W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Jak wybrać pralkę? Na co zwrócić uwagę?

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  11

Jak wybrać pralkę, żeby się nie rozczarować? Na co zwrócić uwagę, a na co się nie nabrać? W poniższym poradniku zakupowym poznasz wskazówki, dzięki którym dokonasz rozsądnego wyboru nowej pralki! Zapewniam, że mój poradnik zawiera wiele unikalnych wskazówek i nie powiela często spotykanych mitów.

Jak wybrać pralkę? Na co zwrócić uwagę? Poradnik zakupowy

Spis treści:


  Aby jeszcze szybciej i lepiej wybrać nową pralkę, po zapoznaniu się z poradami zakupowymi zobacz moje niezależne zestawienia:


  Jaki rodzaj pralki wybrać?

  Na co zwrócić uwagę, wybierając pralkę? Na pewno poświęć czas na zapoznanie się z typami pralek. Stanowi to punkt wyjścia do kolejnych rozważań i pokazuje, jakie masz możliwości wyboru.

  Podział pralek z uwagi na sposób umieszczania w niej ubrań

  Zasadniczo pralki dzieli się na te ładowane od przodu i od góry. Jak to bywa ze wszystkim, każdy typ urządzeń ma pewne wady i zalety, a szala zwycięstwa przesuwa się w różnym kierunku – w zależności od tego, czego Ty potrzebujesz i jak dużą przestrzenią dysponujesz.

  • Pralki ładowane od przodu to standardowe modele bębnowe z drzwiczkami na froncie. Wybierane przede wszystkim z uwagi na komfort użytkowania, sporą pojemność i duży wybór sprzętów.
  • Pralki ładowane od góry, jak łatwo domyślisz się po nazwie, mają wlot na górze. Świetnie sprawdzają się w wąskich łazienkach, w których nie ma za wiele miejsca.

  Powyższe, krótkie opisy nie są szczegółowe, ale chciałem tylko zaznaczyć, co masz do wyboru i jakie jest podstawowe przeznaczenie konkretnych typów urządzeń. Szczegółową odpowiedź na pytanie, czy wybrać pralkę ładowaną od przodu, czy od góry, znajdziesz w osobnym artykule, do którego Cię zapraszam. Z niego dowiesz się wszystkiego.

  Wolnostojąca czy do zabudowy?

  W sklepach AGD znajdziesz pralki wolnostojące i do zabudowy. Powoli odchodzi się od tego podziału, ponieważ model wolnostojący sprawdzi się też do zabudowy.

  Jest jednak kilka kwestii, które musisz wziąć pod uwagę, aby się to powiodło.

  Przede wszystkim sprawdź wszelkie elementy, które mogą wystawać poza zabudowę, jak chociażby szufladka na detergenty. Zastanów się, czy z konkretnej pralki po umieszczeniu w zabudowie skorzystasz wygodnie, czy na etapie użytkowania pojawią się denerwujące problemy.

  Ważnym aspektem jest głośność pracy i generowane wibracje. Zawsze wybieraj sprzęt, który cicho pracuje. W przypadku zabudowanej pralki istnieje ryzyko, że będzie działała ona głośniej, a to może być uciążliwe.

  Wyjściem z sytuacji jest nie tylko zakup wysokiej jakości sprzętu, ale też jego odpowiednie wypoziomowanie i zastosowanie mat wygłuszających.

  Zadasz pewnie pytanie, dlaczego nie zdecydować się na pralkę do zabudowy, zamiast kombinować. Owszem, masz taką możliwość, ale miej świadomość, że takich modeli pojawia się na rynku coraz mniej, więc ich wybór jest znacznie ograniczony.

  Druga sprawa, że w porównaniu do modeli wolnostojących te do zabudowy nie wypadają szalenie opłacalnie. Osobiście uważam, że lepiej wybrać standardową pralkę i prawidłowo ją zabudować w linii szafek.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Pralka standardowa i slim

  Zastanawiając się, jak wybrać pralkę, aby była ona najlepiej dopasowana do potrzeb, zwróć uwagę na jej wielkość.

  W dalszej części artykułu omówię temat pojemności i ładowności, natomiast w tym miejscu chcę podkreślić, że pralki dzielą się też z uwagi właśnie na wielkość.

  • Pralki standardowe, nazywane pełnowymiarowymi, to te, które znajdziesz w większości domów. Mają one zwykle ładowność od 7 kg do 10 kg.
  • Pralki slim stworzono głównie z myślą o osobach, które mieszkają same bądź w parze lub mają małą łazienkę. Modele tego typu mają maksymalną ładowność 6 kg, choć zazwyczaj mieszczą mniej ubrań. Wyróżniają się zmniejszoną głębokością, zwykle do 45 cm.

  Szukasz pralki dopasowanej na styk do dostępnej przestrzeni? Jeżeli tak, to koniecznie zobacz wymiary pralek. W podlinkowanej publikacji podałem wszystkie możliwe warianty, zakres gabarytów i korelację względem ładowności.

  Ranking pralek – zwycięzca

  Miele WWI860 WCS

  Jak dobrać ładowność pralki do swoich potrzeb?

  Każdy sprzęt ma ładowność określoną w kilogramach. Jest to parametr, na który koniecznie musisz zwrócić uwagę, bo wskazuje on, ile prania mieści się w bębnie.

  Jak wybrać pralkę, która jest odpowiednio duża, a tym samym praktyczna?

  Nie ma żadnego wzoru, na podstawie którego można by wyliczyć optymalną ładowność dla konkretnego przypadku.

  Nie oznacza to jednak, że zostawię Cię z niczym.

  Przy zakupie urządzenia kieruj się swoimi potrzebami. Przede wszystkim weź pod uwagę, ile osób mieszka w domu, a także określ, jak często w tygodniu korzystasz z pralki.

  • Pralka o ładowności do 6 kg będzie odpowiednia dla singli, par i rodziców z jednym dzieckiem.
  • U czteroosobowej rodziny sprawdzi się model o ładowności 7 – 8 kg.
  • Pralka o ładowności 8 – 10 kg to dobry wybór dla większej rodziny.

  Mając do wyboru mniejszą i ciut większą pralkę, zawsze radzę, aby wybierać drugą opcję. Po pierwsze, taki zakup to inwestycja na lata. Nigdy nie wiadomo, czy w tym czasie np. nie powiększysz rodziny.

  Poza tym lepiej, aby podczas prania ubrania miały więcej luzu, bo to oznacza wyższą skuteczność i mniej zagnieceń.

  Nie każdy jest świadomy, że maksymalna ładowność nie dotyczy wszystkich programów prania, a tego standardowego (ECO 40 i 60 st. C). Przy innych trybach urządzenie pracuje zwykle na 25 – 50 procent całkowitej ładowności. Różnica jest znacząca, więc trzeba to zawsze zweryfikować.

  W opisach pralek na stronach sklepów AGD i w innych miejscach podawana jest zazwyczaj maksymalna ładowność. Szczegółowych informacji na ten temat trzeba szukać w instrukcji.

  Na szczęście w większości przypadków dostęp do niej uzyskasz jeszcze przed zakupem konkretnego modelu. Wystarczy, że poszukasz jej w Internecie.

  Ładowność a pojemność

  Na koniec tej części poradnika zakupowego drobne wtrącenie dotyczące nazewnictwa.

  Ładowność często określana jest zamiennie jako pojemność (choć ta powinna być podawana w litrach). W sklepach AGD w sekcji opisów urządzeń znajdziesz przykładowo informację, że pojemność danej pralki wynosi 7 kg.

  To błąd, który stał się na tyle powszechny, że niemal niezauważalny.

  Jak jest w praktyce?

  • Ładowność określa swego rodzaju maksymalne obciążenie pralki liczone w kilogramach.
  • Pojemność odnosi się do bębna. Wyraża jego całkowitą pojemność liczoną w litrach.

  Co więcej, 2 pralki o tej samej ładowności mogą mieć inną pojemność bębna! Różnica nie będzie pewnie duża, ale zawsze lepiej, gdy bęben jest pojemniejszy. Polepsza to skuteczność i redukuje pogniecenia.

  Dlatego też dopiski typu „bęben XXL” nie są tylko marketingiem. Zazwyczaj rzeczywiście mówią o przestronniejszej pralce, a to realna korzyść.

  Energooszczędność w pralkach

  Wybierając urządzenia do domu, na pewno zwracasz uwagę na to, ile prądu pobierają.

  Założę się, że jedną z pierwszych rzeczy, której szukasz, jest klasa energetyczna.

  Im wyższa, tym lepiej, prawda? Urządzenie ze znaczkiem A+++ robi przecież wrażenie i działa na wyobraźnię…

  Tak było kiedyś, ale ostatnio sporo się zmieniło.

  Nowe etykiety energetyczne

  Obecnie nie znajdziesz już w sklepach pralki ze wspomnianym oznaczeniem A+++. Unia Europejska wprowadziła nowy podział, a właściwie to powróciła do 7-punktowej skali, która jest zdecydowanie bardziej czytelna.

  Po nowej etykiecie energetycznej pralki widać, że urządzenia są oznaczone klasą energetyczną od A do G. Nie ma już plusów, które wprowadziły tyle zamieszania i stały się jednym z najważniejszych elementów promocji. Na ten moment klasa A jest zarezerwowana dla najbardziej zaawansowanych, energooszczędnych sprzętów.

  Co ciekawe, da się już znaleźć pralkę z klasą B, a nawet A! Zazwyczaj wiąże się to z ogromnym wydatkiem, ale są na rynku tak ekonomicznie pracujące pralki automatyczne.

  Czy warto dopłacać do pralki o wyższej klasie energetycznej?

  Energooszczędność sprzętów nadal stoi na wysokim poziomie, jednak wprowadzone zmiany tylko potwierdzają, że etykieta, do której tak mocno przywiązuje się wagę, wcale nie jest najważniejsza.

  Owszem, kupno pralki z wysoką klasą energetyczną jest dobrym rozwiązaniem i przyczynia się do zmniejszenia kosztów użytkowania sprzętu. Nigdy jednak nie stawiałbym tej wartości na pierwszy miejscu.

  Dlaczego?

  Na zużycie prądu przez pralkę wpływa wiele czynników i wyliczenia producentów często odbiegają od tego, jak to wygląda później w codziennym użytkowaniu. Zużycie energii różni się przykładowo w zależności od czasu prania czy wybranego programu.

  Wbrew pozorom nie jest tak, że im krócej urządzenie pracuje, tym mniej pobiera prądu.

  Najmądrzej zrobisz, gdy spojrzysz na zużycie energii na 100 cykli (tak jest na aktualnych etykietach) i przeliczysz to na realny koszt użytkowania pralki (wartość zużycia pralki w kWh mnożysz przez stawkę za prąd).

  Wtedy łatwo porównasz wpływ na rachunki w przypadku kilku pralek. Zazwyczaj warto więcej dopłacać za lepszą klasę przy bardzo częstym praniu odzieży, nawet codziennym.

  W innym wypadku, np. gdy mieszkasz w pojedynkę i nie pierzesz co kilka dni góry ciuchów, cena pralki powinna skupiać się na innych zaletach niż jak najwyższa klasa energetyczna.

  Wybór pralki a zużycie wody

  Zużycie wody to dopełnienie klasy energetycznej. Dawniej producenci podawali je w stosunku rocznym, dotyczyło 220 cykli oraz standardowych programów prania.

  Podobnie jak w przypadku zużycia energii zmieniło się to w marcu 2021 roku.

  Teraz ilość zużywanej wody odnosi się do jednego cyklu i standardowego cyklu prania bawełny w temperaturze 60 st. C.

  Pobór zależy od budowy sprzętu, ale też ładowności.

  Pralki ładowane od góry mają mniejszą pojemność i ich bęben bardziej się napełnia podczas prania. Z tego względu realne zużycie wody przez pralkę ładowaną od góry okazuje się nieco większe.

  Wiedz, że na ilość pobieranej wody wpływa też m.in. automatyka wagowa, ustawiony program prania czy nawet stan techniczny pralki. Bardzo szczegółowo opisałem to w artykule o tym, ile wody zużywa pralka.

  Głośność

  Pytając, jak wybrać pralkę, wiele osób nie myśli o tym aspekcie. To błąd, bo bardzo hałaśliwy sprzęt szybko zacznie Ci przeszkadzać.

  Wyobraź sobie, że ustawiasz pralkę w kuchni otwartej na salon. W momencie intensywnego wirowania wytwarza spory hałas, który utrudnia nawet rozmawianie z domownikami. Nie brzmi to zachęcająco, prawda?

  Jak głośna powinna być więc pralka?

  • Jeśli marzy Ci się mało hałaśliwa pralka, znajdź taką, która w czasie prania generuje hałas poniżej 55 dB.
  • Podczas wirowania będzie ona głośniejsza, tego nie da się uniknąć. Optymalny zakres w tym przypadku to 68 – 74 dB.

  Czy można zmniejszyć hałaśliwość pralki?

  Tak, Ty też masz na to wpływ!

  Zadbaj przede wszystkim o to, żeby pralka była dobrze wypoziomowana. Nierówne podłoże nie tylko zwiększy hałas, ale i przyczyni się do przesunięcia sprzętu.

  Myślisz, że to niewielki problem? Nie do końca. Co prawda pralka nagle nie przeniesie się do innego pomieszczenia, ale istnieje ryzyko zaburzenia precyzji prania. W skrajnych przypadkach dochodzi do awarii urządzenia.

  Na dodatkowe wyciszenie pralki pozwolą Ci podkładki antywibracyjne. Są też inne przeznaczone do tego akcesoria, jak np. zestaw podkładek i gumowe maty. Nie jest to bardzo duży wydatek, bo cena takich produktów zwykle nie przekracza 100 zł.

  Programy

  Pralka służy do prania, to jasne, ale nie może być tak, że do wyboru masz tylko dwa czy trzy programy. To zdecydowanie za mało, aby skutecznie i jednocześnie bezpiecznie pozbywać się plam z różnych materiałów.

  Najpopularniejszy program to standardowe 40 stopni, ale nie wypierzesz w ten sposób np. firanek czy ubrań z delikatniejszych tkanin.

  Sprawdzenie ilości i rodzajów programów na pewno będzie pomocne. Te najbardziej powszechne to: bawełna, mieszane, pranie ręczne i syntetyczne.

  Coraz częściej pralki oferują też inne, bardziej nowoczesne tryby, jak np. jeans, koszule, ubranka dziecięce, odzież sportowa czy wełna.

  Zastanów się, co najczęściej wkładasz do bębna i czego oczekujesz od sprzętu. Potem porównaj to do specyfikacji konkretnych pralek, a na pewno znajdziesz taką dostosowaną do indywidualnych preferencji.

  Pamiętaj, że nie musisz inwestować w super nowoczesne urządzenie z tyloma programami, że ich nazwy ledwo mieszczą się przy pokrętle. Oczywiście są osoby, dla których będą one przydatne, ale umówmy się: nie każdy potrzebuje programu pierze/puch bądź krochmalenie.

  Najmądrzej zrobisz, gdy odwiedzisz moją listę programów prania z opisami. Wyszczególniłem w zasadzie wszystkie możliwe opcje, które znajdziesz w aktualnie produkowanych sprzętach piorących. Poznaj je, aby wiedzieć, które wybrać.

  Funkcje

  Pralki, które znajdziesz w sklepach, nierzadko zaskakują fantazyjnymi funkcjami. Niektóre zapewne uznasz za chwyt marketingowy lub coś zbędnego, ale są opcje faktycznie ułatwiające pranie.

  Przykładem jest automatyka wagowa, czyli coś, co warto sprawdzić podczas zastanawiania się, jak wybrać pralkę. Dzięki niej sprzęt sam dostosowuje ilość wody i detergentu oraz czas prania do wsadu.

  Godna uwagi jest też funkcja dorzucania ubrań do bębna podczas prania. Ciekawa opcja dla zapominalskich, czasami możliwe jest nawet wyjęcie czegoś z pralki.

  Inne sprytne udogodnienia to choćby odświeżanie parowe, zraszanie przyspieszające etap namaczania prania czy zmiękczanie wody.

  Tak jak w przypadku programów, również i tutaj mam dla Ciebie ułatwienie. Poznaj najciekawsze funkcje nowoczesnych pralek, żeby szybko namierzyć te, które Ci się przydadzą.

  Czy budowa pralki jest istotna?

  Mówiąc o budowie, nie mam na myśli umiejscowienia drzwiczek. Chodzi tu o ogólną konstrukcję pralki i kilka ważnych elementów.

  Silnik

  Zwróć na niego uwagę, bo wpływa na działanie sprzętu. Najczęściej spotkasz się z silnikiem inwerterowym, nazywanym też bezszczotkowym.

  Brak szczotek w pewnym stopniu zwiększa niezawodność pralki, ale nie oczekuj, że nigdy nie ulegnie awarii. Jeśli zagłębisz się w temacie, zobaczysz, że różnica między nowoczesnym silnikiem a takim wykorzystywanym kilkadziesiąt lat temu wcale nie jest olbrzymia.

  Żadne rozwiązanie nie jest pozbawione wad i każda pralka może się zepsuć, zwłaszcza jeśli nie jest prawidłowo użytkowana.

  Niemniej silnik inwerterowy pralki niesie za sobą sporo plusów, np. cichą, ekonomiczną pracę. Warto więc go wybrać.

  Wymienne łożyska

  Łożyska w pralce powinny być wymienne. Dlaczego to tak istotne?

  Części te po pewnym czasie na pewno się wyrobią, a wtedy zauważysz, że pralka działa mniej efektywnie, a nawet pobiera więcej prądu.

  Jeśli łożyska nie są zamontowane na stałe, ich wymiana prawdopodobnie będzie nieco łatwiejsza i tańsza.

  Wiedz, że nie wszyscy producenci się na to decydują, bo dla nich zintegrowany układ to szansa na większy zarobek. Niekiedy jego naprawa jest niemożliwa lub nieopłacalna i konieczny okazuje się zakup nowej pralki.

  Dlatego też koniecznie dowiedz się, które pralki mają wymienne łożyska. Szybko poznasz modele z rozbieralnym systemem piorącym.

  Pozostałe ważne elementy

  Nie jest to odkrywcze stwierdzenie, ale inną ważną częścią pralki jest bęben. Coraz częściej montuje się w nim oświetlenie LED, to praktyczne udogodnienie.

  Porównując dostępne na rynku pralki, na pewno spotkasz się z informacjami o oryginalnych tłoczeniach/fakturze na bębnie. W teorii zmniejszają ryzyko zmechacenia i zniszczenia ubrań, ale jak jest w praktyce? Szczerze nie jest to najważniejsza kwestia, którą musisz wziąć pod uwagę.

  Istotniejsze powinny być dla Ciebie drzwiczki i to, jak szeroko się otwierają. Od tego zależy, czy wkładanie i wyjmowanie rzeczy będzie wygodne.

  Do tego większa średnica otworu wsadowego ułatwi Ci umieszczanie w bębnie większych rzeczy (np. pościeli, ręczników, koców itp.).

  Sterowanie

  Przy wahaniach, jak wybrać pralkę, pomoże Ci sprawdzenie sposobu sterowania. Coraz częściej urządzenia są dotykowe, a więc ich obsługa staje się intuicyjna.

  Czytelny wyświetlacz, ale też szczegółowo opisane programy i funkcje ułatwiają szybkie nastawienie prania.

  Dużą rolę odgrywa w tym również pokrętło. Zwróć uwagę, czy ma odpowiednią wielkość i możesz je swobodnie przekręcać. Istotne są też umieszczone przy nim ikonki lub nazwy programów.

  Na pewno spotkasz się z pralkami oferującymi sterowanie zdalne za pomocą smartfona. Zastanów się, czy rzeczywiście czegoś takiego potrzebujesz.

  Jasne, w przypadku automatycznych odkurzaczy i podobnych sprzętów to praktyczna funkcja, ale w pralce? Przecież i tak sama się nie załaduje i nie wsypie detergentów, a ręczne włączanie i wyłączanie pralki trwa dosłownie sekundy.

  Klasa efektywności i prędkość wirowania

  Zaznaczę, że klasa efektywności wirowania nie jest tak ważna jak np. zużycie energii. Jest ich kilka, od A do G, a więc od najlepszej do najgorszej. W sklepach trafisz głównie na pralki w klasie A, B i C.

  Sprawdzając prędkość wirowania, przekonasz się, z którego sprzętu wyjmiesz odpowiednio suche ubrania. Standardowe wartości to 1000/1200/1400 obrotów na minutę, rzadziej spotyka się 1600 obrotów lub jeszcze więcej.

  Teoretycznie im wyższa prędkość wirowania, tym bardziej suche są ubrania po praniu. Pamiętaj przy tym, że mogą być też bardziej pogniecione.

  Problem ten nie dotyczy nowoczesnych i drogich pralek z programami parowymi. Nawet po odwirowaniu ubrań z prędkością 1600 rpm nie przejmujesz się zagnieceniami, para szybko je usunie.

  Prędkość wirowania może się różnić w zależności od programu, jaki ustawisz. Zwykle możesz ją nieco zmniejszyć. Rzadko działa to w drugą stronę, choć przeważnie pralki oferują regulację obrotów wirowania.

  Zależnie od sprzętu zmieniasz prędkość skokowo, co 100 – 200 rpm lub bardziej precyzyjnie, nawet o jeden obrót.

  Nie zapominaj przy tym, że jeśli często ustawiasz wysoką prędkość wirowania, lepiej sprawdzi się cięższa pralka. Będzie stabilniejsza. Warto więc wiedzieć, ile ważą pralki.

  Wilgotność resztkowa

  To inaczej wilgotność wsadu po wirowaniu, która jest określana w procentach. Im mniejszy wynik, tym lepiej, bo wtedy krócej suszysz rzeczy wyjęte bębna.

  Zakres wilgotności resztkowej zależy od klasy efektywności wirowania.

  Znajdziesz go na karcie produktu umieszczonej na stronie producenta. Nie martw się, że dane będą przekłamane. Są tworzone według wytycznych UE, więc nie ma mowy o braku rzetelności.

  Dodatkowa rada: jeżeli różnica w wilgotności resztkowej nie jest duża i nie przekracza 5 procent, zwykle nie ma sensu dopłacać do droższej pralki. To zależy też od tego, czy w ogóle ta kwestia jest dla Ciebie istotna.

  Klasa skuteczności prania

  Celowo wspominam o tym dopiero na sam koniec. Pomyślisz zapewne, że jestem szalony, przecież to brzmi jak najważniejsza kwestia!

  Nie do końca tak jest. Klasa skuteczności prania nie mówi wszystkiego, podobnie jak klasy energetyczna i wirowania. Producenci podają ten parametr, gdyż takie są wymogi UE.

  Co do zasady każda pralka dostępna na rynku zapewnia najwyższą klasę skuteczności prania, czyli A. Dotyczy to też najtańszych sprzętów.

  Weź pod uwagę, że tak naprawdę wszystkie sprzęty bez większego problemu usuną plamy z Twoich ubrań, również te uporczywe. Czasami jest to kwestia użycia mocniejszego detergentu, a czasami włączenia prania wstępnego lub intensywnego.

  Podsumowanie

  Jak wybrać pralkę? Zwróć uwagę przede wszystkim na ładowność, zużycie energii i wody, głośność prania/wirowania, dostępne programy oraz funkcje, najważniejsze elementy budowy, prędkość wirowania oraz sterowanie.

  Jak się okazało, praktycznie wszystkie najważniejsze aspekty zakupowe musisz dobrać pod swoje wymagania. Rozpoczyna się to już od typu pralki, idzie przez ładowność, ekonomię pracy, funkcje, programy, a kończy na systemie sterowania.

  Dlatego też w poradniku zakupowym podałem tyle praktycznych wskazówek, jak odpowiedni zinterpretować główne parametry i cechy pralek automatycznych.

  Oczywiście są też jasne kwestie. Najlepiej przecież, gdy pralka jest jak najcichsza czy ma wymienne łożyska. Tych cech zawsze warto poszukać w dostępnych pralkach. Cała reszta ważnych rzeczy to już dobór pod siebie, o czym musisz pamiętać.

  W przypadku dodatkowych pytań służę pomocą w sekcji komentarzy.

  Oceń publikację
  [Głosy: 32 Średnia: 4.7]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  11 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Michalina
  3 lat temu

  Szukam solidnej pralki o głębokości do 45 cm, z krótkimi programami prania, ekonomicznej.
  Proszę o podpowiedź.

  Maryla
  3 lat temu

  Jaką pralkę by Pan polecił o ładowności 9-10kg? Głównie do prania białej pościeli w wysokich temperaturach. I żeby jak najmniej było zagnieceń.

  Urszula
  4 lat temu

  Jaką pralkę lub najlepiej pralko suszarkę do zabudowy by pan polecił?

  Fallko
  4 lat temu

  Witam, co myślisz o modelu BEKO MWTV7632XCM, czy jest faktycznie energooszczędny i wówczas warty uwagi?

  Fallko
  4 lat temu

  Cześć, szczerze dziękuję za rady, bo jest naprawdę o czym czytać i wiedzieć co się z czym je, ale jak kiedyś sprzedawca w jednym znanym sklepie rtv agd odpowiadając mi na pytanie. Ja: – Proszę pana jaką wybrać pralkę, dobrą pralkę na lata? Odpowiedział… – Wie Pan.. Jaką pralkę by Pan nie kupił to i tak musi się zespsuć, za zwyczaj żywotność pralki to 5 lat może rok, dwa dłużej. Pamiętam jak mi zaschło w gardle i zgłupiałem pytając żonę i pytając po co my tu przyjechaliśmy? Ale wtedy kupiłem ową Gorenje zwaną przezemnie z czasem „tańczącą z ubraniami” i aż do kilku dni do tyłu została jednak wymieniona. Twoje propozycje są dobre Łukasz, ale zaryzykowałem z Beko i póki co jest jak powinno. 😁 Ale wiesz co mam jeszcze jedno pytanko, oczywiście temat ubezpieczenia sobie daruję lecz nie jeśli chodzi o filtr oczyszczający do pralek/zmywarek, a w zasadzie jaki… Czytaj więcej »

  Fallko
  4 lat temu

  Ok rozumiem, słuchaj pytając producenta dokładniej jak i gdzie to zrobić znaczy mailem, zadzwonić do jakiegoś działu?