W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zmielić kawę do kawiarki?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Proces mielenia ziaren kawy, aby wykorzystać je w parze z kawiarką, stanowi klucz do aromatycznego naparu. Dowiedz się zatem, jak grubo mielić kawę do kawiarki i o czym pamiętać przy tej czynności. Objaśniłem to w poniższej publikacji.

Jak zmielić kawę do kawiarki? Jak grubo mielić ziarna?

Spis treści:

  Jak zmielić kawę do kawiarki?

  Musisz zrobić to tak, aby ziarna były średnio zmielone. Nie mogą być tak drobne jak do ekspresu ciśnieniowego. Jednocześnie kawa nie powinna być tak grubo zmielona jak w przypadku dripa czy sprzętu przelewowego. Pamiętaj, w dotyku ma przypominać drobny piasek.

  Da się to określić też w bardziej profesjonalny sposób. Właściwa wielkość drobinek kawy to mniej więcej zakres 300 – 800 μm, czyli mikrometrów. Według niektórych baristów górna granica jest nawet nieco niższa, bo wynosi 700 μm.

  Zastanawiasz się, jak odnieść te wartości do rzeczywistości? Oto ułatwienie: kawa drobno zmielona wygląda jak cukier puder. Taką dodajesz do ekspresu ciśnieniowego czy też zaparzacza z bibułkowym filtrem.

  Z kolei grubo zmielone ziarna przypominają kryształki soli. Takie najlepiej sprawdzają się w ekspresach przelewowych z rankingu.

  Zmiel kawę do kawiarki w taki sposób, aby po rozsypaniu jej na blat dobrze widoczne były poszczególne drobinki. Jeśli nie jesteś w stanie ich dostrzec, prawdopodobnie ziarna są zbyt małe.

  Ranking kawiarek na indukcję – zwycięzca

  Bialetti Musa 10 TZ

  Jak grubo mielić kawę do kawiarki – eksperymenty

  Nie jest powiedziane, że nie możesz eksperymentować w zakresie stopnia zmielenia ziaren kawy. To nawet wskazane, jeżeli jesteś prawdziwym kawoszem. Wydobędziesz z drobinek to, co najlepsze i cieszysz się aromatycznym napojem.

  Większość osób ustawia młynek do kawy na 18, maksymalnie 22 kliknięcia. To standardowa opcja dla kawiarek.

  Jeśli chcesz, ustaw młynek nieco inaczej. Niemniej uważaj, aby ziarenka nie wyszły za drobne. Wtedy dobra kawa raczej Ci nie wyjdzie. To samo dotyczy modyfikacji w drugą stronę. Nie zmiel kawy za grubo.

  Tutaj trening czyni mistrza. Kombinuj, testuj i przede wszystkim nie poddawaj się. Na pewno w końcu znajdziesz idealny sposób na zmielenie ziaren. Wtedy pozostanie Ci tylko delektowanie się pysznym napojem!

  Przeczytaj też:

  Jak mielić kawę do kawiarki – dlaczego akurat średni stopień mielenia?

  Jeżeli masz średnio zmieloną kawę, za pomocą dobrej kawiarki z rankingu wydobędziesz z niej cały cenny aromat. Odkryjesz skrywane przez ziarna nuty smakowe i poczujesz się jak prawdziwy barista. Być może brzmi to zabawnie, ale pamiętaj, picie kawy to dla wielu bardzo przyjemny rytuał.

  Ogólna zasada jest taka, że im krócej ziarna mają kontakt z gorącą wodą, tym drobniej masz je zmielić. W przypadku kawiarki ten czas nie należy do najkrótszych, zatem drobinki nie powinny być za małe.

  Planujesz zakupy małego AGD do kuchni? Sprawdź tanie i dobre sprzęty z Lidla!

  Czym grozi złe zmielenie kawy do kawiarki?

  Po pierwsze gotowa kawa nie będzie Ci smakować. Okaże się pełna goryczy lub wodnista (zależnie od tego, w którą stronę przesadzisz). To jeszcze nie wszystko. Złe zmielenie ziaren stwarza też ryzyko uszkodzenia kawiarki i zabrudzenia kuchni.

  Jeśli użyjesz za grubych drobinek, woda będzie przez nie zbyt swobodnie przepływać. To przyspieszy proces parzenia napoju, ale nie ciesz się z oszczędności czasu. Kawa nie będzie Ci smakować. Napój wyjdzie wodnisty, bez smaku i aromatu.

  Przesadnie małe ziarenka utrudnią wodzie swobodne przepływanie do górnej części kawiarki. Sitko się zatka, a uszczelka czasami tego nie wytrzymuje. W najlepszym wypadku zniszczy się zawór bezpieczeństwa. W najgorszym nadmiar pary wodnej wręcz rozsadzi Twój sprzęt.

  Istnieje też ryzyko, że bardzo drobno zmielona kawa dostanie się do gotowego naparu. Chcesz pić kawę z fusami? Przyznasz, że nie należy to do przyjemności.

  Jak widzisz, mielenie kawy to bardzo ważny krok tego, jak zrobić kawę w kawiarce. Poeksperymentuj na bazie podanych przeze mnie zasad, a na pewno dojdziesz do perfekcji! Przy okazji dowiedz się, ile kawy wsypywać do kawiarki.

  Szukasz dobrej kawy? Sprawdź moje zestawienia:

  Oceń publikację
  [Głosy: 1 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments