Ranking kostkarek do lodu 2019

Ranking i poradnik o kostkarkach do lodu

Kostki lodu to dla wielu z nas obowiązkowy dodatek do drinka czy orzeźwiającego napoju. Na rynku drobnego sprzętu AGD do kuchni obecne są automatyczne kostkarki o całkiem sporej wydajności. Przydadzą się zarówno w domowych warunkach, jak i w biurze lub na kempingu. Poznajcie najciekawsze i najlepsze modele w formie rankingu z poradnikiem!

Na wstępie trzeba powiedzieć, że rynek kostkarek do lodu nie jest zbyt szeroki. Wybór ogranicza się głównie do kilkunastu modeli.

Nie są to też urządzenia zbyt tanie, ale mogą być nieocenione dla miłośników chłodnych napojów. Drinki z wysokimi procentami wręcz proszą się o wrzucenie do nich kilku kostek lodu, choć i te nieco zdrowsze płyny zyskają na orzeźwiającej mocy.

Przygotowałem więc dla Was zestawienie tych urządzeń, a także rozbudowany poradnik zakupowy. Byłoby słabo, jakby kostkarka za tyle kasy się nie sprawdziła, prawda? Z moim materiałem rozsądnie wydacie swoje pieniądze.

Najlepsze kostkarki do lodu

ZdjęcieModelCenyMocWydajność dziennaPoj. zbiornika na wodęRegulacja rozmiaru kostekWaga
Kostkarka do lodu gorenje imc1200BGorenje IMC1200BCeneo120 W12 kg2,2 lTAK9,7 kg
Kostkarka do lodu g3ferrari G20063G3Ferrari G20063Ceneo
MediaExpert
100 W12 kg2,2 lTAK8,3 kg
Kostkarka do lodu unold 48955Unold 48955Ceneo
MediaExpert
150 W12 kg1,5 lNIE9,8 kg
Kostkarka do lodu caso 03301Caso 03301Ceneo90 W12 kg3,1 lTAK9,4 kg
Kostkarka do lodu profi cook ewb 1007PROFI COOK EWB 1007Ceneo180 W10-15 kg1,8 lNIE10,85 kg
Kostkarka do lodu unold 48945Unold 48945Ceneo
MediaExpert
105 W12 kg1,8 lTAK8,9 kg
Kostkarka do lodu profi cook ewb 1079PROFI COOK EWB 1079Ceneo
MediaExpert
Neonet
150 W10-15 kg1,7 lNIE9,6 kg
Kostkarka do lodu bomann ewb-1027BOMANN EWB 1027Ceneo
MediaExpert
Neonet
150 W10-15 kg2,2 lNIE10,8 kg
Kostkarka do lodu mpm mkd 03MPM MKD-03Ceneo
MediaMarkt
MediaExpert
150 W8-10 kg1 lNIE8 kg

Czy warto kupić kostkarkę do lodu?

Zacznijmy jednak od podstawowej kwestii – czy w ogóle warto nabyć ten sprzęt? Ceny nie należą do najniższych, więc warto chwilkę się nad tym zastanowić.

Imprezy domowe z kostkarką w tle

Podczas imprez domowych ze znajomymi czy rodziną sam niejednokrotnie spotykałem się z problemem braku kostek lodu. Korzystając ze zwykłych worków na lód, nie jest proste przygotowanie tego dodatku, a także zagwarantowanie, że każdy momentalnie dostanie wystarczającą porcję, aby wrzucić ją do swojego trunku. Trochę też minie, zanim wszystko odpowiednio się zamrozi. Nieraz widziałem również, jak moi bliscy mocno trudzili się, by wyjąć tak przygotowany lód z woreczków lub pojemników.

Problematyczne jest dostępne miejsce w naszej zamrażarce, a także ryzyko wyciekania wody do jej wnętrza. Szuflady zamrażarki w mojej lodówce raczej zawsze są zajęte mięsem, lodami, mrożonkami czy innymi produktami spożywczymi. Ciężko cokolwiek dodatkowo tam zmieścić.

Dobra kostkarka do lodu w takich sytuacjach będzie wybawieniem. Stanowi w końcu osobne, samodzielne i automatyczne urządzenie, którego głównym zadaniem jest jak najszybsze przygotowywanie kostek lodu w takiej ilości, która wystarczy dla wszystkich naszych gości. Korzystając z niej, nie musimy oczywiście zbyt długo czekać. Obsługa również jest raczej prosta i intuicyjna.

Gazowany napój z kostkami lodu

Dodatkowy wydatek, ale też duży komfort, jeżeli lubimy relaksować się, trzymając w dłoni szklankę z whisky z lodem, mojito czy jakimkolwiek innym trunkiem, napojem lub koktajlem, który lepiej smakuje nam z kawałkami lodu. Lodowaty napój w upalne dni potrafi sprawić dużą ulgę. Może chwilową, ale jednak.

Przy okazji warto się dowiedzieć, jak prawidłowo korzystać z domowej kostkarki do lodu. Pod podrzuconym przed chwilą linkiem znajduje się kolejny poradnik, w którym opisuję między innymi konserwację takich urządzeń. Sprawa nie jest ogólnie skomplikowana, ale pewne zasady warto poznać już przed samym zakupem.

Domowy barek do męskich spotkań

Są też pewne typowo męskie marzenia o własnej jaskini samca alfa, w której znajdzie się domowy barek. Przydadzą się wtedy wszelkie akcesoria barmańskie, np. dystrybutor piwa/dozownik do alkoholu, jak również kostkarka do lodu.

Zrealizowanie takiej wizji wymaga sporo czasu i pracy, a także wolnego pomieszczenia czy odpowiedniego nakładu finansowego. Wieczory z kolegami, którym wręczymy schłodzone kostkami lodu drinki, będą jednak bezcenne. Automatyczny ice maker wzbogaci nasz zestaw.

A jak właściwie taka kostkarka do lodu działa?

Procesy zachodzące wewnątrz urządzenia nie są raczej zbyt istotne z perspektywy użytkownika, ale być może Was to ciekawi.

Zakładając, że woda jest czysta, a najlepiej przefiltrowana, trafia do foremki, a właściwie do tacy o jakiejś formie (zależnie od modelu). Mechanizm chłodzący z czynnikiem chłodniczym zamraża ciecz z pomocą termostatu.

Teraz czas na pracę elementu grzewczego. Jego zadaniem jest oddzielenie powstałego lodu od tacy/foremki. Kostki trafiają wreszcie do pojemnika, a cały proces trwa do momentu dostarczenia nam jednej porcji. Zagarniamy lód łopatką i delektujemy się orzeźwiającym napojem.

Nietypowe zastosowanie kostek lodu

Dobrze obrobione kostki lodu mogą mieć dużo szersze zastosowanie niż nam się wydaje:

 • Można je przyłożyć do stłuczenia, gdyż działają kojąco. Znieczulają więc ból, ale też np. nasze kubki smakowe. Można więc possać kostkę lodu, jeżeli po chwili musimy zażyć coś o bardzo gorzkim lub niemiłym dla nas smaku.
 • Można nimi… podlewać wysoko położone roślinki. Zamiast gimnastykować się z konewką i ryzykować wlanie zbyt dużej ilości wody można wrzucić do donicy kilka kosteczek lodu. Rozpuszczą się i napoją nasze kwiatki.
 • Eliminują wgniecenia na wykładzinie lub dywanie, które powstały przez stojące na nich meble. Wystarczy w takim miejscu położyć lodowy sześcianik i poczekać aż się rozpuści.
 • Są różne substancje czy produkty spożywcze, które pod wpływem zimna robią się twardsze i łatwiejsze do usunięcia. Klasycznym przykładem jest tutaj guma do żucia.
 • Jeżeli często korzystacie z kuchenki mikrofalowej, ale niektóre produkty w niej podgrzewane są zwykle zbyt suche, to wystarczy na talerzu umieścić… kostkę lodu! Celem tego zabiegu jest nawilżenie podgrzewanej potrawy. Sposób działa zaskakująco skutecznie.

Trochę korzyści zarówno z posiadania kostkarki, jak i samych kostek lodu płynie. Zawsze jednak warto się dowiedzieć, czy napoje i drinki z kostkami lodu są zdrowe. W pewnych okolicznościach nie powinniśmy bowiem przesadzać z lodowatymi napojami i trunkami.

W kolejnej części tego materiału znajdziecie topowe kostkarki z opisem ich głównych cech. Pokusiłem się tradycyjnie o wskazanie plusów i minusów każdego produktu, żebyście doskonale wiedzieli, które wybrać.

Pod rankingiem natkniecie się natomiast na pomocne porady zakupowe dotyczące tego sprzętu. Po takiej dawce informacji będziecie już dokładnie wiedzieć, jaką kostkarkę do lodu zakupić.

Polecane kostkarki do lodu

Jak już wspominałem na wstępie, rynek omawianej kategorii sprzętowej jest dość wąski. Mimo wszystko wyłonienie najlepszej opcji zakupowej nie jest wcale takie łatwe. Wiele topowych modeli ma bowiem dość podobne parametry czy ceny.

Nie ograniczałem się wyłącznie do najdroższych propozycji. Starałem się również pokazać kilka tańszych możliwości, choć w ścisłej czołówce prym wiodą kosztowniejsze kostkarki, gdyż są po prostu najwydajniejsze. Przejdźmy do konkretów.

Gorenje IMC1200B – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu gorenje imc1200B

Automat do robienia kostek lodu firmy Gorenje, a dokładniej Gorenje IMC1200B, ma bardzo szerokie możliwości i zachwyca swoją sprawnością działania. Jeżeli miałbym go najkrócej opisać, to jest elegancki, stosunkowo kompaktowy, łatwy w obsłudze, no i przede wszystkim wydajny.

Już po dziesięciu minutach pracy tego urządzenia będziemy mieli do dyspozycji dziesięć kostek lodu w rozmiarze S lub L. W ciągu doby kostkarka wytworzy maksymalnie 12 kg lodu, co jest świetnym wynikiem, potwierdzającym wysoką klasę urządzenia. Dużą rolę odgrywa w tym moc znamionowa 120 W.

Odczepiany zbiornik, do którego wlewamy wodę, osiąga pojemność na poziomie 2,2 l, co także jest znakomitym parametrem. Wspomaga go wskaźnik poziomu wody, który daje nam znać, gdy jest jej za mało.

Podobnie działa powiadomienie o zapełnieniu pojemnika, do którego trafia gotowy lód. Diody z tego typu oznaczeniami znajdują się na górze urządzenia, tuż obok przycisku włączenia/wyłączenia. Jeżeli natomiast czujniki nie wykryją wody w zbiorniku, to nie uruchomią procesu jej mrożenia. Praktyczne udogodnienie.

Gorenje twierdzi, że omawiany model nada się idealnie nie tylko do domowego użytku, ale także do biura czy na wyjazdy. Konstrukcja kostkarki waży ok. 10 kg i jest w miarę kompaktowa, więc można temu stwierdzeniu zaufać.

Dokładając do tego proste czyszczenie wnętrza, mamy przed sobą absolutnie jedną z topowych kostkarek do lodu. Wzbogacenie drinków, lemoniady, mrożonej kawy czy herbaty o perfekcyjnie przygotowane kostki lodu będzie łatwe, szybkie i przyjemne.

Zalety +

 • Wysoka wydajność pracy
 • Banalna obsługa urządzenia
 • Odczepiany i pojemny zbiornik na wodę
 • Elegancki i nowoczesny design
 • Szerokie zastosowanie (odpowiednia również do biura, a nawet podczas wyjazdów np. na kemping)

Wady

 • Dostępny kolor tej wolnostojącej kostkarki do lodu to czerń, co nie każdemu może pasować, gdyż spora część osób preferuje drobne AGD w kolorze białym czy srebrnym/INOX
 • Cena może być dla niektórych zaporowa

G3Ferrari G20063 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu g3ferrari G20063

G3Ferrari G20063 w metalicznym kolorze to całkiem niepozorny, ale wydajny sprzęt. Nie wygląda może aż tak elegancko jak niektórzy konkurenci na tym rynku, ale przecież nie o design głównie tu chodzi, prawda? Sporo głównych parametrów jest zresztą bardzo podobnych do nieco droższych propozycji.

Mowa przede wszystkim o wydajności, która prezentuje się niezwykle obiecująco. Moc znamionowa opisywanego urządzenia wynosi 100 W. W praktyce nie zauważymy większej różnicy w porównaniu do modeli, które mają ciut większą moc, ale był to jednak główny czynnik, przez który miejsce nie jest wyższe. Zbiornik na wodę obsłuży 2,2 l, czyli standardowo dla wysokiego segmentu cenowego kostkarek.

Obsługa i czyszczenie tej kostkarki do lodu to łatwizna. Jest też opcja regulacji rozmiaru kostek, a dodatkowy atut stanowi bardzo cicha praca. Sprzęt automatycznie wyłącza się w przypadku braku wody czy zapełnienia pojemnika na lód (maksymalnie 700 g).

Warto zauważyć, że G3Ferrari G20063 to niezwykle kompaktowa i dość lekka kostkarka. Nie zajmie więc zbyt dużo miejsca na blacie kuchennym czy w jakimkolwiek lokalu lub biurze.

Zalety +

 • Wysoka wydajność pracy
 • Banalna obsługa urządzenia
 • Pojemny zbiornik na wodę
 • Elegancki design
 • Szerokie zastosowanie (odpowiednia również do biura, a nawet podczas wyjazdów np. na kemping)

Wady

 • Moc znamionowa mogłaby być nieco wyższa, choć w praktyce nie robi raczej większej różnicy na niekorzyść
 • Cena może być dla niektórych zaporowa

Unold 48955 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu unold 48955

Niemiecka firma Unold chwali się wysoką jakością wśród sprzętu małego AGD do kuchni. Po modelu Unold 48955 rzeczywiście ją widać. Sprzęt wykonano bardzo starannie, choć stylistyka nie jest raczej zbyt piękna. Waga dochodzi prawie do 10 kg, a w zestawie znajdziemy miarkę na wodę czy łopatkę do lodu.

Co jeszcze potrafi Unold 48955? Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to nieco odmienna konstrukcja od zdecydowanej większości domowych kostkarek klasy Premium. Jej kluczowe elementy – pokrywka od pojemnika z kostkami lodu, a także wyświetlacz LCD – znajdują się naprzeciwko użytkownika, a nie na górze. Użyto tu stali nierdzewnej, co jest gwarancją niezawodności.

Wydajność mimo nieco niższej ceny jest całkiem podobna do droższych konkurentów, by nie powiedzieć, że identyczna. Między innymi dzięki mocy wynoszącej aż 150 W w godzinę przygotujemy 60 kostek lodu. Są też najważniejsze zabezpieczenia, cyfrowy timer, a nawet kranik do spuszczania wody.

Zauważyłem jednak dwa minusy. Pierwszym z nich jest pojemność zbiornika na wodę. 1,5 l może robić różnicę w porównaniu z 2,2 l i wymagać częstszego uzupełniania. Nie ma także regulacji wielkości kostek.

Jeżeli jednak te cechy nie są dla Was najważniejsze, to możecie nieco zaoszczędzić i sprawić sobie kostkarkę firmy Unold, bo wciąż jest to bardzo dobry sprzęt o wysokiej wydajności pracy.

Zalety +

 • Wysoka wydajność pracy z mocą na poziomie 150 W
 • Intuicyjna obsługa urządzenia dzięki czytelnemu wyświetlaczowi LCD
 • Wysoka jakość wykonania i trwałość konstrukcji
 • Szerokie zastosowanie (odpowiednia również do biura, a nawet podczas wyjazdów np. na kemping)

Wady

 • Dość wysoka cena
 • Zbiornik na wodę powinien być troszkę pojemniejszy
 • Nie ma możliwości regulowania rozmiaru kostek

Caso 03301 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu caso 03301

Caso 03301 wciąż należy do tych droższych kostkarek i pod względem estetyki nie prezentuje się wcale źle. Łączy w sobie trwałość z uniwersalną stylistyką, która nie powinna oszpecać kuchni. Głównym materiałem wykonania jest metal i plastik. Obsługa tego urządzenia jest banalna, a sprawność pracy trzyma przyzwoity poziom.

Moc na papierze szału jednak nie robi. 90 W musi powodować, że po jednym cyklu pracy tego sprzętu uzyskamy nieco mniej kostek lodu niż w przypadku kostkarek z wyższą mocą, a w dziesięć minut mamy ich dziewięć.

Nie bądźmy jednak tacy surowi, bo wciąż są to dobre parametry, które podołają domowym imprezom z chłodnymi napojami. Inaczej sprawa może wyglądać w lokalach gastronomicznych, które cieszą się dużym ruchem i serwują drinki z lodem. Właściciele takich miejsc i tak muszą się zwykle liczyć z dość znaczącym wydatkiem na wydajnie pracującą kostkarkę, która została przystosowana do komercyjnego użytku.

Wracając do Caso 03301, dobre wrażenie robi cichutka praca podczas wytwarzania kostek lodu. Do dyspozycji jest opcja doboru ich gabarytów – małe lub duże. Sprzęt oferuje też wydajny kompresor czy pojemność wynosząca aż 3,1 l. Szkoda, że nie dodano ciut mocy, bo byłby hit. Pomijając drobne mankamenty, to kolejna świetna kostkarka godna polecenia.

Zalety +

 • Zadowalająca wydajność pracy
 • Banalna obsługa urządzenia
 • Bardzo pojemny zbiornik na wodę
 • Elegancki i nowoczesny design

Wady

 • Dość wysoka cena
 • Producent mógł pokusić się o zapewnienie większej mocy temu urządzeniu, choć nie wpływa to tak drastycznie na samą wydajność

PROFI COOK EWB 1007 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu profi cook ewb 1007

Wiele osób szuka kostkarek, które spokojnie nadadzą się zarówno do domu, jak i np. do baru czy na kemping. Takim zadaniom podoła PROFI COOK EWB 1007. Łączy w sobie zadowalającą wydajność tworzenia lodowych sześcianów z opływowym kształtem i nowoczesną stylistyką.

Producent chwali się, że wydajność dzienna osiąga nawet 15 kg, czyli jedną kostkę na minutę. Standardowe 12 kg to żadna przeszkoda, bo moc wynosi aż 180 W.

Trzeba w ogóle przyznać, że jak dotąd sprawność wytwarzania kostek trzyma się na wysokim poziomie i nie chce spaść, a to dobrze, bo wybór najwydajniejszych kostkarek – mimo wąskiego rynku – jest przyzwoity.

Wodę pitną wlewamy do zbiornika o pojemności 1,8 l. Jest też wyświetlacz LCD z timerem, niski poziom generowanego hałasu czy elementy wykonane ze stali nierdzewnej. Brakuje jedynie regulowania gabarytów lodowych sześcianów.

Producent w opisie tego urządzenia chwali się również funkcją ECO Save, która pozornie może trafiać w klientelę, która lubi ekologiczne rozwiązania. Warto jednak to rozwinąć, bo wspomniana funkcjonalność ogranicza się jedynie do automatycznego wyłączenia kostkarki po skończonym cyklu pracy. Jest to przecież standard w tej klasie, więc oceniam tę całą funkcję jako zabieg marketingowy, ponieważ właśnie tym jest dla mnie oprawianie w ramki oczywistego rozwiązania.

Zalety +

 • Wysoka wydajność pracy z mocą na poziomie 180 W
 • Intuicyjna obsługa urządzenia dzięki czytelnemu wyświetlaczowi LCD
 • Wysoka jakość wykonania i trwałość konstrukcji
 • Szerokie zastosowanie (odpowiednia również do biura, a nawet podczas wyjazdów np. na kemping)

Wady

 • Cena może być dla niektórych zaporowa
 • Zbiornik na wodę mógłby być troszkę pojemniejszy
 • Nie ma możliwości regulowania rozmiaru kostek

Unold 48945 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu unold 48945

Unold 48945 to zdecydowanie jedno z najlepszych urządzeń do produkcji kostek lodu w cenie do 600 zł. Wydajność jest tu wciąż na podobnym poziomie w porównaniu do poprzedników. Pojemność zbiornika na wodę to 1,8 l, a dodatkowo wybierzemy wielkość kostek. Niczego w zasadzie nie brakuje.

Trzeba również zauważyć, że jest to dość mała kostkarka, która nie zajmie zbyt dużo miejsca w kuchni czy lokalu gastronomicznym. Jej kolorystyka to czerń. Wszelkie pokrywy znajdują się na górze, ale panel sterowania przeszedł na przód.

W tej cenie absolutnie nie ma się do czego przyczepić. Jakość użytych materiałów i tworzyw jest ciut gorsza niż u ścisłej czołówki, ale mimo wszystko Unold 48945 powinien swoje odsłużyć i wyprodukować dla Was masę kostek lodu do kolorowych i smacznych napojów.

Zalety +

 • Bardzo dobry stosunek ceny do jakości
 • Wysoka wydajność
 • Banalna obsługa urządzenia
 • Elegancki i nowoczesny design
 • Szerokie zastosowanie (odpowiednia również do biura, a nawet podczas wyjazdów np. na kemping)
 • Kompaktowe rozmiary

Wady

 • W tej cenie brak

PROFI COOK EWB 1079 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu profi cook ewb 1079

Konkurent dla powyższej propozycji? Proszę bardzo. Jest nim PROFI COOK EWB 1079, czyli druga w rankingu maszyna do robienia kostek lodu tej marki. Oczywiście wciąż nie wymaga ona skomplikowanej instalacji czy zasilania w wodę. Jest wolnostojąca i bardzo wygodna w obsłudze.

Ogólna charakterystyka dość podobna, ale jest tu kilka minusików względem poprzednika. Nie ustawimy wielkości kostek lodu. Ciut w dół poszła też wydajność (pomimo mocy maksymalnej 150 W). Jest to także nieco większa konstrukcja, choć nie przewiduję większych problemów z umiejscowieniem na kuchennym blacie czy stole.

Lepszą opcją z klasyfikacji jest mimo wszystko Unold, choć może traficie akurat na promocję dotyczącą tego modelu i wtedy jego zakup stanie się korzystniejszy.

Zalety +

 • Zadowalająca wydajność
 • Banalna obsługa urządzenia
 • Elegancki design

Wady

 • Gorszy stosunek ceny do jakości, wobec czego ten model w swoim segmencie cenowym musi uznać wyższość urządzenia UNOLD 48945

BOMANN EWB 1027 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu bomann ewb-1027

Kolejna alternatywa w kwocie 500-600 zł. Pod względem designu i konstrukcji BOMANN EWB 1027 raczej się nie wyróżnia. Miłym zaskoczeniem jest pojemny zbiornik na wodę pitną, który osiąga 2,2 l.

Moc 150 W na papierze również wygląda dobrze, ale ogólna wydajność nie wybija się ponad poprzedników. Wciąż jest to podobny pułap. Zabrakło regulacji wielkości lodowych sześcianów wypadających z kostkarki.

Sprzęt nie jest także jakoś nadzwyczajnie kompaktowy. Przyznam jednak, że ogólny stosunek cena/jakość jest bardzo dobry.

Zalety +

 • Dobry stosunek ceny do jakości
 • Zadowalająca wydajność
 • Banalna obsługa urządzenia

Wady

 • W tej cenie brak większych minusów

MPM MKD-03 – Opinia, recenzja

Kostkarka do lodu mpm mkd 03

Ostatnią propozycją w rankingu polecanych kostkarek do lodu jest MPM MKD-03, czyli sprzęt, który dostaniemy już za mniej niż 500 zł. Cena wydaje się więc przystępniejsza, ale jak się pewnie domyślacie – coś za coś.

Widać już wyraźniej gorsze możliwości niż u wszystkich poprzedników. Model ten może wytworzyć dziennie 8-10 kg. W ciągu 6-13 minut pracy uzyskamy 6 kostek lodu.

Jest to już średnie rozwiązanie na imprezy domowe, ale jeśli ich nie urządzacie, a pijecie schłodzone kostkami lodu napoje sami, ewentualnie we dwójkę, to po co wydawać więcej pieniędzy? MPM MKD-03 w takich przypadkach się sprawdzi.

Zalety +

 • Najtańsza kostkarka z zestawienia
 • Bardzo kompaktowe gabaryty
 • Elegancki design
 • Banalna obsługa urządzenia

Wady

 • Niższa wydajność, która może nie podołać imprezom domowym, na których wszyscy goście marzą o zimnym napoju z kosteczkami lodu
 • Brak łopatki do lodu w zestawie

Klasyfikacja najlepszych kostkarek do lodu – wnioski

Kończąc część związaną z rankingiem produktowym, warto wszystko podsumować:

 • Wszystkie kostkarki są wolnostojące i nie wymagają skomplikowanej instalacji czy zasilania w wodę. Są także bardzo proste w obsłudze i czyszczeniu.
 • Większość z nich sprawdzi się zarówno w domu, jak i w małym barze czy innym punkcie gastronomicznym. Lżejsze i mniejsze kostkarki można też bez większego problemu gdzieś ze sobą zabrać, jeżeli wręcz nie możemy żyć bez relaksu w postaci dobrze schłodzonego napoju z wieloma kostkami lodu.
 • Jeżeli chodzi o najważniejszy aspekt, czyli o wydajność pracy, oprócz ostatniej pozycji panuje wyrównany poziom. Nikt za bardzo się nie wybija, ale też nie ustępuje względem reszty.
 • Czy warto więc dopłacać do dwóch pierwszych pozycji? No cóż, można z całą pewnością stwierdzić, że są to urządzenia kompletne. Absolutnie niczego im nie brakuje. Zbiornik na wodę ma dużą pojemność, a sprawność pracy, jak już wiecie, jest wysoka, a do tego da się wybrać rozmiar lodowych kostek. Obie te kostkarki są dość kompaktowe, znakomicie wykonane, odpowiednio trwałe, cicho pracujące czy atrakcyjne wizualnie.
 • Z drugiej strony aż sześć kolejnych propozycji będzie równie sprawnie tworzyć dla Was sześciany lodu. Nie każdy kolejny model ma jednak regulację gabarytów kostek czy pojemność przekraczającą 2 l. Mniemam jednak, że sporo z Was przymknie na to oko i wybierze coś dla siebie właśnie spośród tej grupy.

Nie zamykajcie jeszcze tego okienka, gdyż poniżej zawarłem dla Was wartościowy poradnik zakupowy dotyczący omawianej kategorii sprzętowej. Informacje tam zawarte dodatkowo nakierują Was na optymalny wybór.

Jak wybrać kostkarkę do lodu? Na co zwrócić uwagę?

Sposób działania maszyn do robienia kostek lodu jest zwykle dość prosty. Same urządzenia również wyglądają niepozornie. Czytając zestawienie najlepszych kostkarek, zapewne dowiedzieliście się sporo o kluczowych parametrach i cechach w tej kategorii sprzętowej. Warto jednak zagłębić się w nie nieco bardziej. Jedziemy z koksem, a raczej z lodem.

Jaka wydajność kostkarki do lodu mi wystarczy?

Po przeczytaniu rankingu polecanych automatów do robienia lodowych sześcianów w tej materii właściwie jest wszystko jasne. Jedna kostka na minutę, maksymalnie 10-15 kg dziennie – taka sprawność pracy jest na wystarczającym poziomie do domowego lub biurowego użytku i zapewne podoła także jako maszyna gastronomiczna – do małych barów, jak i wielu restauracji. Szybko więc dostaniemy solidną porcję kostek, które wrzucimy naszym gościom do drinków i napojów.

Czy można jednak wyszczególnić grupę profesjonalnych kostkarek do lodu? Można, pewnie. Na rynku znajdziemy prawdziwe kombajny, które potrafią zrobić 300 kostek w godzinę i mają typowo przemysłowe zastosowanie. Przechodzą rygorystyczne testy, aby uzyskać odpowiednie certyfikaty. Kosztują jednak grubo powyżej 10-20 tysięcy złotych, a nawet i sporo więcej. Wymagają także dużo bardziej skomplikowanej instalacji, no bo przecież sam kompaktowy zbiornik na wodę nie wystarczy przy takiej sprawności – potrzeba stałego zasilania w wodę.

Drink z lodem i miętą

Cały ten materiał tworzyłem jednak z myślą o domowym zastosowaniu, ale też z uwzględnieniem biur czy mniejszych miejsc, które zarabiają na serwowaniu schłodzonych drinków i napojów. I tutaj nie ma innej opcji – przedstawione przeze mnie modele podołają.

Trzeba prowadzić jakąś poważną fabrykę lodu, zarządzać szeregiem ekspozycji produktów spożywczych (ryb, owoców morza itp.) czy mieć ruch w lokalu przez 24 godziny na dobę, aby potrzebować jeszcze wydajniejszego sprzętu gastronomicznego. Jest to jednak nisza, a większość zadowoli się wydajnością na poziomie 9-10 kostek lodu na 10 minut. Do 1000 zł mamy spory wybór urządzeń z takimi możliwościami, co widać po rankingu kostkarek do lodu.

Omijałem więc kostkarki do lodu do zabudowy, których montaż jest bardziej skomplikowany. Jeżeli jednak ktoś z Was interesuje się w tej kwestii bardziej złożonymi rozwiązaniami, to niech da znać w sekcji opinii i komentarzy. Moją misją jest bowiem optymalna pomoc w dokonaniu jak najlepszego wyboru, która niejednokrotnie skutkuje aktualizacją materiału.

Moc maszyny do robienia kostek lodu – ile tych watów musi być?

Moc znamionowa urządzenia wbrew pozorom nie ma tutaj zbyt dużego znaczenia. Czytając część z zestawieniem polecanych modeli, mogliście bez problemu dostrzec podobną sprawność pracy, która nie szła wcale w parze z mocą.

Ogólny zakres kształtował się tam na poziomie 90-180 W, ale uściślając go, wychodziło 120-150 W. Takie wartości powinny zwykle skutkować zadowalającymi możliwościami urządzenia.

Pojemność zbiornika na wodę w kostkarce

Sama specyfika zbiornika kostkarki ma znaczenie. Dobrze, gdy jest on odłączany, jak np. u lidera rankingu kostkarek.

Jeżeli chodzi o samą pojemność, to każda wartość przekraczająca 2 l jest bardzo dobra. Trzeba jednak szczerze przyznać, że ten atrybut ma największe znaczenie, jeżeli często wykorzystujemy omawiane urządzenie do przygotowywania lodowych sześcianów. 1,7-1,8 l przy domowym zastosowaniu nie jest tragiczne

Funkcja regulacji rozmiaru kostek lodu

To akurat może się nam przydać. Inne gabaryty kostek możemy chcieć wrzucić do mrożonej kawy czy herbaty, a inne do mocniejszego drinka z wieloma procentami.

Domowe kostkarki oferują maksymalnie dwa rozmiary kostek – mniejsze lub większe. Najbardziej zaawansowane na rynku maszyny potrafią oferować nawet trzy opcje. Mogą też różnicować sam kształt kostek. Standardem są klasyczne kostki typu Dice, a bardziej wymyślne są Gourmet – przejrzyste, krystalicznie czyste, mające zaokrąglone kształty, a przede wszystkim wolno rozpuszczające się.

czerwony drink z lodem i cytryną

W ramach ciekawostki dodam, że kompozycja lodowych elementów przybiera również inne formy. Dotyczą one osobnej kategorii, a konkretniej wytwornic lodu. Nugget & Cubelet przypomina lodowe korki, lód płatkowy przydaje się w ekspozycjach żywności (np. ryb), jak i jako zapełnienie wiaderka z szampanem, a lód łuskowy sprawdza się w rasowej gastronomii – ekspozycje ryb, jak i owoców morza.

Wskaźnik pojemnika na wodę i gotowy lód

Nowoczesna i dobra kostkarka do lodu powinna nas informować o tym, że pojemnik na lód jest wypełniony po brzegi.

Jeżeli chodzi o przestrzeń na wlewaną ciecz, to też możemy zwykle korzystać z udogodnienia, dzięki któremu wiemy, że jest jej po prostu za mało. Oba te rozwiązania są bardzo praktyczne i przydatne. Mogą im towarzyszyć sygnały dźwiękowe.

Łatwość obsługi kostkarki do lodu

W tej kwestii nie ma w zasadzie większych problemów. Automaty do tworzenia lodowych kostek są bowiem łatwe w użyciu. Wszystko ogranicza się w zasadzie do wlania wody, naciśnięcia przycisku, poczekania, wyjęcia kostek za pomocą łopatki. Tyle.

Dodatkowym ułatwieniem mogą być wcześniej wspomniane wskaźniki, no bo człowiek bywa zapominalski i może nie pamiętać o wlaniu pitnej wody do tej maszyny. O krok dalej idą modele, które oferują czytelny wyświetlacz LCD, choć nie jest to moim zdaniem must have.

Solidna i niezawodna kostkarka powinna się też automatycznie wyłączyć po cyklu pracy, a podczas niej nie generować zbyt wysokiego poziomu hałasu. Co do głośności pracy, niestety ciężko dokopać się w tej kategorii do informacji o jej zakresie.

Optymalne gabaryty kostkarki do lody

Tutaj również sprawa jest dość prosta. Im mniejsze gabaryty tego urządzenia z segmentu drobnego AGD do kuchni, tym lepiej.

Ice maker nie powinien zajmować zbyt wiele miejsca w naszej kuchni, biurze czy lokalu. Dodatkowo, jeżeli jest on stosunkowo mały, można pokusić się o zabranie go na wyjazd. Wspominałem kilka razy w tym materiale, że przyjemną wizją są np. schłodzone kostkami lodu napoje podczas letniego kempingu. To tylko prosty przykład.

Ważna rada. Nie sztuką jest upchanie na siłę kostkarki do lodu, aby była otoczona i wręcz stykała się z innymi urządzeniami czy meblami. Po bokach znajdują się przecież otwory wentylacyjne. Gdy zostaną zablokowane, urządzenie przegrzeje się. Nie przygotuje dobrze zamrożonych kostek lub w ogóle ulegnie awarii. Rozplanujcie to tak, aby wokół kostkarki nie było zbyt dużego ścisku.

Szkoda też, że producenci tak skrzętnie ukrywają informacje o długości kabla. W przestronnych kuchniach odgrywa przecież duże znaczenie. Przed zakupem warto więc poszukać chociażby instrukcji obsługi do konkretnego modelu, bo taki dokument zawsze wyjawia sporo tajemnic.

Design i kolorystyka maszyny do robienia lodu

Jak to zwykle bywa, design czy kolor sprzętu z drobnego AGD do kuchni jest sprawą mocno indywidualną. Nie powinien mocno wpływać na to, jak kupić kostkarkę. Zahaczę tu jednak o niezawodność i jakość wykonania, bo wszelkie elementy odporne na rdze będą korzystne.

Niektóre modele dzięki swej konstrukcji umożliwiają również podgląd całego procesu tworzenia lodowych kostek.

trzy drinki w różnych kolorach z kostkami lodu

A co z kruszeniem lodu?

Niektóre profesjonalne zestawy barmańskie zawierają również kruszarkę do lodu. Nie ma jednak za bardzo możliwości wybrania skutecznie działającego urządzenia 2w1, które łączyłoby możliwość kruszenia lodu z wytwarzaniem kostek.

Łatwość czyszczenia kostkarki do lodu

Czyszczeniu sprzyjają wszelkie elementy konstrukcyjne, które bez problemu wyjmiemy. Trzeba jednak przyznać, że i bez tego są to urządzenia, które stosunkowo łatwo się czyści i myje. Wszelkie informacje o dokładnym procesie czyszczenia kostkarki znajdziecie zawsze w podręczniku użytkowania, który powinien być w pudełku wraz z urządzeniem.

Funkcja recyklingu wody

Wspomnę o tym udogodnieniu wyłącznie w ramach ciekawostki. Domowe kostkarki do lodu, które są dostępne na polskim rynku, niestety jej nie oferują, przynajmniej póki co.

Przechodząc do konkretów, zacznijmy od tego, że w kostkarkach podajnik lodu nie służy do przechowywania kostek, więc ich nadmiar dość szybko topnieje. Wyjścia mamy więc dwa – albo zużyjemy wszystkie gotowe kostki, albo przełożymy je do zamrażalnika.

Na czym polega więc funkcja recyklingu wody? Sprawia, że ciecz, która powstała na skutek stopnienia kostek, trafia do zbiornika na wodę i jest gotowa do ponownego użycia. Przydatne, prawda? Pewna oszczędność wody, ale przede wszystkim brak konieczności przekładania lodu.

Duża mrożona kawa z lodem

Osobna kostkarka do lodu czy ta wbudowana w lodówkę?

Dla wielu z Was może to być ciekawa kwestia. Są bowiem na rynku lodówki, które na swoich drzwiach mają wbudowaną maszynę do robienia lodowych kostek. Powstaje więc zasadnicze pytanie: co wybrać?

Nie ulega wątpliwości fakt, że osobne kostkarki, które opisuję w tym materiale, są dużo wydajniejsze od swoich odpowiedniczek obecnych w przypadku niektórych lodówek wolnostojących czy do zabudowy.

Jeżeli jednak naprawdę rzadko korzystacie z przygotowywania lodu, aby dodatkowo schłodzić napoje i sprawić sobie ulgę w upalne dni, to lodówka z kostkarką nie będzie głupim rozwiązaniem.

W przypadku zastosowania w gastronomii kompromisu już nie ma i taki zakup 2w1 się nie powiedzie, gdyż trzeba większej wydajności, którą gwarantują wymienione przeze mnie kostkarki do lodu.

Najlepsi producenci kostkarek do lodu

Zwracacie szczególną uwagę na markę sprzętu? Czasem jest to dobry trop. W przypadku omawianej kategorii niekoniecznie. Odpowiedzią na to, jak kupić kostkarkę do lodu, są bowiem powyższe porady, a nie logo na obudowie.

Domowe kostkarki do lodu w cenie poniżej 1000 zł to rynek wąski, ale też z kilkoma producentami. Nie da się jednoznacznie wskazać, który z nich jest najlepszy. Dobrymi opiniami cieszą się modele firmy PROFI COOK czy Unold, ale nie jest to wcale ważniejszy wyznacznik, bo parę innych marek również ma ciekawe urządzenia do zaoferowania.

Jeżeli chodzi natomiast o profesjonalne wyposażenie gastronomiczne, to wśród najwydajniejszych kostkarek do lodu prym wiedzie marka Scotsman.

Kostkarki do lodu – Podsumowanie

Podsumowując, kostkarka do lodu niejednokrotnie się przydaje. Regularność sięgania po nią bywa różna, zupełnie jak w przypadku innych opcjonalnych urządzeń z drobnego AGD do prac kuchennych, np. syfonu do bitej śmietany, gofrownicy czy kilku innych urządzeń.

Przedstawione przeze mnie zestawienie polecanych maszyn do produkcji lodu powinno Was usatysfakcjonować. Minusem wydają się być ceny, które wcale nie są niskie, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że tanie i alternatywne rozwiązania nie mogą nawet zbliżyć się do wydajności markowych kostkarek do lodu. Jak to zwykle bywa – dodatkowa wygoda i dodatkowy wydatek.

Fani zimnych drinków z kilkoma wolnymi stówkami do wydania – i z wolną przestrzenią na kuchennym blacie – pewnie nie będą długo się zastanawiać i wybiorą dla siebie jedną z wyszczególnionych kostkarek do lodu.

Zostań jeszcze ze mną! Przygotowałem dla Ciebie inne zestawienia przydatnego sprzętu do kuchni:

Podoba Ci się na PROrankingach? Jeżeli tak, to:

[Głosów:3    Średnia:5/5]

Dodaj komentarz

3
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andrzej
Gość
Andrzej

Bardzo przydatny ranking. Napewno skorzystam przy wyborze, kiedy pojadę do sklepu, co polecam w odróżnieniu do kuriera. Mam bardzo nieprzyjemne doświadczenia z wysyłkami, dużo prościej jest wybrać się do Media Expert i mieć wymianę/naprawę na miejscu zamiast potem bawić się w odsyłanie. A taki sprzęt używany intensywnie lubi się psuć, zwłaszcza latem(wiem z autopsji).

darko
Gość
darko

A jaki model masz?