W tekście znajdują się m.in. linki afiliacyjne do sklepów ze sprzętem. Otrzymuję prowizję od każdego zakupu dokonanego po kliknięciu w link. Współpracuję z sieciami afiliacyjnymi. Szczegóły w regulaminie.

Ile waży lodówka? Waga lodówki bez tajemnic!

author avatar
Łukasz Proszek
Komentarze:  2

Ile średnio ważą lodówki w zależności od swojej wysokości czy rodzaju? Czy ten parametr ma w ogóle jakieś większe znacznie? Szybko dowiesz się tego, czytając poniższy artykuł!

Ile waży lodówka? Waga lodówki bez tajemnic!

Spis treści:

  Średnia waga popularnych lodówek

  Waga lodówki ma spore znaczenie podczas jej wnoszenia, zwłaszcza że nie jest wskazane przenoszenie lodówki na leżąco, co znacznie utrudnia transport. Jeśli decydujesz się na usługi firmy transportowej lub wysyłasz sprzęt przez konkretnego przewoźnika, musisz znać gabaryty urządzenia.

  Postanowiłem sprawdzić, ile waży lodówka, a przynajmniej, jaka jest średnia waga tego typu sprzętów. Jak się pewnie domyślasz, całkiem spora. Lodówka to jeden z największych sprzętów, jeśli nie największy w domu. Z tym wiąże się też pokaźna masa.

  Podzieliłem lodówki na dwie kategorie: jednodrzwiowe oraz pozostałe, czyli Side by Side, Multidoor i French Door. Porównałem ze sobą kilkanaście losowych modeli i wyciągnąłem średnią wagę tego typu sprzętów.

  Oto, co uzyskałem.

  Lodówki jednodrzwiowe – Waga

  W wersach z wagą maksymalną i minimalną wziąłem pod uwagę tylko te wartości, które zauważyłem, przeglądając losowe produkty. Nie oznacza to, że lodówki nie schodzą poniżej podanych przeze mnie gabarytów czy ich w ogóle nie przekraczają. Są to tylko ciekawe przypadki, które zauważyłem podczas porównania.

  Waga standardowych lodówek, często wysokich na 180 lub 200 cm, wynosi:

  • Średnia waga: 75 kg
  • Minimalna waga: 51 kg
  • Maksymalna waga: 95 kg

  Większość klasycznych jednodrzwiowych lodówek waży mniej więcej 75 kg. Rzadko zdarza się, żeby ich waga była mniejsza lub większa, ale jak widzisz, czasem potrafią zaskoczyć. Najmniejsza waga, jaką zauważyłem, to 51 kg, a największa w przypadku takich lodówek to 95 kg.

  Są to wartości dość skrajne i z większym prawdopodobieństwem Twoja lodówka zbliża się wagowo do 75 kg, a nie do 50 kg. Nawet jeśli chodzi o lodówkę do zabudowy. Podobna sytuacja dotyczy lodówek do obudowania.

  Chciałem też zwrócić Twoją uwagę na to, że markety czy sami producenci często podają wagę lodówki, ale z opakowaniem (czyli brutto).

  Zakładając, że kartony i wszelkie zabezpieczenia to średnio dodatkowe 3 – 4 kg, odejmij to od całej wartości, jeśli interesuje Cię sama waga sprzętu. Ja tak zrobiłem, skupiając się tylko na lodówkach (ich wadze netto), a nie ich całym opakowaniu.

  Planujesz zakupy sprzętu do domu? Sprawdź promocje w zaufanych sklepach!

  Lodówki kilkudrzwiowe – Waga

  Nie dzieliłem tej kategorii na mniejsze, tylko wrzuciłem do niej najpopularniejsze lodówki kilkudrzwiowe. Side by side, French Door czy Multidoor to trochę większe monstra niż klasyczne sprzęty. Dlatego nie zdziwi Cię pewnie, że różnica w średniej wadze jest całkiem spora.

  Waga szerokich lodówek kilkudrzwiowych osiąga:

  • Średnia waga: 125 kg
  • Minimalna waga: 91 kg
  • Maksymalna waga: 164 kg

  W przypadku tych większych lodówek postąpiłem tak samo jak wcześniej. Porównałem kilkanaście modeli i wyciągnąłem średnią, która wyniosła 125 kg. To aż o 50 kg więcej niż w przypadku lodówek jednodrzwiowych!

  Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu lodówki kilkudrzwiowe są dużo szersze niż modele jednodrzwiowe. Jak w każdym przypadku znalazłem też zaskakujące wartości skrajne. Najmniejsza waga, na jaką natrafiłem, to 91 kg, a największa to 164 kg (to ponad dwa razy więcej niż w przypadku zwykłej lodówki!).

  Również odejmowałem kilka kilogramów od podanego parametru, aby uzyskać wartość netto.


  Zobacz zestawienia sprzętów do chłodzenia i mrożenia:


  Co wpływa na wagę lodówki?

  Na wagę najbardziej wpływają wymiary lodówki, co jest logiczne, bo im większy, tym cięższy sprzęt. W przypadku klasycznych modeli (czyli o szerokości 60 cm) to, ile waży lodówka 200 cm, wyraźnie różni się od tego, ile waży lodówka 180 cm.

  Jeszcze większe znaczenie ma szerokość czy głębokość, a najbardziej gdy idą ze sobą w parze. Powiększone gabaryty od razu dokładają kilkadziesiąt kilogramów.

  Jednak wysokość, szerokość czy głębokość to nie wszystkie czynniki zmieniające wagę lodówek. Oprócz tego wpływ mają użyte materiały (przede wszystkim w wykończeniu, bo podstawowe elementy w lodówkach wykonywane są z tych samych materiałów).

  Wiadomo jednak, że im pojemniejsza komora, tym cięższa lodówka. Przede wszystkim dlatego, że trzeba stworzyć wydajniejszy system chłodniczy, który również waży więcej.

  Ponadto na wagę lodówki wpływają półki, szuflady, balkoniki i wszystko to, co decyduje o jej pojemności. Dodatkowe kilogramy dodają też takie udogodnienia jak kostkarka bądź dystrybutor wody.

  W przypadku lodówki swoje waży cały system chłodniczy, w tym sprężarka, ale też inne części. Nawet czynnik chłodniczy dokłada trzy grosze do całości. Wszystko to wpływa na ostateczną wagę lodówki.

  Przeczytaj też:

  Oceń publikację
  [Głosy: 3 Średnia: 5]

  Wszystkie komentarze weryfikowane są przed publikacją. Zasady gromadzenia, weryfikacji i publikowania komentarzy znajdują się w regulaminie.

  Subscribe
  Powiadom o
  2 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Zbigniew
  2 lat temu

  Szanowny Panie. Pytanie. Dlaczego lodówka Candy CMNV7184DX waży 91 kg. , a LG GBB566PZHMN waży 59 kg. Lodówki identycznych gabarytów, a taka rozbieżność ciężaru.