W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Piekarnik w słupku – Zalety, Wady, Porady

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Piekarnik w słupku to znakomity sposób na oszczędność miejsca w kuchni, ale nie tylko! Ten sposób zabudowy niesie za sobą więcej korzyści. Wszystkie z nich zawarłem w poniższym artykule. Dowiesz się też z niego, czy taka zabudowa ma jakieś wady i o czym należy pamiętać.

Piekarnik w słupku | Zalety, Wady, Porady | Czy warto?

Spis treści:

  Na czym polega zabudowa piekarnika w słupku?

  To nic innego jak umieszczenie AGD w tym samym rzędzie, a więc jedno nad drugim. W zabudowie najczęściej umieszcza się mikrofalówkę, piekarnik, a nawet ekspres do kawy (w wersji do zabudowy). Do takiego montażu bardzo dobrze nadają się także szafki kuchenne.

  Niemniej pamiętaj, że decydując się na to rozwiązanie, musisz dokładnie sprawdzić wymiary poszczególnych urządzeń, a zwłaszcza wymiary piekarnika.

  W zabudowie słupkowej duże znaczenie ma także to, gdzie zamontujesz poszczególne sprzęty oraz półki. Kuchnia powinna być praktyczna w użytkowaniu. Urządzenia, z których najczęściej korzystasz, umieszczaj na wysokości wzroku. Z kolei pozostałe zamontuj w górnej lub dolnej części słupka.

  Masz wątpliwości, czy to dobre rozwiązanie? Zabudowa w słupku to jedna z najczęściej wybieranych propozycji podczas aranżacji domu lub mieszkania. Prześledźmy wspólnie jej mocne i słabe strony.

  Ranking piekarników do zabudowy – zwycięzca

  Electrolux EOE7P31Z

  Zalety piekarnika w słupku

  1. Optyczne powiększenie pomieszczenia – decydując się na piekarnik w słupku, sprawisz, że Twoja kuchnia w pewnym sensie będzie większa. Rozwiązanie z AGD w jednym rzędzie sprawdzi się zatem idealnie w niewielkich mieszkaniach. Jeśli chcesz jeszcze bardziej optycznie powiększyć swoją kuchnię, wybierz meble z połyskiem, które świetnie odbijają światło.
  2. Bardziej spersonalizowana i wygodna w użytkowaniu kuchnia – to Ty decydujesz, na jakiej wysokości zamontujesz piekarnik. Dodatkowo nie schylasz się za każdym razem, kiedy chcesz wyjąć ze środka ciasto albo obiad. Oszczędzasz swoje plecy i korzystasz ze sprzętu w komfortowych warunkach.
  3. Estetyczne rozwiązanie dla wymagających osóbpiekarnik w słupku to sprytny sposób dla osób ceniących ład i porządek wokół siebie. Wszystkie urządzenia, jak i szafki znajdują się w jednym, tym samym miejscu, więc unikasz zagracania kuchni. Wystarczy, że całość obudujesz frontami, a zyskasz spójną i harmonijną przestrzeń.
  4. Znakomity wybór do małych i ciężko ustawnych pomieszczeń – piekarnik wolnostojący niekiedy ciężko ulokować w wąskich kuchniach. W takich sytuacjach wykorzystaj opcję z zabudową słupkową. To także świetny pomysł na zagospodarowanie kuchennej wnęki.
  5. Wygodna opcja, jeśli chcesz uniknąć ciągłego sprzątania – wszystkie urządzenia oraz szafki znajdujące się w słupku są ze sobą precyzyjnie połączone. Nie ma między nimi szpar, w których gromadziłby się kurz i brud. Całe mycie polega jedynie na przetarciu ściereczką frontów urządzenia oraz mebli.
  6. Oszczędność miejscapiekarnik w słupku to świetne wyjście, kiedy chcesz zyskać więcej miejsca na blacie lub pod płytą grzewczą. W ten sposób wygospodarujesz wolną przestrzeń. Sprawisz, że nawet niewielka kuchnia okaże się praktyczna w użytkowaniu.

  Piekarnik w słupku - przykładowa aranżacja 2

  Wady piekarnika w słupku

  1. Wysoka cenanajlepsze piekarniki do zabudowy kosztują trochę więcej niż modele tradycyjne. Musisz zatem się zastanowić, czy opcja z urządzeniem w słupku będzie w pełni korzystna. W dodatku bardziej wyszukana aranżacja zazwyczaj wymaga zrobienia kuchni na wymiar, a to spory koszt. Tak samo jak bardziej zaawansowane urządzenie, np. dobry piekarnik parowy.
  2. Dobry pomysł, ale nie dla wszystkich – to rzadki wybór wśród osób ceniących klasyczne, standardowe aranżacje kuchenne. Niekiedy ciężko jest przekonać do nowoczesnych wystrojów szczególnie seniorów.
  3. Konieczność poproszenia o pomoc fachowcasprzęty do zabudowy najczęściej montuje specjalista, zwłaszcza kiedy robisz kuchnię na wymiar. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami i koniecznością znalezienia sprawdzonej ekipy.
  4. Utrudniony dostęp do podzespołów urządzeniabywa to kłopotliwe zwłaszcza podczas awarii lub usterek. W takiej sytuacji zachodzi potrzeba całościowego demontażu piekarnika.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Piekarnik w słupku czy pod blatem?

  To zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jak dla mnie lepszym wyborem jest montaż w słupku. To zdecydowanie ciekawsze i atrakcyjniejsze rozwiązanie znakomicie sprawdzające się szczególnie w nowoczesnych kuchniach.

  Nie oznacza to, że urządzenie zamontowane pod blatem będzie złym wyborem. Ciekawie się zaprezentuje, chociażby umieszczone na wyspie kuchennej.

  Przyznasz, że to trochę niecodzienne rozwiązanie. Dlatego czasami wymaga więcej pracy i ostrożności.

  Pomysł z umieszczeniem dużego AGD w jednym rzędzie uważam za bezpieczniejszy szczególnie dla ciekawskich maluchów. Dzieci lubiące dotykać wszystkiego, co im zabroniono, w tym przypadku będą miały utrudniony dostęp.

  To także lepsze wyjście, dzięki któremu zyskasz dodatkową szafkę lub szufladę pod blatem. Jak wiadomo, tego nigdy w kuchni nie za wiele. Takie rozwiązanie to więc dodatkowe miejsce do przechowywania garnków lub innych akcesoriów.

  Piekarnik zamontowany pod blatem umożliwia połączenie strefy gotowania i pieczenia. Przy takim sposobie na górze umieszcza się płytę grzewczą. To pomysł godny do rozważenia przede wszystkim przez posiadaczy niewielkich pomieszczeń.

  Pamiętaj również, że montaż piekarnika pod blatem wymaga zakupu odpowiednio dostosowanej szafki. Umieszczone w jej wnętrzu urządzenie nie może wystawać ponad górne krawędzie. Oprócz tego modele podblatowe powinny mieć miejsce przeznaczone na dolną szufladę oraz łatwy dostęp do gniazda sieciowego.

  Finalnie uważam, że piekarnik w słupku jest nie tylko lepszym rozwiązaniem pod względem estetycznym, ale także praktycznym i łatwiejszym do zamontowania. Jeszcze bardziej oszczędza miejsce i wzmacnia aspekt wizualny niż piekarnik ulokowany pod blatem.

  Piekarnik i mikrofala do zabudowy w słupku – czy to dobry pomysł?

  Urządzenia przeznaczone do zabudowy mają zamontowane specjalne systemy chłodzące potrzebne do poprawnego odprowadzania powietrza. To między innymi z tego względu nie ma przeciwwskazań, aby umieścić w jednym rzędzie piekarnik w sąsiedztwie mikrofalówki.

  Nie da się ukryć, że te dwa sprzęty są najczęściej użytkowane w większości gospodarstw domowych, dlatego ich umiejscowienie w pobliżu siebie sprawdzi się znakomicie.

  Piekarnik z mikrofalówką w słupku - przykład aranżacji

  W takich sytuacjach zawsze kieruj się również swoją wygodą oraz indywidualnymi potrzebami. Najlepiej więc, jeśli sprawdzisz, na jakiej wysokości piekarnik i mikrofala w słupku zapewnią komfort użytkowania.

  To od Ciebie zależy, które z urządzeń umieścisz obok siebie i jaki efekt swojej aranżacji chcesz uzyskać.

  Podpowiem Ci jedynie, aby mikrofalówkę umieszczać zawsze nad piekarnikiem. Wówczas otwarte drzwi dolnego sprzętu nie zablokują ani nie utrudnią dostępu do kuchenki.

  Za takim rozkładem przemawia także to, co wkładasz do środka każdego z urządzeń. Nie zapominaj, że w mikrofalówce do zabudowy podgrzewasz mniejsze porcje posiłku (nawet jeśli to najlepsza mikrofalówka do zabudowy), a co za tym idzie, nie używasz do tego ciężkich naczyń.

  Nie chodzi tu tylko o względy bezpieczeństwa, ale także o Twoją wygodę. Nie musisz wspinać się na palcach i podnosić na wysokość głowy masywnej blachy, żeby przygotować sobie ciepłą kolację lub obiad dla całej rodziny.

  Zamontowanie mikrofalówki nad piekarnikiem będzie więc ergonomiczne, korzystne pod względem wizualnym i bezpieczne. To przede wszystkim estetyczny i funkcjonalny sposób na nowoczesną aranżację kuchni.

  Pamiętaj przy okazji, że na rynku spotkasz swego rodzaju hybrydy. Pokazuje je ranking piekarników z mikrofalą. To urządzenia 2w1 o nieco mniejszej pojemności niż standardowe piekarniki. Mają sens głównie w bardzo ciasnych kuchniach.

  Piekarnik w słupku a pozostałe sprzęty AGD

  Skoro nic nie stoi na przeszkodzie, aby piekarnik znajdował się w jednym rzędzie z mikrofalówką, to jak wygląda sprawa z innymi urządzeniami? Wyobraź sobie, że np. piekarnik obok lodówki to jedno z chętniej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych do małych kuchni.

  Umieszczenie obu urządzeń w dość bliskim sąsiedztwie nie stanowi zagrożenia… o ile zastosujesz jakąś izolację termiczną. Co ważne, często stanowi ją sama zabudowa. Jeszcze bezpieczniej wypada szafka cargo oddzielająca piekarnik od chłodziarki.

  Piekarnik obok lodówki – Co warto wiedzieć?

  Wspominałem już, że każdy sprzęt przeznaczony do bardziej nowoczesnego montażu zawiera specjalne systemy chłodzące. Dodatkowo producenci wyposażają piekarniki w otwory wentylacyjne ochraniające meble oraz pozostałe urządzenia przed przegrzaniem.

  Innym dość niecodziennym rozwiązaniem jest zmywarka pod piekarnikiem. Wbrew pozorom taka aranżacja ma swoje zalety. Sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni.

  Jest jednak pewien haczyk. Pamiętaj, aby wybierać kompaktowe urządzenia specjalnie przystosowane do zabudowy. Oprócz tego ich waga powinna być do siebie zbliżona, a sprzęty umieszczane wyżej muszą mieć drzwi otwierane na bok.

  Zmywarkę umieszczaj zawsze pod piekarnikiem, ponieważ najczęściej jej dolny kosz zawiera ciężkie naczynia. Mogłyby zakłócić lub uniemożliwić działanie piekarnika.

  Innym sprzętem przeznaczonym do montażu w słupku jest ekspres do zabudowy. W przypadku kiedy decydujesz się na umieszczenie go w jednym rzędzie ze zmywarką, powinien się znaleźć wyżej niż urządzenie do mycia naczyń lub piekarnik.

  To nie tylko ze względu bezpieczeństwa, ale też lepszego komfortu zaparzania kawy. A o to Ci zapewne chodzi, kupując model, który wyróżnił ranking ekspresów do zabudowy.

  Na jakiej wysokości piekarnik w słupku?

  Wiele zależy od Twoich preferencji oraz liczby montowanych sprzętów w jednym rzędzie. Sporo osób za wygodne uważa umieszczanie piekarnika nieco niżej niż na wysokości wzroku. Nie trzeba wtedy się mocno schylać, żeby wyciągnąć z pieca gorącą potrawę lub sprawdzać etapy pieczenia.

  Jeśli pod uwagę weźmiesz posadzkę, to wyjdzie na to, że piekarnik powinien znaleźć się mniej więcej 82 cm nad nią. Taki układ ochroni również najmłodszych przed ich ciekawością i oparzeniami.

  Równie dobrym wyborem będzie montaż piekarnika do zabudowy pod wysokość do zgiętych w łokciu rąk. Niemniej nie jest to uniwersalne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli ze sprzętu korzysta kilku domowników i to o różnym wzroście.

  Aranżując słupek jedynie z dwoma sprzętami, np. piekarnikiem i kuchenką mikrofalową, pierwszy z nich powinien znaleźć się na dole. Wtedy też najlepszym wyborem będzie umiejscowienie piekarnika ok. 53 cm nad posadzką, a mikrofali ok. 113 cm.

  To, na jakiej wysokości zamontujesz piekarnik w słupku, powinno zależeć od Twoich oczekiwań i preferencji. Pamiętaj, że wkładanie do niego oraz wyjmowanie ze środka gorących potraw czy ciast musi być bezpieczne i wygodne. Cała aranżacja sprzętu powinna być w pełni praktyczna.

  Piekarnik w słupku - przykładowa aranżacja

  Piekarnik w słupku – co warto wiedzieć o montażu?

  Decydując się na aranżację kuchni, gdzie piekarnik zabudujesz w słupku, musisz pamiętać o kilku zasadach.

  Pierwsza z nich dotyczy zakupu samego urządzenia. Przede wszystkim wybieraj wyłącznie modele przeznaczone do zabudowy. Jeszcze na etapach prac wykończeniowych dokładnie zastanów się, gdzie ulokujesz rząd z AGD i potencjalnymi szafkami kuchennymi.

  Zawsze kieruj się swoimi potrzebami, wygodą oraz łatwym dostępem nie tylko do piekarnika, ale także innych urządzeń. To między innymi dlatego trzeba dokładnie zapoznać się z wymiarami wnęki i szafek. Dopiero później kup pasujący do nich piekarnik do zabudowy.

  Podczas montażu pamiętaj, aby między sprzętem a ścianą lub meblami pozostawić nieco luzu. Zdecydowanie ułatwi to demontaż urządzenia w przypadku awarii lub po prostu zapewni dostęp do przewodów zasilających. To samo dotyczy wentylacji. Pozostaw ok. 2 cm wolnej przestrzeni pomiędzy piekarnikiem a płytą meblową.

  Kolejna ważna rzecz dotyczy Twojego bezpieczeństwa. Zadbaj, aby gniazdo sieciowe było zabezpieczone uziemieniem. Wszystkie meble oraz rząd, w jakim umieścisz AGD, muszą być odporne na działanie wysokich temperatur.

  Zadbaj również o swoją wygodę i wygospodaruj w słupku miejsce na zamontowanie szafek lub szuflad. To dobry i praktyczny sposób na przechowywanie wielu akcesoriów kuchennych, szczególnie przeznaczonych do piekarnika.

  Przestrzegając tych kilku zasad, zdecydowanie szybciej uporasz się z montażem piekarnika w słupku. W pełni docenisz także potencjał takiego rozwiązania.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments