W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak używać nawilżacza powietrza? Gdzie go postawić?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jeżeli nie wiesz, jak używać nawilżacza powietrza, to najprawdopodobniej nie wykorzystasz jego potencjału. Musisz wiedzieć, gdzie go postawić, kiedy i na ile włączać czy jak często wymieniać filtr. Na te oraz wiele innych pytań najlepiej odpowie Ci poniższy poradnik. Przeczytaj go, a wszystkiego się dowiesz!

Jak używać nawilżacza powietrza? Gdzie go postawić?

Spis treści:

  Gdzie postawić nawilżacz powietrza?

  Aby cieszyć się efektami działania sprzętu, musisz wiedzieć, gdzie najlepiej postawić nawilżacz powietrza.

  Odpowiedź jest dość prosta: tam, gdzie spędzasz największą ilość czasu. Oprócz tego zwróć uwagę, żeby nawilżacz znajdował się na stabilnym podłożu. Wybierz podłogę, blat czy też stół. Unikaj umieszczania urządzenia w pobliżu drewnianych mebli. Skraplająca się para często powoduje ich rozklejanie oraz niekorzystnie wpływa na ich wygląd.

  Biorąc pod uwagę również Twoje bezpieczeństwo, lepiej nie ustawiaj nawilżacza w sąsiedztwie gorących przedmiotów, źródeł ciepła lub materiałów łatwopalnych. Nieodpowiednie będzie także miejsce w pobliżu okna, przez które docierają silne promienie słoneczne.

  Zastanów się, w jakim miejscu w domu przebywasz najczęściej, i tam postaw swój sprzęt. To zagwarantuje Ci poprawę jakości oddychania oraz wpłynie korzystnie na samopoczucie. Przeważnie takie urządzenie znajduje zastosowanie w sypialni, salonie lub biurze.

  Czy wiesz, gdzie ustawić nawilżacz powietrza do pokoju dziecka? Podłoga nie zawsze jest do tego odpowiednia, szczególnie w przypadku maluchów. Z tego względu urządzenie lepiej ustaw na wysokości, tak aby dziecko nie miało możliwości jego dotknięcia i ściągnięcia.

  Pamiętaj przy tym wszystkim, że jeden nawilżacz = jedno pomieszczenie. Tego typu sprzęty (podobnie zresztą jak oczyszczacze czy osuszacze) pracują efektywnie tylko w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

  Podsumowując ten punkt:

  Postaw nawilżacz na równym i twardym podłożu, z dala od źródeł ciepła. Jeżeli to model parowy lub ultradźwiękowy, oddal go od ścian (i najlepiej mebli też) na jakieś 50 cm. Nawilżacz ewaporacyjny powinien być z kolei nieco bliżej ściany (ok. 20 cm od niej).


  Zobacz zestawienia sprzętów, z którymi zadbasz o jakość powietrza:


  Nawilżacz powietrza a otwarte okno

  Nawilżacz powietrza pod tym względem trochę przypomina klimatyzator. Wydajność i działanie będą najlepsze w szczelnie zamkniętej przestrzeni. Dlatego też ograniczaj jak możesz otwieranie okna przy pracującym nawilżaczu.

  Pamiętaj, że szczególnie w okresie jesienno-zimowym otwarte okno nie poprawia stopnia wilgotności w Twoim domu. Wszystko przez dużą ilość zanieczyszczeń oraz smogu. W okresie tym na zewnątrz jest zdecydowanie zimniej niż w mieszkaniu. Z tego względu wlatujące do środka powietrze jeszcze bardziej się wysuszy.

  Nie zmienia to faktu, że taka wentylacja jest najlepszą z możliwych dla ludzkiego organizmu. Specjaliści nawet zalecają, aby wietrzyć dom kilkakrotnie w ciągu dnia, po ok. 5 minut.

  Zimna wentylacja w połączeniu z nawilżaczem powietrza nie przyniesie dobrych rezultatów, dlatego nie otwieraj za często okna, kiedy urządzenie rozpoczęło właśnie swoją pracę. Inaczej zaburzysz to, jak działa nawilżacz powietrza.

  Ile powinien chodzić nawilżacz powietrza?

  Zapewne zastanawiasz się, czy nawilżacz powietrza może chodzić całą noc.

  Nie ma na to konkretnej reguły. Najważniejsze, aby stosować się do wytycznych producenta. Urządzenie powinno pracować do momentu, aż w pomieszczeniu poziom wilgotności powietrza wyniesie 50 procent.

  Nie ma przeciwwskazań, aby model z wbudowanym higrostatem pracował całą noc. Sprzęt automatycznie się wyłączy, kiedy w otoczeniu zapanuje zalecane nawilżenie. Nie musisz w zasadzie nic robić, gdyż nawilżacz sam steruje swoją pracą.

  Miej na uwadze, że nie wszystkie modele oferują taką samą wydajność oraz sposób działania. W jednym przypadku wystarczy kilka godzin do otrzymania zadowalającego poziomu wilgotności, z kolei w innym będzie to zdecydowanie za mało lub za dużo.

  Dobrym rozwiązaniem jest użycie higrometru (wiele nawilżaczy powietrza ma taką funkcję), który pozwoli Ci określić wilgotność w Twoim mieszkaniu.

  Pamiętaj, że nadmierne nawilżenie wynoszące powyżej 60 procent prowadzi do rozwoju grzybów i wilgoci. Ponadto działa niekorzystnie na organizm, powodując zapalenie górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Nawilżacz powietrza – Kiedy stosować?

  To, jak często włączać nawilżacz powietrza, zależy w pewnym stopniu też od indywidualnych potrzeb. Jeśli więc masz problemy z przesuszoną skórą i włosami, spierzchniętymi ustami czy suchością oczu, zdecyduj się na uruchomienie urządzenia. Za niską wilgotność powietrza odczujesz też szczególnie ranem, kiedy obudzisz się z zatkanym nosem.

  Pamiętaj jednocześnie, że powietrze nie ma najlepszej jakości w trakcie trwania sezonu grzewczego. To wtedy najbardziej doświadczasz opisanych przeze mnie wyżej problemów. To oznacza, że nawilżacz najbardziej przydaje się w okresie jesienno-zimowym.

  Z kolei latem zapewne częściej decydujesz się na użycie klimatyzacji. Ona również nie przyczynia się do polepszenia wilgotności powietrza.

  Czasami ciężko jest dokładnie określić, kiedy najlepiej używać nawilżacza powietrza, wiosną i latem też się przydaje. Ważne, aby jego działanie dopasować do własnych potrzeb oraz zaleceń producenta.

  Nawilżacz powietrza – Jak używać?

  Wiesz już, gdzie postawić nawilżacz powietrza, ale równie ważna jest prawidłowa eksploatacja. Tylko to zapewni najlepszą wydajność urządzenia oraz nie wpłynie niekorzystnie na Twoje zdrowie.

  1. Podstawowa zasada, o jakiej nie możesz zapomnieć, to dobór prawidłowego miejsca, o czym już wspomniałem w tym poradniku. Równe, twarde, 50 cm (modele parowe lub utradźwiękowe) lub 20 cm (nawilżacze ewaporacyjne) oddalone od ścian oraz mebli.
  2. W zależności od modelu producenci mają swoje wytyczne. Na przykład urządzenia ewaporacyjne ze względu na sposób wydmuchiwania mgiełki muszą znajdować się dość blisko ściany.
  3. Zanim pierwszy raz włączysz nawilżacz powietrza, koniecznie posprzątaj pomieszczenie. Pozbądź się zalegającego kurzu oraz przemyj na mokro meble i posadzkę.
  4. Stosuj się do zaleceń i używaj wyłącznie takiej wody, o jakiej wspomina producent. Nie zawsze zalecana jest ta prosto z kranu, niekiedy musisz sięgnąć po destylowaną lub demineralizowaną. Ten aspekt bardziej szczegółowo opisałem w poradniku o tym, jaką wodę wlewać do nawilżacza powietrza.
  5. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie uruchamiaj urządzenia. Za duży poziom wilgotności tylko zaszkodzi Twojemu zdrowiu i przyczyni się do rozmnażania pleśni oraz grzybów.
  6. Zadbaj o odpowiednią pielęgnację nawilżacza. Regularnie czyść i wymieniaj filtry oraz uzupełniaj zbiornik brakującą wodą. Nie wiesz, jak to zrobić? Żaden problem! Osobno omówiłem to, jak wyczyścić i odkamienić nawilżacz powietrza.

  Kiedy nadal zastanawiasz się, jak używać nawilżacza powietrza, pamiętaj przede wszystkim, aby nie przesadzić z wilgotnością w pomieszczeniu. Najlepiej będzie, jak na samym początku zapoznasz się z instrukcją obsługi sprzętu. Eksploatacja niekiedy wygląda nieco inaczej, dlatego ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z danym urządzeniem.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Jak często wymieniać filtr w nawilżaczu powietrza?

  Sporo zależy przede wszystkim od rodzaju nawilżacza oraz zaleceń producenta. Na rynku znajdziesz modele, które wymagają nawet comiesięcznej wymiany filtra, jednak najczęściej są to 3 miesiące.

  Tylko regularna wymiana tych elementów zagwarantuje Ci poprawne działanie urządzenia oraz zwiększy jego wydajność. Nie ma jednej reguły, która mówiłaby o konkretnym czasie, w jakim dojdzie do zużycia wkładu.

  W nowoczesnych urządzeniach producenci stosują wydajne filtry, które mogą bezawaryjnie działać nawet ok. 12 miesięcy. Niemniej często są to tylko rekomendacje, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

  Jeśli nie chcesz się zastanawiać nad wymianą, zaopatrz się w nawilżacz z wbudowanym wskaźnikiem zużycia filtra. Nie tylko poinformuje Cię o konieczności założenia nowego wkładu, ale także nie zakłóci poprawnego działania urządzenia.

  Nawilżacz powietrza – Mgiełka ciepła czy zimna?

  Wiele nawilżaczy działa, wykorzystując ciepłą lub zimną parę do wyboru. Jej rodzaj zawsze dostosuj do Twoich potrzeb. Chłodna mgiełka będzie zbawienna w upalne dni, ale nie zawsze działa korzystnie na Twoje zdrowie. Z kolei ciepłą uznasz za ciekawe rozwiązanie w okresie jesienno-zimowym.

  Pamiętaj, aby nie przesadzić z dozowaniem zimnego powietrza. Zwróć na to uwagę, szczególnie kiedy w pomieszczeniu przebywają dzieci. Nie ma też co przesadzać z ciepłą mgiełką, ponieważ w pewnym stopniu podnosi temperaturę otoczenia. To z kolei nijak ma się do prawidłowego nawilżania.

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments