Zmywarka pod zlewem – Czy to dobry pomysł? Plusy i minusy!

Zmywarka umieszczona pod zlewem zwiastuje oszczędność miejsca i ergonomię oraz estetykę w kuchni. Ale czy to rozwiązanie ma także jakieś wady? Czy każdy może się na nie zdecydować? Wszystko stanie się jasne, gdy przeczytasz poniższy poradnik!

Zmywarka pod zlewem – Czy to dobry pomysł? Plusy i minusy!

Spis treści:

  Rodzaje zmywarek pod zlewozmywak

  Zmywarka pod zlewem to doskonały wybór w przypadku małego metrażu kuchni.

  Zanim zdecydujesz się na montaż urządzenia, poznaj dostępne opcje i wybierz tę, która najbardziej spełni Twoje oczekiwania.

  • Zmywarki zabudowane całościowo – modele te szczególnie ze względów estetycznych powinny wzbudzić Twoje zainteresowanie. Wszystko za sprawą ukrytego panelu sterowania, a dokładniej wyświetlacza i przycisków, które dostrzeżesz dopiero po otwarciu klapy urządzenia. Takie rozwiązanie będzie dobrym wyborem, jeśli masz nowoczesne wnętrze i cenisz sobie minimalizm.
  • Zmywarki zabudowane częściowo – w tym przypadku cały panel sterowania znajduje się na zewnątrz urządzenia i wszystkie przyciski oraz wyświetlacz będą cały czas widoczne.

  Jeśli zdecydujesz się na montaż zmywarki pod zlewem, pamiętaj o kilku kwestiach:

  • Istotny jest oczywiście niski zlewozmywak, który umożliwi bezproblemowy montaż urządzenia oraz dalsze korzystanie z niego.
  • Podobnie sytuacja wygląda w przypadku syfonu. Powinien być niski i mieć przystosowany odpływ do zmywarki. Odpowiednia szafka to taka o wymiarze 60 cm. Wtedy wszystkie talerze i pozostałe naczynia powinny bez problemu zmieścić się w urządzeniu.

  Wymiary kompaktowych zmywarek

  Zanim przystąpisz do montażu jakiegokolwiek sprzętu, tak i w przypadku zmywarki umieszczanej pod zlewem powinieneś znać jej wymiary. Co prawda dostępne modele mogą się nieco od siebie różnić pod tym względem, jednakże najczęściej spotykane parametry to: 44 – 45 cm wysokości, 55 cm szerokości oraz 50 cm głębokości.

  Niewielkie wymiary zmywarek kompaktowych umożliwiają ich montaż na… blacie! Często jednak okazuje się to mało rozsądnym rozwiązaniem, dlatego też nie zawsze sprawdzi się w Twojej kuchni.

  Druga sprawa, że mniejszych modeli typowo do zabudowy nie jest dużo. Te najbardziej opłacalne znajdziesz w rankingu mini zmywarek kompaktowych.

  Wady i zalety zmywarek pod zlewem

  Jak wiesz, każde rozwiązanie ma swoje mocne i słabsze strony. Podobnie jest również w przypadku zmywarki umieszczanej pod zlewem.

  Pokażę Ci wady oraz zalety takiego montażu. Dzięki temu samodzielnie ocenisz, czy urządzenie zmywające ulokowane pod zlewozmywakiem sprosta Twoim oczekiwaniom.

  Zalety

  • Ciekawe rozwiązanie dla małych pomieszczeń – odkąd na rynku pojawiły się zmywarki kompaktowe, podczas urządzania niewielkiej kuchni nie musisz już rezygnować z maszyny do mycia naczyń. Sprzęt doskonale sprawdzi się nie tylko w przypadku singli, ale również spełni oczekiwania trzyosobowej rodziny. Niewielkie urządzenie będzie również dobrym pomysłem dla właścicieli domków letniskowych, gdzie mamy często ograniczoną powierzchnię.
  • Dobry pomysł dla osób stołujących się poza domem – jeśli lubisz jadać na mieście i rzadko eksperymentujesz w kuchni, to zmywarka kompaktowa może być dla Ciebie odpowiednim rozwiązaniem. Ryzyko, że nie pomieścisz w niej brudnych naczyń z całego dnia, jest raczej znikome.
  • Cena – w przeciwieństwie do standardowych modeli zmywarka kompaktowa jest niekiedy wyraźnie tańsza. Mniejsze jest również zużycie wody oraz pobór energii, dlatego oszczędzasz na użytkowaniu takiego sprzętu.
  • Doskonałe wkomponowanie w zabudowę – sprzęt nie tylko łatwo wkomponujesz do kuchennej zabudowy, ale dodatkowo stworzysz również spójne wnętrze, zwłaszcza jeśli swoją kuchnię urządzasz od podstaw lub przeprowadzasz w niej generalny remont.

  Wady

  • Mniejsza ładowność – w przeciwieństwie do standardowych modele kompaktowe nie mają dużych rozmiarów, dlatego też ich ładowność jest ograniczona. W zmywarce pod zlewem nie pomieścisz sporej ilości naczyń. To rozwiązanie nie sprawdzi się w przypadku dużej rodziny.
  • Odpowiednie meble kuchenne – często okazuje się, że jedynie szafki robione pod indywidualne zamówienie sprawdzą się w przypadku zmywarek kompaktowych. Szczególnie ważne są wymiary miejsca, w którym docelowo ma znaleźć się sprzęt oraz pozostałe elementy montażowe. W przypadku mebli robionych na wymiar również ich koszt może być zdecydowanie wyższy niż gotowych modeli dostępnych w sklepach.
  • Montaż urządzenia – jeśli chcesz zamontować zmywarkę w użytkowanej już kuchni, to licz się z pewnymi trudnościami. Często zdarza się, że potrzebny jest nowy zlew, a dokładnie jednokomorowy, lub przeróbka blatu. Rzadko zdarza się, aby zakup nawet niewielkiej zmywarki wymagał dwukomorowego zlewu.
  • Ograniczona ilość modeli – ze względu na wymiary musisz liczyć się z ograniczeniem w wyborze danego modelu.

  Planujesz zakupy sprzętu? Kupuj na promocjach w zaufanych sklepach!

  Podsumowanie

  Umieszczenie mniejszej zmywarki pod zlewem to duża oszczędność miejsca i estetyczne wpasowanie w kuchenną zabudowę. Z drugiej strony nie wsadzisz do takiego sprzętu kilkunastu kompletów naczyń. Wybór nie jest szeroki na tym rynku, ale to jedno z lepszych rozwiązań do niewielkich kuchni.

  Przeczytaj też:

   

  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]
  Subscribe
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Jacek
  1 rok temu

  Przy takich rozwiązaniach albo jak w ogóle jest mało miejsca pod zlewem najlepiej brać jakiś syfon Prevex. Oni mają syfony oszczędzające miejsce, bo się je montuje na ścianie, nie zwisają pod samym zlewem no i mają przyłącze do zmywarki. Plus łatwo i szybko się instaluje taki syfon