W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralko-suszarka – Jakie zużycie prądu?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy pralko-suszarka rzeczywiście pobiera dużo prądu? Jakie jest jej rzeczywiste zużycie energii elektrycznej? Moje przykładowe obliczenia i wskazówki szybko Ci to wyjaśnią! Dzięki temu dowiesz się, czy utrzymanie tego sprzętu 2w1 jest dla Ciebie opłacalne.

Pralko-suszarka – Jakie zużycie prądu? Ile energii pobiera?

Spis treści:

  Ile prądu zużywa pralko-suszarka?

  Nie ukrywam, że pralko-suszarki zużywają wyraźnie więcej prądu niż dwa osobne urządzenia. Porównałem to w pojedynku suszarka do ubrań czy pralko-suszarka.

  Pamiętaj jednocześnie, że mimo wszystko pobór energii będzie znacznie mniejszy w przypadku sprzętów wyposażonych w pompę ciepła.

  Sprawdźmy więc, czy pralko-suszarka pobiera dużo prądu i jak przedstawia się to w liczbach.

  Dwa osobne urządzenia, czyli tradycyjna pralka o wysokiej klasie energetycznej oraz standardowa suszarka, dla pojemności 7 kg prania oraz suszenia zużyłyby łącznie ok. 450 kWh. Wartość ta odpowiadałaby wówczas 220 cyklom w ciągu jednego roku.

  Oczywiście liczba ta dotyczy pełnego załadunku oraz standardowego programu dla bawełny i temperatury 40 lub 60 stopni Celsjusza.

  Przy podobnych ustawieniach pralko-suszarka pochłonęłaby rocznie ok. 1050 kWh. Niestety, ale różnica jest na tyle duża, że nie da się jej nie zauważyć.

  Ranking pralko-suszarek – zwycięzca

  HAIER I-Pro 7 HWD120-B14979

  Co wpływa na zużycie prądu przez pralko-suszarkę?

  Połączenie dwóch urządzeń w jedno sprawia, że szczególnie do mniejszych mieszkań chętnie kupowana jest pralko-suszarka.

  Zużycie prądu nie zależy jednak tylko od samego urządzenia. Najczęściej decyduje o tym kilka czynników. Sprawdź, na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę. Być może dzięki temu Twoje rachunki z energię elektryczną nieco zmaleją.

  1. Pompa ciepła – specjaliści często podkreślają, że pralko-suszarki wyposażone w pompę ciepła zużywają znacznie mniej prądu niż modele kondensacyjne. Według wyliczeń i przeprowadzonych badań jest to aż 40 procent. Wszystko ze względu na tzw. zamknięty obieg energii, jaki wytwarzany jest za pomocą specjalnej pompy. Urządzenie wykorzystuje wówczas wysoką temperaturę w kolejnych etapach cyklu.
  2. Ciężar załadunku – nie ma co się oszukiwać, ale pralko-suszarka pobierze więcej energii elektrycznej przy całościowo załadowanym bębnie, niż miałoby to miejsce w przypadku połowy wsadu.
  3. Klasa energetycznaim wyższa, tym niższe zużycie prądu gwarantuje sprzęt. Za najbardziej oszczędne modele uważa się te wyposażone w pompę ciepła z klasą A, ale w teorii, bo póki co tego typu sprzęt osiąga maksymalnie klasę C.
  4. Taryfa – kiedy masz możliwość korzystania z nocnej, czyli niższej taryfy, bez obaw uruchamiaj opcję opóźnionego startu. Wpłynie to na mniejsze zużycie prądu.
  5. Program – pamiętaj, że zużycie energii będzie zdecydowanie wyższe, jeśli zamiast standardowego programu wybierzesz np. ten z opcją mniejszych zagnieceń czy też wyższej temperatury.
  6. Silnik – uważa się, że sporo energii można zaoszczędzić, inwestując w pralko-suszarkę z silnikiem inwerterowym. Mój ranking pralko-suszarek przedstawia wiele takich modeli.
  7. Kondycja pralko-suszarki – dużo zależy od stanu technicznego urządzenia. W przypadku jego długoletniego użytkowania zużycie prądu może być zdecydowanie wyższe. Podobna sytuacja ma miejsce, gdy pielęgnacja sprzętu jest niepoprawna. Zakamienione oraz zabrudzone filtry prowadzą do większego poboru energii.
  8. Dodatkowe opcje – niektóre funkcje wyraźnie przyczyniają się do większego zużycia prądu. Jedną z nich jest chociażby szybsze suszenie. Sprzęt musi wówczas zwiększyć swoją moc, aby zapewnić Ci suche ubrania w znacznie krótszym czasie.

  Co ciekawe, maksymalna ładowność pralko-suszarek nie zawsze zmienia jej prądożerność. Pralko-suszarki slim nie są bowiem dużo oszczędniejsze od pełnogabarytowych.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Klasa energetyczna pralko-suszarki a zużycie prądu

  Wiesz już, ile prądu pobiera pralko-suszarka i to, że spory wpływ na to ma klasa energetyczna urządzenia.

  Warto zapamiętać, że od marca 2021 r. pojawiły się pewne zmiany dotyczące oznaczeń umieszczanych na specjalnych etykietach. Ważne, aby wiedzieć, że nowe wartości podawane są dla pełnego załadunku suszenia. Co to oznacza w przypadku pralko-suszarki?

  To nic innego jak różnica ładowności w praniu i suszeniu. Czyli, jeśli włożysz do bębna 8 kg brudnej odzieży, tak już do suszenia trzeba odjąć 2 kg, więc wysuszysz 6 kg ubrań.

  Zapewne kojarzysz charakterystyczne plusy, jakie pojawiały się obok symbolu klasy energetycznej. Od marca 2021 r. nie ma ich. Na kartach pozostawiono jedynie same zakresy. Nie zrażaj się więc, jeśli masz w domu sprzęt o klasie A, a na teraźniejszych etykietach jest to C.

  Przy okazji dowiedz się, jaką pralko-suszarkę wybrać i na co zwrócić uwagę. Jest dużo więcej ważnych aspektów niż sama energooszczędność.

  Podsumowanie

  Pralko-suszarki, zależnie od klasy energetycznej i pojemności, zużywają średnio 300 – 450 kWh na 100 łączonych cykli (pranie i suszenie). Dużo lepiej wypadają w tym modele z pompą ciepła: 250 kWh na 100 cykli. Nie jest ich niestety wiele, a ceny są wysokie.

  Nie ma co się oszukiwać: prądożerność modeli 2w1 działa tu na minus. Ale to tylko jedna z ich cech. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto kupić pralko-suszarkę, to weź pod uwagę przede wszystkim dostępne miejsce. To właśnie ten sprzęt najbardziej je zaoszczędzi, gdy szukasz czegoś do prania i suszenia odzieży.

  Oceń publikację
  [Głosy: 24 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments