Jeśli zastanawiasz się, dlaczego po otwarciu lodówki wydobywa się z niej nieprzyjemna woń zamiast pięknych zapachów smacznego jedzenia, które w niej trzymasz, jesteś w odpowiednim miejscu. Czytając ten tekst, dowiesz się, jak pozbyć się przykrego zapachu z lodówki w bardzo prosty i tani sposób.
Sposoby usuwania nieprzyjemnych zapachów z lodówki
Pewnie nie masz pojęcia o tym, że posiadasz w domu kilka przydatnych produktów, by pozbyć się uciążliwego zapachu ze swojej lodówki. Poznaj kilka trików na niechciane lodówkowe zapaszki. Prędko się dowiesz, co dobrze pochłania zapachy z chłodziarko-zamrażarki.
Kawa
Zmielona kawa to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z lodówki.
Do małej miseczki albo słoiczka wsyp kilka łyżeczek kawy i wstaw ją na półkę między jedzenie. Już po kilku chwilach, otwierając drzwi lodówki, ucieszysz się z przyjemnego, kawowego zapachu zamiast odoru. Jeżeli smród jest mocny, zostaw kawę na kilka dni, codziennie ją wymieniając, gdyż dość szybko wietrzeje.
Co ciekawe, kawę możesz połączyć z inną domową metodą na brzydki zapach z lodówki, a mianowicie… jabłkiem. Nabij kawą połówkę tego owocu i wstaw do lodówki, a zlikwidujesz nieprzyjemną woń ze swojego sprzętu.
Proszek do pieczenia
Która gospodyni domu nie ma w swojej szafce czy szufladzie proszku do pieczenia? Jeśli takie są, to biegiem do pobliskiego sklepu!
Proszek do pieczenia to doskonały zabójca nieprzyjemnego zapachu wydobywającego się z lodówki.
Dlaczego właśnie on?
Bo dobrze pochłaniania wilgoć, a przez to też niechciane zapachy. Zrób z nim to samo, co z kawą, i wstaw go na półkę między pożywienie. Co prawda nie od razu zadziała, na efekt musisz poczekać ok. 2 – 3 dni, ale po upływie tego czasu da super efekty i zniweluje problem smrodu z lodówki.
Soda oczyszczona
Na pewno wiesz, ile zastosowań ma stara, dobra soda oczyszczona. Działa zbawiennie na niestrawność, odtyka rury, wybiela plamy czy też doskonale czyści łyżeczki stołowe.
Soda działa też jako pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów.
Ma to samo działanie co proszek do pieczenia. Różnica między nimi jest taka, że soda działa szybciej i mocniej. Kiedy wysypiesz ją na talerzyk i wstawisz do lodówki na noc, rano, sięgając po jajka na śniadanie, zdziwisz się brakiem dobrze Ci znanych i nielubianych zapachów.
Cytryna i inne cytrusy
Pewnie nie zauważasz takich rzeczy, a jeśli tak, to jesteś bystrzak – kiedy zdarzyło Ci się włożyć przekrojoną cytrynę do lodówki, wszystkie zapachy z jedzenia przestały wydostawać się na zewnątrz, prawda?
Cytryna i pomarańcza to doskonały sposób na odświeżenie wnętrza lodówki i pozbycie się w niej odoru zmieszanego pożywienia. Wystarczy, że przekroisz jeden z tych cytrusów i położysz na półce w lodówce, a już po chwili będziesz się cieszyć orzeźwiającym zapachem.
Jabłko
Jabłko, podobnie jak cytrusy, działa niwelująco na zapachy z lodówki. Może nie jest tak szybkie w walce z unoszącym się smrodem, ale jeśli pokroisz je na ćwiartki i położysz na półce we wnętrzu lodówki, zostawiając je tam na kilka dni, wchłonie cały nieprzyjemny zapach.
Pamiętaj tylko o tym, żeby co dwa dni wymieniać jabłko na nowe – to bardzo ważne. Zatem jeśli masz akurat w domu nadmiar tych owoców, zastosuj ten trik i poczekaj na super efekt już po kilku dniach.
Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:
- Ranking lodówek
- Ranking lodówek do zabudowy
- Ranking zamrażarek
- Ranking lodówek side by side
- Ranking lodówek french door
- Ranking lodówek multidoor
- Ranking lodówek do obudowy
Goździki
Aromatyczne goździki to nie tylko świetny dodatek do zimowej herbaty albo grzańca, ale też doskonały sposób na to, by odświeżyć wnętrze lodówki i nadać jej przyjemny zapach.
Goździki działają podobnie jak soda i proszek do pieczenia – wciągają wilgoć i brzydkie zapachy.
Wystarczy, że wysypiesz na talerzyk garstkę tych aromatycznych patyczków, umieścisz na półce, z której fetor unosi się najintensywniej, a po upływie niedługiego czasu pozbędziesz się smrodu z lodówki.
Podpowiem Ci, że jeśli chcesz dodatkowo wzmocnić efekt, powtykaj goździki w pomarańczę i włóż takiego jeżozwierza na półkę do lodówki – nieprzyjemne zapachy zamienią się w aromatyczną woń.
Węgiel
I tu mamy kolejny produkt, który jest w zasadzie w każdej domowej apteczce – węgiel aktywowany. Stary, doskonale znany nawet naszym babciom sposób na problemy trawienne.
Ale nie tylko!
Z węgla zrobisz zdrową pastę do zębów, dodając do rozkruszonych tabletek oleju kokosowego, albo maseczkę oczyszczającą na twarz.
Węgiel działa też niwelująco na śmierdzące sprawy, a o tym nie każdy wie.
Pokrusz kilka tabletek węgla aktywowanego lub wysyp zawartość kapsułek, jeśli taki masz w domu, i umieść go na małym talerzyku, a ten postaw do lodówki. Już po kilku dniach pozbędziesz się w taki sposób niechcianego smrodu.
Brykiet
Węgiel z grilla do lodówki? Dlaczego nie! To doskonały pochłaniacz zapachów i aromatów.
Przekonaj się o tym, wkładając kilka węgielków do wnętrza lodówki. Węgiel świetnie poradzi sobie z nieprzyjemnym odorem, a Ty będziesz się cieszyć świeżością bez przykrego zapachu nawet przez okres miesiąca. Później oczywiście wymień go na nowy 🙂
Wanilia
Może Cię to zdziwi, ale świetnym sposobem na utrzymanie ładnego zapachu w lodówce jest też wanilia. Wystarczy, że skropisz gąbkę odrobiną ekstraktu z wanilii, który dodaje się do ciast czy innych słodkich wypieków, i umieścisz ją w lodówce. Przyjemny zapach gwarantowany!
Cynamon
W mojej opinii cynamon ma przyjemny zapach. Okazuje się, że skutecznie likwiduje inną woń. Dlatego też jeśli zostawisz go w lodówce, prędko usuniesz smród z lodówki.
Żwirek
I tu kolejne zaskoczenie wśród porad, jak pozbyć się zapachu z lodówki. Jeśli masz kota, jesteś bliski sukcesu, jeśli nie masz, musisz wybrać się do zoologicznego po żwirek do kuwety.
Pamiętaj tylko – i to bardzo ważne – żeby kupić ten bezzapachowy. Perfumowane żwirki mogą przesiąknąć zapachem do pożywienia, a to już nie jest ani smaczne, ani zdrowe rozwiązanie.
Wsyp pół szklanki naturalnego żwirku i postaw na półce w lodówce. Dzięki właściwościom pochłaniającym wilgoć i nieprzyjemny zapach zniweluje też ten, który drażni Cię od dawna, kiedy otwierasz drzwi swojej lodówki.
Boraks
Jeśli nie wiesz, co to takiego, już ci mówię. Boraks to po prostu sól sodowa kwasu borowego; uniwersalny i tani, a do tego ekologiczny oraz naturalny środek czyszczący do użytku domowego.
Używa się go też w produkcji ceramiki i szkła czy do wyprawiania zwierzęcych skór, ale skupmy się na jego właściwościach, które mają ci pomóc w pozbyciu się zapachu z lodówki.
Boraks świetnie poradzi sobie z uciążliwym problemem lodówkowego odoru i „wyciągnie” wszystkie intensywne zapachy. Wysyp go na miseczkę, wsadź do lodówki na jedną z półek i poczekaj kilka godzin, a pozbędziesz się nieprzyjemnej woni.
Ziemniak
Zwykły ziemniak zamiast środków chemicznych?! Ma to sens. To niepozorne warzywo absorbuje brzydkie zapachy, gdy zostawisz je w lodówce. Dobrze działa już przepołowiony ziemniak, rzecz jasna surowy.
Woda z octem
Wspominam o tym sposobie nieco później, gdyż jak najbardziej usuwa nieprzyjemny zapach z lodówki, lecz… zostawia woń octu. Metoda polega na wlaniu do miski wody i octu w proporcji np. 1:1.
Pochłaniacze zapachów, które kupisz w sklepie
Oprócz prostych, domowych sposobów na śmierdzącą zawartość lodówki istnieją też specjalne pochłaniacze zapachów. Bez problemu nabędziesz je w dużych marketach czy też sklepach z artykułami RTV AGD (sprawdź chociażby te z MediaExpert).
Takie sklepowe pochłaniacze działają na zasadzie węglowego filtra. To podobny sposób do tego z użyciem węgla aktywowanego w tabletkach, ale skuteczniejszy i trwalszy w walce ze smrodem. Taki pochłaniacz kupisz za niewielkie pieniądze, a posłuży Ci przez kilka miesięcy.
Istnieje jeszcze jeden typ pochłaniaczy, który jest stworzony w technologii mikroban. Nie tylko chłoną one nieprzyjemne zapachy, ale dodatkowo działają antybakteryjnie. Jeśli lubujesz się we wszystkim, co odzwierzęce, czyli kiełbasach, szynkach, salcesonach albo pasztetach – ten rodzaj odświeżacza sprawdzi się dla Ciebie lepiej niż poprzedni, ponieważ zadba o Twoje zdrowie.
Przykry zapach a techniczne problemy z lodówką
Najczęściej winę za nieprzyjemny smród wydobywający się z lodówki zwalamy na produkty, które w niej trzymamy, albo na zepsute jedzenie.
To prawda, jest to najczęstsza przyczyna odstraszającego zapachu, ale nie jedyna.
Bywa też tak, że unoszący się odór jest spowodowany technicznymi usterkami sprzętu.
Poznaj je!
Pojemnik na wodę
Sprawa ta dotyczy akurat starych typów lodówek. Odprowadzają one wilgoć poprzez pojemnik na wodę.
I w tym tkwi właśnie cały szkopuł.
Jeśli nie będziesz regularnie wylewać wody z pojemnika, resztki jedzenia, które się do niej dostaną, zaczną po prostu gnić. Unoszący się w lodówce nieprzyjemny smród może świadczyć właśnie o tym, że najwyższy czas, by wylać brudną wodę z owego pojemnika.
Dotyczy to także nowszych i większych modeli, np. lodówek side by side, które mają wbudowaną kostkarkę oraz dyspenser wody. To samo cechuje często lodówki czterodrzwiowe bądź french door. One także należą do najlepszych lodówek z kostkarką.
Układ odprowadzający wodę
Musisz wiedzieć, że za komorą zamrażalnika znajduje się pojemnik, do którego za pomocą gumowej rurki trafia cała wilgoć znajdująca się we wnętrzu lodówki.
Jednak rurka ta jest niewielkich rozmiarów i lubi się zatykać. Jeśli czujesz nieświeży zapach utrzymujący się w lodówce, a nie masz pojęcia, skąd może się brać, spróbuj udrożnić ten system odprowadzający.
Zużyte filtry
Niektóre modele lodówek posiadają w swoim wyposażeniu filtry powietrza. Znajdują się w szufladach na warzywa albo w komorze lodówki.
Ich zadaniem jest redukowanie bakterii i neutralizowanie zapachów. Filtr działa na zasadzie węgla aktywnego. Kiedy się zużyje, to znaczy – nie będzie już w stanie pochłonąć w siebie więcej, przestanie spełniać swoją funkcję.
Właśnie wtedy Twoja lodówka może zacząć nieprzyjemnie pachnieć, dlatego koniecznie sprawdź filtr, zanim zaczniesz szukać kolejnych przyczyn smrodu z lodówki.
Zatkany odpływ
Odpływ umieszczony w lodówce to niewielkich rozmiarów dziurka, w której znajduje się wężyk odprowadzający ciecz. Najczęściej jest umieszczany w okolicy tylnej ściany komory lodówki (na dole).
Służy do odprowadzania skraplającej się wody. Przez to, że ma on kontakt z różnymi zabrudzeniami, np. z drobnymi resztkami jedzenia i z osadem, który tworzy się na ściankach wnętrza lodówki, niestety często się zatyka.
Na skutek tego brudna woda nie ma gdzie spływać. Gromadzi się w komorze i zaczyna cuchnąć. Wtedy konieczne jest wyczyszczenie odpływu.
Nie wiesz, jak to zrobić? Już tłumaczę.
Użyj do tego patyczka do uszu albo innego, podobnego przedmiotu, ale uważaj, by czyścić go ostrożnie, ponieważ łatwo uszkodzić delikatny wężyk.
Problemy z temperaturą
Jest kilka powodów, przez które pojawia się ten techniczny problem:
- Zużyte uszczelki drzwi.
- Niesprawny czujnik temperatury albo termostat.
- Uszkodzona sprężarka.
- Umieszczenie lodówki w pobliżu źródeł ciepła (szczególnie narażone są na to lodówki do zabudowy).
Jeśli nie potrafisz samodzielnie sprawdzić tych technicznych funkcji, posiłkuj się pomocnikiem w postaci speca od lodówek.
A teraz kilka słów o tym, co dzieje się w lodówce, kiedy jest w niej zbyt wysoka temperatura i zaczyna z niej brzydko pachnieć.
Kiedy lodówka nie chłodzi odpowiednio umieszczonego w niej jedzenia, zaczyna się ono szybko psuć, a to sprawia, że zaczyna śmierdzieć, oczywista sprawa.
Poza tym, przez wahania temperatury na ściankach lodówki zaczyna pojawiać się wilgoć, która raz spływa po nich kropelkami, to znów zamarza i znów się skrapla – i tak w kółko. W międzyczasie gromadzą się w niej różne zabrudzenia oraz drobnoustroje, które wywołują nieprzyjemne zapachy.
Jak zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi z lodówki?
Samo usunięcie przykrego zapachu z lodówki to nie wszystko.
Pewnie nie chcesz ciągle tracić na to czasu, prawda?
Lepiej w przyszłości zapobiegać. Jak konkretnie?
Zobacz wskazówki:
- Regularnie czyść swoją lodówkę. Musi być sterylna. Zbierający się brud nie tylko wywołuje smród, ale i przyspiesza rozkład żywności. Prosta droga do wchłaniania bakterii, a tego przecież nie chcesz. Dowiedz się zatem, czym myć lodówkę. Następnie zajrzyj także do poradnika o tym, jak umyć lodówkę.
- Monitoruj świeżość produktów. Nie pozwól, aby coś zaczęło się w niej psuć. Sprawdź przy okazji, czy artykuły spożywcze są szczelnie zamknięte w swoich opakowaniach (to szczególnie zalecane, gdy dany rodzaj żywności ma intensywną woń).
- Upewnij się, czy temperatura w chłodziarce i zamrażalniku ma odpowiednią wartość.
- Zadbaj o rozsądne rozmieszczenie produktów na półkach i w szufladach.
Jakie produkty spożywcze najszybciej wywołują zapach w lodówce?
To, że poszczególne produkty wydzielają swój specyficzny zapach, jest oczywiste i normalne. Dzięki temu między innymi mamy ochotę je jeść.
Jakie produkty najszybciej wywołują zapach w lodówce?
Do takich na pewno należą: sery – zwłaszcza pleśniowe, różnego rodzaju szynki, kiełbasy, ryby – śledzie, wszelkie wędzone ryby, jak np. makrela, smażone mięso i ryby, czosnek – zwłaszcza ten w sałatkach albo sosach, cebula – obrana i pokrojona.
Lubując się w tego typu żywności, staraj się ją dość szybko wykorzystywać. Co możesz, zapakuj w szczelne pojemniki (najlepiej szklane lub plastikowe z atestem) lub woreczki do przechowywania jedzenia w lodówce. Zminimalizujesz w ten sposób ryzyko pojawienia się nieprzyjemnego zapachu w lodówce.
Jak lodówki same redukują przykry zapach?
Nowoczesne lodówki to prawdziwe kombajny przystosowane do tego, żeby przechowywana w nich żywność utrzymywała jak najdłużej świeżość, ale to nie wszystko.
Niektóre modele posiadają też specjalne rozwiązania, by niwelować nieprzyjemne zapachy, które wydzielają produkty.
O czym mowa? W kilku punktach pokażę Ci, jakie funkcje pomagające w walce z odorem posiadają nowoczesne lodówki.
Komora świeżości
To specjalnie wydzielona strefa w lodówce, inaczej nazywana komorą Fresh. Temperatura w niej to odrobinę więcej niż 0 stopni C. Jest przeznaczona do przechowywania świeżych produktów, takich jak owoce i warzywa.
Dzięki temu, że w komorze panuje inny klimat niż w pozostałej części lodówki, warzywa i owoce dłużej utrzymują świeżość, nie gniją i nie wydzielają nieprzyjemnego odoru.
Szybkie schładzanie
Ta funkcja sprawdza się doskonale zwłaszcza latem, kiedy trzymasz w lodówce produkty, które mogą się szybko zepsuć.
Przez bardzo wysoką temperaturę na zewnątrz lodówka nie jest w stanie schłodzić się tak samo szybko, jak w mniej upalne pory roku.
Dzięki funkcji szybkiego schładzania lodówka w bardzo krótkim czasie osiąga optymalną temperaturę przechowywania żywności, dzięki czemu jedzenie dłużej zachowuje swoją świeżość.
System MultiAirflow
Funkcja ta pozwala na skuteczną wymianę powietrza w całej przestrzeni lodówki. Dzięki niej temperatura pomiędzy poszczególnymi komorami wyrównuje się i zachodzi naturalna cyrkulacja powietrza, a to wszystko sprawia, że produkty w lodówce dłużej utrzymują swoją świeżość i trwałość.
Tego typu mechanizmy goszczą w wielu typach sprzętu, nawet w bardziej niszowych lodówkach do obudowy.
Podsumowanie
Najlepsze sposoby usuwania zapachu z lodówki to włożona do niej: kawa, proszek do pieczenia, soda oczyszczona, woda z octem, cytryna, jabłko, goździki, węgiel aktywowany, brykiet, wanilia, cynamon, ziemniak, boraks, żwirek, pochłaniacz zapachów ze sklepu.
Co dodatkowo pomoże Ci w walce z uciążliwym smrodem z lodówki?
- Częste sprawdzanie świeżości produktów, aby nie trzymać w niej czegoś przeterminowanego lub, co gorsze, zgniłego.
- Systematyczne mycie wnętrza lodówki.
- Stosowanie naturalnych metod na pochłanianie przykrych zapachów.
- Czyszczenie odpływu, filtra, pojemnika na wodę.
- Używanie pojemników do przechowywania żywności.