W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Rower stacjonarny czy bieżnia? Co daje lepsze efekty?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jazda na rowerku treningowym czy bieganie na domowej bieżni? Co jest skuteczniejsze? To trudne pytanie, ale w poniższym poradniku poznasz odpowiedź. Wyjawię Ci najważniejsze zalety, ale i wady obu urządzeń. Dzięki temu podejmiesz rozsądną decyzję.

Rower stacjonarny czy bieżnia? Co daje lepsze efekty?

Spis treści:

  Właściwości roweru stacjonarnego

  Jeżeli zdecydujesz się na rower stacjonarny, wykonasz solidny trening cardio. Spalisz kalorie, zgubisz zbędne kilogramy, a przy tym rozładujesz negatywne emocje i zwiększysz swoją wytrzymałość. Wszystko to bez nadmiernego obciążania stawów.

  Tego typu sprzęt to dobry wybór zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących sportowców. Modele poziome, na których trenuje się w pozycji leżącej (lub półleżącej), są odpowiednie nawet dla osób borykających się z problemami z kręgosłupem.

  Wiedz też, że według lekarzy ćwiczenia na rowerze stacjonarnym to bezpieczna opcja dla pacjentów po zawale czy seniorów.

  Jak widzisz, mówimy o szalenie uniwersalnym sprzęcie do domowych treningów. Co więcej, próg wejścia w trening jest niski. Zakładam, że umiesz jeździć na zwykłym rowerze. Przesiadka na ten stacjonarny nie sprawi Ci większych trudności.

  Zalety rowerów stacjonarnych

  1. Nie zajmują za dużo miejsca – dostępne na rynku sprzęty różnią się pod względem wymiarów. Bez problemu kupisz dobry rower stacjonarny z rankingu nawet do niewielkiego pokoju.
  2. Praca nad dolnymi partiami ciała – za sprawą treningów wzmocnisz i wyszczuplisz łydki, biodra i pośladki.
  3. Bezpieczeństwo ćwiczeń – jazda na stacjonarnym rowerze nie obciąża mocno stawów i kolan. Nie martwisz się o swoje zdrowie i nie odczuwasz dyskomfortu. Ryzyko jakiejkolwiek kontuzji stoi na bardzo niskim poziomie.
  4. Połączysz trening z rozrywką – jeśli zechcesz, podczas pedałowania poczytasz książkę lub obejrzysz coś na smartfonie czy telewizorze.
  5. Mniejsze obciążenie i niższy próg wejścia w trening – jazda na rowerze to wysiłek, ale wiąże się z mniejszym obciążeniem niż bieganie. Dlatego to dobry wybór dla mniej sprawnych osób, które postanowiły lepiej o siebie zadbać.

  Wady rowerów stacjonarnych

  1. Na efekty trzeba poczekać – podczas biegania spalasz więcej kalorii, więc wybierając pedałowanie, musisz uzbroić się w cierpliwość. Systematyczne treningi zapewnią Ci oczekiwane efekty, ale trzeba na nie nieco dłużej poczekać.
  2. Brak pracy górnych partii ciała – do treningu nie angażujesz rąk. A przynajmniej nie w takim stopniu, żeby bardziej pobudzić je do działania. Aby popracować nad tymi częściami ciała, musisz pomyśleć o dodatkowych aktywnościach.
  3. Konieczność poprawnego ustawienia – przed rozpoczęciem ćwiczeń musisz właściwie ustawić rowerek. Dotyczy to nie tylko siodełka, ale i kierownicy, a także odległości między wspomnianymi elementami. W przypadku bieżni nie trzeba w zasadzie nic regulować oprócz preferowanej prędkości treningu cardio.

  Ranking rowerów stacjonarnych – zwycięzca

  Nautilus U628

  Właściwości bieżni

  Bieżnię również wykorzystasz do treningów cardio i to zwykle jeszcze intensywniejszych. Dzięki niej angażujesz do pracy nie tylko nogi, ale i brzuch (zwłaszcza gdy zwiększysz nachylenie, stosując podbiegi), a nawet ramiona. Docenisz ten sprzęt, jeśli lubisz biegi i to w każdej formie.

  Niezależnie od tego, czy preferujesz trucht, jogging, czy sprint, bieżnia na pewno się sprawdzi. Swobodnie przygotujesz się np. do maratonu bądź półmaratonu.

  To odpowiednie urządzenie, jeśli chcesz zgubić zbędne kilogramy w krótkim czasie. Wiedz, że bieganie sprzyja temu bardziej niż jazda na rowerze stacjonarnym. Z drugiej strony, siłą rzeczy ma nieco wyższy próg wejścia i bardziej męczy, lecz coś za coś.

  Bieżnie prawie zawsze są składane, wtedy zajmują nie za dużo miejsca. Niestety, inaczej sprawa wygląda podczas samego treningu. Pasy biegowe są dość długie, przez co trudniej ustawić taki trenażer w mniejszym lokum. Problem może też stanowić większa głośność pracy.

  Zalety bieżni

  1. Szybkie efekty – największa przewaga tych urządzeń w pojedynku bieżnia czy rowerek stacjonarny. Podczas biegania spalasz więcej kalorii, a tym samym szybciej osiągasz zamierzone cele. To dobry sprzęt zwłaszcza dla mniej cierpliwych osób. Oczywiście zakładając, że zdrowo się odżywiasz. Bez tego żaden sprzęt nie da dobrych efektów.
  2. Różne programy do wyboru – zwykle bieżnie oferują kilka programów, więc odwzorowują np. bieg pod górkę. W najlepszych bieżniach domowych nachylenie pasa zwiększasz elektronicznie, w każdej chwili mogąc podnieść poziom trudności biegu.
  3. Większy komfort niż podczas zwykłego biegania – bieżnie produkuje się ze specjalnych materiałów, które pochłaniają wstrząsy. Dzięki temu nie odczuwasz takiego dyskomfortu jak podczas biegu w terenie. Nie martwisz się także nierównością terenu, pas biegowy jest prosty.
  4. Mocne nogi, brzuch i ręce – na bieżni wzmacniasz nie tylko nogi. Do pracy angażujesz też mięśnie brzucha (zwłaszcza podczas podbiegów) i rąk, a to przekłada się na bardziej kompleksowe treningi niż w przypadku roweru stacjonarnego.
  5. Możliwość marszu – nie musisz szybko biec, jeśli nie masz na to siły lub ochoty. Bieżnię wykorzystasz również do marszu, więc sprawdzi się, kiedy ze względu na pogodę spacer na zewnątrz nie wchodzi w grę.
  6. Praca nad równowagą – w czasie treningu musisz się skupić, aby zachować prawidłową technikę biegu. Kontrolujesz swoje ciało, aby utrzymać równowagę, co poprawia koordynację ruchową.

  Wady bieżni

  1. Większe ryzyko obciążenia stawów – intensywne bieganie czasami bardzo obciąża kolana i stawy, dlatego mniej doświadczone osoby powinny zachować ostrożność. Nie mając ogromnej wprawy, nie forsuj się na początku przygody z domową bieżnią.
  2. Utrudniony relaks – w przeciwieństwie do jazdy na rowerze stacjonarnym podczas biegu nie będzie możliwe np. czytanie książki. Są tu większe wymagania odnośnie postawy w trakcie ćwiczeń. Do tego nie warto się rozpraszać, bo można przypadkowo upaść.
  3. Zawroty głowy po treningu – co prawda na bieżni ćwiczysz równowagę, ale po zejściu z niej niekiedy pojawiają się zawroty głowy (szczególnie na początku przygody z tym sprzętem). Wszystko przez pobudzony do intensywnej pracy błędnik. Na szczęście dość szybko przestaje to być problem, przynajmniej tak było w moim przypadku.
  4. Zajmuje więcej miejsca – przeważnie bieżnia jest większa niż rower stacjonarny, dlatego dobrze przemyśl, gdzie ją ustawisz. Często i tak nie nadaje się do mniejszego mieszkania w bloku. W takim wypadku rower stacjonarny zaoszczędzi więcej przestrzeni.
  5. Głośna praca – silniki nawet nieco lepszych i droższych bieżni generują całkiem spory hałas. Do tego dochodzi uderzanie podeszw butów o pas biegowy. Znam co prawda sposoby, aby wyciszyć bieżnię w bloku, ale nigdy nie będzie to bezgłośny sprzęt. Rowerki są generalnie dużo cichsze.

  Szukasz sprzętu treningowego do domu? Kupuj w zaufanych sklepach!

  Rower stacjonarny czy bieżnia – ostateczny werdykt

  Bieżnia z reguły zapewnia szybsze efekty niż rower stacjonarny, ale wymaga intensywniejszego wysiłku, a także pokaźnego miejsca w pokoju. Generuje przy okazji większy hałas. Niemniej spala więcej kalorii i angażuje nieco więcej partii mięśni (bo również rąk oraz brzucha).

  Największy wpływ na to, który sprzęt okaże się lepszy, mają Twoje potrzeby i preferencje. Jak widzisz, swoje plusy i minusy ma zarówno rower stacjonarny, jak i bieżnia. Jednocześnie oba urządzenia pozwalają na efektywną redukcję tkanki tłuszczowej (o ile dbasz także o to, co jesz oraz pijesz).

  Zastanów się, dlaczego chcesz zacząć trenować, uwzględnij też aktualną kondycję, stan zdrowia oraz warunki lokalowe pod kątem zakupu trenażera.

  Nie będziesz żałować zakupu roweru stacjonarnego, jeśli:

  • Lubisz jeździć też na zwykłym rowerze i chcesz wymodelować głównie dolne partie ciała (i rzecz jasna schudnąć).
  • Dopiero zaczynasz przygodę ze sportem lub planujesz wrócić do formy po kontuzji czy poważnej chorobie.
  • Chcesz zwiększyć wydolność organizmu, ale jednocześnie uniknąć problemów ze stawami.
  • Mieszkasz w bloku, więc zajmowane miejsce i generowany hałas mają duże znaczenie. W tych cechach lepiej wypadają rowerki stacjonarne.

  Bieżnia to sprzęt dla Ciebie, jeżeli:

  • Uwielbiasz biegać i masz już doświadczenie w tym sporcie.
  • Planujesz wziąć udział w maratonie lub podobnej imprezie i chcesz mieć możliwość trenowania niezależnie np. od pogody.
  • Zależy Ci na szybszym zgubieniu kilogramów oraz wyrzeźbieniu nie tylko nóg, ale też innych części ciała.
  • Lubisz urozmaicać trening nie tylko prędkością poruszania się, ale i np. zmieniając kąt nachylenia.

  Zobacz też inne pojedynki sprzętów do ćwiczeń:

  Zobacz zestawienia sprzętów, które wspomogą Twoją aktywność fizyczną:

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4.8]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments