Ile prądu zużywa płyta indukcyjna?

Płyta indukcyjna to jeden z tych nowoczesnych wynalazków, które dominują w wystroju kuchni. Jest chętnie kupowana, ale wśród użytkowników szybko pojawia się pytanie, czy aby nie zwiększa ona kosztów poniesionych za energię elektryczną. Jaka jest prawda i ile prądu pobiera płyta indukcyjna?

Ile prądu zużywa płyta indukcyjna? Pobór energii przez indukcję - wyliczenia

Spis treści:

  Zużycie prądu przez płytę indukcyjną – co trzeba wiedzieć?

  Oczywistą odpowiedzią na pytanie, ile prądu pobiera taka płyta, jest dokonanie właściwych obliczeń. Tutaj jednak pojawia się problem.

  Dlaczego?

  • Na pobór prądu wpływa wiele czynników, nie tylko moc płyty indukcyjnej. Przykładem są garnki. Źle dopasowane do płyty, wykonane z nieodpowiednich materiałów, nie zatrzymują ciepła, więc gotowanie trwa dłużej. Nawet najlepsza płyta indukcyjna będzie słabo działać z nieodpowiednimi naczyniami.
  • Mniejsza moc płyty indukcyjnej to nie mniejsze koszty eksploatacji. Słabszy palnik potrzebuje więcej czasu nawet na zagotowanie wody.
  • Istotne jest również to, że podawana przez producenta moc płyty indukcyjnej zwykle dotyczy jej maksymalnych możliwości. Mówiąc inaczej, jest zgodna z prawdą tylko, jeśli używasz wszystkich palników naraz. A kto tak robi na co dzień?

  Jak widzisz, obliczenie kosztów poboru prądu przez płytę indukcyjną nie jest prostą sprawą.

  W grę wchodzi wiele czynników, które sprawiają, że jeden model jest energooszczędny, a drugi wyciągnie ostatnie pieniądze z Twojego portfela.

  Czy można jednak stworzyć jakiś punkt odniesienia? Jak określić przybliżone poboru prądu? Czytaj dalej!

  Co wpływa na pobór prądu?

  Jak już wspomniałem, na to, ile prądu zużywa płyta indukcyjna, wpływ ma wiele czynników.

  Najważniejsze z nich to:

  • Ilość wykorzystywanych pól – inny będzie pobór energii, gdy korzystasz z jednego pola, a zupełnie inny, gdy jednocześnie pichcisz na 3 czy 4.
  • Czas użytkowania kuchenki – czyli to, czy chcesz jedynie zagotować wodę, czy przygotować kilkudaniowy obiad dla wielkiej rodziny.
  • Moc palników – każdego z osobna i wszystkich razem. Z drugiej strony używanie funkcji Booster w płycie indukcyjnej nie zwiększa znacząco poboru prądu (bo płyta podbija moc tylko na kilka minut; czasem działa to wręcz na korzyść!).
  • Rodzaj garnków – o tym wspominałem wcześniej.

  Nie jest z kolei tak, że mała kuchenka indukcyjna dwupalnikowa zużywa mniej energii. Nadal wszystko zależy od ustawionej mocy, wykorzystywanej ilości pól, czasu pichcenia czy rodzaju garnków.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Obliczanie średniego zużycia prąd płyty indukcyjnej

  Nie można jasno powiedzieć, ile kWh rocznie zużywa płyta indukcyjna, ale można stworzyć kilka przykładów, które dadzą ogólny obraz sytuacji.

  Pobór energii elektrycznej może się wahać od 4 do 7 kWh, a czasem wynosi nawet więcej, szczególnie w przypadku szerokich płyt indukcyjnych 80 cm.

  Wykonam więc przykładowe obliczenia.

  Przykład 1

  Załóżmy, że chcę przygotować obiad dla siebie. W tym celu użyję tylko jednego palnika. Oczywiście ich moc różni się w zależności od modelu płyty indukcyjnej. 

  Na potrzeby tego przykładu przyjmę jednak, że jeden palnik na mojej płycie ma moc 1800 W (to średniej wielkości palnik na kuchence z niżej półki cenowej). Obiad mam zamiar przygotowywać przez półtorej godziny. Ile kosztuje gotowanie na indukcji w takiej sytuacji?

  • 1800 W to 1,8 kW. Mnożę to przez czas użytkowania płyty.
  • 1,8 kW x 1,5 h = 2,7 kWh

  Podczas przygotowywania obiadu płyta indukcyjna będzie miała pobór mocy na poziomie 2,7 kWh.

  Jak przekłada się to na koszt energii elektrycznej?

  Cena prądu waha się od ok. 0,6 zł/kWh do ok. 0,8 zł/kWh. Przyjmę więc koszt 0,7 zł/kWh.

  • 2,7 kWh x 0,7 zł = 1,89 zł

  Przykład 2

  W tym przykładzie ugotuję obiad dla całej rodziny na wszystkich czterech palnikach.

  Jedna z najwyższych mocy całkowitych płyty indukcyjnej to 7400 W. Przyjmijmy, że taką płytą dysponuję. Przygotowanie obiadu zajmie mi pół godziny.

  • 7,4 kWh x 0,5 h = 3,7 kWh
  • 3,7 kWh x 0,7 zł = 2,59 zł

  Jeśli jednak gotowanie się wydłuży, na przykład do półtorej godziny, poniesione koszty prezentują się następująco:

  • 7,4 kWh x 1,5 h = 11,1 kWh
  • 11,1 kWh x 0,7 zł = 7,77 zł

  Wszystko zależy więc od sposobu użytkowania i częstotliwości gotowania. Korzystając z powyższego wzoru, możesz samodzielnie obliczyć zużycie energii elektrycznej w swojej kuchni.

  Jak zmniejszyć pobór prądu przez płytę indukcyjną?

  Podczas analizy indukcja czy gaz wyszło, że na gazie gotuje się dłużej, ale przez niższą cenę kosztuje to jednak mniej.

  Dlatego też, stawiając na płytę indukcyjną, musisz wiedzieć, jak zoptymalizować jej pobór prądu.

  Każdy chce płacić za energię elektryczną jak najmniej. Nie ma więc nic dziwnego, że większość osób szuka sposobów na oszczędność.

  Jak zmniejszyć pobór prądu przez płytę indukcyjną? Oto kilka pomysłów:

  • Wymień garnki – wspominałem już, że źle dobrane garnki wpływają na zużycie energii elektrycznej przez indukcję. Naczynia dopasowane szczególnie do płyt indukcyjnych lepiej z nimi współpracują, a więc szybko się nagrzewają. Ciepło z nich nie ucieka, a palnik nie wkłada więcej wysiłku w utrzymanie temperatury. Dno powinno być płaskie, żeby dobrze przylegało do płyty. Dobieraj też średnicę garnka do wybranego pola grzewczego. Jeśli naczynie będzie mniejsze, ciepło z palnika będzie uciekać na zewnątrz, a Ty będziesz marnować energię elektryczną. Przy okazji zobacz dobre garnki do indukcji.
  • Gotuj pod przykryciem – to naprawdę może zdziałać cuda. Ciepło zostaje w garnku, a potrawa szybciej się gotuje.
  • Przyrządzaj nie mniej, nie więcej – czyli po prostu gotuj tyle, ile potrzebujesz. Jeśli w garnku będzie większa ilość, niż jesteś w stanie zjeść, wszystko będzie przygotowywać się dłużej i zużywać więcej energii.
  • Dbaj o czystość – brud zalegający na powierzchni płyty indukcyjnej wpływa na jej skuteczność i pobór energii. Przetrzyj palniki i zobacz różnicę.

  Przeczytaj też:

  Podsumowanie

  Płyta indukcyjna to dobre rozwiązanie do domu, ale trzeba z niej dobrze korzystać, żeby faktycznie pozwoliła zaoszczędzić energię elektryczną.

  Koszty eksploatacji indukcji wahają się od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Wpływ ma na to bardzo wiele czynników, a ja wskazałem Ci te najważniejsze. Powyższe wskazówki przydadzą Ci się w zmniejszaniu rachunków i poboru prądu przez płytę indukcyjną. 

  Oceń publikację
  [Głosy: 66 Średnia: 4.1]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  3 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Piotr
  1 rok temu

  To chyba nie jest takie myślenie. Indukcję używasz od czasu do czasu nie cały czas na okrągło także nie ma potrzeby dokładać paneli. W zamian dobrze wykorzystasz to co masz.

  Ira
  1 rok temu

  Mam instalacjie fotovoltaiczną 4.6 kv, która mi wystarcza na potrzeby domu i gospodarstwa ,ale żeby zamienić kuchnię z gazowej na indukcyjną powinienem założyć instalację ( + 3 kv ) tj. co najmniej 7,5 kv , i wydać za nią ok.10 tyś.więcej . Może po 20 latach się zwróci za gaz. Puki co zostaje przy kuchni gazowej.

  tomek
  6 miesięcy temu
  Reply to  Ira

  hmmmm , troche błąd w kalkulacji i błędne zestawianie faktów.
  po pierwsze, nie kv tylko kW , kilowaty od kilowoltów trochę się różnią.
  po drugie, nawet jak zrobisz 10kW to i tak zebry się zbilansowała instalacja to byś musiał używać miedzy 10 a 15-16 . wiec trza też rzucić robote by wyj na twoje rozumowanie.
  Zaczym zaczniesz robi takie wywody, hmmm , trochę poczytaj, od tego nie wie więcej . POZDRAWIAM