W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Osuszacz powietrza – Czy warto kupić? Co daje?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kto powinien kupić osuszacz powietrza i dlaczego? Czy to urządzenie ma sens? Co Ci właściwie da? Wszystkie zalety, wady i zastosowania osuszaczy znajdziesz w poniższym poradniku. Przeczytaj go, a prędko podejmiesz trafną decyzję zakupową!

Osuszacz powietrza – Czy warto kupić? Co daje?

Spis treści:

  Co daje osuszacz powietrza?

  Osuszacz powietrza usuwa nadmierną wilgoć z pomieszczenia, zapewniając Ci jednocześnie lepszy komfort oddychania. Sprawdzi się nie tylko w łazience czy kuchni, chociaż głównie tam najczęściej lubi zbierać się pleśń.

  Z powodzeniem ustawisz go także w piwnicy, garażu oraz miejscu pracy. W tym przypadku szczególnie trzeba zaznaczyć wszelkiego rodzaju hale produkcyjne.

  Wiele sprzętów z powodzeniem upora się również z nadmiarem wilgoci w pomieszczeniach gospodarczych. Oczywiście to nie są jedyne miejsca, w jakich umieścisz osuszacz powietrza.

  Oprócz prawidłowego poziomu wilgotności powietrza w Twoim domu urządzenie gwarantuje je również w muzeach, galeriach sztuki, archiwach czy też bibliotekach. Zwróć uwagę, że to w tych miejscach na działanie pleśni szczególnie podatne są wszelkiego rodzaju dokumenty, książki oraz eksponaty i obrazy.

  Osuszacz powietrza pozbędzie się również nadmiaru wilgoci z domowej lub przemysłowej pralni i suszarni. Zapewni prawidłowe warunki nie tylko ubraniom, ale także takim materiałom jak drewno, które wykorzystuje się później np. do produkcji mebli.

  Coraz częściej na zakup osuszacza decydują się ponadto właściciele siłowni, klubów fitness oraz basenów, gdzie poziom wilgotności stoi na wysokim poziomie.

  Może jesteś właścicielem domu, gdzie znajdują się drewniane okna? W tym przypadku sprzęt nie tylko pochłonie nadmiar wilgoci, ale również przedłuży ich żywotność.

  Co daje osuszacz powietrza – Podsumowanie:

  1. Usuwa z pomieszczenia nadmierną wilgoć.
  2. Pomaga osuszyć zalane mieszkanie.
  3. Likwiduje nieprzyjemny zapach, zapewniając przy tym odświeżenie pomieszczenia.
  4. Dzięki niemu pozbędziesz się problemu zaparowanych okien, na których lubi skraplać się woda.
  5. Zapobiega powstawaniu grzybów oraz pleśni.
  6. Przyspiesza suszenie ścian po malowaniu, położeniu tynków oraz gładzi.

  Ranking osuszaczy powietrza – zwycięzca

  Meaco Arete One 25L

  Czy osuszacz powietrza pomaga?

  Pewnie często zastanawiasz się, czy osuszacz powietrza jest skuteczny. Tak, ponieważ walczy z nadmiarem wilgotności, która najczęściej prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów.

  Nie muszę Ci chyba przypominać, że mieszkanie w takich warunkach jest bardzo niezdrowe i nie wpływa korzystnie na organizm? Biorąc pod uwagę kłopoty z alergią, z jaką coraz częściej borykają się nie tylko dorośli, ale i dzieci, urządzenie minimalizuje objawy choroby i poprawia komfort oddychania.

  Osuszacz powietrza pomoże Ci również w sytuacji zalanego mieszkania. Bardzo dobrze sprawdzi się ponadto podczas remontu. Malowanie ścian zimą nie zawsze bywa dobrym pomysłem, dlatego urządzenie szybko upora się z mokrą farbą.

  Kolejna sytuacja dotyczy parowania okien oraz skraplania się na ich ramach wody. Zaopatrz się w dobrej jakości produkt, a problem sam się rozwiąże.

  Decydując się na osuszacz, nie tylko uporasz się z nadmiarem wilgoci, która powoduje rozwój pleśni. Zyskasz również czyste mieszkanie bez przykrego zapachu stęchlizny.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Zalety osuszaczy powietrza

  1. Efektywnie osusza zalane lub zawilgocone pomieszczenia.
  2. Hamuje rozwój pleśni i grzybów.
  3. Prawidłowy dobór sprzętu zapewnia jego wysoką skuteczność.
  4. Pochłania nieprzyjemne zapachy, co gwarantuje odświeżenie pomieszczenia.
  5. Stała i zadowalająca wydajność.
  6. Wiele urządzeń dobrze sobie radzi w miejscach, gdzie temperatura powietrza wynosi nawet 0 stopni.

  Wady osuszaczy powietrza

  1. Niektóre osuszacze potrzebują dużej ilości energii, aby uporać się z wyższą wilgotnością pomieszczenia. Omówiłem to np. przy starciu osuszacz adsorpcyjny czy kondensacyjny.
  2. Urządzenie nie jest odporne na zanieczyszczenia, dlatego wymaga częstego mycia.
  3. Wiele urządzeń nie sprawdzi się do dużych pomieszczeń, jak np. hale produkcyjne, ponieważ znajduje się tam za duża ilość zanieczyszczeń i pyłu.
  4. Nie wszystkie modele są dobrym pomysłem do pomieszczeń, gdzie wykonuje się różnego rodzaju prace budowlane.
  5. Wydajność niektórych osuszaczy zależy od warunków otoczenia.

  Zobacz też zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:


  Czy osuszacz powietrza jest szkodliwy?

  O ile osuszacz powietrza pomaga uporać się z nadmiarem wilgoci, tak jego działanie niekiedy wpływa niekorzystnie na zdrowie i cały organizm. Dotyczy to sprzętów, które oferują wbudowany jonizator. Wytwarzany ozon ma szkodliwe właściwości dla ludzi i zwierząt.

  Wielu cenionych producentów zapewnia, że ilość ozonu w ich sprzętach jest dozwolona i nie wpływa niekorzystnie na zdrowie. Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź dokładnie, na jakich zasadach osusza powietrze. Pamiętaj, aby nie decydować się nigdy na niesprawdzone i zbyt tanie marki.

  Głównie to ich sprzęty najczęściej wyposażone są w jonizator wytwarzający nadmiar ozonu. Oprócz tego osuszacze powietrza nieznanych firm często produkują też inne szkodliwe związki oraz promieniowanie ultrafioletowe.

  Stawiając jednak np. na model z rankingu osuszaczy powietrza, praktycznie nie musisz się przejmować niemiłymi niespodziankami. To grupa markowych urządzeń, które spełniają szereg norm. Mimo to zawsze pamiętaj o przeczytaniu instrukcji obsługi przed uruchomieniem sprzętu.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Czy warto kupić osuszacz powietrza? Ostateczny werdykt.

  Warto kupić osuszacz powietrza, ale pod warunkiem że będziesz go rozsądnie używać. Kolejna zasada to właściwy dobór do pomieszczenia. Inny model sprawdzi się w warunkach domowych, a inny np. w miejscu pracy czy też hali przemysłowej. 

  Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup osuszacza z wbudowanym higrostatem. Takie urządzenie samo dostosuje parametry do warunków panujących w pomieszczeniu, utrzymując prawidłowy poziom wilgotności.

  Pamiętaj, aby dowiedzieć się, jaki osuszacz powietrza wybrać i na co zwrócić uwagę. W podrzuconym poradniku zakupowym omówiłem np. kwestię doboru wydajności osuszania do metrażu.

  Decydując się na jakikolwiek osuszacz, zapoznaj się dokładnie z instrukcją jego użytkowania i zadbaj o odpowiednią eksploatację. Tylko to zagwarantuje Ci pełne bezpieczeństwo i nie zaszkodzi Twojemu zdrowiu.

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments