W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak zamontować front do zmywarki?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Aby szybko i prawidłowo zamontować front do zmywarki, musisz mieć odpowiednią wiedzę. Zdobędziesz ją, czytając mój dokładny poradnik.

Jak zamontować front do zmywarki? Poradnik

Spis treści:

  Wybór frontu

  Zmywarki do zabudowy są popularne, bo świetnie wpasowują się w minimalistyczne style aranżacyjne. Sprzęt komponuje się z resztą szafek kuchennych, ale wymaga zamontowania odpowiedniego frontu.

  Wybór przodu zmywarki będzie zależał od tego, czy jest to model:

  • Zintegrowany – ma zakryty panel sterowania, dlatego nie trzeba wycinać specjalnego otworu we froncie kuchennym.
  • Częściowo zintegrowany – również nadaje się do zabudowy, ale panel sterujący jest w górnej przedniej części sprzętu, dlatego jest ciągle widoczny.

  W zależności od tego, jaki masz sprzęt, dobrze dobierz front. Pamiętaj o wykonaniu precyzyjnych pomiarów. Panel frontu musi być dostosowany nie tylko do reszty zabudowy kuchennej, ale przede wszystkim do wymiarów zmywarki.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Bosch SMV6ZCX10E

  Przygotowanie do montażu frontu

  Przed przystąpienie do montowania frontu zmywarki sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne przedmioty i sprzęty. Po co niepotrzebnie biegać w poszukiwaniu śrubokrętu, jeśli można całą pracę skończyć w kilka minut?

  Skąd będziesz wiedzieć, co jest Ci potrzebne?

  Wiele zależy od tego, czy masz zmywarkę Siemens, Electrolux czy innego producenta. Każdy model ma bowiem inne wyposażenie. Jeden producent dołącza tylko niezbędne uchwyty czy haczyki, a inny wyposaży Cię nawet w stelaż do montażu.

  Przede wszystkim przygotuj miarkę, zaczepy oraz śrubokręt, ewentualnie wkrętarkę. Niezbędna będzie Ci także instrukcja, więc nie wyrzucaj jej pod żadnym pozorem.

  Przeczytaj też: Zmywarka pod zlewem – Czy to dobry pomysł? Plusy i minusy!

  Montaż frontu do zmywarki krok po kroku

  Kiedy wiesz już, co masz przygotować, przejdę do tego, jak zamontować front do zmywarki. W większości przypadków, czy jest to model AEG, Amica, Bosch czy inny, cały proces wygląda bardzo podobnie.

  Mogę więc przedstawić Ci kilka uniwersalnych kroków:

  1. Zacznij od ułożenia frontu na płaskiej powierzchni. Instrukcje dołączane przez producentów to w większości gotowe szablony. Wystarczy, że dokładnie przyłożysz kartkę do frontu, a szybko i łatwo znajdziesz miejsca, w których mają być wykonane otwory. Zaznacz je ołówkiem.
  2. W wyznaczonych miejscach wywierć małe otwory za pomocą wkrętarki. Rzecz jasna uważaj, aby nie przewiercić frontu na wylot.
  3. Następnie odczep z boków zmywarki wszelkie elementy ozdobne, jeśli takie się znajdują. W ich miejscu zamontujesz front.
  4. W wyznaczonych wcześniej miejscach na panelu frontu umieść zaczepy (najczęściej dołączane do zestawu przez producenta). Między nimi a frontem umieść podkładki dystansowe, o ile znalazły się na wyposażeniu. W niektórych modelach, na przykład Beko, mogą być potrzebne także dodatkowe rolki. Je również montuje się w wyznaczonych przez instrukcję miejscach.
  5. Przygotowane zaczepy ustaw tak, aby opierały się w odpowiednich miejscach w przedniej części zmywarki.
  6. Front do Twojej zmywarki ma uchwyt? Jeżeli tak, to w na tym etapie warto go przykręcić. Wysokość zależy od Ciebie, ale polecam taką samą, jak uchwyty mebli obok zmywarki. Stworzy to spójną całość.
  7. Następnym krokiem jest założenie i przykręcenie frontu do drzwi sprzętu. Jeśli w Twoim modelu znajdują się także specjalne rolki, wystarczy, że wsuniesz je w wyznaczone rowki. Przykręcając front do drzwi, skorzystaj z pomocy drugiej osoby. Będzie ona dociskać panel, kiedy Ty będziesz go montować. Śruby mocujące są zwykle z boku, ale mogą też się zdarzyć otwory w górnej części zmywarki. Upewnij się, że wszystkie elementy są na swoim miejscu.

  Kiedy front będzie już przykręcony, sprawdź, czy panel znajduje się równo z zabudową kuchenną. W przypadku nierówności wystarczy, że dokręcisz śruby mocujące.

  Na końcu pozostaje jeszcze montaż cokołu. Czasem wymaga frezowania lub przycięcia, aby nie powodować kolizji podczas otwierania drzwi zmywarki.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Montaż frontu na przykładzie zmywarki Beko

  Dla lepszego zobrazowania montażu frontu wykorzystam przykład sprzętów jednego z popularniejszych producentów. Całość zaczyna się standardowo, czyli od odrysowania miejsc, w których umieszczone będą zaczepy na panelu. W tym celu wykorzystaj dołączoną instrukcję. W odpowiednim miejscu zaznacz też rolki drzwi przesuwnych.

  W wyznaczone miejsca przykręć dołączone do zestawu łączniki oraz rolki. Następnie wystarczy, że dociśniesz delikatnie panel do przodu zmywarki i wsuniesz go w odpowiednie rowki.

  Panel zabezpieczysz wkrętami po bokach frontu. Ostatnim krokiem jest zamocowanie cokołu, który wsuwasz pod zmywarkę.


  Szukasz nowej zmywarki? Sprawdź niezależne zestawienia:


  Łatwy montaż frontu dzięki zawiasom ślizgowym

  Niektóre modele zmywarek do zabudowy 60 cm i zmywarek do zabudowy 45 cm, szczególnie takich producentów jak Electrolux, Beko czy AEG, stosują zawiasy ślizgowe. Znacznie ułatwiają one montaż frontu, ponieważ eliminują potrzebę przycinania cokołu.

  Rolą zawiasów ślizgowych jest lekkie uniesieniu drzwi zmywarki podczas ich otwierania. W efekcie nie powstaje nieładna szczelina, gdy front jest zamknięty. Dzięki zawiasom ślizgowym, coraz popularniejszym w zmywarkach, przód sprzętu można połączyć z niemal każdą zabudową kuchenną, np. wieloma meblami IKEA.

  Dowiedz się też: Jak podłączyć zmywarkę?

  Oceń publikację
  [Głosy: 23 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments