W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Zmywarka pod płytą indukcyjną – Czy można?

Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Czy montaż płyty indukcyjnej nad zmywarką to dobry pomysł? Jakie są przeciwskazań i o czym należy pamiętać? Tego wszystkiego szybko dowiesz się, czytając poniższy poradnik. Kwestia umieszczenia zmywarki pod indukcją stanie się jasna.

Zmywarka pod płytą indukcyjną – Czy można? Zalety i wady

Spis treści:

  Płyta indukcyjna nad zmywarką – dobry czy zły pomysł?

  To coraz częściej zadawane pytanie, ale czy rzeczywiście takie rozwiązanie jest dobre? I tak, i nie, wszystko zależy od zaleceń producenta. Niektórzy wprost mówią, że płyta indukcyjna nad zmywarką w żadnym wypadku nie powinna się tam znajdować.

  Zanim zdecydujesz się na ulokowanie zmywarki pod indukcją, upewnij się, że producent Twojego AGD wyraża na nie zgodę.

  Oczywiście zawsze wszystko ma swoich sprzymierzeńców, jak i przeciwników. Nie jest inaczej i w tym przypadku. Okazuje się, że nie zawsze umieszczenie zmywarki pod płytą indukcyjną jest zakazane. Trzeba przy tym wiedzieć, jak się za to zabrać, aby nie tylko zapewnić sobie komfortowe użytkowanie obu sprzętów, ale również ich prawidłowe działanie.

  Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

  Electrolux KECB7310L

  O czym należy pamiętać, montując zmywarkę pod płytą indukcyjną?

  Podczas zabudowy sprzętu konieczne jest przestrzeganie pewnych zaleceń. Do nich należy zachowanie odległości między zmywarką a indukcją. Jej określenie nie jest do końca precyzyjne. Wszystko zależy od konkretnego producenta. To on podaje dokładne wytyczne, dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się chociażby z instrukcją obsługi.

  Najczęściej to kilka centymetrów odległości. Choć odległość wydaje się niewielka i mało znacząca, to pod żadnym pozorem nie wolno jej bagatelizować.

  Bardzo dobrym pomysłem jest zabudowanie dwóch sprzętów w taki sposób, aby nie znajdowały się bezpośrednio pod sobą. W tym celu warto poradzić się stolarza lub całkowicie zlecić mu wykonanie całego zadania, czyli odpowiedniego mebla.

  Miej także na uwadze, że nie zawsze wszystkie podłączenia i instalacje są przystosowane do tego typu rozwiązań. Aby uniknąć wielu przeróbek i dodatkowego remontu, najlepiej jest dokonywać montażu w jeszcze niewykończonym pomieszczeniu.

  Zmywarka pod płytą indukcyjną będzie dosyć dobrze się sprawdzała w jeszcze jednej sytuacji. Potrzebny jest do tego zakup kompaktowej zmywarki. Co prawda nie pomieści on wtedy większej ilości naczyń, ale sprawi, że codzienna eksploatacja obu sprzętów będzie znacznie wygodniejsza. To także praktycznie jedyny rodzaj, który umożliwia sensowne umieszczenie zmywarki pod zlewem.

  Jeśli zdecydujesz się na wybór mniejszej zmywarki, to mimo wszystko nie zapomnij o zachowaniu pewnej odległości oraz prawidłowej wentylacji indukcji.

  W tym celu obowiązkowe będzie wywiercenie kilku otworów bezpośrednio pod płytą. Ich zadanie to odprowadzenie ciepła na zewnątrz. Nie zapomnij o zabezpieczeniach przed zanieczyszczeniami.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Dlaczego nie każdy decyduje się na umieszczenie zmywarki pod płytą indukcyjną?

  Wynika to przede wszystkim z obaw oraz niewiedzy.

  Nie każdy wie, czy takie rozwiązanie jest bezpieczne, a po drugie wiele osób nie potrafi samodzielnie wykonać prawidłowego podłączenia. Wpływają na to kwestie, o których wspominam poniżej.

  Temperatura

  Zastanawiając się, czy można zamontować płytę indukcyjną nad zmywarką, musisz pamiętać o temperaturze, jaką generują urządzenia.

  Aby zapewnić prawidłowe działanie zarówno indukcji, jak i zmywarki, konieczna jest wentylacja. Być może pomyślisz, że ciepło pochodzi jedynie z gotujących się potraw. Pamiętaj, że podczas mycia i suszenia naczyń również tworzy się wysoka temperatura.

  W obu przypadkach para może wpływać na niepoprawne działanie sprzętów, a z czasem nawet je uszkodzić. Dlatego zanim zdecydujesz się na montaż zmywarki pod indukcją, sprawdź, czy producent wyraża na to zgodę.

  Często zdarza się, że w instrukcji znajdują się informacje wręcz zabraniające takiego podłączenia. Może to skutkować nawet utratą gwarancji w razie pojawienia się jakiejkolwiek usterki. To bardzo podobna sytuacja do umieszczania zmywarki pod piekarnikiem.

  Wolna przestrzeń

  W sklepach znajdziesz różne wymiary zmywarek. Szczególne znaczenie ma wysokość, która brana jest pod uwagę podczas montażu. O ile w tradycyjnym podłączeniu sprzęt da się umieścić bez problemu, tak w przypadku umiejscowienia pod indukcją nie jest to tak oczywiste.

  Wynika to przede wszystkim z przestrzeni, która musi być zawsze uwzględniona. Wolne miejsce jest wówczas zdecydowanie mniejsze i ciężko jest zabudować jeden sprzęt pod drugim. Zwłaszcza gdy zamierzasz kupić szeroką indukcję 80 cm.

  Dlaczego tak się dzieje? Wiedz, że kuchenka to nie tylko jej górna część, ale także przewody elektryczne, które gdzieś trzeba zainstalować i schować. Często to one oraz bardzo ograniczona przestrzeń nie pozwalają na zamontowanie zmywarki pod płytą indukcyjną.

  Dotyczy to nawet małych indukcji z 2 polkami.

  Miejsce montażu

  Podobnie jak w przypadku montażu innych sprzętów kuchennych, tak i tu kluczowe jest miejsce. Zmywarka to urządzenie, które znajduje się koło zlewu. Płyta w tradycyjnym podłączeniu nie mieści się bezpośrednio obok kranu. Dodatkowo rozdziela blat na kilka części.

  Z tego względu wybór odpowiedniego miejsca do zainstalowania dwóch urządzeń w pionie nie zawsze jest łatwy i szybki do wykonania.

  Przestrzeń w kuchni rządzi się swoimi prawami i jeśli nie będziesz postępować zgodnie z zaleceniami producentów, to bardzo szybko odczujesz tego konsekwencje. Będą nimi niepoprawne działanie sprzętów czy wystąpienie awarii lub po prostu skrócenie żywotności zmywarki oraz płyty.

  Odległość między zmywarką a indukcją

  O odległości pomiędzy dwoma urządzeniami wspominałem już wyżej, więc skoro temat się powtarza, to coś musi być na rzeczy. To istotna kwestia, jakiej nie wolno pomijać, kiedy zastanawiasz się, czy zmywarka może być pod płytą indukcyjną.

  Nie ukrywam, że nie jest łatwo sprecyzować, jaka ma być przestrzeń pomiędzy urządzeniami, zwłaszcza jeśli wszystko musi dokładnie pasować do pozostałych szafek. Niekiedy także stosuje się dodatkowe wypełnienia powstałych szczelin.

  Mimo wszystko musisz zachować odległość pomiędzy zmywarką a kuchenką wynoszącą ok. 3 cm.

  Zmywarka pod płytą indukcyjną – podsumowanie zasad

  1. Na początku sprawdź, co na ten temat sądzą producenci zmywarki i indukcji. Napisz do nich z zapytaniem lub uważnie przestudiuj instrukcje obsługi. Gdy ulokowanie zmywarki pod płytą indukcyjną wiąże się z utratą gwarancji, nie jest to warte zachodu.
  2. Wybierz zmywarkę przeznaczoną do zabudowy. Jej obudowa chroniona jest specjalnym filcem mającym działanie termoizolacyjne. Masz wówczas pewność, że do sprzętu nie przedostanie się za wysoka temperatura. Przykłady znajdziesz w rankingu zmywarek do zabudowy 60 cm.
  3. Zachowaj wolną przestrzeń pomiędzy urządzeniami. Najlepiej, aby wynosiła ona ok. 2,5 – 3 cm.
  4. Zdecyduj się na cienką płytę indukcyjną o grubości nieprzekraczającej 5,2 cm (znajdziesz takie modele w rankingu płyt indukcyjnych). Nie będzie się wówczas za bardzo odznaczała od powierzchni blatu.
  5. Najlepiej, aby wysokość zmywarki wynosiła maksymalnie 82 cm, a całościowa po końcowym podłączeniu obu sprzętów – 90 cm.
  6. Czy płyta indukcyjna może być nad zmywarką? Tak, jeśli pozostawisz odpowiednie miejsce na znajdujące się przewody elektryczne oraz węże instalacyjne. Same wymiary płyty indukcyjnej to nie wszystko.
  7. W celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji konieczne jest także zachowanie odstępu od podłogi wynoszącego 1 cm.
  Oceń publikację
  [Głosy: 8 Średnia: 4.1]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments