W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową do soków?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wyciskarka wolnoobrotowa – czy warto ją sobie kupić? Czy naturalne soki wyciskane ze świeżych owoców i warzyw będą dzięki niej dużo lepsze od tych kupnych? Jakie są zalety i wady tych urządzeń? Na wszystkie te pytania dokładnie Ci odpowiem w poniższym poradniku. Zapraszam!

Czy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową do soków?

Spis treści:

    Uwielbiasz naturalny sok z owoców, warzyw czy ziół? Lubisz mieszać kilka składników, aby uzyskać odżywczy sok warzywno-owocowy? Chcesz to robić w dowolnym momencie, wzbogacają posiłki o dodatkową dawkę witamin i minerałów?

    Obstawiam, że właśnie tego typu pragnienia zrodziły u Ciebie pytanie o to, czy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotowę.

    Jesteś w dobrym miejscu! Miałem styczność z wieloma modelami. Na bieżąco sprawdzam ich rynek i sam wyciskam naturalne soki z różnych artykułów spożywczych.

    Przygotowałem dla Ciebie najobszerniejszą listę zalet i wad wyciskarek wolnoobrotowych do soków. Po wymienieniu ich przekażę Ci także ostateczny werdykt, czy taka inwestycja się opłaca. Dzięki temu bez problemu zdecydujesz, czy warto kupić wyciskarkę.

    Zalety wyciskarek wolnoobrotowych

    Główne zalety wyciskarek wolnoobrotowych - Infografika

    Już teraz powiem, że mocne strony wyciskarek są często unikalne i kluczowe przy podjęciu decyzji.

    To sprzęt jedyny w swoim rodzaju.

    Owszem, soki z owoców i warzyw wyciśniesz kilkoma innymi rodzajami urządzeń, ale tylko w tym przypadku odbywa się to w tak korzystny dla zdrowia sposób. I z tego wychodzi najmocniejsza zaleta.

    Sprawdź je wszystkie:

    • Największy plus stanowi możliwość robienia zdrowych i naturalnych soków dzięki wolnym obrotom. Zapewnią Ci masę minerałów, witamin, mikro- i makroelementów, enzymów czy pektyn. Nie są nadmiernie nagrzane; działają odżywczo, a czasem wręcz leczniczo (np. w sokoteriapiach). Wspomogą Twoją dietę i przejście na zdrowy tryb życia. Naturalny sok wzbogaci każdy posiłek, deklasując wartościami odżywczymi soki (a właściwie napoje) ze sklepów… nie wspominając o słodkich napojach gazowanych. Już ten plus przekonuje multum osób. I wcale się temu nie dziwię. Sam używam wyciskarek wolnoobrotowych, regularnie pijąc zdrowe i pyszne soki.
    • Większość wyciskarek wolnoobrotowych radzi sobie z ogromną ilością owoców i warzyw. Pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, cytryny, limonki, gruszki, jabłka, ananas, marchew, buraki, szpinak, jarmuż, seler, kapusta – to takie propozycje na szybko. Ranking wyciskarek wolnoobrotowych przedstawia modele, które szybko wycisną sok z bulwiastych, mięsistych czy liściastych produktów, jak i owoców jagodowych. Znajdą się rozgniatarki wyciskające miękkie składniki, np. banany, jak również chwasty, trawy czy zioła. Bardzo uniwersalny jest np. Kuvings EVO820 Plus. Masz mnóstwo kompozycji do wyboru. Dopasujesz je pod wartości odżywcze oraz swoje upodobania smakowe. Ta cecha była plusem nawet w pojedynku wyciskarka czy blender.

    Kupuj topowe urządzenia do soków i koktajli na promocjach!

    • A co do walorów smakowych – w mojej (i nie tylko) ocenie sok z wyciskarki jest najsmaczniejszy. Sprawia wrażenie, że tak powiem, pełnego. Już jego barwa świadczy o wydobyciu z owoców i warzyw tego, co najlepsze i najsmaczniejsze. Jest intensywna, apetyczna. To zasługa efektywnego (bo powolnego) rozkładu włókien roślinnych. Inne urządzenia do wytłaczania soków nie radzą sobie z tym tak dobrze. Wspominałem o tym chociażby przy pojedynku sokowirówka vs wyciskarka.
    • Za zakupem wyciskarki przemawia jej uniwersalność. Większość modeli przydaje się w wielu technikach kulinarnych. Oprócz wyciskania soku w grę wchodzi robienie smoothie, lodów, sorbetów (i innych deserów), koktajlów, musów, kremów, makaronu, mleka roślinnego, domowego ketchupu czy masła orzechowego. Niektóre modele sprawdzą się nawet podczas mielenia mięsa czy ziemniaków na placki ziemniaczane. Jak widzisz, wyciskarki wolnoobrotowe zaskakują wielofunkcyjnością.
    • Cechą na plus, która po części wiąże się z poprzednim punktem, są wymienne sitka oraz manetka do regulacji gęstości soku. Dzięki temu dostosujesz konsystencję soku do swoich preferencji. Gorzej, gdy tego nie ma, wyciskarka robi dość gęsty napój, a Ty wolisz klarowne soki. Dlatego też ta cecha może być i dużym plusem, i minusem.
    • Sok z wyciskarki wolnoobrotowej nie jest napowietrzony. Nie dochodzi tu do nadmiernego utleniania. Efekt? Więcej substancji odżywczych, o czym już wspominałem, ale też dłuższa świeżość i zdatność do spożycia. Sok uzyskany z innych urządzeń (działających dużo szybciej i mających ostrza) musisz wypić od razu. Tutaj nie ma takiej konieczności. Większą ilość wyciśniętego soku bez obaw wsadzisz do lodówki, aby wypić za jakiś czas (zależnie od składników i temperatury nawet do 48 godzin).
    • Modele dwuślimakowe znakomicie wyciskają zieleninę, chwasty, zioła czy trawy. Efekt? Nadają się do diet i terapii sokowych (np. dr Gersona). Więcej informacji o tak specjalistycznym sprzęcie znajdziesz w pojedynku wyciskarka jednoślimakowa czy dwuślimakowa.
    • Czy wiesz, co prawie zawsze wypominam urządzeniom małego AGD do kuchni? Dodatkowe zużycie energii. Tutaj jest wręcz przeciwnie. Wyciskarki wolnoobrotowe – przez swoją specyficzną metodę pracy – nie potrzebują dużo energii, są energooszczędne. Zazwyczaj mają 150 – 250 W mocy, co prawie w ogóle nie wpłynie na wysokość Twoich rachunków za prąd. Nawet gdy codziennie wyciskasz masę cytrusów, warzyw i innych składników, aby Twoja rodzina mogła się cieszyć naturalnym sokiem.

    każda wyciskarka wolnoobrotowa ma wiele zalet

    Wytłaczarki do soków dostarczą Ci więc najzdrowszy i pyszny sok, radząc sobie z wieloma różnymi składnikami. Spora część urządzeń oferuje przyrządzanie innych przysmaków. Niektóre są bardzo uniwersalne.

    Takie zalety przemawiają za tym, że warto kupić porządną wyciskarkę wolnoobrotową, prawda? Przejdźmy jednak do słabszych stron, aby miarodajnie ocenić opłacalność tej inwestycji.

    Ranking wyciskarek wolnoobrotowych – zwycięzca

    Wady wyciskarek wolnoobrotowych

    Główne wady wyciskarek wolnoobrotowych - Infografika

    Wyciskarki wolnoobrotowe mają wiele atutów, lecz nie są idealnym sprzętem. Osobiście się o tym przekonałem.

    Oto lista wszystkich minusów, które musisz poznać przed ewentualnym zakupem:

    • Picie pysznego, naturalnego, zdrowego soku jest przyjemne, prawda? Szczególnie gdy ma taką konsystencję, jaką chcesz, i jest stworzony z Twoich ulubionych produktów spożywczych. Mniej przyjemne jest za to przygotowywanie i obrabianie składników soku. Wiele warzyw oraz owoców musisz obrać, pokroić, a niektóre jeszcze wypestkować. To zabiera czas, siły, a czasem też nerwy. Tak samo jak rozbieranie i mycie urządzenia po wyciskaniu.
    • Czas zabiera też samo wyciskanie soku. Wał ślimakowy musi działać wolno, aby nie wytrącać enzymów z owoców i warzyw. Do tego lepiej nie wrzucaj składników w szybkim tempie. To prosta droga do zablokowania wyciskarki lub zmniejszenia wydajności.
    • Wiele osób może być rozczarowanych ilością uzyskiwanego soku. Nie jest tak, że wyciskarki produkują masę soku z niewielkiej ilości produktów spożywczych. Niestety, ale czasem jest odwrotnie. Taka też cena za naturalny i bardzo zdrowy sok. Obroty nie mogą przekraczać pewnej granicy. Oczywiście w tym punkcie sporo zależy od konkretnego składniku, a przede wszystkim klasy wyciskarki. I tutaj przechodzimy do kolejnego aspektu…
    • Ceny wyciskarek wolnoobrotowych są wysokie. Jeżeli marzy Ci się jak najwięcej soku i sucha pulpa, to musisz wydać nawet powyżej 2000 zł. Znajdziesz co prawda modele i za kilkaset złotych, ale wydajnością nawet się nie zbliżają do tych kilka razy droższych. Kwestia wymagań, ale lepiej przygotuj solidny budżet, jeśli masz większe oczekiwania.
    • Nie każda wyciskarka wolnoobrotowa ma regulację gęstości soku czy wymienne sitka. A wtedy konsystencja napoju zależy od urządzenia (no i składników, o czym trzeba zawsze pamiętać), a nie Twoich preferencji. Wiele osób lubi klarowne, wręcz gładkie i aksamitne soki. Sporo modeli (szczególnie tańszych) idzie w stronę gęstszych, przecierowych soków z miąższem, grudkami oraz resztkami owoców i warzyw. A na soku z niektórych składników (np. jabłek) lubi się tworzyć warstwa piany.
    • Niektóre urządzenia do wyciskania soków potrafią być hałaśliwe. W wyciskarkach wolnoobrotowych nie chodzi jedynie o głośność pracy silnika. Najmniej przyjemne odgłosy, bo trzaski, piski, chrupnięcia, sprzęt wydaje podczas zgniatania niektórych składników (np. twardszych lub łykowatych). To skutek wolno obracającego się ślimaka, który rozdrabnia poszczególne produkty siłą nacisku.
    • Wyciskarki są opcjonalnym sprzętem małego AGD do kuchni. Potrzebują więc miejsca na blacie bądź stole kuchennym. W dodatku musisz taki sprzęt gdzieś przechowywać.
    • Nawiązując do powyższego punktu, znaczenie ma rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. Koniecznie sprawdź przed zakupem długość przewodu zasilającego wyciskarki. Z doświadczenia wiem, że wiele wyciskarek (szczególnie tych tańszych) ma dość krótkie kable, np. na 1 m, co u niektórych będzie stanowiło problem.

    Jak widzisz, trochę tego się znalazło. Nie chcę teraz jakoś na siłę usprawiedliwiać wyciskarek, lecz większość wad to efekt ich sposobu pracy.

    Producenci nie mogli przeskoczyć pewnych rzeczy.

    Wiadomo, że z kilku pomarańczy czy marchewek nie wyprodukujesz litrów soku. Wiadomo też, że zgniatanie ich będzie słyszalne, a przed wyciskaniem trzeba odpowiednio przygotować poszczególne składniki. I w taki sposób mogę wytłumaczyć większość wymienionych mankamentów.

    Niektóre cechy zależą też ściśle od klasy sprzętu. Im większy masz budżet, tym mniej kompromisów, a niektóre minusy staną się wręcz bezproblemowe.

    Przeczytaj też: Wyciskarka wolnoobrotowa – Jak wybrać? Na co zwrócić uwagę?

    Inwestycja w wyciskarkę wolnoobrotową a częstotliwość wyciskania soku

    Przed ostatecznym werdyktem poruszę jeszcze jedną kwestią.

    Chodzi o to, jak często pragniesz wyciskać naturalny sok ze świeżych produktów spożywczych.

    W wielu innych poradnikach ich autorzy odradzają zakup wyciskarki, jeżeli stosunkowo rzadko robisz sok (np. raz na tydzień bądź kilka tygodni).

    Twierdzę zupełnie inaczej. Częstość wyciskania wcale nie ma tu tak dużego znaczenia. Ja również miewam okresy, gdy używam wyciskarki dość rzadko, np. raz na miesiąc. Nawet wtedy cieszę się, że mam ją pod ręką.

    Tylko wyciskarka daje mi taką swobodę w doborze składników wymyślonego soku. Tylko z nią mogę eksperymentować z różnymi przepisami i miażdżyć wyszukane owoce, warzywa czy zioła.

    Mam z tego zrezygnować, bo rzadko coś wyciskam? A jak już zechcę sięgnąć po urządzenie, to muszę odpuścić dany przepis? To bez sensu.

    Dlatego też częstość wyciskania nie powinna tu wcale być najważniejszym wyznacznikiem. Kluczowe jest rozsądne rozważenie plusów i minusów. W ten sposób miarodajnie ocenisz, czy wyciskarka to sprzęt dla Ciebie.

    Nadszedł więc czas na ostateczny werdykt co do tego, czy warto zainwestować w domową wyciskarkę wolnoobrotową.

    Czy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową – Ostateczny werdykt

    Tak, warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową. Tylko ona dostarcza tak zdrowy i smaczny sok, nie wybrzydzając co do składników. Do tego może pełnić również inne funkcje, przygotowując wiele dodatkowych przekąsek lub wspomagając różne prace kuchenne.

    Miarodajna ocena tego, czy taki sprzęt się u Ciebie sprawdzi, nie jest jednak łatwa.

    Wiele zależy od Twoich wymagań i oczekiwań. Do tego sporo ważnych cech może Cię zarówno zadowolić, jak i rozczarować. Ten rynek jest bowiem zróżnicowany.

    Wydajność wyciskania (ilość uzyskiwanego soku i suchość miąższu), łatwość obsługi i mycia, uniwersalność co do wrzucanych składników, możliwość regulacji gęstości soku, kultura pracy – to tylko niektóre cechy, które w jednej wyciskarce są zaletą, a w innej minusem.

    Dlatego też liczy się rozsądny wybór sprzętu. Pamiętaj o moim zestawieniu, do którego link podrzuciłem w drugiej zalecie. Sporo tłumaczy i od razu przedstawia topowy sprzęt. Dzięki temu nie wpakujesz się na minę, a wręcz przeciwnie – nabędziesz wyciskarkę, która Cię usatysfakcjonuje i zachęci do częstego wyciskania soku.

    W razie dodatkowych pytań czy sugestii zapraszam do sekcji komentarzy pod artykułem.

    Przeczytaj też:

    Oceń publikację
    [Głosy: 3 Średnia: 4.7]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments