W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Pranie wstępne a zasadnicze – Czym się różnią, czym są?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Pranie wstępne to jeden ze specjalnych programów obecnych w wielu pralkach. Co ważne, często bardzo się przydaje, wybawiając użytkownika od prania ręcznego. Na czym konkretnie polega? Czym się różni pranie wstępne od zasadniczego? Przeczytaj poradnik, a prędko się tego dowiesz!

Pranie wstępne a zasadnicze – Różnice | Które ustawić?

Spis treści:

  Co to jest pranie wstępne?

  To program, który przyda Ci się do wyprania mocno zabrudzonych ubrań. Poprzez pranie wstępne najpierw usuwasz z ubrania te bardziej uporczywe plamy, przy użyciu detergentu. Dopiero później pralka przechodzi do prania zasadniczego, czyli tego głównego, standardowego.

  Pranie wstępne oferuję zarówno pralki ładowane od góry, jak i od przodu.

  Chcąc skorzystać z prania wstępnego, musisz wsypać proszek do przeznaczonej w tym celu przegródki w szufladzie. Pamiętaj też o ustawieniu pokrętła na taki program, ewentualnie o wciśnięciu przypisanego do niego przycisku. To zależy od modelu Twojej pralki.

  Informacje o tym, jak włączyć pranie wstępne, na pewno znajdziesz w instrukcji. Wiedz, że jego włączenie wydłuża całkowity czas pracy pralki. Wiąże się to też ze większym zużyciem energii i poborem wody przez pralkę.

  Niemniej pranie wstępne czasami jest przydatne, a nawet niezbędne. Skorzystasz z niego, jeśli masz do zwalczenia trudne plamy, np. z trawy.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Jak oznaczone jest pranie wstępne?

  Przeważnie przy przegródce w szufladzie na detergenty zobaczysz symbol „I”. To tu wsypujesz detergent, jeśli najpierw chcesz wywabić najmocniejsze zabrudzenia z tkanin. Pralka pobierze go we właściwym momencie.

  Podobny symbol zauważysz na panelu sterowania. Będzie to otwarty od góry prostokąt (bez górnej kreski). W środku zauważysz „I”. To właśnie oznaczenie dla prania wstępnego.

  Po włączeniu tego trybu Twój sprzęt podgrzeje wodę do odpowiedniej temperatury. Bęben będzie obracać się powoli. W ten sposób usuwane są najbardziej uporczywe zabrudzenia, np. plamy z krwi.

  Kiedy pranie wstępne się skończy, pralka odpompuje brudną wodę. Zostanie zastąpiona świeżą. W tym momencie rozpocznie się już pranie zasadnicze.

  Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

  Co to jest pranie zasadnicze?

  To podstawowy program prania w pralce. Często określa się go mianem prania właściwego. Podczas jego trwania przy pomocy dodanego detergentu ubrania są oczyszczane z zabrudzeń.

  Pranie zasadnicze wykorzystasz na dwa sposoby. Jeśli Twoja odzież jest mocno brudna, poprzedź je praniem wstępnym. Jeżeli zależy Ci tylko na odświeżeniu tkanin lub plamy są niewielkie, samo zasadnicze wystarczy.

  Gdzie wsypać detergent, gdy chcesz nastawić takie pranie? Będzie to przegródka z symbolem „II”. Tu wsypujesz proszek lub wlewasz żel piorący. Oczywiście jeśli chcesz, możesz też użyć dobrych kapsułek do prania. Decyzja należy do Ciebie.

  Jeżeli korzystasz wyłącznie z prania zasadniczego, całkowity cykl trwa krócej. Nierzadko to nawet 15 – 30 minut, zależnie od możliwości i listy cyklów sprzętu. Niektóre pralki automatyczne często oferują szybsze programy bądź ten codzienny, który nie trwa zbyt długo, a jest dość skuteczny.


  Zobacz zestawienia sprzętów do prania i suszenia:


  Czym się różni pranie wstępne od prania zasadniczego?

  Pranie wstępne pozwala na wstępne oczyszczenie ubrań z zabrudzeń. Z kolei zasadnicze to główny cykl, podczas którego usuwane są plamy. Dzięki niemu odświeżasz tkaniny i pozbywasz się maniej uporczywego brudu. Musisz pamiętać, że w zasadniczym praniu raczej nie wywabisz trudnych zabrudzeń.

  Gdy nastawiasz pranie wstępne, tkaniny są najpierw oczyszczane z tych trudniejszych plam. Rozpuszczają się i brudna woda jest odpompowywana. Zasadnicze pranie jest krótsze. Przydaje się przy mniej zabrudzonych ubrań.

  Niemniej może się zdarzyć, że samo zasadnicze pranie nie zapewni Ci czystości odzieży. Musisz więc zawsze zwracać uwagę na stan wkładanych do bębna rzeczy. Inaczej bardzo prawdopodobne, że po wyjęciu z bębna plamy całkowicie nie znikną. Stracisz niepotrzebnie swój czas, a przy tym energię, wodę i detergent.

  Pranie wstępne to początkowy proces prania, później włącza się cykl główny. Różnica polega na tym, że potrzeba na to więcej detergentu i wody. Oczywiście to nie oznacza, że wstępne pranie nie jest potrzebne. Przydaje się i to w różnych sytuacjach. W końcu nie zawsze przewidzisz, kiedy zabrudzisz ubrania mocniej.

  Kiedy uruchomić pranie wstępne?

  Kiedy masz na tyle brudne ubrania, że obawiasz się o ich czystość jedynie po praniu zasadniczym. Niektóre zabrudzenia trudno wywabić. Podstawowe przykłady to plamy z trawy, owoców, wina czy kawy. Bardzo często pranie zasadnicze to za mało, aby się ich pozbyć.

  O wstępnym praniu nie zapominaj także, gdy masz do wyprania pieluchy wielorazowe. Dla rodziców opiekujących się małymi dziećmi ten program prania to standard.

  W mojej ocenie pranie wstępne bardzo dobrze sprawdza się w przypadku firan czy zasłon. Dzięki niemu odpada obowiązek namaczania tego typu materiałów.

  Pamiętaj, nikt nie każe Ci korzystać z prania wstępnego zawsze. Potraktuj to raczej jako pomoc przy trudniejszych zabrudzeniach. Podstawa to pranie zasadnicze.

  Jaki detergent do prania wstępnego?

  Najlepszy i praktycznie jedyny wybór to proszek. Wynika to z faktu, że bez problemu umieścisz go w przegródce z symbolem „I”. Masz pewność, że pralka pobierze detergent we właściwym momencie.

  Teoretycznie do prania wstępnego wykorzystasz też środek w płynie. O ile w pierwszej fazie cyklu masz pewność, że pralka go pobierze, tak przy praniu głównym nierzadko pojawia się problem. Są osoby, które śledzą pracę sprzętu. Kiedy przechodzi do prania zasadniczego, szybko dolewają płyn do szufladki z symbolem „II”.

  Niektórzy producenci piszą wprost w instrukcji, że do prania wstępnego należy używać wyłącznie proszku. To pewne i najłatwiejsze rozwiązanie.

  Co z popularnymi kapsułkami? Jeżeli używasz wyłącznie takiego detergentu, mam złą wiadomość. Nie użyjesz kapsułek do prania wstępnego, bo nie masz nawet gdzie ich umieścić. Gdy włożysz detergent do bębna, rozpuści się na samym początku. Wtedy zabraknie środka na pranie główne. Trochę bez sensu, prawda?

  Z uwagi na to, że z prania wstępnego nie korzystasz non stop, jest pewne sprytne rozwiązanie. Kup małe opakowanie proszku, z łatwością znajdziesz takie w sklepach. Nie nadwyrężysz mocno budżetu, a będziesz mieć właściwy detergent na wypadek, gdy konieczne okaże się wywabienie trudnych plam.

  Kiedy lepiej nie włączać prania wstępnego?

  Unikaj tego zwłaszcza w sytuacjach, gdy Twoje ubrania są jedynie lekko zabrudzone. Do ich odświeżenia nie potrzebujesz prania wstępnego. To tylko marnowanie Twojego cennego czasu, a przy tym wody i prądu.

  Na ten program uważaj też w przypadku delikatnych tkanin. Mowa tu np. o jedwabie. Co do zasady zabrudzenia z tego materiału musisz i tak wywabiać ręcznie, więc pranie wstępne się nie sprawdzi.

  Podobnie jest z koronkami czy satyną. Uważaj też na ubrania z nadrukami. Niektóre są delikatne, więc staraj się dobierać łagodne detergenty.

  Pranie wstępne – o czym jeszcze pamiętać?

  Kiedy chcesz nastawić pranie wstępne, pamiętaj o kilku podstawowych wskazówkach. Są podobne do zasad, które stosujesz przy praniu zasadniczym.

  Poznaj je:

  1. Segreguj brudne ubrania pod kątem kolorów. Nie łącz białych rzeczy z ciemniejszymi barwami. Na skutek prania prawdopodobnie się zabarwią.
  2. Nie dodawaj za dużo środka piorącego. Stosuj się do zaleceń producenta na opakowaniu. Nie jest tak, że im więcej proszku do prania wstępnego, tym lepiej. Pralka będzie miała kłopot z wypłukaniem nadmiaru detergentu, co wpłynie na efektywność całego prania.
  3. Pamiętaj o przygotowaniu odzieży. Zasuń wszystkie zamki i zapnij guziki. Koniecznie sprawdź też, czy przypadkiem nie ma czegoś w kieszeniach.
  4. Nie wypełniaj bębna do samego końca. Stosuj się do wielkości wsadu, który określa producent. Pamiętaj również, że niektóre tkaniny wręcz wymagają więcej wolnego miejsca, aby mogły się swobodnie obracać w bębnie i bezpiecznie wyprać.
  Oceń publikację
  [Głosy: 2 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments