Rower stacjonarny czy bieżnia? Co daje lepsze efekty?

Jazda na rowerku treningowym czy bieganie na domowej bieżni? Co jest skuteczniejsze? To trudne pytanie, ale w poniższym poradniku poznasz odpowiedź. Wyjawię Ci najważniejsze zalety, ale i wady obu urządzeń. Dzięki temu podejmiesz rozsądną decyzję.

Rower stacjonarny czy bieżnia? Co daje lepsze efekty?

Spis treści:

  Właściwości roweru stacjonarnego

  Jeżeli zdecydujesz się na rower stacjonarny, wykonasz solidny trening cardio. Spalisz kalorie, zgubisz zbędne kilogramy, a przy tym rozładujesz negatywne emocje i zwiększysz swoją wytrzymałość. Wszystko to bez nadmiernego obciążania stawów.

  Tego typu sprzęt to dobry wybór zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących sportowców. Modele poziome, na których trenuje się w pozycji leżącej (lub półleżącej), są odpowiednie nawet dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem.

  Wiedz też, że według lekarzy ćwiczenia na rowerze stacjonarnym to bezpieczna opcja dla pacjentów po zawale czy seniorów.

  Zalety rowerów stacjonarnych

  1. Nie zajmują za dużo miejsca – dostępne na rynku sprzęty różnią się pod względem wymiarów. Bez problemu kupisz dobry rower stacjonarny nawet do niewielkiego pokoju.
  2. Praca nad dolnymi partiami ciała – za sprawą treningów wzmocnisz i wyszczuplisz łydki, biodra i pośladki.
  3. Bezpieczeństwo ćwiczeń – jazda na stacjonarnym rowerze nie obciąża mocno stawów i kolan. Nie martwisz się o swoje zdrowie i nie odczuwasz dyskomfortu.
  4. Połączysz trening z rozrywką – jeśli zechcesz, podczas pedałowania poczytasz książkę lub obejrzysz coś na smartfonie.
  5. Mniejsze obciążenie – jazda na rowerze to wysiłek, ale wiąże się z mniejszym obciążeniem niż bieganie. Dlatego to dobry wybór dla mniej sprawnych osób, które postanowiły lepiej o siebie zadbać.

  Wady rowerów stacjonarnych

  1. Na efekty trzeba poczekać – podczas biegania spalasz więcej kalorii, więc wybierając pedałowanie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Systematyczne treningi zapewnią Ci oczekiwane efekty, ale trzeba na nie nieco dłużej poczekać.
  2. Brak pracy górnych partii ciała – do treningu nie angażujesz rąk. Aby popracować nad tymi częściami ciała, musisz pomyśleć o dodatkowych aktywnościach.
  3. Konieczność poprawnego ustawienia – przed rozpoczęciem ćwiczeń musisz właściwie ustawić rowerek. Dotyczy to nie tylko siodełka, ale i kierownicy, a także odległości między wspomnianymi elementami.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Właściwości bieżni

  Bieżnię również wykorzystasz do treningów cardio i to zwykle jeszcze intensywniejszych. Dzięki niej angażujesz do pracy nie tylko nogi, ale i brzuch (zwłaszcza gdy zwiększysz nachylenie, stosując podbiegi), a nawet ramiona. Docenisz ten sprzęt, jeśli lubisz biegi i to w każdej formie.

  Niezależnie od tego, czy preferujesz trucht, jogging, czy sprint, bieżnia na pewno się sprawdzi. Swobodnie przygotujesz się np. do maratonu bądź półmaratonu. To odpowiednie urządzenie, jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy w krótkim czasie. Wiedz, że bieganie sprzyja temu bardziej niż jazda na rowerze stacjonarnym.

  Zalety bieżni

  1. Różne programy do wyboru – zwykle bieżnie oferują kilka programów, więc odwzorowują np. bieg pod górkę. W najlepszych bieżniach domowych nachylenie pasa zwiększasz elektronicznie, w każdej chwili mogąc podnieść poziom trudności biegu.
  2. Szybkie efekty – podczas biegania spalasz więcej kalorii, a tym samym szybciej osiągasz zamierzone cele. To dobry sprzęt zwłaszcza dla mniej cierpliwych osób. Oczywiście zakładając, że zdrowo się odżywiasz. Bez tego żaden sprzęt nie da dobrych efektów.
  3. Większy komfort niż podczas zwykłego biegania – bieżnie produkuje się ze specjalnych materiałów, które pochłaniają wstrząsy. Dzięki temu nie odczuwasz takiego dyskomfortu jak podczas biegu w terenie. Nie martwisz się także nierównością terenu, pas biegowy jest prosty.
  4. Mocne nogi, brzuch i ręce – na bieżni wzmacniasz nie tylko nogi. Do pracy angażujesz też mięśnie brzucha i rąk, a to przekłada się na bardziej kompleksowe treningi niż w przypadku roweru stacjonarnego.
  5. Możliwość marszu – nie musisz szybko biec, jeśli nie masz na to siły lub ochoty. Bieżnię wykorzystasz również do marszu, więc sprawdzi się, kiedy ze względu na pogodę spacer na zewnątrz nie wchodzi w grę.
  6. Praca nad równowagą – w czasie treningu musisz się skupić, aby zachować prawidłową technikę biegu. Kontrolujesz swoje ciało, aby utrzymać równowagę, co poprawia koordynację ruchową.

  Wady bieżni

  1. Większe ryzyko obciążenia stawów – intensywne bieganie czasami bardzo obciąża kolana i stawy, dlatego mniej doświadczone osoby powinny zachować ostrożność.
  2. Utrudniony relaks – w przeciwieństwie do jazdy na rowerze stacjonarnym podczas biegu nie będzie możliwe np. czytanie książki. Są tu większe wymagania odnośnie postawy w trakcie ćwiczeń.
  3. Zawroty głowy po treningu – co prawda na bieżni ćwiczysz równowagę, ale po zejściu z niej niekiedy pojawiają się zawroty głowy (szczególnie na początku przygody z tym sprzętem). Wszystko przez pobudzony do intensywnej pracy błędnik.
  4. Zajmuje więcej miejsca – przeważnie bieżnia jest większa niż rower stacjonarny, dlatego dobrze przemyśl, gdzie ją ustawisz.

  Rower stacjonarny czy bieżnia – ostateczny werdykt

  Bieżnia z reguły zapewnia szybsze efekty niż rower stacjonarny, ale wymaga jednak większego wysiłku, a także miejsca w pokoju. Niemniej spala więcej kalorii i angażuje nieco więcej partii mięśni.

  Największy wpływ na to, który sprzęt okaże się lepszy, mają Twoje potrzeby i preferencje. Jak widzisz, swoje plusy i minusy ma zarówno rower stacjonarny, jak też bieżnia. Zastanów się, dlaczego chcesz zacząć trenować, uwzględnij też aktualną kondycję i stan zdrowia.

  Nie będziesz żałować zakupu roweru stacjonarnego, jeśli:

  • Lubisz jeździć też na zwykłym rowerze i chcesz wymodelować głównie dolne partie ciała.
  • Dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub planujesz wrócić do formy po kontuzji czy poważnej chorobie.
  • Chcesz zwiększyć wydolność organizmu, ale jednocześnie uniknąć problemów ze stawami.

  Bieżnia to sprzęt dla Ciebie, jeżeli:

  • Uwielbiasz biegać i masz już doświadczenie w tym sporcie.
  • Planujesz wziąć udział w maratonie lub podobnej imprezie i chcesz mieć możliwość trenowania niezależnie np. od pogody.
  • Zależy Ci na szybszym zgubieniu kilogramów oraz wyrzeźbieniu nie tylko nóg, ale też innych części ciała.

  Zobacz też inne pojedynki sprzętów do ćwiczeń:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments