W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wyczyścić i odkamienić nawilżacz powietrza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Zabrudzony nawilżacz powietrza od razu obniży swoją skuteczność, a nawet ulegnie awarii. Musisz dokładnie wiedzieć, w jaki sposób go czyścić, zwłaszcza pod kątem usuwania kamienia. Przeczytaj poniższy poradnik, a wszystkiego się dowiesz. Prawidłowo zadbasz o swój nawilżacz i nie narazisz go na usterkę czy spadek wydajności!

Jak wyczyścić i odkamienić nawilżacz powietrza?

Spis treści:

  Jak wyczyścić nawilżacz powietrza?

  Czyszczenie nawilżacza powietrza to podstawowa kwestia jego prawidłowej eksploatacji. Jeśli zadbasz o sprzęt, z jego wnętrza nie zaczną przedostawać się bakterie oraz wirusy, które mogłyby znacząco wpłynąć na Twoje zdrowie.

  Najpierw musisz rozłożyć nawilżacz na części, zachowując ostrożność. Następnie starannie oczyść wszystkie zabrudzone elementy.

  Sprawdź, jak przeprowadzić cały proces, żeby cieszyć się bezawaryjnością nawilżacza powietrza.

  Zapoznaj się z instrukcją obsługi

  Zanim dowiesz się, jak czyścić nawilżacz powietrza, w pierwszej kolejności zapoznaj się z jego instrukcją obsługi. Sposób działania poszczególnych sprzętów nie zawsze jest taki sam, dlatego i ich budowa bywa różna.

  Dzięki zaleceniom producenta łatwo dowiesz się, które elementy nadają się do rozłożenia na części pierwsze, a jakich nie wolno Ci pod żadnym pozorem rozkręcać.

  Po przeczytaniu instrukcji zaopatrz się w naczynie z ciepłą wodą i delikatnym płynem lub szarym mydłem. Przygotuj sobie także ściereczkę oraz zużytą szczoteczkę do mycia zębów. Z jej wykorzystaniem łatwo dotrzesz w trudno dostępne miejsca.

  Woda z dodatkiem delikatnego detergentu to najbezpieczniejszy sposób, również kiedy zastanawiasz się, jak czyścić ultradźwiękowy nawilżacz powietrza. Nie uszkodzi sprzętu i nie obniży jego wydajności.

  Pozbądź się brudu

  Wszelkie zanieczyszczenia, a także niekiedy i grzyb nie tylko pogarszają wydajność i działanie nawilżacza powietrza, ale przede wszystkim szkodzą Twojemu zdrowiu.

  Przed przystąpieniem do mycia kluczowe jest zlokalizowanie całego brudu i wyczyszczenie go za pomocą ściereczki oraz szczoteczki do zębów. W większości przypadków ten sposób jest skuteczny, a co najważniejsze, bezpieczny dla dalszego działania nawilżacza.

  Kiedy masz do czynienia z pleśnią wewnątrz komory, przetrzyj wszystkie ścianki przekrojoną na pół cytryną. Nie tylko odświeżysz tym swój sprzęt, ale dodatkowo zadbasz o jego ładny zapach. Cytrusy to także doskonały sposób, kiedy zastanawiasz się, jak zdezynfekować nawilżacz powietrza.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Wyczyść zbiornik na wodę

  Pozbycie się zanieczyszczeń z pojemnika na ciecz oraz jego dokładne wyczyszczenie w całym zadaniu jest nie tylko najbardziej pracochłonne, ale i najważniejsze.

  Wiedz, że to na dnie zbiornika osadzają się wszystkie zabrudzenia oraz kamień powstały po odparowaniu wody. Nie zawsze specjalistyczny środek do czyszczenia nawilżacza powietrza okazuje się niezastąpiony. Swoje działanie zacznij od zastosowania wody z szarym mydłem lub dodatkiem soku z cytryny.

  Użyj do tego miękkiej ściereczki oraz w razie potrzeby ponownie wykorzystaj szczoteczkę do zębów. Jeśli to nie poskutkuje, zaschnięte zabrudzenia usuń za pomocą skrobaka, który służy do czyszczenia indukcji.

  Wyczyść filtr nawilżacza powietrza

  Musisz też wiedzieć, jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza. Oczywiście nie wszystkie modele nadają się do mycia pod bieżącą wodą. Dlatego wszystko dokładnie sprawdź w instrukcji obsługi. Jeśli producent nie widzi żadnych przeciwwskazań do tradycyjnego czyszczenia, to śmiało przystąp do działania.

  Pierwszym podstawowym krokiem jest demontaż wkładu. Następnie umieść go w dużym naczyniu wypełnionym ciepłą wodą. Całość odstaw na ok. godzinę. Po tym czasie dokładnie opłucz filtr pod kranem. Pamiętaj przede wszystkim, aby go nie wyciskać ani nie wyżymać. Takie działanie spowoduje deformację wkładu oraz jego zniszczenie.

  Umieść filtr na ręczniku papierowym lub oprzyj go w bezpiecznym miejscu, aby pozbyć się z jego środka nadmiaru wody.

  Skoro już wiesz, jak wyczyścić filtr w nawilżaczu powietrza Philips oraz każdej innej marki, to teraz nadszedł czas na jego ponowny montaż.

  Jeśli masz z tym problem, zajrzyj ponownie do instrukcji obsługi. W niej producent dokładnie opisuje, jak wygląda taka czynność.

  Pamiętaj, aby czyszczenie filtra odbywało się co tydzień. Tylko to zapewni Ci poprawne działanie sprzętu. Dzięki temu usunięte zanieczyszczenia nie wpłyną negatywnie także na Twoje zdrowie. Jeżeli chcesz dodatkowo wiedzieć, kiedy w ogóle wymienić tę część na nową, przeczytaj poradnik o tym, jak używać nawilżacza powietrza.

  Umyj obudowę nawilżacza

  Mycie zewnętrznej strony nawilżacza to chyba najprostsza ze wszystkich czynności. Mimo to nigdy tego nie bagatelizuj.

  Pamiętaj, że to na obudowie szczególnie lubi zbierać się kurz. Często też pojawiają się na niej odciski palców, co wygląda bardzo nieestetycznie.

  Aby cieszyć się czystym i ładnie wyglądającym sprzętem, namocz ściereczkę w wodzie z dodatkiem płynu do naczyń i dokładnie przetrzyj obudowę urządzenia. Całość wypoleruj dokładnie do sucha, wykorzystując czystą i miękką szmatkę lub ręcznik papierowy.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Szybkie sposoby na wyczyszczenie nawilżacza powietrza

  Poznaj metody, dzięki którym sprawnie wyczyścisz swój sprzęt. Nie obawiaj się, żadna z nich nie jest niebezpieczna, dlatego nie zaszkodzi dalszemu działaniu nawilżacza.

  Kwasek cytrynowy

  Czyszczenie nawilżacza kwaskiem cytrynowym jest szczególnie polecane, kiedy nie udało Ci się usunąć zabrudzeń zwykłą wodą z płynem.

  Sposób jest przede wszystkim bezpieczny, dlatego nie wpłynie negatywnie na dalsze działanie sprzętu. Jedno opakowanie kwasku wsyp do zbiornika i całość zalej wodą. Odstaw pojemnik na około pół godziny.

  Po tym czasie wylej mieszankę i dokładnie umyj zbiornik wodą z dodatkiem niewielkiej ilości płynu do naczyń lub szarego mydła. Wytrzyj go do sucha ręcznikiem papierowym i ponownie zamontuj w nawilżaczu.

  Ocet

  Kiedy masz spory problem z pozbyciem się zanieczyszczeń oraz pleśni z wnętrza urządzenia, zastosuj czyszczenie nawilżacza powietrza octem.

  Pamiętaj, że preparat ma dość specyficzny zapach, który może rozprzestrzeniać się po pomieszczeniu w trakcie nawilżania. Niemniej to skuteczny i bezpieczny sposób, który nie zakłóci prawidłowej pracy sprzętu.

  Do zbiornika wlej ok. pół szklanki octu. Całość zalej wodą i odstaw na ok. kwadrans. W przypadku dużych zabrudzeń wydłuż czas o kolejne 15 minut.

  Następnie wylej ze zbiornika ciecz i dokładnie wyszoruj jego wnętrze wodą z płynem do naczyń. Aby usunąć mocny zapach, ścianki pojemnika przetrzyj sokiem z cytryny.

  Profesjonalny środek

  Niekiedy domowe sposoby nie zawsze okazują się skuteczne. Czym wyczyścić nawilżacz powietrza, kiedy zawiódł kwasek cytrynowy oraz ocet? W przypadku dużych zabrudzeń zastosuj jeden z dostępnych preparatów do czyszczenia nawilżaczy.

  Bez problemu znajdziesz je w marketach oraz na stronach producentów. Pamiętaj, że stosując tego rodzaju preparaty, trzeba dokładnie zapoznać się z ich instrukcją na opakowaniu. Każdy produkt może mieć inne działanie lub czas, w jakim należy pozostawić go w zbiorniku.

  Jak odkamienić nawilżacz powietrza?

  Odkamienianie nawilżacza powietrza jest tak samo ważne jak jego czyszczenie. Jeśli kamienia jest mało, napełnij zbiornik wodą, dodaj trochę płynu do naczyń i zostaw na ok. godzinę. Następnie za pomocą miękkiej szczoteczki wyszoruj ścianki i dno, pozbywając się resztek osadu.

  Jak usunąć kamień z nawilżacza powietrza, gdy jest go dużo? Zwróć wtedy uwagę na profesjonalne preparaty odkamieniające z jonami srebra.

  Zapoznaj się z zaleceniami producenta na opakowaniu. Wyjaśni Ci krok po kroku, jak użyć specyfiku oraz przez jaki czas pozostawić go we wnętrzu sprzętu. Po skończonym odkamienianiu starannie wypłucz zbiornik, aby pozbyć się resztek detergentu.

  Odkamienianie należy przeprowadzać regularnie. Jeżeli nie widzisz dużo osadu w pojemniku, wykonuj tę czynność co 2 – 3 miesiące.

  Nie zapominaj też, że na ilość kamienia wpływa używana do nawilżania woda. Oczywiście tradycyjna kranówka jest najtańszym rozwiązaniem, ale w jej składzie znajdują się minerały, które wytwarzają biały nalot. Z tego względu lepiej stosuj przefiltrowaną ciecz. Pamiętaj, aby nie trzymać jej w zbiorniku dłużej niż maksymalnie 7 godzin.

  Więcej na ten temat dowiesz się, czytając artykuł o tym, jaką wodę wlewać do nawilżacza powietrza.

  Jak dbać o nawilżacz powietrza?

  Prawidłowa pielęgnacja urządzenia polega przede wszystkim na jego regularnym czyszczeniu. Dzięki temu sprzęt zapewni Ci najlepszą wilgotność powietrza w domu. Z tego względu przynajmniej raz w tygodniu myj wszystkie elementy nawilżacza oraz czyść filtry.

  Do zbiornika warto wlewać przefiltrowaną wodę, która nie spowoduje osadzania się kamienia. Pamiętaj, że ciecz nie powinna też długo znajdować się we wnętrzu nawilżacza. Wymieniaj ją co 7 godzin.

  Staraj się nawet codziennie przecierać zwilżoną szmatką obudowę urządzenia. Pamiętaj, że to głównie ona podatna jest na osadzanie się pyłu i kurzu. Nierzadko też pozostawiasz na niej odciski swoich palców. Nie muszę Cię chyba przekonywać, że wygląda to mało estetycznie.

  Zdarza się, że na jakiś czas chowasz swoje urządzenie do szafy. Zanim to zrobisz, umyj dokładnie nawilżacz i go osusz. Unikniesz dzięki temu powstawania pleśni.

  Wszelkie zanieczyszczenia, kamień oraz grzyb nie zwiastują niczego dobrego. I to zarówno w przypadku nawilżacza, jak i Twojego zdrowia. Za rzadka lub niepoprawna pielęgnacja urządzenia niekiedy wywołuje nawet objawy alergii. Nie zapominaj więc o dbaniu o swój nawilżacz.

  Zobacz zestawienia sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments