W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Budowa pralek – Na które elementy zwrócić uwagę?

Łukasz Proszek
Komentarze:  5

Budowa pralki na pierwszy rzut oka nie wydaje się zbyt skomplikowana, ale w praktyce jest inaczej. Warto dowiedzieć się o tym kilku rzeczy, bo elementy konstrukcyjne są jednym z ważniejszych aspektów przed zakupem. W moim artykule spotkasz dokładny opis elementów pralki. Zapraszam!

artykuł o budowie i elementach konstrukcyjnych pralki

Spis treści:

  Jak zbudowana jest pralka? Jakie jej części są najważniejsze? Jak ocenić je jeszcze przed zakupem pralki? To jedne z podstawowych pytań, na które odpowie ten artykuł.

  Silnik pralki

  Silnik pralki w największym stopniu wpływa na ogólną niezawodność. Zawieszony jest na amortyzatorach i sprężynach.

  Zapewne ciekawi Cię to, jaki rodzaj silnika w pralkach jest najlepszy? Bezszczotkowy/inwerterowy, bo tak to teraz modnie jest nazywane. Ranking pralek jest pełen modeli z nim.

  Dlaczego tak go polecam? Ponieważ w ogólnym rozrachunku zapewnia urządzeniu cichszą i bardziej energooszczędną pracę. Jest także wytrzymały, a przynajmniej wytrzymalszy niż układy ze szczotkami.

  Powiedzmy sobie szczerze, większość ludzi nie interesuje się zasadą działania silników pralek czy szczegółowymi mechanizmami. Jeżeli nie chcesz należeć do tej grupy, to sprawdź od razu, co to jest silnik inwerterowy i co daje pralce.

  Cały ten akapit mógłbym sprowadzić do jednego – wybierając silnik, jak najbardziej możesz zdecydować się na taki bezszczotkowy, ale nie nabieraj się na hasła reklamowe z niezawodnymi i rewolucyjnymi inwerterami. W praktyce to nie są jakieś kosmiczne technologie, a znane od wielu lat. Niemniej spełniają swoje zadanie.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Łożyska

  Newralgiczna część każdej pralki. Dobrze, gdy zespół piorący jest rozbieralny, a łożyska wymienne (czyli nie są na stałe zamontowane w wannie pralki). Ewentualna naprawa będzie mniej kłopotliwa (przynajmniej dla kogoś znającego się na rzeczy) i zapewne tańsza.

  Niektórzy na pierwszym miejscu stawiają ten atut, co wcale mnie nie dziwi. To właściwie pewne, że po kilku latach intensywnego użytkowania łożyska się wyrobią. Zużycie prądu wtedy wzrośnie, a efektywność czy kultura pracy spadną. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do wycieku i powstania brązowo-rdzawych plam na pranych ubraniach.

  Z drugiej strony wydaje mi się jednak, że producenci pralek tak trochę niechętnie stosują to udogodnienie konstrukcyjne. Dobrze wiedzą, że bardziej opłaci im się bardziej zintegrowany układ niż taki rozbieralny. Wyższe ceny części zamiennych, wyższe kwoty za serwisowanie, częstsze kupowane nowych modeli…

  Wciąż jednak spotkasz na rynku sporo pralek automatycznych z wymiennymi łożyskami. Aktualna lista pralek z wymiennymi łożyskami przedstawia szczegółowe informacje na temat urządzeń piorących z tym udogodnieniem.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Grzałka

  Część, która nagrzewa wodę do temperatury ustawionej przez regulator. Z pozoru mało skomplikowana, ale ma jednak ogromne znaczenie przy każdym cyklu prania.

  Chyba każdy z nas wie, jak wygląda grzałka pralki. Wszystko za sprawą reklam środków do ich pielęgnacji, które kiedyś co chwilę pojawiały się w telewizji. Pamiętasz te czasy? Aktualnie pralki nie mają tak wielkich problemów z korodującymi grzałkami.

  Pewne patenty oraz rozwiązania i tak się pojawiają. Przykład stanowi grzałka ceramiczna Plus od Samsunga, która jeszcze skuteczniej walczy z osadem z wapnia. BEKO często stosuje natomiast grzałki niklowane, które również mają lepiej walczyć z kamieniem czy nieoczekiwanymi awariami. Candy chwali się, że Boost Heating System powoduje natychmiastowe nagrzewanie się grzałki.

  Przeczytaj koniecznie: Poradnik zakupowy jak wybrać pralkę, na co zwrócić uwagę

  Bęben

  Czy w bębnie pralki może być coś bardziej intrygującego? Pewne bajery dostrzegam. Praktycznym udogodnieniem jest wewnętrzne i bezobsługowe oświetlenie LED, dzięki któremu żadna skarpetka nie zostanie zapomniana.

  Producenci wpadli też na jakże misterny plan wprowadzania unikalnych faktur/przetłoczeń na bębnie.

  Wiesz, to wyglądało mnie więcej tak, że ktoś kiedyś wpadł na taki pomysł i go opatentował. Reszta podchwyciła, nieco zmodyfikowała wzór i wprowadziła jako swoje autorskie rozwiązanie, żeby tylko móc wpisać na kartę produktu kolejną „zaletę”.

  bęben dobrej pralki o dość prostej fakturze

  Trudno jednak ocenić w tym przypadku przydatność. Mogę jedynie stwierdzić, że ryzyko zmechaceń zapewne nieco spadnie. Z pewnością nie powinno to stać wysoko na liście priorytetów przy wyborze dobrej pralki.

  Jakieś przykłady? Wymienię Soft Drum i Pearl Drum (delikatne przetłoczenia; Amica), SoftCare (struktura plastra miodu; Miele), WaveActive (wzór fal; Gorenje), Bubble Drum (Sharp) czy Gentle Wave (Grundig).

  W niektórych Samsungach zauważysz również tłoczoną powierzchnię z głęboko osadzonymi otworami odpływu wody – nie zasysają dzięki temu tkanin (ubrania nie będą zmechacone) – jak również wzór Diamond (niewielkie przetłoczenia w kształcie diamencików).

  Coś podobnego do powyższych, ale jednak wyróżniającego się, wymyślił Bosch. Chodzi o system VarioDrum, który zastąpił VarioSoft (dość prosty wzór w kształcie kropli wody). Perforacje bębna wykonano w falistej strukturze, ale to nie wszystko. Na bębnie pojawiają się asymetryczne łopatki. Zabierają więc troszkę pojemności, ale kierują ciuchy do środka. Dzięki temu lepiej dbają o delikatniejsze materiały – nie rozciągają ich. Nieznacznie wzrasta też skuteczność prania.

  Trudniej z kolei dojść do równie istotnych informacji, a mianowicie tego, czy komora bębna jest klejona czy skręcana (właściwie podobna sytuacja do łożysk). Sklejana komora stanowi prostsze, ale gorsze rozwiązanie, bo naprawa będzie droższa; często wręcz zupełnie nieopłacalna, jeżeli okres gwarancji minął. Nic dziwnego, że niektórzy nazywają takie nierozbieralne urządzenia pralkami jednorazowymi.

  otwory odpływowe w bębnie z bliska

  Wspomnę jeszcze o ruchach bębna. Tutaj akurat napęd bezpośredni, o którym już pisałem, pokazuje pewne atuty. Sporo osób pisze o nim na forach internetowych, więc zainteresowanie wzbudza duże.

  6 Motion od LG wprawia bęben w ruch w wielu kierunkach. Umożliwia np. rolowanie, kołysanie czy upuszczanie ciuchów w trakcie cyklu. Po cóż taka gimnastyka? Żeby jeszcze lepiej dopasować się pod typ wybranego programu.

  LG dzieli sześć unikalnych ruchów pod dwa rodzaje prania – potężne (do mocnych tkanin, które są w znaczącym stopniu ubrudzone) i delikatne (dla lekko zabrudzonych ubrań o mniej trwałych włóknach). Czy jest to jednak rzeczywiście przydatne? Ciężko stwierdzić, a osobiście raczej nie przykładałbym do tego większej wagi.

  A co z flagowym rozwiązaniem od Samsunga, czyli QuickDrive? Jedno jest pewne – to rzeczywiście coś nowego. Do głównego bębna dołączył bowiem niezależny pulsator, czyli taka tylna płyta, która obraca się w przeciwnym kierunku. Nowość polega na tym, że ciuchy w bębnie przesuwają się również do przodu i do tyłu. Czy jest to jednak tak bardzo efektywne? Znów mam duże wątpliwości i raczej odradzam dopłacanie do QuickDrive.

  A bęben w pralce ładowanej od góry? Różnica polega na tym, że montowany jest pionowo. Często potrafi się automatycznie pozycjonować lub układać tak, aby wygodniej wyjmować z niego ciuchy.

  Drzwiczki

  Pozornie mało znaczący element, prawda? Mają się tylko otwierać, być szczelne i się nie zepsuć. Blokowane są zamkiem elektromagnetycznym.

  Dostrzegam jednak kilka cech, które zwiększają komfort użytkowania.

  Niektóre urządzenia dają możliwość swobodnej zmiany kierunku otwierania, co w ciaśniejszych pomieszczeniach może się stać przydatne.

  Jeżeli wspomniałem o otwieraniu drzwi, to istotny jest maksymalny kąt, na jaki się otwierają. Wkładanie i wyjmowanie większych rzeczy, np. pościeli, ręcznika czy koca, będzie łatwiejsze. Jaka wartość jest więc godna uznania? Polecam 180 stopni, zresztą na więcej nie ma szans, patrząc na kanciastą bryłę, jaką jest pralka ładowana od frontu.

  Jeżeli często pierzesz ogromne rzeczy, to wyższy priorytet przypisz też średnicy okna. Potrafią przekraczać grubo ponad 30 cm, co ułatwi Ci sprawę.

  Coś jeszcze? Pewnie. Dobrze, gdy zewnętrzna powierzchnia drzwiczek, a w zasadzie okna pralki, jest gładka, bez jakichkolwiek wystających elementów (np. śrub). Nie zwiększa się w ten sposób głębokość konstrukcji, a i samo czyszczenie tego typu powierzchni staje się łatwiejsze. Dodając do tego użycie właściwie jednego kawałka tworzywa, nic nie powinno przy okazji skrzypieć czy piszczeć.

  Pralki Candy oraz Hoover przykuły natomiast moją uwagę wysoko umieszczonym oknem załadunkowym. Ukłon w stronę wyższych osób, które nie będą musiały się tak schylać bądź kucać przy wkładaniu/wyjmowaniu odzieży.

  Na końcu wspomnę o klamce, którą chwytasz, żeby otworzyć drzwiczki. Czasem zdarza się niestety tak, że jest wykonana z łamliwego plastiku. Niby pierdoła, ale strasznie upierdliwa, bo jeżeli taka klamka pechowo się ułamie, to nie otworzysz pralki.

  Boczne ściany

  Producenci przekonują nas, że boczne ściany w kształcie litery S lepiej tłumią hałas i powstające podczas prania drgania. Czy to prawda? Jest to dość powszechne rozwiązanie, które rzeczywiście może nieco polepszać kulturę pracy sprzętu. Nie przesadzałbym jednak z nadmiernym optymizmem co do tego udogodnienia.

  Spotkasz się także z tajemniczo brzmiącą obudową boomerang (np. w niektórych pralkach Amica). Na ściankach pojawia się kilka łuków, i to dość sporych. Nie wyglądają – jak na moje oko – zbyt pięknie, ale ich zadanie jest podobne do „eski”. Mają tłumić drgania i hałas.

  StableTech od Gorenje to z kolei wzór w kształcie kilku cienkich wężyków, które nie pozwalają pralce wibrować na boki. AntiVibration Design w pralkach Siemens opiera się natomiast na kilku okrągłych wytłoczeniach, izolując i tłumiąc drgania podczas wirowania.

  Nóżki

  Powinny być regulowane (a konkretniej ich wysokość), żeby łatwo i dokładnie wypoziomować pralkę. Najlepszą opcją są więc cztery z osobna regulowane nóżki, choć czasem tylko jedna para daje taką możliwość. Warto rzucić na to okiem.

  Najlepsze pralki ładowane od góry wyróżniają się niejednokrotnie rolkami, które umożliwiają komfortowe przesuwanie urządzenia.

  Jakie są praktyczne cechy nóżek pralki? Chociażby beznarzędziowa regulacja, a także odpowiedni materiał wykonania. Jeżeli nóżki są śliskie, to urządzenie będzie się przemieszczać, choć gorszą opcją jest śliska posadzka, np. płytki.

  Panel sterowania

  Postęp technologiczny spowodował rozpowszechnienie czujników dotykowych, które hurtowo są wpychane na panel sterowania coraz to liczniejszej grupy urządzeń. Pralek też nie ominęły.

  Nie może więc nikogo dziwić fakt, że panele sterowania nowoczesnych pralek automatycznych są często dotykowe. Prawda jest taka, że zdecydowana większość modeli ma bardzo fajnie opisane programy i funkcje oraz czytelne wyświetlacze. Nikogo nie powinno to przerosnąć, bo obsługa jest zazwyczaj bardzo intuicyjna.

  pokrętło na panelu sterowania służące do ustawiania programów pralki

  We wszystkim pomaga dość duże pokrętło, które znajduje się zazwyczaj na środku panelu sterowania. Za jego pomocą wybierzesz program prania.

  Po raz kolejny warto zajrzeć do instrukcji obsługi (nawet przed zakupem), żeby zaznajomić się z ikonkami czy podpowiedziami, które ukazują się na wyświetlaczu. Zawsze może to nieco wyjawić Ci o stopniu skomplikowania obsługi.

  A co z samym wyświetlaczem? Ja lubię czarne ekrany LED, gdyż zapewniają czytelniejsze cyfry i powiadomienia. Prezentują się też nowocześniej niż prostsze wyświetlacze TFT. Zagadnienie raczej mniej istotne, chyba że ktoś ma problemy ze wzrokiem i wymaga lepszego ekranu na pralce.

  czarny wyświetlacz na panelu sterowania pralki BEKO

  Ciekawie do sprawy podeszło Candy, serwując w swoich lepszych pralkach okrągły panel sterowania – Smart Ring. Pomógł z pewnością w zaaranżowaniu wyżej umieszczonych drzwiczek, o których wcześniej pisałem. Czy jest jednak tak intuicyjny? Sprawa dyskusyjna. Osobiście wolę bardziej rozbudowane panele z pokrętłem od programów. Mniej przebijania się przez wiele ustawień czy podmenu.

  Materiał wykonania obudowy

  Pewna grupa ekskluzywnych pralek, np. firmy Miele, może pochwalić się emaliowanym frontem. Co to właściwie daje? Przede wszystkim pralkę dużo trudniej zarysować.

  Producent twierdzi, że odporność obejmuje także kwasy, zasady czy korozję, a także znacząco ułatwia czyszczenie takiej powierzchni.

  Wymiary i waga

  Wymiary pralki ściśle wiążą się z jej ładowności i rodzajem. Inaczej zbudowane są modele ładowane od frontu (w tym te, które uwzględnia ranking pralek slim), a inaczej te ze wsadem od góry.

  Nie zapomnij przy tym o sprawdzeniu długości kabla przyłączeniowego, jeżeli zagospodarowane miejsce na nową pralkę jest znacznie oddalone od gniazdka.

  Pewien problem pojawia się z głębokością. Niektórzy producenci wyliczają ją wraz z elementami wystającymi, a inni bez nich. Czasem łatwo jest jednak znaleźć rysunki techniczne z dokładnymi wymiarami, a i w instrukcjach obsługi bywają tego typu informacje. Dużo częściej powinny być też jasno podawane w danych technicznych.

  Sam kiedyś naciąłem się na nieco oszukaną głębokość. Wyczytałem ze specyfikacji, że wynosi ona dokładnie tyle samo, co w przypadku poprzedniej pralki. Jakież było moje zdziwienie, gdy po zakupie spostrzegłem, że coś tu się nie zgadza. Montaż nieco się skomplikował. Musiałem troszkę powyklinać pod nosem i pokombinować. Dokładnie sprawdzaj więc głębokość, a w razie wątpliwości napisz maila do producenta.

  Co z wagą? Duże AGD musi swoje ważyć, szczególnie w przypadku pralek. Producenci celowo dodają żeliwne elementy wewnątrz. Po co? Bynajmniej nie po to, żeby wkurzyć gości od przeprowadzek. Chodzi o stworzenie w ten sposób przeciwwagi. Bez niej urządzenie mogłoby się nieoczekiwanie przemieszczać, szczególnie w trakcie wirowania. Ten aspekt szerzej omówiłem w artykule: ile waży pralka?

  A co z designem i kolorystyką?

  Wygląd zewnętrzny pralki nie ma dla mnie większego znaczenia i tak radzę do tego podchodzić. Ładne pralki to nie zawsze dobre pralki.

  mała i całkiem ładna pralka BEKO w ciągu szafek kuchennych

  Znajdzie się pewnie klientela, która szuka pralki automatycznej w innym kolorze niż biel. Czarne, grafitowe, szare/srebrne – nie jest ciężko znaleźć urządzenie w tej kolorystyce. Ba, znam nawet kilku producentów, którzy jeszcze bardziej świrują z barwami, oferując czerwone pralki.

  Nieco elegancji dodają chromowane elementy, chociażby wokół okna z drzwiczkami. Problem w tym, że najlepsze wrażenie robią na obudowach o ciemniejszym kolorze.

  Zabezpieczenia spotykane w pralkach

  Kupa elektroniki, sporo wody i duże AGD. Co wychodzi z tej mieszanki? Wysokie ryzyko różnego rodzaju awarii. Czasem mały problem może się po chwili przerodzić w duży problem, a tego nikt nie chce.

  Nic dziwnego, że nowoczesne pralki automatyczne oferują liczne zabezpieczenia. Niektóre całkiem sprytne. Zawsze zalecam spojrzeć na nie.

  Co najbardziej się przyda? Czego nie ominąć?

  • Zabezpieczenie przed zalaniem – jedna z podstaw. Producenci mają swoje sposoby, żeby nigdy nie doszło do zalania łazienki czy kuchni. Jednym z nich jest podwójny wąż dopływowy (wewnętrzny i zewnętrzny), którego zawór (lub też elektrozawór) z pomocą sprężyny zamyka dopływ wody w razie awarii. Innym wyjściem są czujniki, które kontrolują poziom wody. Podobnie działa presostat. Taki swego rodzaju ochroniarz, który gdy tylko zauważy, że wody jakimś cudem jest za dużo, to prosi o pomoc pompę. Ona zaś szybko wypompowuje nadmiar cieczy – i po problemie. Nowoczesne pralki oferują nawet technologię sensoryczną, która wykrywa najmniejsze przecieki. Dodam jeszcze, że przy zabezpieczeniach typu AquaStop producenci zachęcają nas do kupna gwarancją na ten dodatek. Obejmuje cały okres użytkowania urządzenia! Potwierdza to jednocześnie skuteczność ochrony przed zalaniem – inaczej pewnie żadnej dodatkowej gwarancji na ten element by nie było, prawda?
  • Blokada drzwi – korci Cię czasem otwarcie drzwi pralki, gdy cykl wchodzi na ostrzejsze wirowanie? Nie? Nieważne. Istotne jest bowiem w tym punkcie to, żeby pralka blokowała taką możliwość. Robi to w sposób termiczny lub elektromagnetyczny. Ten drugi niesie za sobą korzyść, gdyż drzwiczki otworzysz niemal natychmiastowo po skończonym cyklu lub w przypadku pauzy i chęci dorzucenia ciuchów – o ile taka funkcja jest do dyspozycji.
  • Zimne drzwi – czasem pierzemy ubrania w dość wysokich temperaturach. Pralka się od nich nagrzewa. Jeżeli po domostwie latają ciekawie świata dzieci, to gdy trafią przed pralkę, będą pewnie chciały dotknąć lub popukać sobie w szybkę. Mogą się wtedy oparzyć, chyba że producent był tak miły i zapewnił odpowiednią izolację. Ciekawym rozwiązaniem jest osłona z poliwęglanu, która przy okazji urozmaica design pralki.
  • Blokada przed dziećmi lub przycisków/ustawień – dzieciaki uwielbiają także przyciski i wyświetlacze. Są ich ciekawe, nie zdają sobie często sprawy z konsekwencji, więc z chęcią naciskają je. Pralka z blokadą rodzicielską pozostanie wtedy niewzruszona. Zabezpieczenie polega zazwyczaj na naciśnięciu i kilkusekundowym przytrzymaniu prostej kombinacji przycisków. Pralki dla rodzin często oferują to udogodnienie, chociaż… zawsze można wypiąć kabel z gniazdka. O ile sobie przypominam, mnie wystarczyło w dzieciństwie jedno surowe ostrzeżenie od ojca, żeby nie majstrować przy pralce. O dziwo, posłuchałem.
  • Zabezpieczenie przed pianą – polega na kontroli piany. Gdy jest jej za dużo, pralka włączy dodatkowe płukanie. Dzieje się tak wtedy, gdy przesadzisz z ilością detergentu, a to czasem się zdarza, gdy nie masz autodozowania do dyspozycji. Inteligentne czujniki piany chronią także urządzenie przed wyciekiem.
  • Kontrola napięcia/przepięciowa – monitoruje wahania napięcia w trakcie trwania cyklu, a dodatkowo wykrywa przerwy w dostawie prądu. Gdy pechowo tak się stanie, pralka automatycznie wznowi pracę po zażegnaniu problemów z brakiem energii elektrycznej.
  • System czyszczenia szuflad – chodzi np. o system Stay Clean (pralki Samsung). Polega na dodatkowej szufladzie na środku, która czyści sąsiadujące podajniki na detergent. Zapewnia im czystość i pełną higienę, wypłukując resztki detergentów.
  • System wyrównywania braku równowagi/kontrola wyważenia wsadu – równomiernie rozkłada wsad, co ułatwia precyzyjne pranie, jak i zapobiega potencjalnym awariom urządzenia. Warto przy okazji pamiętać o kalibracji pralki co kilkadziesiąt cykli prania, jeżeli daje taką możliwość. Cały proces jest łatwy. Polega zwykle na wyłączeniu zasilania i przytrzymaniu kombinacji przycisków. Po raz kolejny warto więc zajrzeć do podręcznika użytkowania.
  • Inteligentna diagnostyka – wykrywa drobniejsze awarie i przypomina o regularnej konserwacji urządzenia.
  • Powłoka antybakteryjna – jeżeli już się pojawia, to zazwyczaj w przegródkach na detergent. Eliminuje powstawanie pleśni oraz nieprzyjemne zapachy. Może też występować we wnętrzu pralki pod postacią powłoki z jonów srebra. Gwarantuje praniu sterylność.

  Sporo tego zwykle, więc teoretycznie ryzyko zalania mieszkania czy innych nieszczęść jest niewielkie.

  Zobacz też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 6 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  5 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Ana
  3 lat temu

  Wartościowa praca dla kogoś, kto ma mętne pojęcie w temacie, ale tych tłumaczeń z angielskiego to niech Pan unika. „Plastry miodu” np. Nie wiem, skąd Pan to wziął :))) Pozdrawiam!

  pracz
  4 lat temu

  A pralki ładowane od góry?

  Andrzej
  4 lat temu

  Chcę podziękować autorowi za ogromny wkład pracy jaki włożył aby ułatwić nam właściwy wybór pralki.
  Jestem technicznym człowiekiem jednak kilka istotnych uwag, porad i zaleceń przyswoiłem z uwagą.
  Dziękuje raz jeszcze.
  Pozdrawiam
  Andrzej.