W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jaka woda do nawilżacza powietrza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Kranowa, demineralizowana, a może destylowana – jaką wodę wlewać do nawilżacza powietrza, aby jak najlepiej działał? To ważne pytanie, na które dokładnie odpowie Ci poniższy poradnik. Przeczytaj go, a prędko się dowiesz, jaką wodę stosować!

Jaka woda do nawilżacza powietrza?

Spis treści:

  Jaką wodę wlewać do nawilżacza powietrza?

  Dobór wody do nawilżacza powietrza to przede wszystkim jego prawidłowe i bezawaryjne działanie.

  Producenci nawilżaczy najczęściej zalecają:

  • Wodę z kranu (zdecydowanie najtańsza opcja).
  • Wodę destylowaną (niemalże pozbawiona minerałów i zanieczyszczeń).
  • Wodę demineralizowaną (to prawdziwie czysta woda, pozbawiona wszelkich minerałów, a tym bardziej zanieczyszczeń).

  Niestosowanie się do zaleceń producenta często powoduje uszkodzenia sprzętu oraz skraca jego żywotność. Dotyczy to nawet najlepszych nawilżaczy powietrza.

  Z tego względu tak ważne jest, aby na samym początku dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi. Dowiesz się z niej, jaką wodę stosować do nawilżacza powietrza, żeby zapewnić mu poprawne działanie.

  Konkretny rodzaj wody nie zawsze jest odpowiedni dla danego urządzenia. Przygotowałem więc dla Ciebie krótką ściągawkę. Dzięki niej sprawdzisz, jaka woda będzie najlepsza do Twojego nawilżacza powietrza.

  Ranking nawilżaczy powietrza – zwycięzca

  Stadler Form Robert

  Jaka woda do nawilżacza ultradźwiękowego?

  W przypadku nawilżacza ultradźwiękowego sprawdzi się woda destylowana lub demineralizowana. Nie zaburzy jego działania i przede wszystkim zapewni dłuższą żywotność. Ten rodzaj urządzenia pod względem doboru cieczy jest bardziej wymagający.

  To nie jedyny powód, dla którego woda destylowana lub demineralizowana do ultradźwiękowego nawilżacza powietrza jest najlepsza.

  W dużym stopniu chodzi również o Twoje zdrowie. Wiedz, że tradycyjna kranówka zawiera w składzie minerały. Nie są co prawda niebezpieczne, kiedy utrzymują się na powierzchni cieczy, ale podczas rozbicia na cząsteczki okazują się dość szkodliwe.

  Ultradźwiękowe nawilżanie powietrza z użyciem tradycyjnej kranówki jest niezdrowe i mało korzystne. Oprócz tego woda powoduje osadzanie się białego pyłu na meblach i podłodze. Kwestie estetyczne oraz ciągłe sprzątanie to kolejna rzecz, dla jakiej nie warto stosować wody z sieci do nawilżaczy ultradźwiękowych.

  Dodam przy okazji, że modele ultradźwiękowe mają jeszcze jedną wadę. Otóż odpada możliwość wlania olejku eterycznego do nawilżacza powietrza.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Jaka woda do nawilżacza ewaporacyjnego?

  W przypadku nawilżacza ewaporacyjnego spokojnie możesz wykorzystywać tradycyjną kranówkę. Tego samego zdania są też producenci takich urządzeń. Wszystko przez sposób działania: nawilżacze tego typu niejako same filtrują wodę.

  Jak to robią? Poprzez matę ewaporacyjną, która zatrzymuje minerały zawarte w wodzie z kranu. Nawilżacz ewaporacyjny zasysa zbyt suche powietrze, przepuszcza przez matę i oddaje do pomieszczenia czystsze i nawilżone powietrze.

  Zanim zdecydujesz się na wodę z kranu, dla pewności sprawdź jej twardość. Potrzebne będą Ci do tego paski testujące. Kupisz je bez problemu w każdym sklepie z AGD.

  Dlaczego Ci to zalecam?

  Zwykła woda z sieci zawiera nie tylko sporą ilość minerałów, ale i chloru. Ten z kolei powoduje powstawanie osadu, który w późniejszym czasie przeradza się w trudny do usunięcia kamień.

  Jeśli poziom twardości Twojej wody nie jest zadowalający, lepiej wcześniej ją przefiltruj. Unikniesz dzięki temu uporczywego czyszczenia i odkamieniania nawilżacza powietrza oraz wydłużysz jego żywotność.

  Jaka woda do nawilżacza parowego?

  Producenci w przypadku nawilżaczy parowych również zezwalają na wodę z kranu. Nie obawiaj się, że minerały przedostaną się do powietrza, którym oddychasz. Ten rodzaj paruje jedynie samą ciecz, jej wszystkie związki opadają na dno.

  Woda destylowana czy demineralizowana do parowego nawilżacza powietrza także jest dobrym rozwiązaniem, jednak pod pewnym warunkiem. Otóż na takie zastosowanie musi zgodzić się producent.

  Dlatego w tym celu zapoznaj się dokładnie z instrukcją obsługi. Unikniesz wówczas przykrych niespodzianek, jakimi mogłyby być awarie wskutek niepoprawnego działania nawilżacza powietrza.

  Jak zmiękczyć wodę do nawilżacza?

  Wiesz już, jaka woda do nawilżacza powietrza sprawdzi się najlepiej. Warto ją dodatkowo zmiękczać, aby urządzenie działało dłużej i lepiej.

  Najwłaściwszym rozwiązaniem byłoby zaopatrzenie się w specjalną stację uzdatniającą. Zapewni Ci poprawną twardość wody, którą z powodzeniem wykorzystasz nie tylko do nawilżacza, ale także innych domowych sprzętów.

  Zmiękczona woda będzie pozbawiona chloru i osadu, który najczęściej prowadzi do osadzania się kamienia wewnątrz nawilżaczy. To z kolei wiąże się z niewygodnym szorowaniem, na co niekiedy trzeba poświęcić sporą ilość czasu.

  Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem jest zakup dobrego dzbanka filtrującego. Jego koszt nie jest duży, a mimo to i tak dobrze sprawdzi się do zmiękczania wody.

  W tym przypadku ważna jest przede wszystkim regularna wymiana filtra. Nie obawiaj się, ponieważ większość modeli ma wbudowany specjalny wskaźnik informujący o zużyciu wkładu. Łatwo więc zauważysz, kiedy nadejdzie potrzeba jego wymiany.

  Dowiedz się też: Wilgotność powietrza w domu – Jaka powinna być?

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Kiedy wymienić wodę w nawilżaczu?

  Najlepiej codziennie, a maksymalnie co 2 – 3 dni. Dlaczego? Aby uniknąć rozwoju bakterii w wodzie. Co ważne, dotyczy to wszystkich typów nawilżaczy. Szczegółowe informacje na ten temat również powinny znaleźć się w instrukcji obsługi urządzenia.

  Jaka woda do nawilżacza – Podsumowanie

  Do ewaporacyjnego lub parowego nawilżacza powietrza można wlewać kranówkę. Bardziej wymagające są nawilżacze ultradźwiękowe. One wymagają już wody destylowanej, aby nie szkodzić domownikom oraz nie zostawiać plam na meblach.

  Pamiętaj, że zawsze sporo zależy od twardości wody płynącej z Twojego kranu. Rozsądnym krokiem jest przefiltrowanie jej, aby nie musieć później długo czyścić sprzętu.

  Konserwacja jest jednak równie ważna jak jakość wlewanej wody. Dlatego też dowiedz się, jak używać i gdzie w ogóle postawić swój nawilżacz powietrza. Wykonując kilka prostych czynności, prędko usprawnisz jego działanie.

  Zobacz też zestawienia innych sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments