W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Montaż piekarnika do zabudowy – Jak zabudować piekarnik?

Łukasz Proszek
Komentarze:  5

Montaż, podłączenie i zabudowa piekarnika elektrycznego nie muszą być trudne. Wystarczy dokładnie wiedzieć, co i jak zrobić. Zdradzi Ci to mój poradnik.

Montaż piekarnika do zabudowy – Jak zabudować piekarnik?

Spis treści:

  Czy każde miejsce jest odpowiednie do zabudowy piekarnika?

  Zanim podpowiem Ci, jak zabudować piekarnik, zacznę od wyboru jego lokalizacji. Okazuje się, że nie jest to do końca takie bezproblemowe, jak może się wydawać.

  Sam montaż piekarnika do zabudowy nie stanowi dużego wyzwania. Jedyne, na co zwraca się uwagę, to łatwy dostęp do prądu. Najczęściej wybieranym miejscem do montażu sprzętu do tej pory była przestrzeń pod płytą grzewczą. Wynikało to przede wszystkim z przyzwyczajeń do kuchenek wolnostojących, które od razu wyposażone były w piec.

  Od jakiegoś czasu modne stało się rozwiązanie w postaci tzw. słupków AGD, czyli jednego rzędu szafek, w których umieszcza się wszystkie sprzęty. I nic w tym dziwnego, bo nie dość, że jest to spore unowocześnienie kuchni, to w dodatku bardzo praktyczne.

  Podczas montażu piekarnika w zabudowie musisz pamiętać, aby nie umieszczać go za blisko lodówki. Wysoka temperatura w czasie pieczenia działa niekorzystnie na chłodziarkę. Ogrzewa jej boki, przez co sprzęt zmuszony jest do wzmożonej pracy.

  Taka lokalizacja może spowodować awarię lodówki, a w najgorszym wypadku poważnie uszkodzić niektóre części lub nawet cały sprzęt. Dużo szerzej omówiłem ten przypadek w artykule piekarnik obok lodówki. Rzuć na niego okiem.

  Tak samo nie do końca dobrym pomysłem jest zmywarka pod piekarnikiem. Taki układ również może spowodować awarię któregoś ze sprzętu i pozbawić Cię gwarancji na nie.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Jak zabudować piekarnik?

  Zabudowa piekarnika możliwa jest na dwa sposoby. Sprzęt możesz umieścić pod blatem (np. w szafce) lub w osobnym słupku meblowym wraz z innymi urządzeniami.

  Poniżej opiszę Ci każdy ze sposobów, a Ty zdecydujesz, które z rozwiązań jest dla Ciebie lepsze.

  Montaż piekarnika pod blatem

  Podstawową zasadą w przypadku montażu piekarnika pod blatem jest zakup przystosowanej do tego celu szafki. Aby ją odpowiednio dopasować, musisz pamiętać o wymiarach piekarnika, szczególnie jego wysokości. Bez problemu znajdziesz te dane w instrukcji obsługi lub na stronie internetowej producenta.

  Szafki przeznaczone pod zabudowę piekarnika nie mają tylnej ściany, czym jednocześnie zapewniają chłodzenie. Wbudowane w nią urządzenie nie może wystawać ponad górne krawędzie.

  Dodatkowo pamiętaj, aby na samym dole pozostawić miejsce na szufladę. Ze względu na ograniczoną przestrzeń najczęściej stosowaną prowadnicą w takich przypadkach jest ta wynosząca 54 mm.

  Szafka podblatowa przeznaczona na zabudowę piekarnika najczęściej ma 60 cm szerokości oraz 55 cm głębokości. Za nią powinno znajdować się gniazdo sieciowe, tak aby bez problemu podłączyć sprzęt.

  Skoro poruszyłem już ten wątek, to teraz pewnie zapytasz, jaki przewód do piekarnika będzie najlepszy. Wybierz ten, którego przekrój odpowiada mocy pieca. Staraj się nie korzystać z przedłużacza. Jest to nie tylko mało komfortowe, ale przede wszystkim średnio bezpieczne rozwiązanie.

  Wystąpienie zwarcia może poważnie uszkodzić urządzenie lub doprowadzić do pożaru.

  Jak podłączyć piekarnik bezpośrednio do sieci? Przede wszystkim zaopatrz się w wyłącznik dwubiegunowy. Pamiętaj, aby odstępy pomiędzy stykami były równe 3 mm. Dotyczy to oczywiście sytuacji, kiedy wyłącznik będzie znajdował się w opcji WYŁĄCZONY.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Instalacja piekarnika do zabudowy

  Kiedy instalujesz piekarnik bezpośrednio pod płytą grzewczą, możesz mieć pewien problem. Otóż najczęściej potrzebny kabel musisz zakupić samodzielnie, ponieważ producent rzadko dołącza go do zestawu.

  Potrzebny będzie Ci przewód w izolacji H05RR-F bądź HO5RN-F, ale dokładniejsze dopasowanie zależy od napięcia. Pamiętaj, aby wcześniej to sprawdzić.

  Oto krótka instrukcja montażu piekarnika do zabudowy:

  1. Za pomocą śrubokręta zdemontuj tylną pokrywę piekarnika.
  2. Po dostaniu się do listwy zaciskowej sprawdź w instrukcji obsługi zgodność konfiguracji wszystkich przewodów. Pamiętaj, że kabel uziemienia musi być dłuższy od pozostałych o ok. 20 mm.
  3. Do piekarnika zamocuj przewód zasilający. Użyj do tego wyłącznie specjalnych uchwytów.
  4. Upewnij się, czy wszystko zostało dokładnie podłączone, tak jak zaleca producent w instrukcji obsługi.
  5. Umieść piekarnik we wnęce szafki. Zwróć uwagę na pozostawienie wolnej przestrzeni między urządzeniem a ścianami. Ma to na celu zapewnienie odpowiedniej wentylacji oraz uniknięcie ryzyka nagrzewania się mebli. Między ścianą a piekarnikiem oraz z lewej i prawej strony powinno być minimum 5 mm odstępu. Z kolei na dole co najmniej 10 mm.
  6. W środku komory zlokalizuj otwory montażowe i za pomocą odpowiednich narzędzi, czyli wkrętarki i wkrętów, przymocuj sprzęt do wnęki. Używaj raczej wolnych obrotów, aby nie zaszkodzić płycie meblowej.
  7. Ponownie sprawdź, czy na pewno wszystko jest dokładnie podłączone. Dopiero gdy to zrobisz, możesz zacząć korzystać z urządzenia. Wtedy dowiedz się, jak przepalić piekarnik podczas pierwszego użycia.

  Pamiętaj, że nie jest to dokładna instrukcja montażu dotycząca każdego modelu, gdyż różne bywają niektóre wymagania montażowe. Jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, szczegółowo zapoznaj się z zaleceniami producenta lub wezwij na pomoc fachowca.

  Montaż piekarnika w słupku

  Jak zabudować piekarnik w słupku z innymi urządzeniami? Przede wszystkim zwróć uwagę na wysokość, na jakiej montujesz poszczególne sprzęty. Piekarnik staraj się umieścić najlepiej na wysokości oczu lub odrobinę niżej.

  Umożliwi Ci to komfortowe wyciąganie potrawy oraz obserwowanie przez szybę postępów w trakcie pieczenia.

  Jak wiesz, korzystanie z piekarnika do zabudowy wiąże się z bardzo wysoką temperaturą. Z tego względu jego użytkowanie powinno być na tyle swobodne, aby zminimalizować ryzyko oparzenia. Nie umieszczaj więc sprzętu w trudno dostępnym miejscu, gdzie będziesz mieć ograniczony zasięg.

  Zanim zamontujesz piekarnik w zabudowie, upewnij się, że szafki wykonane są z termoodpornych materiałów. Wartość maksymalnej temperatury zawsze dokładnie podają producenci. Najczęściej jest to przedział od 100 do 150 stopni Celsjusza.

  W przypadku instalowania piekarnika w słupku podstawowe znaczenie ma również wymiar wnęki szafkowej, odległości sprzętu od jej boków oraz swobodny dostęp do gniazda sieciowego.

  Spójrz, jak powinno się podłączyć piekarnik do zabudowy w słupku:

  1. Zanim zainstalujesz piekarnik, pamiętaj, aby powyżej jego wysokości zostawić wolną przestrzeń wynoszącą od 80 do 90 mm szerokości.
  2. Sprawdź, czy wszystkie przewody znajdują się na swoim miejscu.
  3. Umieść sprzęt we wnęce i przymocuj go do mebli za pomocą kilku wkrętów.
  4. Upewnij się, czy wszystko jest dokładnie zamocowane. Jeśli tak, możesz zacząć korzystać ze swojego urządzenia.

  Dodam, że montaż w słupku czy też wnęce to wręcz obowiązek, gdy zamierzasz kupić piekarnik z mikrofalą. To niższe urządzenia, które dużo wygodniej obsługuje się na większej wysokości.


  Zobacz zestawienia sprzętów do pieczenia:


  O czym należy pamiętać, decydując się na zabudowę piekarnika?

  Wiesz już, jak podłączyć piekarnik do zabudowy. Pamiętaj, że jest kilka istotnych rzeczy, o których należy przy tym pamiętać.

  Poznaj wskazówki:

  1. Nie umieszczaj piekarnika w sąsiedztwie innych sprzętów, jak np. lodówka. Urządzenia, które w trakcie swojej pracy oddają ciepło, wpływają niekorzystnie na pozostałe AGD i mogą powodować różne uszkodzenia.
  2. Zadbaj o odpowiednie wymiary oraz wolną przestrzeń zapewniającą swobodny przepływ powietrza. Szczegółowe informacje znajdziesz w dołączonej instrukcji.
  3. Urządzenia umieszczaj wyłącznie w przystosowanych do tego meblach. Szafki muszą być odporne na wysoką temperaturę.
  4. W przeciwieństwie do innych sprzętów przeznaczonych do zabudowy piekarnika nie zakrywa się całościowo meblami. Drzwi muszą pozostać odkryte, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie oraz umożliwić swobodne kontrolowanie etapów pieczenia potrawy.

  Czy warto decydować się na piekarnik do zabudowy?

  Nowoczesne wnętrza to przede wszystkim te, gdzie panuje pełen ład i porządek. Zabudowany piekarnik zwiększa atrakcyjność wystroju oraz czyni pomieszczenie bardziej efektownym. Zwłaszcza gdy połączysz go z meblami kuchennymi na wymiar.

  Brak wolnej przestrzeni między meblami oraz innymi sprzętami to także dbałość o porządek. W szparach nie zbiera się kurz oraz resztki jedzenia, dzięki czemu miejsce nie wymaga częstego sprzątania. Wystarczy, że zadbasz o czystość frontu, często wręcz idealnie płaskiego, co stanowi łatwe zadanie.

  Decydując się na umieszczenie piekarnika w zabudowie, zyskujesz większą kuchnię. Urządzenia wolnostojące potrzebują znacznie większej przestrzeni z racji swoich wymiarów. Ich samodzielne ustawienie niekiedy daje efekt ścisku i optycznie pomniejsza pomieszczenie.

  Oczywiście nie oznacza to, że sprzęty pod zabudowę są mniejsze lub nie wymagają tyle miejsca co tradycyjne modele. Bardziej chodzi o zasłonięcie ścian piekarnika, aby zyskać efekt ładnie wyglądającej kuchni.

  Montując piekarnik we wnęce, siłą rzeczy może być wtedy w wysokiej zabudowie. A to z kolei oznacza, że ciekawe świata dzieciaki nie będą miały do niego tak łatwego dostępu. Co prawda nowoczesne modele mają chłodny front podczas pieczenia czy blokady rodzicielskie, ale zawsze lepiej, żeby maluchy w ogóle nie dotykały takiego sprzętu.

  O ile piekarniki do zabudowy są na ogół droższe od wolnostojących, tak jest ich bardzo dużo do wyboru. Znajdziesz produkty od różnych producentów i w różnych cenach.

  Przeciwko zabudowie piekarnika przemawia jedynie trudniejszy demontaż, np. w przypadku awarii. To w mojej ocenie jedyny minus tego rozwiązania, ale czy nie dotyczy każdego urządzenia dużego AGD do zabudowy? No właśnie, dlatego ogólnie polecam piekarnik w zabudowie.

  Oceń publikację
  [Głosy: 4 Średnia: 4]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  5 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Leszek
  1 miesiąc temu

  Witam. Wymieniając rury do wody z metalowych na polipropylenowe zmuszony byłem wejść rurami do kuchni – za piekarnikiem, a dokładnie w szafce do zabudowy piekarnika, w górnej jego części. Obawiam się o temperaturę w szafce, więc planuję obłożyć ten fragment rur PP wełną mineralną grubości ok 5cm. Czy taka izolacja cieplna wystarczy?

  Anna
  8 miesięcy temu

  Dzień dobry , mam pytanie czy „ wybuch „ pary z piekarnika spowodowany jest brakiem wentylacji ? Jaki wybrać piekarnik lub jak go zamontować , żeby zapachy nie rozchodziły się po domu i gorąca para nie buchała podczas otwierania drzwiczek ? Myślę, że podpowie Pan rozwiązanie , Anna Rogala

  Mariusz
  1 rok temu

  Witam Łukasz
  Mam do wykonania mała i ciasna kuchnie , klient chce żeby nad zmywarka był piekarnik i wyżej mikrofala do zabudowy aobok tego stoi lodówka wolnostojąca.
  Wszystko w zabudowie do sufitu.
  Mogę to zrobić ale co powiesz na tyle sprzętów przy sobie