  Jaka woda do oczyszczacza powietrza z funkcją nawilżania?

  W przypadku połączenia oczyszczacza z nawilżaczem konieczne jest uzupełnianie zbiornika wodą. Najczęściej nie ma przeciwwskazań do używania tradycyjnej kranówki. Jest całkowicie bezpieczna, ponieważ nadaje się do bezpośredniego picia. W jej składzie nie znajdują się także zanieczyszczenia oraz szkodliwe mikroorganizmy.

  Dobry wybór stanowi też woda destylowana. W tym przypadku lepiej zapoznaj się najpierw z zaleceniami producenta, ponieważ nie zawsze jest wskazana.

  Jeśli nie znajdziesz w instrukcji żadnych zakazów, możesz bez obaw napełnić swój oczyszczacz wodą destylowaną. Ochroni sprzęt przed przedostaniem się do środka drobnoustrojów, a w jej składzie nie znajdują się minerały. Dzięki temu po odparowaniu nie zaobserwujesz na meblach oraz ciemnej posadzce charakterystycznego białego nalotu.

  Dodatkowo decydując się na wodę destylowaną (a tym bardziej demineralizowaną), zapewniasz sobie rzadsze czyszczenie całego urządzenia oraz jego filtrów.

  Oczyszczacz powietrza – Jak korzystać?

  Oczyszczacze powietrza nie są trudne w obsłudze. Wystarczy je uruchomić jednym przyciskiem i pozostawić w często uczęszczanym pomieszczeniu, aby cieszyć się ich późniejszymi rezultatami działania.

  Istnieją mimo wszystko pewne zasady, jakich musisz przestrzegać. Zagwarantują Ci lepszą wydajność przekładającą się na optymalne efekty.

  Poznaj je:

  1. Staraj się wietrzyć pomieszczenie w ciągu dnia, kiedy na zewnątrz nie zdążyła się jeszcze zgromadzić duża ilość smogu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń.
  2. Nie używaj niepotrzebnie najwyższego stopnia filtracji. Tryb ten uruchamiaj, gdy dokuczają Ci uciążliwe zapachy, pylenia traw lub smog.
  3. Pamiętaj, aby oczyszczacz powietrza pracował przez całą dobę. Podczas Twojej nieobecności w domu zmniejszaj wszystkie parametry do minimum.
  4. Jeżeli oczyszczacz oferuje tryb automatyczny, skorzystaj z niego. Wtedy sprzęt sam dostosuje swoją pracę do jakości powietrza, nie wymagając od Ciebie większej ingerencji.
  5. Dbaj o regularną wymianę oraz czystość filtrów. W przypadku urządzenia wyposażonego w nawilżacz zwróć także uwagę, aby zbiornik na wodę był zawsze zadbany, podobnie jak tacka.
  6. Wylewaj wodę z pojemnika, kiedy nie korzystasz z funkcji nawilżania.

  Jak zresetować oczyszczacz powietrza?

  Reset w poszczególnych oczyszczaczach może wyglądać nieco inaczej, jednak nie jest to skomplikowana czynność, do której potrzeba specjalistycznej wiedzy. Wystarczy, że przez kilka sekund przytrzymasz odpowiedni przycisk, a oczyszczacz resztę pracy wykona za Ciebie. Automatycznie dokona resetu filtra.

  Jak widzisz, reset nie dotyczy całego urządzenia, a bardziej wkładu. Czynność tę wykonuj po każdej jego wymianie.

  Dlaczego?

  Z prostego powodu. Oczyszczacz dzięki temu zacznie odliczać czas do kolejnej wymiany wkładu. Kiedy nie dokonasz zrestartowania sprzętu, na wyświetlaczu w niedługim czasie ponownie zauważysz informację o zużyciu filtra. W niektórych sprzętach lampka kontrolna w ogóle nie zgaśnie.

  Pamiętaj, aby reset wykonywać na włączonym urządzeniu. Jeśli masz problem z lokalizacją przycisku RESTART, spróbuj poszukać go z boku oczyszczacza lub po prostu zajrzyj do instrukcji obsługi.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments