W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Co można, a czego nie można myć w zmywarce?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  0

Wiedza o tym, co można, a czego nie można myć w zmywarce, jest ważna. Dzięki niej nie narazisz na zniszczenie poszczególnych naczyń, jak i swojej zmywarki. Przeczytaj mój artykuł, aby poznać pełną listę!

Co można, a czego nie można myć w zmywarce?

Spis treści:

    Co można myć w zmywarce?

    Lista tego, co można myć w zmywarce, jest całkiem spora. Urządzenie radzi sobie z czyszczeniem podstawowych akcesoriów wykorzystywanych w kuchni, czyli:

    • Talerzy.
    • Szklanek.
    • Kubków.
    • Stalowych sztućców.
    • Naczyń żaroodpornych.
    • Garnków (głównie ze stali nierdzewnej).
    • Pojemników do przechowywania.
    • Butelek dla dzieci.

    Wszystkie te rzeczy co do zasady możesz umyć w zmywarce, ale zawsze lepiej upewnić się, z jakich materiałów je zrobiono.

    Dobrą wskazówką, która podpowie Ci przykładowo, czy szklanki termiczne można myć w zmywarce, są oznaczenia. Co można myć w zmywarce, a co nie, sprawdzisz, sięgając po opakowanie ze szklankami czy talerzami lub patrząc na dno od zewnętrznej strony.

    W którymś z tych miejsc znajdziesz (bądź nie) symbol potwierdzający możliwość takiego czyszczenia.

    Jak on wygląda? Często jest to prosty obrazek przedstawiający naczynia w zmywarce. Jeśli mycie w zmywarce jest zabronione, symbol jest przekreślony lub w ogóle go nie ma.

    W przypadku wątpliwości, czy to, co widzisz, to znaczek informujący, czy można myć w zmywarce, sięgnij po ulotkę lub sprawdź dany produkt w Internecie.

    Ranking zmywarek do zabudowy 60 cm – zwycięzca

    Bosch SMV6ZCX10E

    Czego nie można myć w zmywarce?

    Szalenie istotną kwestią jest to, czego nie można myć w zmywarce. Listę wszystkich tych rzeczy warto dobrze znać. Unikniesz w ten sposób rozczarowania i nie stracisz kuchennych akcesoriów, z których lubisz korzystać.

    Czego nie wkładać do zmywarki?

    • Sztućców i naczyń wykonanych z drewna – pod wpływem wysokiej temperatury pęcznieją, tracą kształt i pękają.
    • Noży kuchennych – są one narażone na stępienie i uszkodzenie. Dotyczy to nawet produktów, które zawiera ranking noży kuchennych. Wiesz już, czy noże można myć w zmywarce, ale być może zastanawiasz się w takim razie, jak je odpowiednio pielęgnować. Polecam ich mycie w letniej wodzie i dokładne wycieranie po opłukaniu wodą.
    • Przedmiotów zrobionych z tworzywa sztucznego – przyznam, że odpowiedź na pytanie, czy plastikowe pojemniki można myć w zmywarce, nie jest prosta ani jednoznaczna. Istnieją produkty z tworzyw sztucznych, które nadają się do takiego mycia, ale nie brakuje też takich, które nie są odporne na wysoką temperaturę. W kontakcie z gorącą wodą takie pojemniki się deformują i nie nadają się więcej do użytku.
    • Szkła dekoracyjnego – naczynia, na których są ręcznie malowane dekoracje, zazwyczaj po pewnym czasie tracą początkowy wygląd. Dekoracje bledną lub ścierają się.
    • Termosu, kubka termicznego – oba produkty pod wpływem działania wysokiej temperatury i detergentów tracą zdolność utrzymywania ciepła. Odpowiadając, czy można myć termos w zmywarce, muszę też podkreślić, że na uszkodzenie narażona jest zakrętka, a dokładniej umieszczona na niej uszczelka.
    • Żeliwnych patelni – po dłuższym czasie takiej pielęgnacji prawdopodobnie zauważysz, że na powierzchni pojawiły się odpryski. Na pewno patelnia krócej zachowa swoje właściwości.
    • Miedzianych naczyń – na skutek działania gorącej wody i silnych detergentów przestają błyszczeć, stają się matowe i wyglądają nieładnie.
    • Kryształów – pytanie o to, czy można myć kryształy w zmywarce, słyszałem już wiele razy. Co do zasady nie jest to zalecane, ponieważ szkło kryształowe po kilku cyklach mycia traci blask, na powierzchni pojawia się coś jakby mleczna mgła.
    • Patelni z teflonową powłoką – z uwagi na popularność takich produktów zapytanie o to, czy można myć patelnie teflonowe w zmywarce, pojawia się często. Działanie mocnych detergentów powoduje, że powłoka teflonowa osłabia się. Po czasie zauważalne jest, że jedzenie zaczyna przywierać do dna (teflon traci właściwości).
    • Garnków i patelni aluminiowych – płyny do zmywarki przyczyniają się do tego, że powierzchnia naczyń rdzewieje.
    • Sztućców ze srebra – silniejsze środki myjące powodują trwałe uszkodzenia na powierzchni.

    Lista tego, czego nie wolno myć w zmywarce, jest stosunkowo długa, ale mimo to sprzęt tego typu znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie w kuchni.

    Pewnych naczyń czy garnków nie wyczyścisz w tak łatwy sposób, ale zapewniam, że mając zmywarkę, odczujesz różnicę. To, z czego korzystasz najczęściej, czyli talerze, naczynia i sztućce, umyjesz szybko, nie tracąc dużo czasu.

    Dodatkowo pamiętaj, że nowsze zmywarki mają specjalne programy pracy przeznaczone np. do wyjątkowo delikatnego szkła.


    Zobacz moje niezależne zestawienia zmywarek:


    Myć w zmywarce czy nie? Oto jest pytanie

    Tutaj znajdziesz listę krótkich pytań i zwięzłych odpowiedzi dotyczących tego, czy dany typ używanych w kuchni produktów nadaje się do mycia w zmywarce czy niekoniecznie.

    Czy garnki Ambition można myć w zmywarce?

    Nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oferta firmy Ambition jest rozbudowana. Do wyboru masz garnki zrobione z różnych materiałów.

    Niektóre z nich czasem przedstawia aktualizowany ranking garnków na indukcję.

    Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy dany zestaw nadaje się do mycia w zmywarce, sięgnij po dołączoną do zestawu instrukcję. Jesteś jeszcze na etapie wybierania odpowiednich produktów? Na stronie producenta znajdziesz wszystkie informacje.

    Wejdź w opis garnka, który Cię interesuje, przejdź do sekcji Dane techniczne, a następnie zerknij na Zastosowanie.

    Zobacz specjalne promocje z limitem czasowym!

    Czy dzbanek Dafi można myć w zmywarce?

    Co do zasady w zmywarce można myć wszystkie elementy dzbanka Dafi poza pokrywą, o ile znajduje się na niej wskaźnik LED, czyli element elektroniczny. Jego zalanie skutkuje uszkodzeniem. Zalecane jest ręczne i delikatne mycie tej części dzbanka.

    A jeżeli rozglądasz się dopiero za takim produktem, zobacz ranking dzbanków filtrujących.

    Czy kawiarkę można myć w zmywarce?

    Detergenty stosowane do zmywarek w połączeniu z wysoką temperaturą to zabójstwo dla kawiarki.

    Przede wszystkim takie mycie doprowadza do uszkodzenia warstw ochronnych, a to z kolei powoduje, że przygotowywana kawa nie smakuje już tak dobrze.

    Dodatkowo myta w zmywarce kawiarka traci swój ładny wygląd, a przyznasz chyba, że design produktu również się liczy. Przygotowanie ulubionego napoju w zadbanej kawiarce to dodatkowa przyjemność.

    Ostatecznie zdecydowanie nie polecam wkładania tego sprzętu do zmywarki. Tym bardziej jeśli mowa o modelu na prąd (przedstawia takie ranking kawiarek elektrycznych).

    Czy czajnik można myć w zmywarce?

    To zależy, z jakiego rodzaju czajnika korzystasz. Jeśli masz w kuchni dobry czajnik elektryczny, zdecydowanie nie możesz wkładać go do zmywarki. Do takiej pielęgnacji nadają się czajniki ze stali nierdzewnej stosowane na standardowych kuchenkach.

    Większość osób i tak wybiera czyszczenie ręczne, które daje lepsze efekty i jest bezpieczniejsze.

    Czy żeliwne ruszty można myć w zmywarce?

    Są osoby, które to robią i chwalą sobie taki sposób pielęgnacji rusztu. Jeśli produkt nie jest pokryty emalią, istnieje ryzyko, że mocno pochłonie zapach detergentów. Takie ruszty zdecydowanie lepiej umyj ręcznie.

    Przeczytaj też: Jak układać naczynia w zmywarce? Jak załadować zmywarkę?

    Szukasz tradycyjnej patelni? Sprawdź ich zestawienia:

    Oceń publikację
    [Głosy: 1 Średnia: 5]

    Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

    Subscribe
    Powiadom o
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments