W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  11

Płyta indukcyjna to jeden z tych nowoczesnych wynalazków, które dominują w wystroju kuchni. Jest chętnie kupowana, ale wśród użytkowników szybko pojawia się pytanie, czy aby nie zwiększa ona kosztów poniesionych za energię elektryczną. Jaka jest prawda i ile prądu pobiera płyta indukcyjna? Sprawdziłem to na przykładach!

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna? Pobór energii przez indukcję - wyliczenia

Spis treści:

  Zużycie prądu przez płytę indukcyjną – co trzeba wiedzieć?

  Oczywistą odpowiedzią na pytanie, ile prądu pobiera taka płyta, jest dokonanie właściwych obliczeń. Tutaj jednak pojawia się problem.

  Dlaczego?

  • Na pobór prądu wpływa wiele czynników, nie tylko moc płyty indukcyjnej. Przykładem są garnki. Źle dopasowane do płyty, wykonane z nieodpowiednich materiałów, nie zatrzymują ciepła, więc gotowanie trwa dłużej. Nawet najlepsza płyta indukcyjna będzie słabo działać z nieodpowiednimi naczyniami.
  • Mniejsza moc płyty indukcyjnej to nie mniejsze koszty eksploatacji. Słabszy palnik potrzebuje więcej czasu nawet na zagotowanie wody. Osobiście zawsze ustawiam suwak na maksymalną dostępną moc dla danego pola.
  • Istotne jest również to, że podawana przez producenta moc płyty indukcyjnej zwykle dotyczy jej maksymalnych możliwości. Mówiąc inaczej, jest zgodna z prawdą tylko, jeśli używasz wszystkich palników naraz. A kto tak robi na co dzień?

  Jak widzisz, obliczenie kosztów poboru prądu przez płytę indukcyjną nie jest prostą sprawą.

  W grę wchodzi wiele czynników, które sprawiają, że u jednej osoby indukcja nie zmieni prawie w ogóle rachunków za prąd, a drugiej wydrenuje portfel.

  Czy można jednak stworzyć jakiś punkt odniesienia? Jak określić przybliżone poboru prądu? Czytaj dalej!

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Co wpływa na pobór prądu indukcji?

  Jak już wspomniałem, na to, ile prądu zużywa płyta indukcyjna, wpływ ma wiele czynników.

  Najważniejsze z nich to:

  • Ilość wykorzystywanych pól – inny będzie pobór energii, gdy korzystasz z jednego pola, a zupełnie inny, gdy jednocześnie pichcisz na 3 czy 4.
  • Moc palników – każdego z osobna i wszystkich razem. Z drugiej strony, używanie funkcji Booster w płycie indukcyjnej nie zwiększa znacząco poboru prądu (bo płyta podbija moc tylko na kilka minut; czasem działa to wręcz na korzyść!). W każdym razie moc pola indukcyjnego zależy ściśle od jego średnicy. Zazwyczaj wynosi 1400, 1800 lub 2200 – 2300 W (choć dużo zależy od konkretnego modelu).
  • Czas użytkowania kuchenki – czyli to, czy chcesz jedynie zagotować wodę, czy przygotować kilkudaniowy obiad dla wielkiej rodziny.
  • Rodzaj garnków – o tym wspominałem wcześniej. Dodam, że garnki nie tylko powinny być ferromagnetyczne, ale i nieużywane wcześniej na tradycyjnej kuchence gazowej.
  • Dodatkowe udogodnienia (głównie wbudowany okap) – funkcje typu timer, wskaźnik ciepła resztkowego itp. raczej nie zwiększają za bardzo poboru energii. Inaczej ma się sprawa z czymś konkretniejszym, np. pochłaniaczem. Tak, znajdziesz indukcje z wbudowanym okapem. Siłą rzeczy są nieco bardziej prądożerne.

  Nie jest z kolei tak, że mała kuchenka indukcyjna dwupalnikowa zużywa mniej energii. Nadal wszystko zależy od ustawionej mocy, wykorzystywanej ilości pól, czasu pichcenia czy rodzaju garnków.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Obliczanie średniego zużycia prądu płyty indukcyjnej

  Nie można jasno powiedzieć, ile kWh dziennie, miesięcznie czy rocznie zużywa płyta indukcyjna, ale można stworzyć kilka przykładów, które dadzą Ci ogólny obraz sytuacji.

  Pobór energii elektrycznej może się wahać od 4 do 7,5 kWh, a czasem wynosi nawet więcej, szczególnie w przypadku szerokich płyt indukcyjnych 80 cm.

  Wykonam więc przykładowe obliczenia.

  Przykład 1 – zużycie prądu na średnim polu 1800 W, stosunkowo długie gotowanie (1,5 h)

  Załóżmy, że chcę przygotować obiad dla siebie. W tym celu użyję tylko jednego pola. Oczywiście ich moc różni się w zależności od modelu płyty indukcyjnej. 

  Na potrzeby tego przykładu przyjmę, że jedno pole na mojej płycie ma moc 1800 W (to zwykle średniej wielkości palnik na kuchence tego typu). Obiad mam zamiar przygotowywać przez półtorej godziny. Ile kosztuje gotowanie na indukcji w takiej sytuacji?

  • 1800 W to 1,8 kW. Mnożę to przez czas użytkowania płyty.
  • 1,8 kW x 1,5 h = 2,7 kWh

  Podczas przygotowywania obiadu płyta indukcyjna będzie miała pobór mocy na poziomie 2,7 kWh.

  Jak przekłada się to na koszt energii elektrycznej?

  Cena prądu waha się od ok. 0,6 zł/kWh do ok. 0,8 zł/kWh. Przyjmę więc koszt 0,7 zł/kWh.

  • 2,7 kWh x 0,7 zł = 1,89 zł

  Finalnie standardowa płyta indukcyjna 60 cm zużyje przez półtorej godziny 2,7 kWh prądu na palniku o średniej mocy 1800 W. Oznacza to wydatek na energię elektryczną rzędu 1,89 zł.

  Przykład 2 – zużycie prądu na wszystkich 4 polach, półgodzinne gotowanie

  W tym przykładzie ugotuję obiad dla całej rodziny na wszystkich czterech palnikach. Ogólnie na bogato.

  Jedna z najwyższych mocy całkowitych płyty indukcyjnej 60 cm to 7500 W. Przyjmijmy, że taką płytą dysponuję i działa ona na siłę, aby w ogóle uruchomić pełną moc wszystkich pól bez wybicia bezpieczników. Przygotowanie obiadu zajmie mi pół godziny.

  • 7,5 kW x 0,5 h = 3,75 kWh
  • 3,75 kWh x 0,7 zł = 2,62 zł

  Zużycie prądu płyty indukcyjnej o standardowej szerokości 60 cm z 4 polami pracującymi przez pół godziny to 3,75 kWh. Zapłacisz za to jakieś 2,62 zł.

  Jeśli jednak gotowanie się wydłuży, na przykład do półtorej godziny, poniesione koszty prezentują się następująco:

  • 7,5 kW x 1,5 h = 11,25 kWh
  • 11,25 kWh x 0,7 zł = 7,87 zł

  Przykład 3 – 5-minutowe gotowanie jajka na najmniejszym polu

  Lubisz jeść jajka na miękko lub twardo? Ja uwielbiam, dlatego często je przygotowuję na indukcji. Przy okazji stanowi to dobry przykład na pobór energii tego typu płyty w przypadku prostych oraz szybkich zadań.

  W przykładzie wykorzystam mniejsze i słabsze pole 1400 W, gotując jajko przez 5 minut:

  • 1,4 kW x 0,083 h (bo taką częścią godziny jest 5 minut) = 0,116 kWh
  • 0,116 kWh x 0,7 zł = 0,08 zł

  W efekcie 5-minutowe gotowanie jajka na najsłabszym polu płyty indukcyjnej wiąże się z poborem 0,116 kWh, co kosztuje raptem 8 groszy.

  Jak widzisz, wszystko zależy więc od sposobu użytkowania i częstotliwości gotowania. Korzystając z powyższych przykładów, możesz samodzielnie obliczyć zużycie energii elektrycznej w swojej kuchni.

  To wciąż za mało? Oczekujesz jeszcze lepszej ściągi? No to jedziemy dalej!

  Zużycie prądu na konkretnych polach płyty indukcyjnej

  Rzecz jasna na wstępie muszę podkreślić pewien aspekt: płyty indukcyjne są różne, nawet patrząc na modele o tej samej szerokości (i o takiej samej liczbie pól). Producenci odmiennie podchodzą do rozkładania mocy na konkretne strefy gotowania.

  Z moich obserwacji wynika jednak, że podany już wcześniej schemat (małe pole 1400 W, 2 średnie po 1800 W oraz największe 2300 W) dotyczy bardzo wielu płyt indukcyjnych.

  Dlatego też poniżej podam Ci pobór energii oraz koszt godzinnego gotowania na każdym polu + opcję z 2 połączonymi polami w jedną strefę oraz wykorzystanie wszystkich pól:

  • Małe pole indukcyjne o mocy 1400 W – godzinne zużycie energii elektrycznej wynosi 1,4 kWh, co kosztuje 0,98 zł.
  • Średnie pole indukcyjne o mocy 1800 W – godzinne zużycie energii elektrycznej wynosi 1,8 kWh, co kosztuje 1,26 zł.
  • Największe pole indukcyjne o mocy 2300 W – godzinne zużycie energii elektrycznej wynosi 2,3 kWh, co kosztuje 1,61 zł.

  Zużycie prądu płyty indukcyjnej na konkretnych polach - infografika

  • 2 średnie połączone pola o łącznej mocy 3600 W – godzinne zużycie energii elektrycznej wynosi 3,6 kWh, co kosztuje 2,52 zł.
  • Wszystkie pola o łącznej mocy do 7500 W – godzinne zużycie energii elektrycznej wynosi 7,5 kWh, co kosztuje 5,25 zł.

  W zależności od swoich potrzeb możesz dzielić lub mnożyć podane przykłady, zachowując proporcje w wyliczeniach. Dzięki temu łatwo oszacujesz, ile prądu zużyje u Ciebie płyta indukcyjna.

  Ile prądu miesięcznie zużywa płyta indukcyjna?

  Zakładając, że gotujesz na indukcji godzinę dziennie, wykorzystując 2 pola o łącznej mocy do 3600 W, płyta zużyje 108 kWh na miesiąc. To koszt ok. 75 zł. Przy 2 godzinach dziennie będzie to już 216 kWh, a więc 150 zł.

  Wspominając jeszcze o rocznym koszcie eksploatacji indukcji, raczej trudno przekroczyć 1500 zł. Razem z żoną codziennie korzystamy z płyty, gotując na niej różne potrawy oraz przekąski. Według moich szacunków wydajemy mniej niż 800 zł rocznie na używanie tego sprzętu.

  Jak już wiesz, najwięcej zależy tu od Ciebie. Konkretniej tego, ile pól (i o jakiej mocy) zamierzasz wykorzystywać oraz jak długo gotować. Powyższe wyliczenia są jedynie przykładem, dlatego najlepiej zrobisz, samodzielnie szacując pobór energii przez indukcję na bazie moich porad.

  Jak zmniejszyć pobór prądu przez płytę indukcyjną?

  Podczas analizy indukcja czy gaz wyszło, że na gazie gotuje się dłużej, ale przez niższą cenę (choć różnie już z tym bywa…) kosztuje to jednak mniej.

  Dlatego też, stawiając na płytę indukcyjną, musisz wiedzieć, jak zoptymalizować jej pobór prądu.

  Każdy chce płacić za energię elektryczną jak najmniej (zwłaszcza po ciągłych podwyżkach…). Nie ma więc nic dziwnego, że większość osób szuka sposobów na oszczędność.

  Jak zmniejszyć pobór prądu przez płytę indukcyjną? Oto kilka pomysłów:

  • Wymień garnki – wspominałem już, że źle dobrane garnki wpływają na zużycie energii elektrycznej przez indukcję. Naczynia dopasowane szczególnie do płyt indukcyjnych lepiej z nimi współpracują, a więc szybko się nagrzewają. Ciepło z nich nie ucieka, a palnik nie wkłada więcej wysiłku w utrzymanie temperatury. Dno powinno być płaskie, żeby dobrze przylegało do płyty. Dobieraj też średnicę garnka do wybranego pola grzewczego. Jeśli naczynie będzie mniejsze, ciepło z pola będzie uciekać na zewnątrz, a Ty zmarnujesz energię elektryczną. Przy okazji zobacz dobre garnki do indukcji.
  • Spraw sobie porządne patelnie – zauważ, że najlepsze patelnie na indukcję prędko się nagrzewają i równomiernie przekazują ciepło żywności. W efekcie czas obróbki się skróci, a Ty zaoszczędzisz trochę na energii elektrycznej.
  • Postaw na sprzęt wykrywający naczynia i ich średnicę – ta cecha nowoczesnych indukcji bardzo działa na plus w kwestii energooszczędności. Cewka przekazuje wtedy energię tylko obszarowi zajętemu przez garnek, rondel czy patelnię. Nie pracuje na całym polu, więc zużywa mniej energii.
  • Gotuj pod przykryciem – to naprawdę może zdziałać cuda. Ciepło zostaje w garnku, a potrawa szybciej się gotuje.
  • Przyrządzaj nie mniej, nie więcej – czyli po prostu gotuj tyle, ile potrzebujesz. Jeśli w garnku będzie większa ilość, niż jesteś w stanie zjeść, wszystko będzie przygotowywać się dłużej i zużywać więcej energii.
  • Dbaj o czystość – brud zalegający na powierzchni płyty indukcyjnej wpływa na jej skuteczność i pobór energii. Przetrzyj pola indukcyjne i zobacz różnicę na plus.

  Podsumowanie

  Płyta indukcyjna zużywa 1,4 – 7,5 kWh energii elektrycznej. Konkretna wartość zależy od wykorzystywanej mocy. Na koszt eksploatacji w ogromnym stopniu wpływa z kolei czas gotowania. Możesz wydać na indukcję mniej niż 100 zł miesięcznie, a równie dobrze ponad 200 zł.

  W moim poradniku starałem się jak najdokładniej opisać aspekt prądożerności indukcji. Osobiście nie uważam, aby utrzymanie takiego sprzętu było zbyt drogie.

  Jasne, to najwydajniejszy, a więc najmocniejszy rodzaj płyty elektrycznej. Teoretycznie pobiera sporo energii, ale rekompensuje to szybszą obróbką żywności. Osobiście nie zauważyłem większego wzrostu rachunków za prądu od momentu przejścia na płytę indukcyjną.

  Gotuję za to w dużo wygodniejszy sposób. Nie męczę się też z czasochłonnych czyszczeniem, mogąc jeszcze korzystać z wielu fajnych funkcji. Jak dla mnie to dobry interes i finalnie nie żałuję.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 88 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  11 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Monika
  6 miesięcy temu

  Witam, mam płytę indukcyjną 7,2 na siłę, mam możliwość zmiany mocy bo ta płyta posiada taką funkcję zarządzania mocą, czy opłacalne jest zmienić na 3,6 kw ,czy zostać przy 7,2 tak jest?

  Izabela
  7 miesięcy temu

  Dzień dobry. W mojej płycie indukcyjnej ( zresztą już w drugiej w takim samym przypadku) przestała wyświetlać się moc grzania w jednym polu. W poprzedniej płycie było identycznie. Nikt w moim otoczeniu nie jest w stanie mi pomóc. Czy to czas na wymianę płyty ?. Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

  Aleksa
  10 miesięcy temu

  Dzień dobry, mam pytanie. Mam do wyboru płytę indukcyjną Electrolux eiv835 lub Electrolux eiv84550 lub Electrolux eiv8457. Ta pierwsza ma różnej mocy pola grzewcze, czyli podgrzewając coś na polu 1400/2500 oraz 2300/3200 na najmniejszym biegu, to pole mniejsze zużyje mniej prądu? Dobrze rozumiem?

  Robert
  1 rok temu

  Pięknie opisane tego szukałem, super artykuł.

  Piotr
  2 lat temu

  To chyba nie jest takie myślenie. Indukcję używasz od czasu do czasu nie cały czas na okrągło także nie ma potrzeby dokładać paneli. W zamian dobrze wykorzystasz to co masz.

  Ira
  2 lat temu

  Mam instalacjie fotovoltaiczną 4.6 kv, która mi wystarcza na potrzeby domu i gospodarstwa ,ale żeby zamienić kuchnię z gazowej na indukcyjną powinienem założyć instalację ( + 3 kv ) tj. co najmniej 7,5 kv , i wydać za nią ok.10 tyś.więcej . Może po 20 latach się zwróci za gaz. Puki co zostaje przy kuchni gazowej.

  tomek
  2 lat temu
  Reply to  Ira

  hmmmm , troche błąd w kalkulacji i błędne zestawianie faktów.
  po pierwsze, nie kv tylko kW , kilowaty od kilowoltów trochę się różnią.
  po drugie, nawet jak zrobisz 10kW to i tak zebry się zbilansowała instalacja to byś musiał używać miedzy 10 a 15-16 . wiec trza też rzucić robote by wyj na twoje rozumowanie.
  Zaczym zaczniesz robi takie wywody, hmmm , trochę poczytaj, od tego nie wie więcej . POZDRAWIAM