W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pralko-suszarka – Czy warto ją kupić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pralko-suszarka jest na pierwszy rzut oka bardzo atrakcyjnym urządzeniem 2w1. Pierze, odwirowuje, potem suszy, nie zajmuje ekstremalnie dużo miejsca, ładnie wygląda. Ale czy rzeczywiście warto ją kupić? Jakie ma zalety i wady? Czytając poniższy poradnik, wszystkiego się dowiesz!

czy warto kupić pralko-suszarkę - zalety i wady 2w1

Spis treści:

  Czy warto kupić pralko-suszarkę – to ważne pytanie, gdy marzy Ci się proste i wygodne suszenie swoich ubrań.

  Już na początku powiem, że wiele zależy od metrażu pomieszczenia. Im bardziej pragniesz zaoszczędzić miejsce, tym bardziej warto kupić pralko-suszarkę… ale licząc się z pewnymi kompromisami. Wszystkie z nich omówię w tym poradniku.

  Jeżeli natomiast masz sporo miejsca, to zajrzyj także do pojedynku pralka i suszarka czy pralko-suszarka. Odniosłem się tam do bezpośredniego porównania obu opcji, choć i w tym materiale wiele się dowiesz, więc przejdźmy do konkretów!

  Pralko-suszarka a tradycyjne suszenie

  Pralko-suszarka a tradycyjne suszenie - w czym jest lepsza? Infografika

  Opłacalność zakupu pralko-suszarki warto na początku porównać z tradycyjnymi metodami suszenia ciuchów (sznurki, kaloryfer, tradycyjna suszarka itp.). Pragniesz przecież ułatwić sobie życie, a konkretniej niektóre z domowych obowiązków.

  Czy pralko-suszarka okaże się wybawieniem? W wielu przypadkach tak.

  Dlaczego? Oto korzyści:

  • Nie tracisz czasu i sił na przenoszenie oraz rozwieszanie prania. A jeżeli często są to większe rzeczy, np. ręczniki, puch czy grubsze bluzy, to jeszcze bardziej docenisz ten atut. Wrzucasz ciuchy do bębna, naciskasz przycisk i tyle. Korzystanie ze sznurków, tradycyjnej suszarki bądź kaloryfera nie wiąże się z takim komfortem.
  • Nie przeznaczasz miejsca na tradycyjną, stojącą suszarkę. Przyznaj, że nie jest to zbyt efektowy element wystroju, prawda?
  • Druga sprawa, że klasyczna suszarka na pranie i bieliznę znacząco zwiększa wilgotność w danym pomieszczeniu. Nie służy to ani ścianom, ani przede wszystkim Twojemu zdrowiu. Skutkuje bowiem rozwojem pleśni czy roztoczy kurzu. Pralko-suszarka nie wywołuje za wysokiej wilgotności powietrza. Praktycznie w ogóle jej nie zwiększa.
  • Jeżeli do tej pory suszenie wymagało od Ciebie rozwieszania ubrań na zewnątrz (np. na tarasie czy balkonie), to deszcz lub jakaś zawierucha mogły pokrzyżować Ci plany. Z pralko-suszarką warunki pogodowe w ogóle Cię nie obchodzą, przynajmniej pod kątem suszenia części garderoby.
  • Skoro mowa o elektronicznym urządzeniu do prania i suszenia, to idą za tym korzyści w postaci różnych funkcji. Dedykowane programy suszenia, ważenie wsadu, a przede wszystkim odświeżanie parowe. To drugie skutecznie usuwa bakterie i często zmniejsza zagniecenia. Prasowanie pójdzie łatwiej.
  • Póki trzymasz się zaleceń z metek (lub nie przesadzasz z optymizmem co do suszenia niektórych materiałów), Twoje ciuchy utrzymają swój fason i dobry stan. Tradycyjne suszenie (szczególnie na sznurkach) niejednokrotnie rozciąga niektóre tkaniny. Z drugiej strony rozgrzane powietrze w pralko-suszarce ma swoje konsekwencje, do czego jeszcze wrócę.

  Jeżeli nie masz miejsca na 2 osobne urządzenia, to zakup sprzętu 2w1 ma sens i okaże się udaną inwestycją. Oszczędzisz nie tylko miejsce w domostwie, ale i swój czas oraz siły. W porównaniu do sznurków czy tradycyjnej suszarki warto kupić automatyczną pralko-suszarkę.

  A gdy miejsce jest? Wtedy trzeba popatrzeć na pralko-suszarki jeszcze szerzej, więc przejdźmy do ich zalet i wad.

  Ranking pralko-suszarek – zwycięzca

  HAIER I-Pro 7 HWD120-B14979

  Zalety pralko-suszarki

  Główne zalety pralko-suszarek - Infografika

  1. Oszczędność miejsca – fundamentalna sprawa, bo bez tego atutu zakup pralko-suszarki nie miałby sensu. Otrzymujesz 2 tryby pracy w jednym sprzęcie, co ułatwia jego ulokowanie i montaż. To taka hybryda, wielofunkcyjne urządzenia. Pralko-suszarki mają bardzo podobne wymiary do pralek, a znajdziesz też pralko-suszarki slim. Duża zaleta, gdy masz ciasną łazienkę lub inne pomieszczenie, w którym ma spoczywać taki sprzęt.
  2. Tańszy jednorazowy zakup – w zdecydowanej większości przypadków pralko-suszarka będzie kosztować Cię mniej podczas zakupu. Nawet do 2000 zł da się znaleźć coś fajnego, na co wskazuje to, ile kosztuje pralko-suszarka. A jeżeli Twoja pralka jest sprawna, to sprzedasz ją, dodatkowo zyskując.
  3. Mniej konserwacji – naturalna sprawa, bo masz to samo urządzenie do prania i suszenia, więc dbasz tylko o nie, czyszcząc filtry, bęben czy szuflady na detergent. A że niektóre pralko-suszarki same usuwają zabrudzenia z niektórych miejsc, to roboty przy nich jest jeszcze mniej.
  4. Brak konieczności przekładania ubrańlecz tylko podczas łączonego cyklu. Musisz się trzymać maksymalnej ładowności w trybie suszenia, bo jest mniejsza niż w przypadku prania (o czym będzie w wadach). Jeżeli Ci się uda, to dodatkowo oszczędzasz czas i siły – nie musisz przekładać swojego odzienia; zostanie za jednym razem wyprane, odwirowane i wysuszone. Przyjemna wizja, prawda?
  5. Skuteczne pranie – o ile pralko-suszarki nie suszą tak dobrze jak suszarki, co za chwilę Ci udowodnię, tak piorą bardzo efektywnie, niczym lepsze pralki. Przejawiają podobne technologie. Niejednokrotnie świetnie usuwają plamy przy niższej temperaturze wody. Jak najbardziej się w tym sprawdzają.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wady pralko-suszarki

  Główne wady pralko-suszarek - Infografika

  1. Mniejszy załadunek podczas suszenia – korzystając z maksymalnej ładowności prania, nie wysuszysz wszystkich ubrań na drugim trybie. Ładowność suszenia zawsze jest mniejsza, czasem nawet dwukrotnie. Zazwyczaj jest to większa część (np. 7/4 lub 8/5 kg) lub 66 procent (np. 9/6 kg). Pamiętaj, że mówimy o maksymalnym załadunku, czyli na podstawowym programie do rzeczy bawełnianych. Specjalne programy jeszcze bardziej zmniejszają możliwy do załadowania wsad. Łączony cykl, czyli nieprzerwany proces prania i suszenia, nie zawsze będzie więc możliwy.
  2. Mniejsza skuteczność suszeniapralko-suszarki suszą powietrzem ogrzanym przez grzałkę (tylko bardzo kosztowne modele mają pompy ciepła, znajdziesz kilka w rankingu pralko-suszarek z pompą ciepła). To mniej efektywne i ekonomiczne, a do tego zwiększające ryzyko pogorszenia stanu ubrań, o czym wspomnę w kolejnej wadzie. W skrajnym przypadku odzież nie jest idealnie dosuszona, bo tak też bywa (choć sporo zależy od konkretnego modelu).
  3. Mniejszy wybór programów – pralko-suszarki oferują zdecydowanie mniej programów suszenia. Brakuje przede wszystkim tych specjalnych, czyli do zróżnicowanych materiałów (za to z programami prania jest już dużo lepiej). Cierpią na tym chociażby delikatniejsze materiały, które wymagają takich opcji, aby nie ulec uszkodzeniu.
  4. Większe ryzyko zniszczenia tkanin – wiąże się z 2 poprzednimi wadami. Trzymając się zaleceń z metek i nie przeładowując bębna, zapewne nic się nie stanie. Znów jednak chodzi o sposób pracy, czyli nagrzewanie powietrza grzałką. Przez to pralko-suszarki gorzej dbają o jakość ubrań – nie zapewniają efektywnego suszenia w niskich temperaturach. Powietrze bywa za bardzo nagrzane. Spada więc zastosowanie, bo delikatniejsze tkaniny staną się szorstkie, nieprzyjemne w dotyku lub w ogóle się skurczą. Traci także na tym ich zapach, nie czuć aż takiej świeżości jak po wyjęciu z bębna suszarki. Wyjściem jest zakup jakiegoś topowego modelu, ale nie każdego stać na większy wydatek (np. powyżej 5000 zł…).
  5. Dłuższy czas prania i suszenia – szczególnie gdy masz masę brudnych ciuchów do wyprania i wysuszenia. Nie dasz rady ich prać i suszyć w tym samym czasie, więc cały proces się wydłuża. Przy kilku partiach ubrań jest to wyjątkowo kłopotliwe.
  6. Ryzyko przykrego zapachu na ciuchach – jak już wiesz, pralko-suszarka działa na zasadzie nagrzewania powietrza grzałką do wysokiej temperatury. Tym samym nagrzaniu ulega guma uszczelki, która… może w ten sposób przekazać swój zapach ubraniom. Nie każdemu modelowi to doskwiera, lecz znajdą się takie przypadki.
  7. Wyższy koszt eksploatacji – i to znacznie wyższy, nawet o ponad 300 – 400 zł rocznie, zależnie od częstotliwości użytkowania. Powiesz pewnie, że to zrozumiałe, w końcu sprzęt pracuje dłużej, wykonując 2 zadania. Sęk w tym, że suszenie w pralko-suszarce wymaga dużo większej ilości energii (wody zwykle też). Oczywiście warto to przekalkulować, pamiętając o niższej kwocie zakupu, ale czy ktoś lubi wyższe rachunki? To jeden z efektów włożenia do jednego sprzętu 2 trybów pracy, nie mogąc już zastosować głównych zalet oddzielnego urządzenia do suszenia. Więcej na ten temat napisałem podczas wyliczeń, ile prądu zużywa pralko-suszarka.
  8. Poważniejsze skutki awarii – raz, że pralko-suszarkę bardziej eksploatujesz (pracuje dłużej), dwa, że niektóre naprawy są trudniejsze i droższe, a trzy, że przy jakiejś awarii odpada Ci i automatyczne pranie, i automatyczne suszenie.

  Przeczytaj też: Jak wybrać pralko-suszarkę? Na co zwrócić uwagę?

  Czy warto kupić pralko-suszarkę – Werdykt

  • Warto, jeżeli masz mało miejsca, a przy tym pragniesz suszyć ubrania w wygodny sposób, oszczędzając swoje siły i nie musząc rozwieszać mokrych ubrań na sznurkach czy suszarce balkonowej. Lub gdy nie masz wystarczającego budżetu na zakup więcej niż jednego sprzętu do prania i suszenia.
  • Nie warto, jeżeli masz budżet i miejsce, aby nabyć zestaw piorąco-suszący. Pralko-suszarki nie zapewniają aż tak wysokiej skuteczności suszenia oraz dotyczącej jej funkcjonalności (przy okazji ciągnąc dużo więcej prądu i wody). 2 osobne urządzenia w wielu najważniejszych aspektach wypadają zdecydowanie lepiej.

  Jak widzisz, najwięcej zależy od odłożonej na taki wydatek kwoty, a przede wszystkim warunków lokalowych. Skrajne stwierdzenia (np. że zawsze nie warto) nie mają więc sensu, gdyż taka inwestycja powinna być dokonana zgodnie z Twoimi preferencjami i dysponowanym miejscem na bębnowy sprzęt do suszenia.

  Pozostaje przy tym kwestia konkretnego modelu. Ten rynek jest zróżnicowany. Niektóre pralko-suszarki pracują znakomicie, a inne beznadziejnie. Aby nie wpaść na minę, zobacz mój ranking pralko-suszarek. Wyszczególniłem w nim tylko pewne modele.

  Teraz już dokładnie wiesz, czy w Twoim przypadku warto kupić pralko-suszarkę. Jeżeli masz dodatkowe pytania, skorzystaj z sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 42 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments