W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Płyta ceramiczna czy indukcyjna? Która lepsza?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Jaka płyta grzejna jest lepsza: ceramiczna czy indukcyjna? Czym się różnią i jakie mają zalety oraz wady? Tego wszystkiego dowiesz się z poniższego poradnika. Zakupowy dylemat szybko zniknie!

Płyta ceramiczna czy indukcja? Która lepsza? Porównanie

Spis treści:

  Płyta ceramiczna a indukcyjna – czym się różnią?

  Najpierw dowiedz się, czym się różni płyta indukcyjna od elektrycznej ceramicznej i jakie są podobieństwa między nimi.

  To ułatwi Ci podjęcie decyzji, który sprzęt będzie lepszy.

  Podobieństwa

  • Nowoczesny wygląd – zarówno ceramiczna, jak i indukcyjna płyta prezentują się elegancko. To estetyczne sprzęty, które z łatwością dopasujesz do wystroju kuchni. Nie ma znaczenia, czy jest to wnętrze minimalistyczne, klasyczne bądź loftowe.
  • Zastosowanie urządzeń się nie różni. Służą do przygotowywania i podgrzewania posiłków. Bez względu na rodzaj płyty, przyrządzisz za jej pomocą dowolne danie. Gotujesz (również na parze), smażysz, dusisz – robisz, co chcesz.
  • Podobna jest też pielęgnacja. Płyty mają gładką powierzchnię i zalecane jest ich mycie przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki. Mając sprzęt indukcyjny lub ceramiczny, musisz uważać, żeby go nie zarysować
  • Obie płyty dają możliwość doboru wykończenia. Producenci oferują urządzenia z metalową ramką dookoła, ze szlifem szkła na rancie oraz bezszlifowe. Decydujesz, która opcja najbardziej Ci odpowiada. Płyta może być przedłużeniem kuchennego blatu lub wyraźnie się odznaczać. To kwestia gustu i indywidualnych preferencji.
  • W obu kategoriach znajdziesz szersze modele, np. płyty indukcyjne 80 cm. Alternatywę stanowią też indukcje 70 cm.

  Różnice

  • Podstawową różnicą jest sposób działania. Płyta ceramiczna wykorzystuje halogenowe lampy lub elektryczne spirale. To one przekazują ciepło do naczynia. Rozpoznasz to po żarzącym się na czerwono polu grzewczym. Działanie płyty indukcyjnej oparte jest na zmiennym polu magnetycznym wytwarzanym przez cewki. Prąd zmienia się w ciepło w momencie ustawienia na polu garnka. W ten sposób powstają prądy wirowe.
  • Najlepsze płyty indukcyjne uznaje się za łatwiejsze w czyszczeniu. Z zewnątrz nagrzewają się wyłącznie od rozgrzanego naczynia, dlatego nic nie ma prawa się przypalić. Oczywiście oba sprzęty mają gładką powierzchnię, jednak płyta ceramiczna osiąga wysoką temperaturę. Grozi to nie tylko przypaleniem resztek jedzenia, ale i poparzeniem dłoni.
  • Zakup płyty ceramicznej nie wiąże się z koniecznością wymiany garnków. Tego samego nie można powiedzieć o indukcji. W jej przypadku musisz użyć nowych naczyń z ferromagnetycznym dnem, aby gotowanie było możliwe. To one są najlepszymi garnkami na indukcję.

  To główne różnice między urządzeniami. Pamiętaj, że wpływają one na wiele innych kwestii. Na ich podstawie zdecydujesz, jaki sprzęt trafi do Twojej kuchni: płyta ceramiczna czy indukcyjna?

  Przejdźmy więc do informacji, które na pewno interesują Cię najbardziej.

  Ranking płyt indukcyjnych – zwycięzca

  Electrolux EIV634/CIV634 Slim-Fit

  Płyta ceramiczna i indukcyjna – analiza korzyści

  Chcąc dokonać słusznego wyboru, musisz poznać wszystkie korzyści, jakie zapewnią Ci obie płyty. Przekonaj się, co przemawia za ich zakupem.

  Płyta ceramiczna czy indukcyjna - zalety - infografika

  Przewagi płyty ceramicznej

  • Ze względu na sposób działania po montażu płyty ceramicznej nie musisz wymieniać garnków. Nie nadwyrężasz za mocno domowego budżetu. Nie zastanawiasz się też, czy na pewno sięgasz po naczynia z ferromagnetycznym dnem. Swobodnie używasz garnków, do których masz sentyment i tych na specjalne okazje, np. przyjęcie w większym gronie. Nie rozmyślasz, co zrobić ze starym wyposażeniem kuchni, bo przecież szkoda tak wszystko wyrzucić.
  • Zależy Ci na kontrolowaniu procesu gotowania? Płyta ceramiczna powinna Ci się spodobać. Pola grzewcze nagrzewają się, więc 'czujesz’ temperaturę. W razie potrzeby szybko zmniejszasz lub zwiększasz moc. Ceramiczne płyty polecane są miłośnikom tradycyjnego gotowania.
  • Wahasz się, czy sprzęt nie będzie przeszkadzał na blacie? Zwykle płyty ceramiczne są niższe od indukcyjnych, ich wysokość to mniej niż 5 cm. Jeśli chodzi o głębokość, to jest standardowa, czyli 52 cm.
  • Indukcje na swoich polach wykrywają dany procent średnicy naczynia. Jeżeli jest bardzo wąskie (np. jakaś kawiarka), to mogą go nie wykryć. Niektóre potrzebują zapełnienia np. w 60 procentach, a inne przy zajęciu 30 procent cewki. Ceramiczne nie stawiają takich ograniczeń.
  • Płyta ceramiczna, podobnie jak indukcja, często oferuje przydatne funkcje, np. wskaźnik ciepła resztkowego. Uznaje się ją jednak za łatwiejszą w obsłudze, wpływa na to prostszy mechanizm działania. W przypadku ewentualnej awarii naprawa nie powinna być bardzo skomplikowana (a płyty ceramiczne psują się rzadko).
  • Nie można zapomnieć o ograniczeniach, jakie stawia indukcja. Jest kilka grup, którym takie sprzęty nie są polecane. To m.in. osoby z rozrusznikiem serca i te noszące aparaty słuchowe. Nie jest tak, że muszą trzymać się od płyty indukcyjnej z daleka i w ogóle nie mogą jej używać. Ale faktem jest, że trzeba unikać przebywania zbyt blisko pola magnetycznego, co po prostu bywa uciążliwe.
  • Płyty ceramiczne są wyraźnie tańsze od indukcyjnych. Zależnie od porównywanych modeli różnica może nawet wynieść 1000 zł. Pytanie, czy warto więc dopłacać do indukcji. Przejdźmy zatem do jej przewag w starciu płyta ceramiczna czy indukcyjna.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Przewagi płyty indukcyjnej

  • Płyty indukcyjne są dużą konkurencją dla ceramicznych ze względu na bezpieczeństwo użytkowania. Oczywiście pole nagrzewa się, podobnie jak w przypadku płyty ceramicznej. Wynika to z jego kontaktu z ciepłym naczyniem, w którym gotujesz. Na indukcji ryzyko, że poparzysz dłonie, jest mniejsze. Temperatura nagrzewania się pola jest niższa, a w dodatku płyta indukcyjna szybciej staje się chłodna. To gwarantuje bezpieczeństwo nie tylko Tobie, ale całej rodzinie, w szczególności dzieciom. Lub niesfornym zwierzętom domowym uwielbiającym biegać po blacie.
  • Z indukcją czas gotowania skraca się nawet o 30 procent. To możliwe, ponieważ dno garnka szybciej się nagrzewa. Prędzej zagotujesz wodę na makaron, usmażysz mięso i wykonasz wiele innych czynności. To nie tylko oszczędność czasu, ale też pieniędzy. Dostaniesz niższe rachunki za prąd, więc jest to opłacalne w dłuższej perspektywie.
  • Przypalone jedzenie w przypadku indukcji zwykle nie jest problemem. Nawet jeśli coś wykipi z naczynia, prędko się tego pozbędziesz, powierzchnia płyty wokół pola grzewczego nie nagrzewa się do bardzo wysokiej temperatury. Dobre rozwiązanie przy chaotycznym stylu gotowania. Nie denerwujesz się, gdy coś rozlejesz. Po prostu szybko to ścierasz.
  • Pozostając w temacie czystości, czyszczenie płyty indukcyjnej to prawdziwa przyjemność. Decydują o tym dwie rzeczy: gładka powierzchnia oraz brak przywierających resztek jedzenia. Zapomnij o zeskrobywaniu przypaleń. Swoją drogą, wymagałoby to dużej ostrożności, aby nie zarysować powierzchni.
  • Po zdjęciu naczynia z pola grzejnego indukcja się wyłącza. To też wpływa na oszczędność. Dobra opcja dla zapominalskich i tych gotujących w pośpiechu. Brak garnka na wyznaczonym miejscu zapobiega przypadkowemu włączeniu. Wiele płyt automatycznie się też włącza po ustawieniu garnka na polu. Dodatkowa wygoda.
  • Nie chcesz mieć zwykłych, okrągłych pól grzewczych? Wiele płyt indukcyjnych oferuje prostokątne i takie łączone z wielu cewek, które mają kształt np. owalu. Gwarantuje Ci to dowolność pod względem miejsca, w którym ustawisz naczynie. Zapewnia to też bardziej równomierne podgrzewanie dna. Wiele różnych układów pól omówiłem przy okazji poradnika zakupowego jak wybrać płytę indukcyjną.
  • Producenci płyt indukcyjnych prześcigają się w wymyślaniu nowoczesnych funkcji. Timer czy blokada przed dziećmi to tylko podstawa. Wybierając zaawansowany sprzęt, do dyspozycji masz np. gotowe programy, sensor smażenia, współpracę z okapem (a nawet indukcję z okapem) czy zdalne sterowanie przez Wi-Fi. Ciekawą opcją jest też sprawdzenie, czy garnek nadaje się do użycia na indukcji. Jasne, te cudaczne rozwiązania wpływają na cenę indukcji, ale jak poprawiają komfort gotowania!
  • Na osobne omówienie zasługują funkcje związane z wykipieniem wody z garnka. Pierwsza to automatyczny wyłącznik uaktywniający się, kiedy wykryje rozlaną ciecz na powierzchni indukcji. Czujesz się bezpieczniej, masz mniej sprzątania i unikasz nieprzyjemnego zapachu spalenizny. Druga funkcja jest jeszcze ciekawsza, to sensor wrzenia. Sprawia, że indukcja wykrywa osiągnięcie temperatury wrzenia i wtedy zmniejsza moc pola.
  • Zdarza Ci się często odchodzić na chwilę od gotowania, bo musisz zrobić coś innego? Płyta indukcyjna Ci to ułatwi, a dokładniej opcja pauzy. Jak to działa? Klikasz odpowiednią funkcję i na moment wstrzymujesz proces gotowania. Jeśli musisz, wyjdziesz nawet do pobliskiego sklepu po brakujące składniki. A później wyłączasz pauzę i indukcja ponownie się uruchamia, zgodnie z wybranymi przez Ciebie wcześniej ustawieniami.
  • Indukcja spodoba Ci się, jeśli uwielbiasz technologiczne nowinki. Nowoczesne płyty oferują wskaźnik zużycia energii, dzięki któremu kontrolujesz, jak dużo prądu zużywasz przy gotowaniu. To może być zachęta do zmiany dotychczasowych nawyków i stanie się bardziej eko (pozytywnie wpłynie to na wysokość Twoich rachunków). Jest też podświetlenie LED. Wbudowane diody imitują płomyki i masz wrażenie, że gotujesz na zwykłym palniku, chociaż masz indukcję. Być może to zwykły bajer, ale jaki ciekawy efekt!
  • Samo działanie indukcji nie wpływa na wzrost temperatury w kuchni. Oczywiście może do tego dojść, ale przez gotującą się potrawę, a nie sam sprzęt. Płyty ceramiczne oddają do otoczenia dużo więcej ciepła, co nie każdemu przypadnie do gustu (zwłaszcza w małych kuchniach).
  • Na rynku znajdziesz nawet małe indukcje dwupalnikowe. To ciekawa alternatywa do mniejszej kuchni.

  Zużycie prądu – płyta indukcyjna a ceramiczna

  No właśnie, która płyta zagwarantuje Ci niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej?

  Indukcja jest droższa, ale koszty jej eksploatacji zwykle okazują się niższe od płyty ceramicznej o jakieś 15%. Ma ogólnie większą moc maksymalną, a więc na konkretnych polach, lecz pracuje dużo szybciej. Właśnie dlatego w praktyce zużywa mniej prądu od modelu ceramicznego.

  W pewnym stopniu przypomina to pojedynek indukcja czy gaz. Szybkość działania ma bardzo duże znaczenie, a w tym płyta indukcyjna nie ma sobie równych. W dodatku większość nowoczesnych indukcji przekazuje energię tylko tam, gdzie stoi garnek.

  Co do szybkości pracy, najprostszym sposobem jest test gotującej się wody. Na płycie indukcyjnej zawartość garnka zaczyna wrzeć nawet po 2 – 3 minutach. A na modelu ceramicznym? Tu musisz być bardziej cierpliwy, bo najpierw nagrzewa się płyta, a dopiero później dno naczynia.

  Jasne, dużo zależy od wielkości naczynia, poziomu jego napełnienia i tego, czy na wierzchu znajduje się pokrywka. Poza tym palniki powinny mieć zbliżoną moc.

  Ale sam fakt, że płyta indukcyjna nie musi najpierw sama się nagrzać, ma znaczenie.

  Skrócenie czasu gotowania nawet o kilka minut dziennie przekłada się na niższe rachunki za prąd. W końcu miesiąc ma 30 – 31 dni, a cały rok 12 miesięcy.

  Pamiętaj przy tym, że w kwestii zużycia prądu znaczenie ma kilka dodatkowych czynników. To m.in. czas codziennego gotowania i ilość wykorzystywanych palników. Omówiłem to szerzej np. w poradniku o tym, ile prądu zużywa indukcja.

  Wiedz też, że płyta ceramiczna przekazuje część wytwarzanego ciepła do otoczenia, a to strata energii. Nawet jeśli nie są to duże liczby, czy warto się na to narażać?

  Przeczytaj też: Płyta indukcyjna na 230 V – Czy warto? Plusy i minusy!

  Płyta ceramiczna czy indukcyjna – ostateczny werdykt

  Oba sprzęty mają ważne zalety. Postaraj się wziąć pod uwagę to, na czym najbardziej Ci zależy. Przed zakupem płyty przemyśl, jak często gotujesz i czy ważne są dla Ciebie nietypowe funkcje lub kształt pól grzewczych. I oczywiście łatwość w utrzymaniu w czystości.

  Płyta indukcyjna jest ogólnie lepsza od ceramicznej. Pracuje szybciej, zużywa mniej prądu, ma podobne atuty związane z budową i stylistyką, ale dodatkowo sporo ciekawych funkcji. Przeważa również pod względem bezpieczeństwa użytkowania.

  Konieczność wymiany garnków to utrudnienie, jasne, ale obecnie ich znalezienie nie stanowi żadnego problemu. Nierzadko są w promocji, nawet całe zestawy. Zresztą producenci oferują coraz częściej naczynia uniwersalne, odpowiednie do każdego rodzaju kuchenki.

  To, że wytwarzana na indukcji energia od razu podgrzewa naczynia, jest zachęcające. Nie tracisz czasu i cierpliwości na czekanie, aż pole grzewcze osiągnie właściwą temperaturę.

  Osobiście przekonałem się, że gotowanie na indukcji jest bardziej komfortowe. I to w większości przypadków. Zajmuje mi to mniej czasu. Ponadto nieco chętniej eksperymentuję z przepisami znalezionymi w sieci.

  Przeczytaj też: Płyta indukcyjna wymiary – Przegląd rozmiarów indukcji

  Oceń publikację
  [Głosy: 20 Średnia: 4.2]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments