W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Czy mikrofalówka może stać na lodówce?

Łukasz Proszek
Komentarze:  2

W Twojej kuchni brakuje miejsca i rozważasz postawienie mikrofali na lodówce? Koniecznie przeczytaj mój poradnik. Szybko się dowiesz, czy takie rozwiązanie jest zalecane oraz jakie ma plusy i minusy.

Czy mikrofalówka może stać na lodówce?

Spis treści:

  Czy można postawić mikrofalówkę na lodówce?

  Ilość potrzebnych urządzeń kuchennych jest spora. Nie stanowi to problemu, jeśli masz dużą kuchnię, w której swobodnie wybierasz położenie poszczególnych sprzętów. Co w sytuacji, kiedy pomieszczenie ma mały metraż? Wtedy pozostaje Ci szukanie sprytnych rozwiązań.

  Jednym ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca jest umieszczenie mikrofalówki na lodówce. Wielu osobom wydaje się to wygodne.

  Pojawia się jednak pytanie: czy mikrofalówka może stać na lodówce?

  Nie ma przeciwwskazań, żeby postawić mikrofalówkę na lodówce. Istnieje głównie jedna zasada, której musisz przestrzegać. Chodzi w niej o to, aby mikrofalówka nie zasłaniała grawitacyjnego przepływu powietrza z tyłu lodówki, była odsłonięta od ściany.

  Dostępne na rynku najlepsze mikrofalówki są mało przenikliwe, a wszystko dzięki dobremu ekranowaniu. Stosuje się w nich wysokiej jakości osłony.

  Z jednej strony chronią one otoczenie przed zakłóceniami powodowanymi przez sprzęt, a z drugiej zabezpieczają go przed negatywnym wpływem zewnętrznych pól elektromagnetycznych.

  W efekcie Twojej lodówce nic nie powinno się stać. Tak samo nie zastanawiasz się, dlaczego mikrofalówka nie grzeje lub słabo grzeje, a przynajmniej nie z powodu ulokowania jej na chłodziarko-zamrażarce.

  Ekranowanie jest wymagane prawem. Wszystkie urządzenia elektryczne, które są dopuszczone w Unii Europejskiej do obrotu, spełniają wymagania określone w dyrektywie EMC.

  Dyrektywa 2014/30/UE odnosi się do wszystkich sprzętów, które mają aktywne elementy elektroniczne. Dotyczy ona odporności na zakłócenia elektromagnetyczne, a także kwestii ich emisji.

  Urządzenia spełniające wymagania dyrektywy EMC działają zgodnie z przeznaczeniem nawet w przypadku wystąpienia zaburzenia elektromagnetycznego.

  Ranking mikrofalówek wolnostojących – zwycięzca

  LG MH6535GIS

  Mikrofalówka na lodówce, a obciążenie

  Generalnie każdy sprzęt ma jakieś obciążenie, które może wytrzymać. Mówiąc o dużym AGD, pomijając np. pralki (bo stawia się na nich suszarki), w zasadzie nie wolno nic stawiać na takich urządzeniach (bezpośrednio). Przynajmniej takie wytyczne są w instrukcjach obsługi.

  Dlatego też najlepiej zrobisz, gdy oddzielisz lodówkę i kuchenkę mikrofalową drewnianą płytą.

  A postawienie jej bezpośrednio? Czy jest bezpieczne? Trudno powiedzieć. Dużo zależy od wytrzymałości lodówki oraz wagi mikrofalówki. W praktyce obstawiam, że w większości wypadków pewnie nic złego się nie wydarzy.

  Jeżeli jednak dojdzie kiedyś do jakiejś awarii lodówki wymagającej interwencji serwisu, lepiej się nie przyznawać, że stała na niej bezpośrednio mikrofala.


  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:


  Mikrofalówka na lodówce a otwory wentylacyjne

  Wiesz już, że stawiając mikrofalówkę na lodówce, należy odsunąć ją od ściany z tyłu. Warto jednak pamiętać, że swoją wentylację ma również sama kuchenka mikrofalowa. Chodzi konkretnie o otwory wentylacyjne.

  Znajdują się zwykle po bokach w postaci prostych kratek. Ustawiając mikrofalę gdziekolwiek w swojej kuchni, również na lodówce, pamiętaj, aby ich niczym ich nie zasłonić. Wtedy sprzęt będzie prawidłowo pracował.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Mikrofalówka na lodówce – za i przeciw

  Znasz już odpowiedź na pytanie, czy mikrofala może stać na lodówce. Wiesz, że jeśli chcesz, ustawisz ją w tym miejscu bez problemu.

  Pojawia się jednak kolejna sprawa – czy takie rozwiązanie jest praktyczne?

  To kwestia dyskusyjna i jak w każdym przypadku są plusy i minusy. Jedną z podstawowych wad jest mała wygoda użytkowania.

  Popatrz na swoją lodówkę. Prawdopodobnie jest ona wysoka i czasami nawet masz problem ze swobodnym sięganiem po rzeczy umieszczone na górnej półce. Pomyśl teraz, że mikrofalówka jest ułożona jeszcze wyżej.

  Wkładanie jedzenia do środka, jego wyciąganie, a także wybieranie ustawień prawdopodobnie okaże się kłopotliwe. Jeśli masz niższą lodówkę (lub należysz do wysokich osób), nie ma tego problemu.

  Do zalet takiego rozwiązania zaliczam przede wszystkim oszczędność miejsca. Jeśli masz niewielką kuchnię, a chcesz mieć w niej sporo sprzętów, kombinujesz, jak wszystko ułożyć. Takie urządzenie na lodówce to świetny sposób na ukrycie mikrofalówki w kuchni.

  Dodatkowo ustawiony wysoko sprzęt jest dobrze zabezpieczony przed dziećmi. Nie mają one do niego swobodnego dostępu, więc nie włączają go, kiedy chcą. Masz nad tym kontrolę, a to przekłada się na większe bezpieczeństwo.

  Pamiętaj, że zawsze pewnym rozwiązaniem jest najlepsza mikrofalówka do zabudowy. Może być umiejscowiona wyżej, poza zasięgiem dzieci i w dodatku nie zabiera miejsca na blacie. To jednak rozwiązanie raczej do przestronnych kuchni i planowane przed remontem.

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Katarzyna
  1 rok temu

  Dziękuję za świetną odpowiedź